Viljandi

3.83       Zobacz opinie (6)

Viljandi to szóste co do wielkości miasto Estonii i jednocześnie jedno z najstarszych, o czym świadczą liczne zabytki. Prawa miejskie zostały mu nadane już w 1283 roku, a chwilę później wzniesiono tu potężny zamek. W historię miasta wpisali się również Polacy, którzy zajęli miasto podczas wojny polsko-szwedzkiej.

Viljandi
Viljandi, Estonia - © Zielonamapa

W wyniku licznych najazdów ostatecznie zamek został zniszczony, ale do dziś zachowały się jego ruiny, które są jedną z większych atrakcji miasta. Położone na skarpie, powyżej malowniczego jeziora Vilja, oferują rozległe widoki oraz przyjemne tereny spacerowe. Na obszarze przyległym do zamku znajduje się również zabytkowy most wiszący z XIX wieku. Warto odwiedzić również XV-wieczny kościół św. Jana, oraz przejść się klimatycznymi uliczkami starego miasta, wzdłuż których można napotkać klasyczne drewniane wille z przełomu XIX i XX wieku. Miasto znane jest również jako Estońska Stolica Kultury i poza wieloma koncertami i wystawami, już od ponad 20 lat odbywa się tu słynny Festiwal Muzyki Folkowej. Położenie miasta na pagórkowatym terenie, oraz wśród jezior, daje możliwości przyjemnych spacerów z ładnymi widokami.

Dla kogo?

Jeśli szukasz cichego i spokojnego, ale ciekawego miejsca na mapie Estonii, to koniecznie udaj się do Viljandi. Pasjonaci historii z pewnością docenią pozostałości XIII-wiecznego zamku, oraz świetnie zachowany XV-wieczny kościół św. Jana. Miłośnicy wydarzeń kulturalnych, praktycznie o każdej porze roku znajdą w mieście jakieś ciekawe koncerty, happeningi lub wystawy.

Zdjęcia

  • Viljandi
  • Viljandi
  • Viljandi
  • Viljandi
  • Viljandi
  • Viljandi
  • Viljandi
  • Viljandi
  • Viljandi
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Miasto oraz jego atrakcje otwarte są na turystów przez cały rok. Jednak najwięcej możliwości zwiedzania i rozrywek oferuje latem. W lipcu odbywa się tu słynny w całej Europie festiwal muzyki folkowej, a długie dni i ładna pogoda zachęcają do klimatycznych spacerów po mieście i jego malowniczej okolicy.

Zobacz także

Estonia
Co zwiedzić w Estonii?
Estonia
Plaże w Estonii
Estonia
Życie nocne w Estonii
Estonia
Parki narodowe w Estonii
Estonia
Poza szlakiem w Estonii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon