Kuopio

3.50       Zobacz opinie (4)

Kuopio to przede wszystkim słynna skocznia narciarska Puijo, na której regularnie odbywają się konkursy Pucharu Świata. Na czas turnieju miasto zamienia się w tętniący życiem i gwarny ośrodek sportowy, a na ulicach słychać rozmowy w językach z całego świata.

Kuopio
Kuopio, Finlandia - © Zielonamapa

Nie wszyscy wiedzą jednak, że Kuopio jest również największym miastem i gminą Pojezierza Fińskiego. To prawdziwa oaza ciszy i spokoju, na którą w większości składają się rozległe jeziora i lasy.

Dla kogo?

Kuopio warto odwiedzić jeśli lubisz niewielkie, senne miasteczka i spędzanie czasu na łonie natury. W okolicy rozciąga się wiele szlaków pieszych i tras biegowych, latem można łowić ryby, pływać i żeglować w pobliskich jeziorach.

Zdjęcia

 • Kuopio
 • Kuopio
 • Kuopio
 • Kuopio
 • Kuopio
 • Kuopio
 • Kuopio
 • Kuopio
 • Kuopio
 • Kuopio
 • Kuopio
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli jesteś fanem sportów zimowych przyjedź do Kuopio w trakcie trwania konkursów Pucharu Świata. Jeśli szukasz ciszy i spokoju odwiedź Kuopio latem.

Na zwiedzanie Kuopio wystarczy przeznaczyć jeden dzień. Centrum miasta jest nieduże i z łatwością da się zwiedzić piechotą.

Kompleks skoczni narciarskich

Na kompleks skoczni narciarskich Puijo składają się cztery obiekty, w tym najbardziej znana skocznia K-120, na której odbywają się zawody Pucharu Świata. Na wzgórzu Puijo znajduje się również wieża widokowa Puijon Torni, z której rozpościera się rozległa panorama okolicznych gęstych lasów i granatowych jezior.

Riisa

Muzeum Ortodoksyjnej Cerkwi Prawosławnej to najciekawsze muzeum w mieście z bogatą kolekcją ponad 800 ikon, starych ksiąg cerkiewnych i modlitewników, biblii dekorowanych złotem i srebrem, map, szat i naczyń liturgicznych, przedmiotów kultu oraz fotografii i dokumentów przybliżających historię prawosławia w Finlandii.

Muzeum Miejskie

Kuopio
Muzuem miejskie, Kuopio, Finlandia - © Zielonamapa

W skład znajdującego się w eleganckim, secesyjnym budynku Muzeum Miejskiego wchodzi Muzeum Historii Kulturalnej z ciekawymi zbiorami prezentującymi życie i zwyczaje mieszkańców regionu oraz Muzeum Historii Naturalnej z ekspozycją dotyczącą fińskiej flory i fauny. Największą atrakcją muzeum jest zrekonstruowany mamut. Obecnie w muzeum trwają prace renowacyjne. Obiekt będzie ponownie otwarty dopiero w 2021 r.

Sauna Jätkänkämppä

Olbrzymia, tradycyjna, fińska sauna opalana drewnem. Jätkänkämppä mieści się w starej chacie malowniczo położonej nad brzegiem jeziora Kallavesi. Z centrum miasta można dojechać tu autobusem. Sauna jest koedukacyjna i może w niej  jednocześnie przebywać nawet do 100 osób.

Zobacz także

Finlandia
Co zwiedzić w Finlandii?
Finlandia
Życie nocne w Finlandii
Finlandia
Parki narodowe w Finlandii
Finlandia
Aktywnie w Finlandii
Finlandia
Poza szlakiem w Finlandii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon