Beaune

3.13       Zobacz opinie (8)

Beaune jest pięknie położone na Drodze Wielkich Winnic Burgundii (La Route des Grands Crus), który przoduje w produkcji czerwonego wina. Wiele z tamtejszych winiarni znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Samo miasto zasłużyło zaś sobie na tytuł stolicy burgundzkiego winiarstwa. Otoczone murami obronnymi jest jak tajemnica, którą trzeba wyjawić. Kryją się bowiem za nią miejsca niezwykłe: renesansowe rezydencje, kościoły, parki, muzea.

Beaune

Beaune, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli chętnie podążasz winiarskim szlakiem, Beaune jest dla ciebie punktem obowiązkowym. Możliwość zwiedzania piwnic winiarskich czy prześledzenia historii produkcji wina w Burgundii okaże się nie lada gratką. Choć znajdzie się w tym miasteczku również kilka perełek architektury. Zachwycą cię, jeśli lubisz oglądać zabytki. A może wolisz wypoczywać na łonie natury? W takim razie pozwól, by pochłonęły cię miejskie parki i okoliczne winnice. W okolicy warto również odwiedzić Dijon.

Zdjęcia

 • Beaune
 • Château de Beaune
 • La Moutarderie Fallot
 • Montagne de Beaune
 • Les remparts
 • Beaune
 • Beaune
 • Beaune
 • Beaune
 • Beaune
 • Beaune
 • Beaune
 • Beaune
 • Beaune
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Klimat Burgundii pozwala na zwiedzanie jej miast przez 5 miesięcy w roku. Najlepszym czasem na wycieczkę jest okres od czerwca do października. Temperatura waha się wtedy w okolicach 20 st. C., sprzyjając niespiesznemu zwiedzaniu.

Jak dojechać?

Do Beaune najlepiej udać się samochodem. Oddalone zaledwie 45 km od Dijon jest ciekawym przystankiem podczas objazdu Burgundii trasą La Route des Grands Crus. Obejmuje ona 60 km najbardziej prestiżowych winnic i winiarni Burgundii począwszy od Dijon i Beaune aż po Santenay. Inną opcją jest przelot do Lyonu i stamtąd przejazd autobusem lub pociągiem.

Beaune, mimo swojego dużego znaczenia winiarskiego i historycznego leży w cieniu innych burgundzkich miast. Nie dorównuje popularnością takim ośrodkom, jak Dijon czy Cluny. Trudno sobie jednak wyobrazić wizytę w Burgundii bez odwiedzenia tego miasteczka, tak silnie związanego z historią i tradycją regionu. Na jego zwiedzenie wystarczy jedno popołudnie, choć atrakcji nie zabraknie i na cały weekend.

Mury obronne

Les remparts
Les remparts, Beaune, Francja - © Zielonamapa

Mury obronne (Les remparts) otaczające Beaune są jedną z najbardziej niezwykłych i najmniej obleganych przez turystów atrakcji miasta. 2,5-kilometrowy spacer wśród murów pozwoli nie tylko spojrzeć na scenerię Beaune z nietypowej perspektywy, ale też odkryć ciekawe zabytki, leżące poza miasta. Są wśród nich: brama Porte Saint-Nicolas, plac Square des Lions z posągami i drzewkami gingko biloba oraz wieże obronne Grosse Tour i Tour Blondeau.

Zamek Savigny-les-Beaun

Château de Beaune
Château de Savigny-les-Beaun, Beaune, Francja - © Zielonamapa

Do najbardziej interesujących zabytków przy murach obronnych należy bez wątpienia  Zamek Beaune (Château de Savigny-les-Beaun) z XV w., obecna siedziba winiarni Bouchard Pere & Fils. Budynek przyciąga uwagę mozaikowym, wielokolorowym dachem. To, co najcenniejsze skrywa się jednak w jego podziemiach. Mowa o piwnicach, w których dojrzewa wino. Są one dostępne dla zwiedzających. W trakcie wycieczki można zobaczyć m.in. butelki z winem z XIX w. i skosztować tego trunku.

Maison de Climats

Beaune
Beaune, Francja - © Zielonamapa

W 2017 r. powstał w Beaune Maison de Climats, w wolnym tłumaczeniu Dom Winnic (climat to określenie terenu przeznaczonego do uprawy winorośli). To nowoczesne miejsce, które pozwala lepiej poznać winiarską tradycję regionu. Do najciekawszych elementów wystawy należą: 25-minutowy film o winie, prezentacja terminologii związanej z tym alkoholem oraz 9-metrowa mapa z oznaczonymi winnicami Côte de Beaune i Côte de Nuits.

Muzeum Wina Burgundzkiego

Beaune
Musée du Vin de Bourgogne, Beaune, Francja - © Zielonamapa, Beaune, Francja - © Zielonamapa

Rozwój tradycji winiarskiej od jej początków aż do czasów współczesnych przedstawia Muzeum Wina Burgundzkiego (Musée du Vin de Bourgogne). Mniej interaktywne niż Maison des Climats skupia się na prezentacji artefaktów związanych z winem, takich jak narzędzia i wytwory sztuki. Ciekawym elementem wystawy jest kolekcja gobelinów.

Hôtel-Dieu des Hospices de Beaune

Beaune
Hôtel-Dieu des Hospices, Beaune, Francja - © Zielonamapa

Hôtel-Dieu des Hospices jest prawdziwą perełką Beaune, jednym z najważniejszych zabytków Francji. Pokryty kolorowymi, glazurowanymi płytkami zachwyca ekstrawagancją gotyckiej architektury. Powstał w połowie XV w. jako okazały szpital przeznaczony dla najuboższych. Tę funkcję pełnił aż do 1971 r., kiedy to zyskał rangę zabytku i został przekształcony w muzeum. Warto wejść do wnętrza budynku, zobaczyć Wielką Salę o kolebkowym sklepieniu, salę St. Hughes pokrytą muralem, Poliptyk Sądu Ostatecznego z XV w. oraz dawną aptekę, w której zachowały się puste kolby na leki.

Fabryka musztardy Fallot

La Moutarderie Fallot
La Moutarderie Fallot, Beaune, Francja - © Zielonamapa

Niedaleko Hotelu-Dieu znajduje się fabryka musztardy Fallot (Moutarderie Fallot). Powstała w połowie XIX w. do dzisiaj nie opuściła swojej pierwszej siedziby i pozostaje wierna tradycyjnym technikom wyrobu musztardy. Można je poznać w trakcie poruszających zmysły interaktywnych wycieczek przeprowadzanych z wykorzystaniem efektów audiowizualnych. Zwiedzanie kończy degustacja wyrobu. Wycieczki odbywają się w grupach z przewodnikiem i trwają 75 minut.

Bazylika Notre Dame

Beaune
Basilique Collégiale Notre Dame, Beaune, Francja - © Zielonamapa

Budowa bazyliki Notre Dame (Basilique Collégiale Notre Dame) trwała od XII do XV w., stąd pomieszanie w konstrukcji świątyni elementów romańskich i gotyckich. Wewnątrz spojrzenie turystów ściągają na siebie polichromie, przedstawiające m.in. Arkę Noego czy sceny ze zwierzętami. Wartym uwagi elementem ornamentacyjnym są także gobeliny, na których wyszyto sceny z życia Matki Boskiej oraz drewniana rzeźba Maryi z Dzieciątkiem stojąca na chórze.

Naturalne dziedzictwo Beaune tworzą przede wszystkim okazałe winnice. Podzielone na symetryczne parcele, układają się w symetryczną mozaikę.

Góra Beaune

Montagne de Beaune
Montagne de Beaune, Beaune, Francja - © Zielonamapa

Wycieczka do Beaune nie może się obyć bez odkrycia tych niesamowitych miejsc. Najlepszy widok na nie rozciąga się z Góry Beaune (Montagne de Beaune). Wiedzie wzdłuż niej trasa piesza, która pozwala na podziwianie najlepszych pól winorośli oraz pięknego krajobrazu sięgającego nawet góry Mont Blanc. Szlak rozpoczyna się w parku Bouzaize i ciągnie przez 10 km. Szacowany czas przejścia to 2h 30min.

Park Bouzaize

Park Bouzaize to ulubiona przez mieszkańców Beaune przestrzeń do wypoczynku. Rozległy park w angielskim stylu otacza sielska atmosfera. To świetne miejsce na rodzinny piknik i relaks w otoczeniu zieleni. Uroku dodaje mu jezioro, po którym można popływać kajakami. Na terenie parku znajduje się także farma ze zwierzętami i kawiarnia.

Park Creuzotte

Przedłużeniem parku Bouzaise jest Park Creuzotte. Miejsce powstało zaledwie w 2007 r. jako oaza dzikiej nienaruszonej przyrody. Poszanowanie natury przy jednoczesnym poczuciu bliskości z nią jest głównym celem tego parku. Stąd biegnące wśród zieleni podwyższone ścieżki, tak by nie zniszczyć roślin, a jednocześnie mieć możliwość jak najbliższego z nimi kontaktu. Nie brakuje w tym miejscu zakątków idealnych na rodzinny piknik.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon