Turku

4.27       Zobacz opinie (11)

Turku to zarówno dawna stolica, jak i najstarsze miasto w kraju. Znajdziesz je u ujścia rzeki Aurojoki, która znajduje się w południowo-zachodniej Finlandii, w regionie Varsinais-Suomi. Jeśli marzysz o pouczającej wycieczce, która dostarczy również wiele rozrywki, to niewątpliwie dobrym kierunkiem będzie właśnie ta miejscowość. W tym miejscu będziesz mógł podziwiać wspaniałą architekturę, romantyczne parki oraz wiele lokalizacji, w których aż roi się od wspaniałych mieszkańców. W końcu Turku w staroruskim oznacza „Targ”, a to zobowiązuje.

turku

Turku, Finlandia - © Zielonamapa

Dla kogo Turku?

Miasto ze względu na swoje dzieje należy do miejsc, które przyciągnie każdego sympatyka historii. Ponadto Turku może się poszczycić pięknymi parkami, ogrodem botanicznym i innych miejsc, w których można zjednoczyć się z naturą. Jeśli dodatkowo podróżujesz z rodziną, to z pewnością ucieszysz się, wiedząc, że miasto posiada również ciekawe atrakcje dla najmłodszych.

Zdjęcia

 • Turku
 • Turku
 • Turku
 • Turku
 • Turku
 • Turku
 • Turku
 • Turku
 • Turku
 • Turku
 • Turku
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Okres letni bezsprzecznie zalicza się do najlepszych momentów na podróże. W tym czasie pogoda jest przeważnie idealna, a temperatury znacznie wyższe. Dlatego, jeśli planujesz udać się do Turku, to zaplanuj wyjazd między czerwcem a wrześniem. Wtedy możesz liczyć nie tylko na temperatury sięgające nawet 21 stopni Celsjusza, ale również niewielką ilość opadów.

Jedną z najlepszych form poznawania miasta, jest sprawdzenie, co ma do zaoferowania swoim gościom. Turku posiada wiele atrakcji, które zadowolą każdego niezależnie od wieku, dlatego warto przygotować sobie listę miejsc, wśród których powinny się znaleźć m.in.:

Zamek w Turku

Jest to największa chluba miasta, która pochodzi z XIII wieku i jako warownia miała za zadanie bronić miasta. Zamek był podzielony na dwie części, w których można było rozróżnić część mieszkalną oraz obronną. Później stworzono wewnątrz więzienie, które funkcjonowało do 1890 roku. Dziś możesz je zwiedzać i poznawać jego historię.

Katedra w Turku

To narodowa świątynia Finlandii, która ma ponad 700 lat. Mieści się przy Vanha Suurtori i stanowi jedną z największych atrakcji w tym miejscu. Wewnątrz znajdziesz wyjątkowe zdobienia oraz grobowce ważnych osobistości takich jak królowa Szwecji Karin Mansdotter. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, to budowla z pewnością Ci się spodoba.

Vanha Suurtori

Największy punkt handlowy i administracyjny XIII-wiecznej Finlandii. Dziś to miejsce spotkań i jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych, która stanowi wizytówkę Turku. Na miejscu znajdują się takie atrakcje jak Katedra, Brinkkala Mansion czy Ratusz, więc odwiedzając ten rynek, na pewno będziesz miał co podziwiać.

Świat Muminków

Czym byłoby jedno z najważniejszych miast Finlandii bez najsławniejszych trolli tego kraju? Najlepsza atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy wychowali się z tymi wyjątkowymi postaciami. Na miejscu możesz zwiedzić dom Muminka lub posłuchać historii od Włóczykija. Ponadto będzie na Ciebie czekać gimnastyka z Małą Mi, a być może spotkasz się również z Buką.

Ostatnim, chociaż nie mniej ważnym punktem w czasie wakacji, jest relaks po całym dniu aktywności i zwiedzania miasta. Po zobaczeniu wszystkich atrakcji przychodzi czas na sprawdzenie, jak radzi sobie Turku nocą. A radzi sobie i to całkiem nieźle.

Uusi Apteekki

To niezwykłe miejsce, które posiada niesamowicie tajemniczą atmosferę. Wnętrze przywodzi na myśl starą aptekę, w której zamiast leków, na wystawach znajdują się rozmaite alkohole. W środku możesz liczyć na dobre piwo i wspaniałą obsługę, dzięki której poczujesz magię tego miejsca.

Apollo

Jeśli kochasz muzykę na żywo i lubisz dobry alkohol, to nie masz się co zastanawiać, tylko uderzyć do Apollo, gdzie to wszystko masz na miejscu. Na miejscu możesz zarówno spędzić kameralny wieczór na kanapie, jak i wyszaleć się na parkiecie, dlatego niezależnie od humoru, spokojnie możesz się udać właśnie tutaj.

Forte Nightclub

Idealne miejsce dla ludzi, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu. Tutaj codziennie możesz tańczyć do upadłego, raczyć się wybornymi drinkami i cieszyć się chwilą. Po nocy spędzonej na parkiecie z pewnością nie będziesz mógł się doczekać powtórki i chętnie wrócisz do tego klubu, by to powtórzyć.

Planując podróż po Turku, nie możesz zapomnieć również o jego naturalnej odsłonie. Miasto poza pięknymi parkami może również pochwalić się wspaniałą okolicą, która jest dowodem na to, że człowiek potrafi żyć w zgodzie z naturą.

Kurjenrahka National Park

Przepiękne miejsce, które zostało założone w 1998 roku na powierzchni blisko 30 km2. Obszar ten obejmuje głównie torfowiska oraz jest domem dla wielu pięknych zwierząt, takich jak wilki czy niedźwiedzie. Wybierając się na wycieczkę po parku, możesz liczyć na wiele pięknych tras idealnych na piesze wędrówki.

Vepsa

Przepiękne miejsce, które stanowi jedną z oaz pełną ciekawych miejsc i form spędzania czasu. Tutaj możesz się oddać wielu aktywnościom, do których możesz zaliczyć m.in. wędrówka po klifach i klifach, kajakarstwo czy gra w mini golfa. Możesz być pewien, że wyspa jest pełna pięknych miejsc i na pewno nie będziesz mógł narzekać na nudę.

Saaronniemi Beach

Najpopularniejsza plaża wśród mieszkańców Turku. Będziesz tutaj mógł spacerować, pływać w kajaku czy po prostu skorzystać z okolicznej wody. Na Saaronniemi możesz się zrelaksować i cieszyć chwilą, nie tylko w towarzystwie pięknych widoków, ale również ze wspaniałymi ludźmi.

Airisto

Idealne miejsce dla fanów żeglarstwa oraz dla tych, którzy pragną spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Jeśli kochasz wodę, żagle i piękny krajobraz i spokój, jaki daje żegluga, to możesz być pewien, że tutaj Ci się spodoba.

Flowpark

Jest to jeden ogromny park zabaw dla każdego, kto pragnie się rozerwać i sprawdzić swoją kondycję. Znajdziesz tutaj mnóstwo unikalnych torów przygodowych, których trasy dostosowano zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych sportowców. Niezależnie od umiejętności możesz liczyć na pomoc wprawionych pracowników, więc możesz spokojnie się cieszyć czasem spędzonym w parku.

Jukupark

Jedną z niezaprzeczalnie wartych uwagi atrakcji w Turku jest Jukupark. Jeśli kochasz wodę i chcesz obudzić w sobie dziecko, to zdecydowanie powinieneś tutaj przyjechać. Znajdziesz tutaj m.in. zjeżdżalnie, tunele i wiele, wiele innych wodnych konstrukcji, które na pewno sprawią przyjemność Tobie i Twojej rodzinie.

Zobacz także

Finlandia
Co zwiedzić w Finlandii?
Finlandia
Życie nocne w Finlandii
Finlandia
Parki narodowe w Finlandii
Finlandia
Aktywnie w Finlandii
Finlandia
Poza szlakiem w Finlandii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon