Rovaniemi

3.86       Zobacz opinie (7)

Rovaniemi to stolica fińskiej Laponii i rodzinne miasteczko Świętego Mikołaja. Przed przyjazdem warto przypomnieć sobie, czy aby na pewno byłeś grzeczny w tym roku i nauczyć się na pamięć krótkiego wierszyka.

rovaniemi

Rovaniemi, Finlandia - © Zielonamapa

Zniszczone podczas II wojny światowej Rovaniemi zostało odbudowane według pomysłu najsłynniejszego fińskiego architekta Alvara Aalto, który centrum miasta zaprojektował na podobieństwo głowy renifera. Patrząc na plan Rovaniemi da się zauważyć, że ulice odchodzące od centrum tworzą poroże, a stadion Keskuskenttä jest okiem rogacza.

Dla kogo?

Rovaniemi warto odwiedzić szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi. Chyba żaden maluch na świecie nie oprze się magii świąt, a tu bożonarodzeniowy klimat panuje cały rok.

Zdjęcia

  • Rovaniemi
  • Rovaniemi
  • Rovaniemi
  • Rovaniemi
  • Rovaniemi
  • Rovaniemi
  • Rovaniemi
  • Rovaniemi
  • Rovaniemi
  • Rovaniemi
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wioska Świętego Mikołaja czynna jest przez cały rok, ale najbardziej klimatyczne wygląda w zimowe wieczory, gdy śnieg skrzypi pod butami, nosy czerwienieją na mrozie, a drewniane chatki rozświetlone są ciepłym światłem lampek.

Wioska Świętego Mikołaja oddalona jest od miasta o 8 km. Można się do niej dostać regularnie kursującym autobusem nr 8. Niewielkie centrum Rovaniemi z łatwością da się przejść piechotą.

Wioska Świętego Mikołaja

Największa atrakcja Rovaniemi. Niewielka wioska zamieszkana przez elfy, renifery, żonę Mikołaja i samego Świętego. Wstęp na teren wioski i spotkanie z Mikołajem jest bezpłatne. Do portfela trzeba sięgnąć, gdy chcemy by elfy uwieczniły na zdjęciu nasze spotkanie z brodaczem oraz gdy planujemy wybrać się na krótką przejażdżkę psim zaprzęgiem, czy saniami ciągniętymi przez renifery.

Rovaniemi
Rovaniemi, Finlandia - © Zielonamapa

Na terenie wioski funkcjonuje również niezwykła poczta, w której można kupić kartkę świąteczną ze specjalnym znaczkiem pocztowym i zamówić wysłanie jej do bliskich tuż przed świętami. Przez środek Wioski Świętego Mikołaja przebiega linia koła podbiegunowego, za przekroczenie której można otrzymać pamiątkowy certyfikat.

Santa Park

Określany mianem tajemniczej kryjówki Świętego Mikołaja Santa Park to idealna rozrywka dla najmłodszych. Można tu min. odwiedzić szkołę i warsztat elfów, wysłać pocztówkę z mikołajowej poczty, nauczyć się dekorować pierniki, spróbować swoich sił w kaligrafii, wstąpić do lodowej galerii i oczywiście spotkać samego Świętego Mikołaja, który czeka na dzieci w magicznym biurze.

Rovaniemi
Rovaniemi, Finlandia - © Zielonamapa

Santa Park jest czynny tylko dwa razy do roku – w sezonie zimowym między połową listopada a połową stycznia i w sezonie letnim między końcem czerwca a połową sierpnia. Wstęp jest płatny, a bilet upoważnia do zwiedzania parku przez dwa dni pod rząd. Większość atrakcji parku znajduje się wewnątrz. Zimą kurtki można zostawić w szatni, tuż przy kasie z biletami obsługiwanej przez elfy.

Centrum Nauki Arktikukm

Arktikum to centrum nauki i muzeum przybliżające historię Arktyki i samego Rovaniemi. Na multimedialnych wystawach o można dowiedzieć się więcej kulturze i tradycjach Samów, czyli rdzennych mieszkańców północy, a także poznać czworonożnych mieszkańców bieguna północnego.

Zoo Ranau

Zoo Ranau, a w zasadzie Ranau Wildlife Park to miejsce, w którym mieszka ponad 50 gatunków zwierząt arktycznych. Spacerując po drewnianymi kładkach i pomostami można wypatrywać wilków, rysi, łosi, lisów polarnych, a nawet białych niedźwiedzi. Ranau jest oddalone od Rovaniemi o 80 km.

Zobacz także

Finlandia
Co zwiedzić w Finlandii?
Finlandia
Życie nocne w Finlandii
Finlandia
Parki narodowe w Finlandii
Finlandia
Aktywnie w Finlandii
Finlandia
Poza szlakiem w Finlandii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon