Inari

4.30       Zobacz opinie (10)

Inari jest jednym z ciekawszych miejsc, jakie możesz odwiedzić w Finlandii. Położone jest nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie - trzecim co do wielkości w całym kraju. Ma ponad ponad 1000 km² i na jego terenie znaleźć można aż 3000 wysp! Turyści chętnie wpadają tu latem, ale jeszcze chętniej zimą, by móc spędzić noc w pływającej chacie Aurora. Jak Ci się poszczęści, to w pakiecie z noclegiem otrzymasz też niezapomniany widok na zorzę polarną. 

Inari, Finlandia, co warto zobaczyć, atrakcje turystyczne, opinie

Inari, Finlandia - © Zielonamapa

W samym miasteczku Inari koniecznie odwiedź Sajos - centrum kultury Samów w Finlandii. Warto też zajrzeć do skansenu Siida, w którym zobaczysz tradycyjne chaty i przekonasz się, jak niegdyś żyło się ludziom na tych terenach. W Inari działa również farma reniferów. Organizuje m.in. przejażdżki z tymi sympatycznymi zwierzakami, wędrówki w ich towarzystwie oraz dowiesz się całej masy ciekawostek na ich temat. Świetna propozycja i dla dużych, i dla małych.

Dla kogo Inari?

Inari to idealne miejsce, by poznać lokalną historię, tradycję i kulturę. To również świetny kierunek na nieco aktywniejszy urlop - tak zimą, jak i latem. W okolicy znajdziesz sporo szlaków pieszych, rowerowych. Będziesz też mógł pływać po jeziorze Inari, a zimą wędrować wokół miasteczka na nartach.

Zdjęcia

 • Inari
 • Inari
 • Inari
 • Inari
 • Inari
 • Inari
 • Inari
 • Inari
 • Inari
 • Inari
 • Inari
 • Inari
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Inari możesz wpaść o każdej porze roku i na pewno będziesz miał co robić. Latem większość osób spędza czas nad jeziorem lub bezpośrednio na nim - pływając łodziami, katamaranami itd. Co więcej można wtedy zaplanować rowerowe przejażdżki po okolicy lub trekkingi. Zima to idealny czas na podziwianie zorzy polarnej.

Planując wyprawę do Inari, nie możesz pominąć tych atrakcji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć i poznać ten zakątek Finlandii. W miasteczku i jego bliskich okolicach znajdziesz ciekawe muzea i inne miejsca, przybliżające historię tych ziem. 

Muzeum Siida

Będąc w Inari koniecznie odwiedź Siida (Inarintie 46). Pod nazwą tą kryje się skansen, na terenie którego znajdziesz 50 budynków (zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych), które ukazują, jak niegdyś mieszkali Lapończycy. Sercem całego muzeum jest farma Tirro, która stanowi najbardziej reprezentatywny przykład tradycyjnego domu Samów z XIX wieku. Co ciekawe, na terenie skansenu prowadzone też były wykopaliska archeologiczne. W trakcie prac odkryto liczne artefakty, które wskazują na to, że tereny te były zamieszkane prawie 10 000 lat temu!

Sajos

Sajos, a dokładniej Saamelaiskulttuurikeskus Sajos (Menesjärventie 2a), czyli Centrum Kultury Samów, to instytucja mająca wiele różnych funkcji. Przede wszystkim działa tu parlament Samów. Instytucja zajmuje się też krzewieniem jej kultury, edukacją. Odbywają się tu wszelkiej maści koncerty czy eventy. Turyści również są tu mile widziani. Podczas wizyty będą mogli lepiej poznać lokalną historię.

Kaunispaan Huippu Oy

Kaunispaan Huippu Oy (Kaunispääntie 260) to wyjątkowe miejsce, w którym będziesz mógł spróbować lokalnej kuchni. Jest to obiekt, który z zewnątrz kojarzy się z bajkowymi chatami, dlatego od samego przyjazdu wzbudza pozytywne emocje. Na miejscu znajduje się również sklep z pamiątkami. Kaunispaan Huippu Oy oferuje też niesamowity widok, ponieważ budynek położony jest na szczycie Kauispaa.

North Village St. Paul's Chapel

To niezwykła kaplica, która zachwyca zarówno tak z zewnątrz, jak i od środka. Wszechobecne drewno idealnie komponuje się z otoczeniem. Jednak najlepiej wpaść tu wieczorem/w nocy. Wówczas będziesz miał okazję podziwiać wspaniałą panoramę kaplicy, dla której tłem jest zorza polarna. 

Inari to przede wszystkim wspaniała przyroda. Wybierając się w tę część Finlandii musisz wygospodarować czas na jej bliższe poznanie. 

Park Narodowy Lemmenjoki

Jest to największy park narodowy Finlandii oraz największy obszar dzikiej przyrody w Europie Zachodniej Założony został w 1956 roku i jego powierzchnia wynosi niecałe 3 tys. km. Koncentruje się wokół rzeki Lemmenjok, wzdłuż której znajdziesz całą masę świetnych tras pieszych. W parku będziesz miał okazję zobaczyć wyjątkową faunę i florę, wśród których królują renifery i rosomaki (te ostatnie znalazły się nawet w logo parku narodowego). 

Park Narodowy Urho Kekkonena

Park ten powstał w 1983 roku na powierzchni ponad 2500 tys. km i stanowi drugi co do wielkości park narodowy Finlandii. Na miejscu znajdziesz wiele ciekawych szlaków, po których można spacerować i podziwiać lokalną naturę.

Paatsjoki

To ogromna rzeka, która wpływa do jeziora Inari i płynie do fiordu Varangerfjord koło Kirkenes. Znajdziesz tutaj ogromne łowiska łososi. Na Paatsjoki częściowo opiera się granica norwesko-rosyjska. Tutejsze krajobrazy z pewnością zrobią na Tobie spore wrażenie.

Menesjarvi

To przepiękne jezioro, położone na południowy zachód od Inari, które stanowi idealne miejsce do obserwowania zorzy polarnej. Tutaj się wyciszysz i zrelaksujesz, oglądając przepiękne dzieło natury, a przy odrobinie szczęścia, będziesz miał okazję zobaczyć renifery, które są jedną z największych atrakcji w tym kraju.

Ravadaskongas

Ravadaskongas to malowniczy, nieduży wodospad położony na rzece Ravadasjoki. Planując wycieczkę po okolicy Inari, koniecznie musisz się tutaj zatrzymać, by móc napawać się sielankowymi widokami i dziką naturą. Nie jest to może najpopularniejsza atrakcja, ale stanowi idealne wprowadzenie dla całodniowych pieszych wycieczek.

Poza zwiedzaniem zabytków i podziwianiem natury, w Inari możesz również oddać się rozmaitym aktywnościom fizycznym. Na mapie miasteczka i jego okolic znajdziesz wiele ciekawych miejsc, które mogą Ci się spodobać, ponieważ oferują rozmaite formy spędzania czasu.

Kiilopaa

To jeden z popularniejszych szczytów w okolicach Inari. Każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Jeśli lubisz piesze wędrówki, narciarstwo czy nawet kąpać się w zimnej wodzie, to w Kiilopaa będziesz mógł zakosztować tych aktywności. 

Hammastunturi

Jeśli kochasz chodzić po górach, to z pewnością ucieszy Cię fakt, że w okolicy Inari również będziesz miał okazję wspiąć się na niesamowite szczyty. Jednym z nich jest Hammastunturi, który z pewnością dostarczy Ci wiele wrażeń i satysfakcji z przebytej drogi.

Muotkatunturit

To cudowne, dziewicze tereny, po których można spacerować w nieskończoność. Piękny krajobraz, łatwe i przyjemne trasy, to przepis na udaną, calodniową wycieczkę. Dlatego przygotuj wygodne buty, złap za plecak i wyrusz w wyjątkową podróż po lokalnej dziczy.

Zobacz także

Finlandia
Co zwiedzić w Finlandii?
Finlandia
Życie nocne w Finlandii
Finlandia
Parki narodowe w Finlandii
Finlandia
Aktywnie w Finlandii
Finlandia
Poza szlakiem w Finlandii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon