Helsinki

4.00       Zobacz opinie (12)

Pozostające przez lata pod wpływem rosyjskim Helsinki klimatem i architekturą bardziej przypominają Sankt Petersburg niż pozostałe skandynawskie stolice. Stolica Finlandii leży na półwyspie z trzech stron oblanym wodami Bałtyku. Linia brzegowa miasta poprzecinana jest zatokami i tysiącem wysp szkierowych. Większość wysepek połączonych jest ze stałym lądem mostami tworząc niezwykle malowniczy, portowy krajobraz.

Helsinki zabytki

Helsinki, Finlandia - © Zielonamapa

Największe fińskie miasto jest nieduże, kameralne i doskonale nadaje się do zwiedzania piechotą. Warto tu przyjechać, by spróbować słynnego steku z renifera i zobaczyć najciekawszy, współczesny kościół wbudowany w potężną granitową skałę.

Dla kogo?

Helsinki spodobają się wszystkim, którzy lubią północny klimat, portowe miasta i klasycystyczną architekturę.

Zdjęcia

  • Helsinki
  • Helsinki
  • Helsinki
  • Helsinki
  • Helsinki
  • Helsinki
  • Helsinki
  • Helsinki
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Helsinek warto przyjechać zarówno zimą jak i latem. Zimą szczególny urok mają spacery po zamarzniętym Bałtyku i wizyty w jednej spośród setek miejskich saun. Za to długie letnie dni dodają kilka dodatkowych godzin na zwiedzanie miasta.

Helsinki
Helsinki, Finlandia - © Zielonamapa

Flow Festiwal

Najbardziej znane wydarzenia kulturalne i festiwale, które odbywają się w Helsinkach to: sierpniowy Flow Festival (rockowo – jazzowy festiwal muzyczny), majowy The World Village Festival (kulturalne wydarzenie promujące sztukę i kulturę z różnych zakątków świata) i czerwcowy, inspirowany brazylijskim karnawałem Helsinki Samba Carnaval.

Na zwiedzanie Helsinek wystarczy poświęcić dwa dni. To kompaktowe miasto, które bardzo przyjemnie zwiedza się podczas niespiesznych spacerów.

Plac Senacki i katedra

Na środku rozległego placu Senackiego znajduje się pomnik cara Aleksandra II wzniesiony w 1896 r. To prawdopodobnie jedyny ocalały pomnik cara poza Rosją. Wokół placu stoją klasycystyczne budynki mieszczące min. główną siedzibę Uniwersytetu Helsińskiego oraz gabinet premiera Finlandii. Ale najbardziej charakterystyczną budowlą placu Senackiego jest monumentalna, XIX-wieczna katedra luterańska. 

Helsinki
Katedra, Helsinki, Finlandia - © Zielonamapa

Zielone kopuły i potężne, białe kolumny położonej na szczycie olbrzymich schodów świątyni są widoczne już z daleka. Wnętrze katedry jest zdecydowanie mniej okazałe, ale warto odwiedzić kościelną kryptę, w której odbywają się ciekawe wystawy, a latem działa kawiarnia.

Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej

Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej (Sobór Uspienski) znajduje się na wyspie Katajanokka  nieopodal placu Senackiego. To największa prawosławna katedra Europy. Dach ceglanego soboru wieńczy 13 złotych kopuł symbolizujących Jezusa i 12 apostołów. W bogato zdobionym wnętrzu można podziwiać ciekawy zbiór ikon.

Helsinki
Sobór Uspienski, Helsinki, Finlandia - © Zielonamapa

Kościół wykuty w skale

Temppeliaukio, czyli luterański kościół wykuty w skale to najbardziej niezwykły budynek w Helsinkach. Okrągła świątynia została wbudowana w masywne, granitowe skały. Z zewnątrz widoczna jest jedynie jej miedziana kopuła. Światło wpada do środka budowli przez wąskie okna umieszczone pomiędzy dachem, a ścianami. Całość robi niesamowite wrażenie.

Targ rybny

Kauppatori, czyli targ rybny to jeden z najważniejszych placów targowych w mieście. Od wiosny do jesieni można tu kupić ryby i owoce morze, lokalne produkty spożywcze, warzywa, owoce i najróżniejsze pamiątki. Wokół placu wznoszą się XIX-wieczne klasycystyczne budynki, a nad nim góruje kamienny obelisk ze złotym orłem na szczycie nazywany Kamieniem Carowej.

Twierdza Suomenlinna

Do 1973 r. potężna, XVIII-wieczna forteca Suomenlinna broniła Helsinek od strony morza. Dziś znajduje się tu kilka muzeów, morska szkoła wojskowa, restauracje i kawiarnie, a latem odbywają koncerty i wydarzenia kulturalne. To również ulubione miejsce lokalsów na piknik. Cały kompleks został wpisany w 1991 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do położonej na sześciu wyspach twierdzy można dopłynąć niewielkim promem, który kursuje co kilkanaście minut.

Wesołe miasteczko Linnanmäki

Niezwykły park rozrywki prowadzony przez fundację non-profit, której celem jest polepszenie sytuacji dzieci z ubogich rodzin. Park powstał w 1950 r. i jest najstarszym obiektem tego typu w Finlandii. Znajduje się tu ponad 40 najróżniejszych atrakcji dla małych i dużych, min. liczne karuzele, rollercoastery, dwa diabelskie młyny, dom strachów, autodrom i kino 4D.

Stadion olimpijski

Największy stadion sportowy w Finlandii, który w 1952 r. był areną Letnich Igrzysk Olimpijskich. Warto go odwiedzić przede wszystkim ze względu na 72-metrową wieżę widokową skąd rozciąga się rozległa panorama Helsinek i całej zatoki. Na stadionie znajduje się również Muzeum Sportu.

Najlepsze bary i kluby Helsinek położone są blisko siebie i w trakcie jednego wieczoru z łatwością można odwiedzić kilka z nich. Latem życie nocne miasta toczy się na ulicach, zimą niektóre z klubów są zamykane wcześniej. Warto pamiętać, że w wstęp na wiele imprez możliwy jest dopiero po ukończeniu 20 roku życia, a bramkarze skwapliwie sprawdzają dowody tożsamości.

Siltanen

Hipsterska knajpa ze smacznym jedzeniem (również wegańskim), dobrymi drinkami i udanymi imprezami w weekend. Ceny raczej z wyższej półki (Hämeentie 13 B).

Bar Bhangra

Odrobina Bollywood w chłodnym, fińskim klimacie. Przyjazna atmosfera i ciekawy wystrój wnętrz. Idealne miejsce na spokojniejszy wieczór (Runeberginkatu 28).

Kafe Moskova

Ekscentryczny bar w sowieckim stylu założony przez fińskich filmowców braci Kaurismäki. Wystrój, przekąski, drinki i opieszała, znudzona obsługa – wszystko w zgodzie z minioną epoką (Eerikinkatu 11).

Tavastia Club

Najlepszy klub rockowy w mieście. Doskonałe koncerty i doskonała atmosfera również w dni powszednie. W weekendy zawsze tłoczno (Urho Kekkosen katu 4).

Kaiku

Jeden z najpopularniejszych klubów w Helsinkach. Kaiku mieści się w byłej fabryce i może pomieścić nawet do 400 imprezowiczów. W weekendy muzykę miksują najlepsi fińscy i międzynarodowi  DJ-e (Juliusstraße 33).

Kaarle XII

Klimatyczny klub w starym zamczysku. Na parkiecie raczej towarzystwo w okolicach 30-stki. Najlepsze imprezy od lat odbywają się w czwartki (Kasarmikatu 40 ).

Liberty or Death

Kameralny bar koktajlowy z miłą obsługą i doświadczonymi barmanami. Kreatywne i  smaczne drinki również spoza menu (Erottajankatu 5).

Ateljee Bar

Bar koktajlowy na szczycie wieżowca. Przeszklony taras, piękny widok na Helsinki i świetne (choć drogie) drinki (Yrjönkatu 26).

Spragnieni słońca mieszkańcy Helsinek uwielbiają spędzać wiosenne i letnie popołudnia na zewnątrz. Warto wmieszać się w tłumy relaksujące się na trawie i w miejski parkach, by w pełni poczuć klimat fińskiej stolicy i docenić urok długich, polarnych dni.

Park Sibeliusa

Park poświęcony wybitnemu fińskiemu kompozytorowi Jeanowi Sibeliusowi. Znajduje się tutaj słynna rzeźba w kształcie stalowych organów autorstwa Eili Hiltunen. Pomnik składa się z ponad 600 zespawanych ze sobą stalowych rur i waży 24 tony.

Bulwar Esplanadi

Esplanadi to tętniąca życiem zielona aleja w samym centrum miasta i ulubione miejsce spotkań lokalsów. Szczególnie latem trudno tu znaleźć kawałek trawy dla siebie. Na Esplanadi bardzo często można posłuchać utalentowanych fińskich muzyków ulicznych.

Skansen Seurasaari

Czynny od połowy maja do połowy września skansen znajduje się na zielonej wyspie Seurasaari. Można tu podziwiać prawie setkę zabytkowych budynków przywiezionych do muzeum z całej Finlandii. Najstarszym z obiektów jest drewniany kościół z Karuna datowany na 1686 r. Na wyspie odbywają się również koncerty, spektakle i pokazy sztucznych ogni. Mieszkańcy Helsinek przyjeżdżają tu na spacery i spotykają się na piknikach.

Zobacz także

Finlandia
Co zwiedzić w Finlandii?
Finlandia
Życie nocne w Finlandii
Finlandia
Parki narodowe w Finlandii
Finlandia
Aktywnie w Finlandii
Finlandia
Poza szlakiem w Finlandii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon