Arles

3.71       Zobacz opinie (7)

Arles jest niedużym miastem w Prowansji Jego charakter już w starożytności naznaczyli Rzymianie, pozostawiając po sobie liczne zabytki. Kojarzą się z miastem do tego stopnia, że  bywa ono nazywane Małym Rzymem. Później zyskało jeszcze sławę za sprawą Vincenta van Gogha. To tam słynny malarz stworzył swoje dzieła i...stracił ucho.

Arles

Arles, Francja - © Zielonamapa

Jednak Arles to nie tylko zabytki, ale także niesamowita przyroda. Miasto może się poszczycić kilkoma parkami i malowniczym brzegiem Rodanu. Warto wiedzieć, że ta rzeka jest główną sprawczynią wietrznej pogody w rejonie. Mistral potrafi dawać się we znaki na tyle uporczywie, że stał się nawet jednym z symboli Małego Rzymu. Zostaje tylko powiedzieć chapeau bas (czapki z głów)...i w drogę!

Dla kogo?

Arles jest dobrym kierunkiem dla ciebie, jeśli interesujesz się antycznymi zabytkami. To one dominują bowiem nad zabudową miasta i są jego najważniejszą atrakcją. Ten ośrodek może być także dobrą bazą wypadową do poznawania przyrodniczych perełek okolicy.

Zdjęcia

  • Arles
  • Arles
  • Arles
  • Arles
  • Arles
  • Arles
  • Arles
  • Arles
  • Arles
  • Arles
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszym czasem na wizytę w Prowansji są miesiące od kwietnia do połowy października. Pamiętaj jednak, że w sierpniu następuje napływ turystów z Francji i innych krajów. Jeśli nie przepadasz za tłumami, unikaj tego miesiąca i przełóż wyjazd, na przykład na wrzesień i październik. Wtedy pojawiają się już pierwsze oznaki jesieni, która w Prowansji jest wyjątkowo piękna.

Jak dojechać?

Wizytę w Arles można potraktować jako przystanek podczas objazdowej wycieczki samochodem po Prowansji. Da się tam dojechać także pociągiem. Jest dobrze skomunikowane z Marsylią i Awinion. Na zobaczenie najważniejszych zabytków wystarczy kilka godzin. Wizytę warto jednak połączyć ze zwiedzaniem bogatej przyrodniczo okolicy i zatrzymać się w mieście na cały weekend.

Największą atrakcją Arles są zabytki z czasów rzymskich Wszystkie zachowały się w obrębie Starego Miasta, więc można je obejrzeć podczas jednego spaceru.

Muzeum Archeologiczne

Dobrym wstępem do odkrycia rzymskiego oblicza Arles jest wizyta w nowoczesnym Muzeum Archeologicznym (Musee Departamental de l’Arles Antique), oddalonym od centrum miasta o 1,5 km. Muzeum odtwarza rozwój rzymskiego ośrodka, prezentując pochodzące z tamtego okresu znaleziska. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. przedmioty codziennego użytku, elementy architektoniczne czy sarkofagi z cmentarza Alyscamps.

Można powiedzieć, że Arles znajduje się w miejscu uprzywilejowanym pod względem przyrodniczym. Położone obok rezerwatu przyrody Camargue, nad brzegami Rodanu, w niedużej odległości od wybrzeża Morza Śródziemnego, zachęca do eksplorowania naturalnych skarbów regionu.

Rezerwat przyrody Camargue

Rezerwat przyrody Camargue należy do najważniejszych parków narodowych we Francji i największych terenów podmokłych w Europie. Powstał w rozlewisku Rodanu, między Arles a wybrzeżem Morza Śródziemnego. Więcej na jego temat przeczytasz w artykule o Camargue.

Zobacz także

Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon