Urho Kekkonen

4.50       Zobacz opinie (4)

Park Narodowy Urho Kekkonena jest drugim co do wielkości obszarem chronionym w Finlandii. Obejmuje on tereny górskie, szerokie torfowiska z dużą ilością potoków i rzek. Północna część bogata jest w bezdrzewną tundrę z charakterystycznymi wąwozami. Rozmaitości dodaje widok rzek Luttojoki i Suomujoki i ich dopływy. W sercu parku znajduje się łatwy do przejścia szlak Raututunturi-Saariselkä. Po drodze miniesz wąwozy, wrzosowiska i pola głazów. Na południowym zachodzie zobaczysz lasy i torfowiska, które mogą być trudne do przebicia.

Urho Kekkonen

Urho Kekkonen, Finlandia - © Zielonamapa

W strefie granicznej z Rosją zobaczysz tajemniczą górę Korvatunturi (483m). Po fińsku oznacza “Góra-ucho”. Fiński radowiec stworzył legendę, że jest to ucho, które wysłuchuje dziecięcych życzeń i dokładnie tutaj mieszka Święty Mikołaj. Po II wojnie światowej Mikołaja “przeniesiono” do Rovaniemi.

Dla kogo?

Park Narodowy Urho Kekkonena przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, a dzika przyroda nie jest Ci straszna. To właśnie tutaj zobaczysz przepiękną faunę i florę w Finlandii.

Zdjęcia

  • Urho Kekkonen
  • Urho Kekkonen
  • Urho Kekkonen
  • Urho Kekkonen
  • Urho Kekkonen
  • Urho Kekkonen
  • Urho Kekkonen
  • Urho Kekkonen
  • Urho Kekkonen
  • Urho Kekkonen
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Dolina rzeki Suomujokilaakso

Najpopularniejszym szlakiem jest dolina rzeki Suomujokilaakso, jezioro Luirojärvi i najwyższa góra parku Sokosti (718m). Na szczycie zobaczysz punkt widokowy Kiilopää (546m) i Kaunispää (438m). Na górę prowadzi łagodna ścieżka, a w górnej części przejdziesz przez drewniane schody. Nie są to góry wysokie, ale z płaskich wierzchołków zobaczysz przepiękną panoramę.

Z Kemihaara do Korvatunturinmurusta

Udaj się również szlakiem z Kemihaara do Korvatunturinmurusta. Liczy on sobie 18 km, a w tym czasie dokładnie poznasz przyrodę Laponii. Ścieżka prowadzi przez lasy świerkowe i torfowiska, a później dojdziesz do suchych sosnowych wrzosowisk. Po drodze zobaczysz zagrodę reniferów. Z góry możesz podziwiać widok na górę Korvatunturi, która znajduje się tuż przy granicy z Rosją.

Zobacz także

Finlandia
Co zwiedzić w Finlandii?
Finlandia
Życie nocne w Finlandii
Finlandia
Parki narodowe w Finlandii
Finlandia
Aktywnie w Finlandii
Finlandia
Poza szlakiem w Finlandii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon