Annecy

3.88       Zobacz opinie (8)

Przyjechać do Annecy i nie wydać z siebie choćby westchnienia zachwytu? Wydaje się to niemożliwe. Pełne historycznego uroku i imponujących zabytków miasto wzbudza fascynację i pozwala się rozmarzyć. Może to za sprawą kanałów, które wdzierają się w miasto? Leniwie przepływają pod mostami, mijając pałace i kamienice z XVI i XVII w. Przywodzą na myśl romantyczność Wenecji. Do tego stopnia, że Annecy zyskało sobie nawet przydomek “Alpejskiej Wenecji”.

Annecy
Annecy, Francja - © Zielonamapa

A może to kwestia malowniczego otoczenia? Miasto leży niemal w samym sercu Alp Francuskich, jest zresztą nazywane ich perełką. Otaczające je góry, u których stóp ciągnie się krystalicznie czyste jezioro tworzą jeden z najpiękniejszych krajobrazów w całej Francji. Każdego roku podziwiają go aż 3 miliony turystów.

Dla kogo?

Annecy to miasto, które chciałoby zadowolić każdego. I trzeba przyznać, że całkiem nieźle mu się to udaje. Miłośnicy zwiedzania znajdują w nim mnóstwo interesujących zabytków. Amatorzy natury zachwycają się jego bogactwem przyrodniczym. Pasjonaci sportów wodnych i pieszych wędrówek korzystają z wielu możliwości aktywnego wypoczynku.

Zdjęcia

 • Annecy
 • Annecy
 • Annecy
 • Annecy
 • Annecy
 • Annecy
 • Annecy
 • Annecy
 • Annecy
 • Annecy
 • Annecy
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Annecy dojedziesz samochodem bezpośrednio z Polski. Będziesz mieć do pokonania ok. 1700 km. Inną możliwością jest przelot do Genewy i stamtąd przejazd pociągiem lub autobusem do Annecy.

Annecy jest niedużym, niespełna 50-tysięcznym miastem. Może poszczycić się zabytkową starówką, kilkoma wartościowymi świątyniami i innymi zabytkami z ciekawą historią w tle. Na zobaczenie najważniejszych miejsc wystarczy dzień, góra dwa przy spokojniejszym tempie zwiedzania. Opisane atrakcje najlepiej zwiedzać w podanej kolejności. Pierwszą od ostatniej dzieli zaledwie 1,5 km. Planując dodatkowo pobyt nad jeziorem, warto zarezerwować na wyjazd 3-4 dni.

Annecy
Annecy, Francja - © Zielonamapa

Stare Miasto

Stare Miasto przecinają kanały, w których płyną wody rzeki Le Thiou. Nad nimi co jakiś czas zwieszają się kamienne mosty, obok ciągną rzędy XVI i XVII-wiecznych kamienic w pastelowych kolorach pudrowego różu i bladej żółci. Rozlokowały się w nich przytulne kawiarnie, przyciągające zapachami restauracje i sklepiki z pamiątkami. Przechodząc wąskimi uliczkami Starego Miasta i przypatrując się jednostajnemu biegowi rzeki w kanałach, nie sposób się dziwić, że Annecy zyskało zaszczytne miano “Alpejskiej Wenecji”.  

Annecy
Annecy, Francja - © Zielonamapa

Kościół Notre Dame de Liesse

Nad Starym Miastem wznosi się kościół Notre Dame de Liesse (Église Notre Dame de Liesse). To w dużej części XIX-wieczna konstrukcja z kwadratową dzwonnicą z XVI w. Kościół ma formę krzyża łacińskiego. Wewnątrz przykuwa uwagę główny ołtarz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem w towarzystwie świętych Joachima i Anny. Mniejsze ołtarze ozdabiają nawy boczne świątyni. Kościół charakteryzuje się surowym wnętrzem w stylu neoklasycznym.

Katedra św. Piotra

Na terenie Starego Miasta, zaledwie 250 m od Kościoła Notre Dame de Liesse, znajduje się Katedra św. Piotra (Cathédrale St-Pierre). To dawna kaplica wybudowana przez franciszkanów w XVI w. Fasadę budynku zdobią toskańskie pilastry (płaskie filary, nieznacznie wysunięte ze ściany) oraz imponująca rozeta witrażowa usytuowana tuż nad wejściem. Za progiem świątyni ukazuje się gotyckie wnętrze z trzema nawami, ołtarzami i rzeźbioną w drewnie amboną. Zwróć uwagę na potężne, ważące 10 ton organy.

Pałac Isle

Pałac Isle (Palais de l’Isle) należy do najważniejszych zabytków w Annecy. Pięknie położony w sidłach płynącego przez Stare Miasto kanału rzeki Thiou jest najchętniej fotografowanym budynkiem w mieście. Pałac szczyci się burzliwą historią, sięgającą XII w., kiedy to stał się rezydencją lordów, a następnie siedzibą sądu, mennicą i więzieniem. Dzisiaj w jego średniowiecznych murach znajduje się muzeum prezentujące eksponaty związane z historią i architekturą miasta i całego regionu. Na zwiedzanie poświęć ok. 1h.

Annecy
Palais de l’Isle, Annecy, Francja - © Zielonamapa

Zamek Annecy

Usytuowany na wzniesieniu XII-wieczny Zamek Annecy (Chateau d’Annecy) pod względem architektonicznym stanowi zgrabne połączenie średniowiecznego stylu warownego z nadającymi mu delikatności elementami dekoracyjnymi. Obecnie w jego wnętrzach mieści się muzeum, w którym zobaczysz dzieła sztuki regionalnej, alpejskiego malarstwa pejzażowego, przykłady rzeźby średniowiecznej oraz misternie wykonane sabaudzkie meble.  Wizyta trwa około 60 minut.

Annecy
Chateau d’Annecy, Annecy, Francja - © Zielonamapa

Bazylika Nawiedzenia

Bazylika Nawiedzenia (Basilique de la Visitation) to najnowszy obiekt sakralny w Annecy, budowany w latach 1909-1930. Strzelisty kościół znajduje się na wzniesieniu, z którego można podziwiać malowniczą panoramę miasta. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na mozaiki oraz witraże z wizerunkami Franciszka Salezego i Joanny de Chantal. Szczątki tych dwóch świętych spoczywają w sarkofagach ze złoconego brązu umieszczonych na szczycie naw bocznych. Po bazylice odbywają się wycieczki z przewodnikiem.

Annecy ma szczęście. Najprawdopodobniej nie cieszyłoby się tak dużą popularnością, gdyby nie jego bogate sąsiedztwo przyrodnicze. Malownicze jezioro, góry, lasy tworzą wspaniałą scenerię.

Ogrody Europy

Ogrody Europy (Jardins de l’Europe) są chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Annecy parkiem publicznym, położonym u brzegów jeziora Annecy. Teren porasta 250 drzew w 100 różnych odmianach. Spomiędzy ich koron rozciąga się piękny widok na połyskującą w słońcu taflę jeziora. To dobre miejsce na piknik, spacer czy odpoczynek w cieniu drzew.

Promenada Paquier

W pobliżu Ogrodów Europy biegnie popularna w mieście promenada nazywana Paquier ( lub Champ de Mars). Obejmuje teren o wielkości 7 ha i łączy Ogrody Europy z Pałacem Cesarskim, przechodząc przez najsłynniejszy most w Annecy - Most Zakochanych (Pont des Amours).

Annecy
Promenada Paquier, Annecy, Francja - © Zielonamapa

Jezioro Annecy

Jezioro Annecy (Lac d’Annecy), drugie co do wielkości jezioro Francji, jest jednym z najczystszych na świecie. Otoczone górami i zielenią rezerwatów przyrody każdego roku staje się celem podróży ok. 3 milionów turystów. Jezioro Annecy jest popularną destynacją turystyczną ze względu na otaczające je bogactwo naturalne i wiele możliwości uprawiania sportów wodnych. Warto wybrać się w rejs łodzią po tym niezwykłym zbiorniku wodnym.

Annecy
Lac d’Annecy, Annecy, Francja - © Zielonamapa

Rezerwat przyrody Roc de Chère

Rezerwat przyrody Roc de Chère obejmuje 69 ha zielonego terenu ciągnącego się na wschodnim brzegu jeziora Annecy. Na jego obszarze występują wapienne zbocza, piaskowcowe grzbiety, bagniste doliny, lasy. Rezerwat jest mieszkaniem dla leśnych ssaków, płazów, gadów i motyli. Park stanowi dobre miejsce na leśne wędrówki połączone z odkrywaniem roślinności i podziwianiem jeziora Annecy ze szczytów wzniesień.

Góra Semnoz

Po przeciwnej stronie jeziora, niedaleko jego zachodniego brzegu znajduje się góra Semnoz. To obszar chroniony, ciągnący się przez 16 km. Charakteryzuje się dużą różnicą poziomów od 450 m.n.p.m. do prawie 1700. Jest doskonałym miejscem do obserwacji okazałego zbiornika wodnego i sąsiadującego z nim Annecy oraz do uprawiania letnich i zimowych sportów.

Malownicze jezioro i jego bogate pod względem przyrodniczym otoczenie dają wiele możliwości do uprawiania różnego typu sportów.

Paralotniarstwo

W Annecy znajduje się kilka szkół paralotniowych, oferujących loty widokowe. Popularnym miejscem do uprawiania tej dyscypliny jest niewielka miejscowość Montmin, położona 20 km od Annecy, po wschodniej stronie jeziora. Podobno rozciąga się stamtąd najpiękniejszy widok na ten zbiornik wodny. Jest tam także odpowiednie do startu ukształtowanie terenu.

Pływanie

U brzegów jeziora Annecy, w pobliżu miasta, znajdują się dwie plaże. Po zachodniej stronie, niedaleko Semnoz leży długa, trawiasta plaża Marquisats. Po przeciwnej stronie - największa plaża jeziora plaża d’Albigny. Długa na 300 m i szeroka na 50 m daje stwarza warunki do przyjemnego wypoczynku. Łagodne zejście i wyściełane piaskiem dno sprawiają, że to odpowiednie miejsce dla rodzin z dziećmi. Na terenie plaży znajdują się prysznice, niedaleko są restauracje i parking. W sezonie dojedziesz tam transportem publicznym.

Trekking

Najpopularniejszą trasą spacerową w Annecy jest biegnąca wzdłuż brzegu jeziora promenada Paquier. Kilka szlaków spacerowych przebiega przez rezerwat Roc de Chère. Za najbardziej malowniczą uchodzi ścieżka zielona. Łagodne podejście w środku lasu prowadzi do punktu z widokiem na jezioro Annecy. Zejście jest nieco bardziej strome, ale nie nazbyt wymagające. Po drodze mija się tzw. raj jaszczurek. Dla wielbicieli górskich szlaków atrakcyjniejszym celem będzie góra Semnoz.

Kolarstwo

Góra Semnoz jest popularna także wśród kolarzy górskich. Na jej terenie biegną trasy rowerowe. Istnieje nawet możliwość wjazdu rowerem na szczyt Crêt de Chatillon. Wzniesienia będą sporym wyzwaniem. Mniej wymagającą i bardzo malowniczą trasą rowerową jest Voie Vert du lac d’Annecy. Liczy 35 km i ciągnie się wzdłuż jeziora Annecy. To jeden z najstarszych zielonych szlaków we Francji, który pozwala odkryć niezwykłe bogactwo przyrodnicze okolicy.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon