Rummu

SPOKO

Rummu to niewielka wioska, która znana jest ze zjawiskowego wyrobiska oraz jeziora, które oferuje wspaniałe możliwości dla nurków. Miejsce to dopiero niedawno stało się atrakcją turystyczną. Wcześniej, przez długie lata, była to odkrywkowa kopalnia wapienia płytowego. Podczas pracy w terenie zostało wyżłobione zagłębienie o długości 2,5 km i szerokości ponad 75 metrów.

Rummu

Rummu, Estonia – © Zielonamapa.pl

Tuż obok kamieniołomu powstało więzienie, którego penitencjariusze wykorzystywani byli jako siła robocza przy wydobyciu. Ostatecznie wyrobisko zostało zamknięte w 1990 roku, a więzienie w 2012. Gdy odłączone zostały pompy, które wcześniej non stop osuszały kamieniołom, powstałe zagłębienie bardzo szybko wypełniło się wodą zalewając też część budynków więziennych. Odpady z wydobycia utworzyły malowniczą hałdę o ciekawym kształcie. Obecnie jezioro znane jest jako interesujące centrum sportów wodnych. Dzięki krystalicznie czystej wodzie o dużej przejrzystości można skorzystać tu z atrakcji takich jak nurkowanie do opuszczonych budynków więzienia oraz maszyn wydobywczych, czy snurkowanie. Poza tym popularne jest tu również pływanie na kajakach i SUP-ach, oraz relaks nad brzegiem jeziora.

Dla kogo?

Jeśli szukasz oryginalnych miejsc do odwiedzenia i chciałbyś wypocząć nad wodą, to koniecznie odwiedź Rummu. Pasjonatom nurkowania i snurkowania z pewnością spodoba się opcja podwodnego zwiedzania dawnego więzienia. Amatorzy różnych sportów wodnych znajdą tu wiele ciekawych możliwości miłego spędzenia czasu.