Bayeux

3.88       Zobacz opinie (8)

Bayeux jest jak otwarta księga, na której zapisała się burzliwa historia Normandii. Historia rozpięta między dwoma istotnymi wydarzeniami w dziejach Europy Zachodniej:  podbojem Anglii przez Wilhelma w XI w. i Inwazją na Normandię w 1944 r. O tym pierwszym przypomina niesamowitych rozmiarów gobelin. O drugim wojenny cmentarz, muzeum, pobliskie plaże D-Day. Żadnych ruin, zniszczeń. Bayeux z zawirowań II wojny światowej ocalało niemal nienaruszone, choć znajdowało się w sercu jej ostatnich wydarzeń. Dzięki temu można dzisiaj oglądać zachowaną w dobrym stanie średniowieczną starówkę, zachwycającą gotycką katedrę, budynki z XVIII w.

Bayeux

Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli pasjonujesz się II wojną światową, Plaże D-Day, eksponaty z okresu inwazji na Normandię i groby poległych pobudzą twoją wyobraźnię. Obok tych historycznych punktów, na planie miasta znajdują się miejsca ukazujące wcześniejsze dzieje Bayeux, jego tradycję i dziedzictwo kulturalne. Lubisz zwiedzać? Ich odkrywanie podczas wędrówki zabytkowymi ulicami okaże się dla ciebie niezapomnianym doświadczeniem.

Zdjęcia

 • Bayeux
 • Bayeux, Francja
 • Plaża Omaha
 • Złota Plaża, Bayeux
 • Colleville-sur-mer
 • Arromanches
 • Bayeux
 • Bayeux
 • Bayeux
 • Bayeux
 • Bayeux
 • Bayeux
 • Bayeux
 • Bayeux
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszym okresem na wyjazd do Bayeux są miesiące od czerwca do września. Temperatura wzrasta wtedy do ok. 20 st C. To idealne warunki do odkrywania zabytków miasta i okolic.

Bayeux
Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Wizyta w Bayeux może być ciekawym przerywnikiem pobytu w Paryżu. Ze stolicy Francji jest łatwy dojazd samochodem (podróż autostradą zajmuje ok. 3 godzin). Kursują też pociągi. Podczas wycieczki do Normandii Bayeux powinno być punktem obowiązkowym. To miasto o dużym znaczeniu historycznym z wieloma, ciekawymi zabytkami. Stanowi także świetną bazę wypadową do zwiedzania plaż D-Day. Na wizytę w Bayeux najlepiej poświęcić 2 dni.

Gobelin z Bayeux

Bayeux, Francja
Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Gobelin z Bayeux to 70 m płótna, misternie wyhaftowanego gdzieś na południu Anglii pod koniec XI w. Wszystko po to, aby upamiętnić brawurowy podbój tego kraju dokonany przez Wilhelma Zdobywcę z Normandii. To niezwykłe dzieło można podziwiać w dawnym Wielkim Seminarium dla przyszłych księży. Zwiedzanie obejmuje także możliwość obejrzenia 16-minutowego filmu przybliżającego historyczny, polityczny i kulturowy kontekst podboju Anglii. Dla zwiedzających są dostępne audioprzewodniki.

Katedra Notre Dame

Bayeux
Notre-Dame, Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Imponująca katedra Notre-Dame stanowi połączenie gotyckiej świątyni z XIII w. i wcześniejszych elementów romańskich, takich jak: krypta, łuki nawy i dolne partie wież wejściowych. Punkt centralny katedry stanowi udekorowana freskami krypta. Poza tym warto zwrócić uwagę na witraże upamiętniające amerykańskich i brytyjskich bohaterów wojen światowych oraz imponującą płaskorzeźbę z XVIII w.

Muzeum Bitwy o Normandię

Bayeux
Bayeux, Francja - © Zielonamapa

W historii Normandii swoje piętno najsilniej odcisnęła II wojna światowa. Do najważniejszych nawiązujących do tego wydarzenia należy Muzeum Bitwy o Normandię (Musée Mémorial Bataille de Normandie). Duże, z rzetelnie opracowanymi zbiorami szczegółowo odtwarza 100 dni walk o Normandię, począwszy od D-Day aż do wyzwolenia. Zdjęcia, dioramy, film, eksponaty i sprzęt wojenny skutecznie wprowadzają w atmosferę tamtych wydarzeń. Wizytę w muzeum warto potraktować jako wstęp do odwiedzenia plaż D-Day.

Cmentarz wojenny

Bayeux
Cmentarz wojenny, Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Tuż obok Muzeum Bitwy o Normandię znajduje się Cmentarz wojenny z niespełna 5 tysiącami grobów. To największy cmentarz brytyjski w Normandii. Jednak poza Anglikami spoczywają tam także polegli z 10 innych krajów, m.in. Francji, Polski, Niemiec. Tym ofiarom, których szczątki nigdy nie zostały odnalezione poświęcony został Pomnik Wspólnoty Narodów ze wzruszającym napisem: “My, pokonani przez Williama, teraz wyzwoliliśmy kraj rodzinny Zdobywcy”.

Mémorial des Reporters

Colleville-sur-mer
Colleville-sur-mer, Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Ciekawym uzupełnieniem wizyty na cmentarzu jest spacer promenadą, upamiętniającą dziennikarzy poległych w pracy na całym świecie od 1944 r. Nazwiska ponad 2000 reporterów zostało wyrytych na 27 białych kamieniach, jakimi wyłożono deptak. Mémorial des Reporters znajduje się w pobliżu Cmentarza Wojennego. Więcej informacji na temat poległych dziennikarzy można znaleźć w Muzeum Bitwy o Normandię.

Muzeum Historii i Sztuki Baron Gerard

Muzeum Historii i Sztuki Baron Gerard (Musée d’Art et d’Histoire Baron Gérard) jest jednym z najlepszych muzeów lokalnych w całej Francji. Mieści się w dawnym Pałacu Biskupim i przechowuje cenne elementy kulturalnego i historycznego dziedzictwa Bayeux. Wystawa obejmuje znaleziska archeologiczne, dawne przedmioty codziennego użytku, dzieła malarstwa i sztuki średniowiecznej oraz kolekcję porcelany i koronki.

Konserwatorium Koronkarskie

Koronka ma w Bayeux jeszcze swoje osobne miejsce. To Konserwatorium Koronkarskie (Conservatoire de la Dentelle), gdzie można nie tylko zobaczyć piękne, misternie uszyte koronki, ale przypatrzeć się samemu procesowi ich wytwarzania. Kolejne prace powstają na bieżąco, w coraz to nowych odsłonach. Na miejscu są sprzedawane m.in. koronkowe chusteczki, zakładki, a nawet biżuteria. Celem konserwatorium jest zachowanie i propagowanie tradycji sztuki koronkarskiej w Normandii.

Plaże D-Day

Bayeux
Plaże D-Day, Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Kilkanaście kilometrów od Bayeux ciągnie się pas piaszczystego wybrzeża, na którym została przeprowadzona akcja desantowa na największą w dziejach skalę. Dzisiaj te plaże mogą służyć do wypoczynku, częściej odwiedza się je jednak ze względu na ich wartość historyczną i atrakcje związane z inwazją na Normandię. Są jak jedno wielkie muzeum i dlatego warto je odwiedzić przy okazji wizyty w Bayeux. Aby uzyskać więcej informacji na ich temat, rozwiń zakładkę poniżej.

Plaże Normandii były świadkami największego desantu w dziejach. Są usiane lejami po bombach, murowanymi pozostałościami po bunkrach, cmentarzami.

Plaże D-Day

Plaża Omaha
Plaża Sword, Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Plaż, na których wylądowali alianci jest pięć. Najlepiej zwiedzać je ze wschodu na zachód, odwiedzając kolejno Sword, Juno, Gold, Omaha i Utah. Możliwe jest ich zwiedzanie z przewodnikiem. Jeśli jednak nie chce się zobaczyć ich wszystkich najlepiej wybrać Złotą Plażę (Gold Beach) lub Omaha. 6 czerwca, w rocznicę inwazji na Normandię, odbywają się rekonstrukcje tego wydarzenia.

Złota Plaża

Złota Plaża, Bayeux
Złota Plaża, Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Złota Plaża leży najbliżej Bayeux. Warto tam odwiedzić Muzeum Ameryka – Złota Plaża (America Museum- Gold Beach). Jedna jego część jest poświęcona przebiegowi inwazji na Normandię oraz działaniom wywiadu przed tym wydarzeniem. Druga upamiętnia pierwszy, tragicznie zakończony lot z Ameryki do Europy z 1927 r. Na zwiedzanie muzeum należy przeznaczyć ok. 40 min.

Arromanches

Arromanches
Arromanches, Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Niedaleko Złotej Plaży leży Arromanches, miejscowość wypoczynkowa z historią II wojny światowej w tle. O tym burzliwym w dziejach Europy okresie przypominają zachowane tam ruiny sztucznego portu z 1944 r. Poza nimi warto zobaczyć Muzeum D-Day – Muzeum Wyzwolenia, które skupia się na kluczowych działaniach Aliantów. Ciekawym ,miejscem jest także okrągłe kino Arromanches 360 st. prezentujące ruchome obrazy ze 100 dni bitwy o Normandię

Plaża Omaha

Bayeux
Omaha, Bayeux, Francja - © Zielonamapa

Plaża Omaha była świadkiem największego poświęcenia uczestników desantu. Na cmentarzu wojennym w Colleville-sur-mer ponad 9000 białych krzyży upamiętnia amerykańskich żołnierzy biorących udział w inwazji. Ich rolę w tym wydarzeniu przybliża sąsiednie muzeum. Natomiast szerszy kontekst historyczny desantu w Normandii, ukazuje Muzeum Overlord w tej samej miejscowości. Poza tym warto zobaczyć pozostałości niemieckiej fortyfikacji Pointe du Hoc w Cricqueville-en-Bessin.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon