Tartu

4.13       Zobacz opinie (8)

Tartu to drugie, największe miasto Estonii położone nad rzeką Emajõgi. Jest ważnym ośrodkiem akademickim. Tamtejszy uniwersytet został powołany do życia w XVII wieku, przez szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa. Kolejne stulecia kształtowały Tartu, które może poszczycić się ogromną różnorodnością i wielokulturowością. Ta druga wynika z faktu, że studiuje tu wielu, zagranicznych studentów.

Tartu

Tartu, Estonia - © Zielonamapa

Wizyta na uniwersytecie w Tartu jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta. Podobnie, jak spacer po starówce. W jej obrębie znaleźć można kilka zabytków czy symbol Tartu - fontannę z całującymi się studentami. W Tartu działają liczne muzea, w tym imponujące Estońskie Muzeum Narodowe, które przybliża historię i kulturę tego kraju. Miasto posiada także bogatą ofertę kulturalną. Organizowane są koncerty czy festiwale, a wieczorami o dobrą zabawę dbają klimatyczne kawiarnie, puby czy kluby.

Dla kogo?

Jeśli jesteś studentem i wybierasz się do Estonii, to w pierwszej kolejności powinieneś odwiedzić Tartu. W mieście spotkasz swoich rówieśników, a luźna atmosfera na pewno przypadnie Ci do gustu. Odwiedź Taru również wtedy, gdy lubisz zwiedzać, ale niekoniecznie chcesz na eksplorowanie miasta poświęcić całego dnia. Tu, choć atrakcji jest sporo, to na ich poznawanie wystarczy kilka godzin, maksymalnie pół dnia.

Zdjęcia

 • Eesti Rahva Muuseum
 • Tartu
 • Tartu
 • Tartu
 • Tartu
 • Tartu
 • Tartu
 • Tartu
 • Tartu
 • Tartu
 • Tartu
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Generalnie każda pora jest dobra na wizytę w Tartu. Jednak w mieście najwięcej się dzieje, gdy przebywają tam studenci. Dlatego odwiedziny w Taru zaplanuj na jesieni lub wiosną. Latem natomiast możesz liczyć na dogodne warunki do spacerów czy rowerowych przejażdżek.

Większość atrakcji miasta koncentruje się w jego centrum – albo na starówce, albo wzdłuż brzegów rzeki. Wyjątkiem jest Estońskie Muzeum Narodowe, które znajduje się obok lotniska, na północnych obrzeżach Tartu.

Tartu
Ruiny katedry, Tartu, Estonia - © Zielonamapa

Fontanna całujących się studentów

Symbolem Tartu i jednym z częściej fotografowanych miejsc jest fontanna całujących się studentów (Suudlevad tudengid, Raekoja plats 1a). Przedstawia parę młodych ludzi, którzy całują się pod parasolem, z którego tryska woda. Fontannę dodatkowo zdobią płytki z nazwami miast partnerskich Tartu.

Tartu
Suudlevad tudengid, Tartu, Estonia - © Zielonamapa

Plac Ratuszowy

Najważniejszym placem starówki Tartu jest Plac Ratuszowy (Raekoja plats). Znajduje się w południowej części starówki. Ma kształt trapezu. Otaczają go klasyczne, eleganckie kamienice. To właśnie na nim znajduje się symbol miasta, czyli fontanna całujących się studentów. Wznosi się przy nim również budynek miejskiego ratusza.

Tartu
Raekoja plats, Tartu, Estonia - © Zielonamapa

Krzywy dom

Krzywy dom, zwany przez mieszkańców Wieżą w Pizie Tartu, powstał w XVIII wieku, nieopodal średniowiecznych, miejskich murów. Dlaczego jest pochylony? Ponieważ część budynku od strony rzeki jest wsparta na murach, zaś druga na słupach. W jego wnętrzu działa Muzeum Sztuki (Tartu Kunstimuuseum, nieopodal placu ratuszowego), prezentujące prace głównie estońskich artystów.

Muzeum Zabawek

Jeśli do Tartu wybierasz się z dziećmi, to koniecznie zajrzyj do Muzeum Zabawek (Tartu Mänguasjamuuseum, Lutsu 8). Posiada bardzo bogatą kolekcję estońskich zabawek z różnych okresów historycznych. Zobaczyć tu też można lalki wykonane przez kilku artystów oraz tradycyjne zabawki ugrofińskie. Odbywają się tu również wystawy czasowe oraz warsztaty dla dzieci.

Uniwersytet

Główny budynek uniwersytetu, znajdujący się przy ul. Ülikooli tänav 18, uznawany jest za jeden z piękniejszych w całym Tartu. Zbudowany został na początku XIX wieku, według projektu Johanna Wilhelma Krause. Posiada reprezentacyjną aulę, w której wciąż odbywają się najważniejsze wydarzenia z życia uczelni. Turyści mogą zajrzeć m.in. do głównego holu, będącego doskonałym przykładem klasycystycznej architektury.

Tartu
Uniwersytet, Tartu, Estonia - © Zielonamapa

Muzeum Uniwersytetu

Muzeum Uniwersytetu (Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25) w Tartu przedstawia historię nauki i szkolnictwa wyższego od XVII wieku aż po czasy nam współczesne. Podczas wizyty będziesz mógł przekonać się o estońskim, naukowym dziedzictwie z zakresu m.in. astronomii, sztuki czy medycyny. Muzeum spodoba się tak dorosłym, jak i dzieciom. Dla tych ostatnich stworzono Biuro Szalonego Naukowca, w którym będą mogły się uczyć poprzez zabawę.

Muzeum Piwa

Nie każdy wie, że Tartu od stuleci było ważnym ośrodkiem przemysłu piwowarskiego. Historię produkcji piwa przybliża Muzeum Piwa (Õllemuuseum, Laulupeo puiestee 15), które mieści się w dawnej wieży słodowej zbudowanej na terenie browaru A. Le Coq. Ponad 2000 eksponatów ukazuje produkcję piwa na przestrzeni wieków tak w Estonii, jak i na świecie. Wizytę w muzeum rozszerz koniecznie o zakup i degustację lokalnego trunku z pianką.

Estońskie Muzeum Narodowe

Poza ścisłym centrum, po drugiej stronie rzeki, tuż obok lotniska znajduje się Estońskie Muzeum Narodowe (Eesti Rahva Muuseum, Muuseumi tee 2). Mieści się w nowoczesnym budynku. Znane jest także pod nazwą Muzeum Estończyków. Ta druga nazwa nawiązuje do faktu, że placówka ta stara się przybliżać historię tego narodu oraz dać odpowiedź na pytanie “Jak to jest być Estończykiem?”. Na stałą ekspozycję składają się dwie, główne części. Pierwsza, pod nazwą “Spotkania”, które prezentuje życie codzienne w kraju od epoki lodowcowej aż po czasy współczesne. Druga to Echa Uralu, która pozwala zapoznać się z kulturą narodów posługujących się językami ugrofińskim.

Eesti Rahva Muuseum
Eesti Rahva Muuseum, Tartu, Estonia - © Zielonamapa

 

Z racji tego, że Tartu jest typowym, studenckim miastem, działa w nim mnóstwo kawiarenek, pubów czy klubów. Ceny są dość przystępne, a klimat naprawdę sprzyja dobrej zabawie.

Illegaard

Jednym z bardziej kultowych miejsc na imprezowej mapie Tartu jest pub Illegaard (ul. Ülikooli 5). Cieszy się ogromną popularnością wśród studentów. Klimatyczne wnętrza, niezły wybór piw oraz mocniejszych alkoholi, a także smaczne jedzenie.

Zavood

Zavood (ul. Lai 30) określany jest mianem najbardziej kolorowego pubu w Tartu. I rzeczywiście jego wnętrza są pełne żywych, kontrastowych kolorów. Miejsce słynie też z faktu, że przy stolikach piją tak studenci, jak i ich profesorowie. Nieco hipstersko, ale naprawdę sympatycznie.

Kivi baar

Kivi baar (ul. Rüütli 13) to świetna propozycja, jeśli szukasz klimatyczne, kameralnego i przytulnego miejsca, w którym miło spędzisz czas w towarzystwie znajomych czy drugiej połówki. Mieści się na starówce i oferuje drinki w niezłych cenach.

Level

Level (ul. Ülikooli 6a) to jeden z bardziej znanych nocnych klubów Tartu. Dominuje tu styl retro – tak w wystroju wnętrz, jak i muzyce. Zabawy zwykle rozkręcają się tu bliżej północy i trwają do białego rana.

Genialistide Klubi

Genialistide Klubi (ul. Magasini 5) to wyjątkowe miejsce na mapie Tartu. W jednym budynku mieści się stacja radiowa Generaadio, teatr Must Kast, bufet z pierożkami, bar MÖKU, sklep płytowy Gramophonetree Records, studio artystyczne. Odbywają się tu koncerty, najróżniejsze happeningi czy wystawiane są sztuki. Zawsze dużo się tu dzieje, a klimat sprzyja spotkaniom.

Maasikas

Klub Maasikas (ul. Küüni 7) jest jedną z najbardziej eleganckich dyskotek w Tartu. Obowiązuje tu ograniczenie wiekowe – wpuszczane są osoby mające więcej niż 21 lat. Warto dokonać wcześniejszej rezerwacji, bowiem miejsce to jest mocno okupowane. Zasobniejszy portfel również się przyda, bo nie jest tu tanio.

Zobacz także

Estonia
Co zwiedzić w Estonii?
Estonia
Plaże w Estonii
Estonia
Życie nocne w Estonii
Estonia
Parki narodowe w Estonii
Estonia
Poza szlakiem w Estonii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon