Tallinn

4.36       Zobacz opinie (14)

Tallinn to często niedoceniane miasto. A stolica Estonii pozytywnie zaskakuje na praktycznie każdym kroku. Przede wszystkim posiada jedną z lepiej zachowanych, średniowiecznych starówek w całej Europie. Mury obronne (jedne z najdłuższych w Europie) oraz baszty, robią naprawdę ogromne wrażenie.

Tallinn
Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Spacer po klimatycznym starym mieście, które znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO również jest obowiązkowym punktem zwiedzania. Podobnie, jak wizyta w licznych muzeach, w tym w słynnym Lennusadam (muzeum marynarki wojennej) czy Kumu (muzeum sztuki). Tallinn zachwyca również licznymi, świetnymi punktami widokowymi, dzięki którym spojrzysz na starówkę z nieco szerszej perspektywy. Dodatkowo, estońska stolica słynie z rozbudowanej oferty życia nocnego. Kluby, puby, hipsterskie miejscówki i kawiarnie kuszą, by spędzić w nich szalony wieczór pełen smacznych drinków, mocnych bitów i doborowego towarzystwa. Bez wątpienia w Tallinnie nie będziesz miał czasu na nudę. I szybko odkryjesz, że jest to miasto, do którego chce się wracać.

Dla kogo?

Tallinn to duże miasto, które oferuje rozrywki praktycznie dla każdego. Przede wszystkim spodoba się tu fanom średniowiecznej architektury. Starówka jest nią wypełniona. To oczywiście idealny kierunek, jeśli lubisz zwiedzać. Liczne zabytki i muzea czekają tam na Ciebie. A jeśli dodatkowo szukasz wieczornych rozrywki, to w mieście znajdziesz ogromną ilość klubów i pubów.

Zdjęcia

 • Wieża Telewizyjna Tallinn
 • Zamek Toompea, Tallinn
 • Skansen Tallinn
 • Raekoja plats Tallinn
 • Katariina käik, Tallinn
 • Mury miejskie Tallinn
 • Kościół św. Olafa, Tallinn
 • Kadriorg Tallinn
 • Glehn Tallinn
 • Tallinn
 • Tallinn
 • Tallinn
 • Tallinn
 • Tallinn
 • Tallinn
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W przypadku estońskiej stolicy każda pora roku jest dobra, by tam zawitać. Przede wszystkim dlatego, że bez względu na pogodę, czeka tam na Ciebie moc atrakcji. Tak pod dachem, jak i na świeżym powietrzu. Oczywiście nieco więcej możliwości zwiedzania dają wiosenne i letnie dni.

Tallinn
Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Tallinn jest wymarzonym kierunkiem, jeśli lubisz zwiedzać. Stare miasto, będące na liście UNESCO, zachwyca średniowieczną architekturą oraz doskonale zachowanymi murami obronnymi.

Stare miasto

Stare miasto Tallinna fascynuje od pierwszych minut pobytu. Szybko można zrozumieć, dlaczego UNESCO objęło je ochroną. Jego budowa trwała od XIII od XVI wieku, kiedy to miasto było członkiem hanzeatyckiej ligi handlowej. Starówka podzielona  jest na dwie części: dolne miasto i górne (zwane Toompea; które faktycznie położone jest na wzgórzu).

Tallinn
Stare Miasto, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Plac Ratuszowy

Jednym z najpiękniejszych punktów starówki jest Plac Ratuszowy (Raekoja plats). Oczywiście wznosi się przy nim ratusz ze strzelistą wieżą, który stoi w tym miejscu od XIV wieku. Co ciekawe, przy placu znajdziesz także najdłużej działającą aptekę w Europie, której otwarcie miało miejsce w 1422 roku. Obecnie w jej wnętrzu funkcjonuje muzeum, ale leki również wciąż można tu kupić.

Raekoja plats Tallinn
Raekoja plats, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Mury miejskie i baszty

Dolne miasto to także mury miejskie i baszty. Pierwotnie, mur zbudowany z wapienia miał 4 km długości, a w jego skład wchodziło 8 bram i 46 wież! Do naszych czasów zachowało się ok. 2 km murów. Do dziś zobaczyć też można część baszt (niektóre z nich są udostępnione zwiedzającym). Gdzie znajdują się mur? W północnej części starówki.

Mury miejskie Tallinn
Mury miejskie, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Pasaż św. Katarzyny

Jeśli szukasz najbardziej instagramowego miejsca w obrębie starówki, wtedy odwiedź Pasaż św. Katarzyny (Katariina käik). Łączy ulicę Vene z ulicą Müürivahe. Znajdują się tam liczne, urocze warsztaty rzemieślnicze, w których powstają wyroby ze szkła czy tkanin. Uliczka ma raptem 100 m długości, ale bywa jednym z bardziej zatłoczonych punktów starego miasta.

Katariina käik, Tallinn
Katariina käik, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Zamek Toompea

Zamek Toompea wznosi się na wapiennym wzgórzu. W XIII wieku powstała tu kamienna twierdza. Na przestrzeni kolejnych stuleci warownia była rozbudowywana i zmieniana. Z jej frontu można zobaczyć różowy, barokowy pałac z czasów Katarzyny Wielkiej. Jednak dalsza część budowli ma już nieco bardziej średniowieczny charakter.

Zamek Toompea, Tallinn
Zamek Toompea, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Ważną budowlą wchodzącą w skład zamku jest Wieża Herman (zwana też Długim Hermanem; Pikk Hermann). Jest ona ważnym, narodowym symbolem. Według lokalnej tradycji, jeśli na wieży powiewa flaga danego państwa, to rządzi ono również Estonią. Dlatego każdego dnia, przy dźwiękach hymnu, jest na wieżę wciągana estońska flaga. Samo wzgórze Toompea oferuje też liczne punkty widokowe, dzięki którym będziesz mógł zachwycić się piękną panoramą Tallinna.

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Jednym z piękniejszych i bardziej charakterystycznych budynków Tallinna jest bez wątpienia Sobór św. Aleksandra Newskiego (Aleksander Nevski katedraal, ul. Lossi plats 10, ). Wznosi się na wzgórzu Toompea i jest główną, rosyjską, prawosławną katedrą w całej Estonii. Sobór powstał na początku XX wieku. Zachwyca tak z zewnątrz, jak i od środka, które wypełnione jest licznymi ikonami. Na uwagę zasługuje również fakt, że w soborze znajduje się największy w Tallinnie zespół dzwonów. Jest ich 11, a najcięższy z nich waży aż 15 ton!

Tallinn
Sobór św. Aleksandra Newskiego, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Kościół św. Olafa

Inną, ważną świątynią Tallinna jest kościół św. Olafa (Oleviste kirik, ul. Lai tn 50). Powstał na przełomie XVI i XVII wieku. W tym czasie był… najwyższą budowlą na świecie. A to za sprawą wieży i iglicy, które łącznie miały 159 m wysokości. Budowniczowie chcieli, by iglicę widziały wpływające do miasta statki. I po części na pewno tak było. Prawda jest jednak taka, że iglica przyciągała liczne pioruny, które równie często ją niszczyły. Obecnie wieża jest o ok. 30 m niższa. Ale to nic nie szkodzi, bo ze znajdującego się w niej tarasu widokowego nadal rozciąga się przepiękna panorama miasta.

Kościół św. Olafa, Tallinn
Kościół św. Olafa, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Muzeum Lennusadam

Poza obrębem ścisłego centrum koniecznie odwiedź Muzeum Lennusadam (ul. Vesilennuki 6). Mieści się w obrębie portu dla hydroplanów, na terenie dzielnicy Kalamaja. To niezwykle nowoczesne i ciekawe muzeum morskie i wojskowe.

Lennusadam Tallinn
Lennusadam, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Podczas przechadzki po dawnych hangarach, będziesz mógł zwiedzić wnętrza statków. Do najważniejszych eksponatów należy okręt podwodny, zbudowany w Wielkiej Brytanii i należący do estońskiej marynarki wojennej. Podczas wizyty w muzeum można także skorzystać z symulatora lotu czy symulatora łodzi podwodnej. Lennusadam spodoba się tak dorosłym, jak i dzieciom.

Muzeum KGB

Na 23. Piętrze hotelu Sokos Viru działa niezwykłe muzeum, które poświęcone jest KGB (KGB Museum, Viru väljak 4). Zwiedza się je pod opieką przewodnika i wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. W okresie, gdy Estonia znajdowała się pod rządami Sowietów, krążyły pogłoski, że KGB ma swoją siedzibę właśnie w tym hotelu. Z czasem okazało się, że nie jest to jedynie urban legend. Rzeczywiście w Sokos Viru urzędowali agenci KGB. Podczas wizyty dowiesz się, jacy zagraniczni goście odwiedzali hotel oraz co porabiali miejscowi agenci.

Kumu

Kumu (ul. Valge 1), czyli Muzeum Sztuki, to największa tego typu placówka w całej Estonii. A do tego posiadająca najciekawsze zbiory. Pozwala na wgląd w estońską sztukę od XVIII do XXI wieku. Będziesz mógł tu obejrzeć zarówno klasyczne dzieła, jak i te dużo bardziej współczesne i awangardowe.

Tallinn, Kumu
Kumu, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Muzeum Sztuki Kadriorg

Bliskim sąsiadem Kumu jest Muzeum Sztuki Kadrorg (A. Weizenbergi 37), które mieści się w barokowym pałacu z zbudowanym dla Piotra Wielkiego w XVIII wieku. Obecnie we wnętrzach tej pięknej budowli obejrzeć można zagraniczne zbiory sztuki. Zwiedzanie jest fascynującym doświadczeniem, zarówno ze względu na zgromadzone tam dzieła, jak i sam pałac, który jest niezwykle elegancki.

Kadriorg Tallinn
Kadriorg, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Wieża Telewizyjna

Poszukiwacze najlepszych punktów widokowych powinni odwiedzić tallińską wieżę telewizyjną (Tallinn TV Tower, Kloostrimetsa tee 58a). Ma 314 m wysokości i jest najwyższym budynkiem w całej Estonii. Na 170 metrze znajduje się taras widokowy. Będziesz mógł stamtąd podziwiać zarówno panoramę Tallinna, jak i wybrzeża oraz morza. Na uwagę zasługują także przekszlone fragmenty podłogi, które pozwalą spojrzeć również 170 m w dół.

Wieża Telewizyjna Tallinn
Wieża Telewizyjna, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Skansen

Tallinn raczej nie kojarzy się z sielankową wsią. Ale zmienisz zdanie po wizycie w skansenie (Eesti Vabaõhumuuseum, Vabaõhumuuseumi tee 12). Jest to ogromne muzeum na świeżym powietrzu, które daje wgląd w życie Estończyków z okresu między XVIII a XX wiekiem. Skansen znajduje się na terenie parku, w obrębie którego wytyczone są szlaki spacerowe. W trakcie ich przemierzania będziesz miał okazję zajrzeć do licznych, krytych strzechą chat. Jest tu także kaplica, wiatrak, a także tawerna, w której spróbujesz tradycyjnych dań.

Skansen Tallinn
Skansen, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Zoo

Jeśli już odwiedzisz skansen, to po sąsiedzku znajdziesz również zoo (Paldiski maantee 145, Ehitajate tee 150). Jego największym atutem jest to, że znajduje się na terenie założenia parkowo-leśnego Veskimetsa. Zoo uznawane jest za najlepsze na terenie Północnej Europy. Podczas wizyty będziesz mógł zobaczyć 8000 zwierząt, reprezentujących 400 różnych gatunków!

Zoo, Tallinn
Zoo, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Nõmme

Jeśli chciałbyś uciec od zgiełku miasta, wtedy koniecznie odwiedź dzielnicę Nõmme. Rozciąga się na północny zachód od centrum Tallinna. To zielona oaza, którą wypełniają domu zbudowane w latach 20. i 30. XX wieku. Niegdyś była to po prostu wieś, którą wchłonął coraz mocniej rozbudowujący się Tallinn. Oprócz przyjemnego klimatu, czeka tu na Ciebie kilka atrakcji. Koniecznie zamek Glehn zbudowany w XIX wieku. Choć zniszczony podczas wojny, to na szczęście został odbudowany i wciąż zachwyca architekturą. W Nõmme warto także odwiedzić park Glehn oraz niezwykle klimatyczny cmentarz.

Glehn Tallinn
Glehn, Tallinn, Estonia - © Zielonamapa

Jeśli lubisz imprezować, to Tallinn będzie dla Ciebie idealnym kierunkiem podróży. W mieście dużo się dzieje – zarówno pod kątem tanecznych imprez, koncertów jak i spotkań przy kuflu kraftowego piwa lub szklaneczce fantazyjnego drinka.

Club Hollywood

Club Hollywood (ul. Vana-Posti 8) to jedna z największych dyskotek na terenie całej Estonii. Działa od ponad 20 lat i może pomieścić 1,5 tys. osób. I co najważniejsze – znajduje się na starówce. Klub otwarty jest dla gości od środy do soboty. Występowały tu gwiazdy światowego formatu, m.in.LIL XAN, Tommy Cash, Little Big, Sam Feldt, Valentino Khan. Odbywające się tu imprezy są naprawdę świetne, a parkiet dość szybko się zapełnia.

SEIF

Klub SEIF (ul. Harju 13) mieści się w budynku należącym niegdyś do banku. Stąd nazwa, którą po prostu przetłumaczyć można jako “sejf”. Możesz tu liczyć na naprawdę świetne, taneczne imprezy, na bardzo wysokim poziomie.

Venus Club

Fani imprezowania powinni też zajrzeć do klubu Venus (ul. Vana-Viru 14). Jest to jedno z popularniejszych miejsc w Tallinnie – tak wśród mieszkańców, jak i turystów. Zajmuje zabytkowy budynek remizy strażackiej. Goście cenią tamtejszych DJ-ów, którzy naprawdę znają się na swojej robocie.

Nāganaga

Super atmosferę oraz imprezowy klimat oferuje Nāganaga (ul. Uus 25). To połączenie baru z klubem, gdzie można potańczyć w rytm muzyki serwowanej przez lokalnych DJ-ów. Dość drogo, ale warto!

Sveta Baar

Sveta Baar (ul. Telliskivi 62) to swoista ciekawostka. W ciągu dnia możesz tu wpaść na zakupy, by zaopatrzyć się w ciuchy i meble w stylu vintage. Natomiast po zapadnięciu zmierzchu odbywają się tu muzyczne imprezy. Jeśli chcesz posłuchać świeżych, nowych brzmień, to koniecznie tam zajrzyj. Na pewno Ci się spodoba.

Peenjoogivabrik Nudist

Jeśli chciałbyś się napić najlepszego, musującego wina w Tallinnie, wtedy koniecznie odwiedź Peenjoogivabrik Nudist (ul. Telliskivi 60M). Główną ideą przyświecającą tej winnicy jest promocja dobrych jakościowo win musujących właśnie. Bar otwarty jest 7 dni w tygodniu i przyciąga tłumy hipsterów.

Butterfly lounge

Jeśli chciałbyś wpaść na najlepsze drinki w mieście, wtedy musisz odwiedzić Butterfly lounge (ul. Vana-Viru 13). Oprócz tego możesz tam skosztować przepysznych sałatek oraz dań obiadowych. Idealna propozycja, jeśli szukasz nieco spokojniejszego miejsca.

Sigmund Freud Bar

Na drinka poleca się także Sigmund Freud Bar (ul. Sauna 8). Słynie z doskonałego i bardzo dużego wyboru koktajli. Samo miejsce jest dość kameralne. Ceny wysokie, ale jakość naprawdę wysoka.

Zobacz także

Estonia
Co zwiedzić w Estonii?
Estonia
Plaże w Estonii
Estonia
Życie nocne w Estonii
Estonia
Parki narodowe w Estonii
Estonia
Poza szlakiem w Estonii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon