Kemi

3.78       Zobacz opinie (9)

Kemi słynie głównie z atrakcji zimowych. Co roku między końcem grudnia a kwietniem możesz tu podziwiać zamek zbudowany w całości ze śniegu. Aby budowla powstała temperatura na zewnątrz musi wynosić maksymalnie 7 t stopni C. W zamku możesz zobaczyć hotel, restaurację, scenę i kaplicę. Możliwy jest nocleg w lodowym hotelu. W nocy temperatura spada do 5 stopni C.

Kemi, Finlandia - © Zielonamapa

Kolejną atrakcją jest rejs lodołamaczem Sampo z 1961 roku, którym będziesz przebijać się przez zamarznięte wody Zatoki Botnickiej. Na koniec wycieczki chętni ubrani w specjalne kombinezony mogą wykąpać się w zatoce. Nie da się w nim normalnie pływać, ale możesz poleżeć na powierzchni, w otoczeniu lodowych brył. Latem na Sampo znajduje się restauracja.

Dla kogo Kemi?

Kemi przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz arktyczne i surowe krajobrazy oraz zimowe atrakcje.

Zdjęcia

  • Kemi
  • Kemi
  • Kemi
  • Kemi
  • Kemi
  • Kemi
  • Kemi
  • Kemi
  • Kemi
  • Kemi
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Kemi przyjeżdża się zimą. Wizytę najlepiej zaplanować na marzec, gdy minusowe temperatury są odrobinę znośniejsze, a słońce codziennie gości na niebie chwilę dłużej.

Na zwiedzanie Kemi wystarczy poświęcić jeden dzień. To idealny przystanek w trakcie drogi na daleką północ Finlandii.

Zamek Lumilinna

Zamek Lumilinna to największa na świecie śnieżna budowla, która powstaje co roku pod koniec grudnia w zaledwie 3 tygodnie. To wyjątkowe dzieło sztuki wyrzeźbione w śniegu i lodzie, i największa atrakcja fińskiej Laponii. Zamek każdego roku wygląda inaczej – różni się fasadą, detalami wystroju i rozkładem pomieszczeń, ale zawsze znajduje się w nim hotel, bar, restauracja oraz kaplica. Zakochani mogą tu zawrzeć związek małżeński, nowożeńcy spędzić naprawdę wyjątkowy miesiąc miodowy, a smakosze spróbować min. wyjątkowej zupy z renifera.

Lodołamacze Sampo

Zbudowany w 1960 r. w Helsinkach olbrzymi lodołamacz Sampo torował drogę morską jeszcze większym od niego jednostkom handlowym przez ponad 25 lat. Przed odejściem na emeryturę i zezłomowaniem uratowały go władze Kemi, które wykupiły statek za milion fińskich marek. Dziś Sampo zabiera na pokład wszystkich, którzy chcą przekonać się jak wygląda łamanie lodowej pokrywy na wodach Zatoki Botnickiej. Po założeniu specjalnych kombinezonów pasażerowie rejsu mogą nawet wykąpać się w korytarzach wyżłobionych przez statek. Latem na Sampo otwierana jest restauracja.

Zobacz także

Finlandia
Co zwiedzić w Finlandii?
Finlandia
Życie nocne w Finlandii
Finlandia
Parki narodowe w Finlandii
Finlandia
Aktywnie w Finlandii
Finlandia
Poza szlakiem w Finlandii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon