Ardeche

4.00       Zobacz opinie (7)

Ardeche słynie ze scenerii usianej skałami i jaskiniami, na których ścianach tysiące lat temu nasi przodkowie uwiecznili pierwsze obrazy. Jego klejnotem jest Kanion Ardèche. Rozciąga się na długości 32 km między miasteczkami: Vallon-Pont-d’Arc i Saint-Martin-d’Ardeche. Jego pnące się 300 m ponad ziemię szare ściany harmonizują z błękitem przepływającej rzeki. Kanion Ardèche należy do najbardziej spektakularnych tworów natury we Francji. Jest nazywany Europejskim Wielkim Kanionem i stanowi część rezerwatu przyrody. Rocznie odwiedza go ok. 1 mln osób.

Ardeche

Ardeche, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Kanion Ardèche jest kierunkiem dla ciebie, jeśli uprawiasz sporty outdoorowe. Canyoning, kajakarstwo czy trekking to tylko niektóre możliwości spędzenia wolnego czasu w tym miejscu. Spodoba ci się ono także, gdy będziesz szukać przyrodniczych perełek. Kanion zachwyci cię niesamowitym krajobrazem.

Zdjęcia

 • Ardeche
 • Chauvet, Ardeche
 • Ardeche
 • Ardeche
 • Ardeche
 • Ardeche
 • Ardeche
 • Ardeche
 • Ardeche
 • Ardeche
 • Ardeche
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Lato jest dobrym momentem na wyjazd do Kanionu Ardèche, jeżeli nie przeszkadzają ci tłumy turystów. W przeciwnym razie, lepiej wybierz się tam późną wiosną lub wczesną jesienią. Dobrymi miesiącami będą: maj, czerwiec, wrzesień.

Jak dojechać?

Ardeche jest ciekawym przystankiem w czasie podróży po okolicach Lyonu, Marsylii lub Grenoble. Te miasta leżą od niego w zasięgu maksymalnie 200 km. Z Polski najlepiej dojechać tam samochodem. Od centrum kraju Kanion Ardeche dzielą ok. 2000 tys. Inną możliwością jest przelot do Lyonu i stamtąd dalsza podróż pociągiem, autobusem lub wypożyczonym autem autostradą w kierunku Marsylii.

Kanion Ardeche jest wyjątkowym natury dziełem w sobie, na jego trasie można jednak spotkać prawdziwe klejnoty przyrody.

Skalny most Pont d’Arc

Ardeche
Pont d’Arc, Ardeche, Francja - © Zielonamapa

Pont d’Arc to naturalny most wyżłobiony w ciągu tysięcy lat przez silny nurt rzeki Ardeche. Wysoki na 60 m i szeroki na 30 jest jak brama, która broni dostępu do Kanionu Ardeche. Pont d’Arc uznaje się za unikatowe na skalę światową dzieło natury. Najlepiej oglądać go z położonej u jego stóp plaży. Ok. 300 m od niej znajduje się parking.

Jaskinie św. Marcela

6 km od miasteczka Saint Martin d’Ardèche, tam, gdzie kończy się turystyczny szlak biegnący wzdłuż Kanionu Ardeche, znajduje się niesamowity twór natury – Jaskinie św. Marcela. Głęboko pod ziemią czekają na ciebie długie, skalne galerie o finezyjnych formach. Spójrz na stalaktyty, które natura wyrzeźbiła na kształt organów. Niesamowite! Na wycieczkę warto poświęcić godzinę.  

Caverne du Pont d’Arc

Chauvet, Ardeche
Chauvet, Ardeche, Francja - © Zielonamapa

W 1994 r. niedaleko Vallon Pont d’Arc odkryto jaskinię z malowidłami naskalnymi sprzed 36 tys. lat. Znalezisko uznano jednak za zbyt cenne, by udostępnić je do użytku publicznego. Z tego powodu niedaleko Jaskini Chauvet powstała jej wierna replika – Caverne du Pont d’Arc.  To niesamowite miejsce, w którym dzieło natury miesza się z dokonaniami pierwszych przodków i współczesnymi osiągnięciami technologii. Za pomocą interaktywnej wystawy poznasz długą historię Jaskini Chauvet.

Kanion Ardeche jest rajem dla aktywnych. Pobyt w tym miejscu dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń podczas kajakowania, wspinaczki czy canyoningu.

Przejazd samochodem

Ardeche
Ardeche, Francja - © Zielonamapa

Wzdłuż Kanionu Ardeche wiedzie trasa samochodowa, usiana punktami obserwacyjnymi, z których rozciągają najbardziej spektakularne widoki na wąwóz. Droga prowadzi od miasteczka Saint-Just do Vallon-Pont-d’Arc. W jej trakcie warto zatrzymać się w takich miejscach jak: Ranc Pointu, Balcon Cros Olivier, Balcon Serre de Tourre. W sezonie trasa bywa zatłoczona, dlatego na podziwianie wąwozu z perspektywy samochodu najlepiej udać się wczesnym rankiem lub poza miesiącami letnimi.

Canioning

Vallon Pont d’Arc uchodzi za stolicę canyoningu w Ardeche. Wodne ślizgawki, wspinaczka, przejścia przez skalne załomy czy skoki do wody to najbardziej emocjonujące wyzwania, jakie czekają podczas canyoningu w tym regionie. W okolicach Kanionu Ardeche nie brakuje, ciekawych miejsc do uprawiania tego sportu zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Żeby spróbować swoich sił w canyoningu, spróbuj pokonać pułapki, czekające w kanionach Chassezac i Born.

Kajakarstwo

Ardeche
Ardeche, Francja - © Zielonamapa

Spływy kajakowe rzeką Ardeche należą do najpopularniejszych aktywności w kanionie. Na fanów tego sportu czekają trasy o różnym poziomie trudności i długości od 8 do 32 m. Niewymagający i przyjemny spływ  w malowniczej scenerii odbywa się z Vallon Pont d’Arc do Rodanu. Wycieczka zajmuje cały dzień.

Trekking

Ardeche
Ardeche, Francja - © Zielonamapa

Przez Ardeche biegnie 35-km szlak pieszy, który pozwala odkryć niezwykłe bogactwo przyrodnicze tego regionu. Jeśli jesteś zaprawionym w boju piechurem, wybierz trasę z Vallon Pont d’Arc do Bivouac de Gournier. Liczy 19 km, a jej przejście wymaga dobrej kondycji fizycznej. W okolicy znajdują się także ścieżki o mniejszym stopniu trudności.

Wspinaczka

Granitowe skały, głazy ukryte w lasach, klify wyrastające ponad rzekami są idealnym miejscem dla wspinaczy. Wśród nich największą popularnością cieszy się miasteczko Salavas, niedaleko Vallon-Pont-d’Arc. Czekają tam na nich skałki o różnych poziomach trudności.

Via Ferrata

Nagie, skalne szczyty Wąwozu Ardeche są sporym wyzwaniem dla wspinaczy. W wielu miejscach nie da się ich zdobyć bez pomocy drabin, lin i linowych mostów, które tworzą szlaki via ferrata. Spróbuj się zmierzyć z Pont du Diable i przejść Via Cordata de la Madonne. Obie trasy oferują niesamowity widok na kanion Ardeche. Znajdziesz je niedaleko Vallon Pont-d’Arc.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon