Biarritz

3.82       Zobacz opinie (11)

Biarritz nie jest ani jednym z najbardziej znanych, ani największych ośrodków we Francji. A jednak każdego roku tysiące turystów odwiedzają to niespełna trzydziestotysięczne miasto u wybrzeży Zatoki Biskajskiej. Co ich przyciąga? Przede wszystkim doskonałe warunki do uprawiania surfingu. Amatorzy tego sportu doceniają je na tyle, że miejscówka zyskała przydomek mekki surferów, która, poza Hawajami, nie ma sobie równych na całym świecie.

Biarritz

Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli profesjonalnie uprawiasz surfing, Biarritz jest dla ciebie punktem obowiązkowym do odwiedzenia. Wizytą w tym francuskim kurorcie nie zawiedziesz się, gdy będziesz dopiero stawiać pierwsze kroki w tym sporcie. Tamtejsze ośrodki oferują naukę surfingu, a wody oceanu w wielu miejscach bywają pobłażliwe dla początkujących surferów. Przyjedź do Biarritz także, jeśli jesteś fanem surfingu. Znajdziesz tam również mnóstwo okazji do plażowania.

Zdjęcia

 • Biarritz
 • Surfing Biarritz
 • Plaża Starego Portu
 • Milady Biarritz
 • Kościół ortodoksyjny, Biarritz
 • Biarritz, Francja
 • Biarritz
 • Biarritz
 • Biarritz
 • Biarritz
 • Biarritz
 • Biarritz
 • Biarritz
 • Biarritz
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Biarritz jest nadmorskim kurortem oferującym głównie dobre warunki do wypoczynku na plaży i uprawiania sportów wodnych. Z tego powodu najlepiej się tam udać w miesiącach letnich, między czerwcem a październikiem. Temperatura powietrza oscyluje wtedy w granicach 23-25 st. C.

Jak dojechać?

Bezpośredni dojazd do Biarritz zapewni ci jedynie jazda samochodem. Musisz nastawić się jednak na długą podróż, bo z centrum Polski do pokonania jest ok. 2300 km. Innym sposobem dotarcia do Biarritz jest lot do Paryża, Lyonu, Lille lub Bordeaux. Z tych trzech pierwszych miast możesz polecieć samolotem do portu lotniczego w Biarritz. Ze wszystkich punktów kursują też pociągi.

Biarritz, mimo że nieduże, zaskakuje wielością miejsc wartych zwiedzenia. Zwykle nie są one jednak głównym celem podróży. Zagląda się do nich w ramach odpoczynku od plażowania czy przerwy w drodze do zupełnie innego miejsca. Na zobaczenie najważniejszych obiektów w mieście wystarczy dzień, góra dwa przy mniej intensywnym zwiedzaniu.

Villa Belza

Biarritz
Villa Belza, Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Jednym z najciekawszych miejsc w Biarritz jest neośredniowieczna Villa Belza. Wybudowana pod koniec XIX w. na skalistym wybrzeżu przez lata owiana była aurą tajemniczości. Zapewne wpłynęły na to styl i miejsce, w jakim powstała, ale i jej burzliwa historia. Po kilku zniszczeniach, do dawnej świetności wróciła dopiero pod koniec XX w., za sprawą paryskiego kupca, który wykupił cały teren i odrestaurował zabytkowy budynek.

Hotel du Palais

Biarritz
Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Inną ciekawą willą w Biarritz jest położony niemal nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego Hotel du Palais. To najznakomitsza pamiątka po bytności Napoleona III w Biarritz. Władca Francji wybudował tę willę w 1855 r. dla swojej żony Eugenii. Obecnie w tym miejscu znajduje się elegancki, pięciogwiazdkowy hotel.

Kaplica Cesarska

Chapelle Imperiale
Chapelle Imperiale, Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Jedenaście lat później do Hotelu du Palais dołączyła Kaplica Cesarska (Chapelle Imperiale), poświęcona Matce Bożej z Guadalupe. Powstała na terenie rezydencji Napoleona III na zlecenie Eugenii. Ten jednonawowy budynek sakralny stanowi ciekawą mieszankę różnych stylów architektonicznych: mauretańskiego, bizantyjskiego i romańskiego. Połączenie tych konwencji szczególnie daje się zauważyć w doborze elementów dekoracyjnych, głównie murali i płytek azulejos. Uwagę zwraca też obraz namalowany w półkopule.

Kościół ortodoksyjny w Biarritz

Kościół ortodoksyjny, Biarritz
Kościół ortodoksyjny, Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Ta świątynia jest pozostałością po rosyjskiej społeczności, która zamieszkiwała Biarritz od czasów napoleońskich aż do lat 30. XX w. Po długich staraniach arystokratów rosyjskich wspieranych przez cara Aleksandra III w 1892 r. powstała okazała budowla sakralna w stylu bizantyjskim. W jej wnętrzu zachwycają ikony sprowadzone aż z Sankt Petersburga.

Kościół św. Eugenii

Biarritz
Kościół ortodoksyjny w Biarritz, Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Inną świątynią wartą uwagi jest neogotycki kościół św. Eugenii (Eglise St. Eugenie), powstały w 1903 r. w hołdzie żonie Napoleona III. Wiernych do ołtarza prowadzą wizerunki świętych. Te widać też na tympanonie. Są tam Maryja z Dzieciątkiem Jezus, święty Marcin - patron Biarritz, Archanioł Gabriel i św. Eugeniusz. Z kolei u wejścia widnieje rzeźba Matki Boskiej z Góry Karmel. A pomiędzy tym wszystkim dyskretny, ale rzucający się w oczy ornament z kształcie kwiatów lilii.

Cité de l’Océan

W Biarritz obok zabudowań historycznych, powstają budynki współczesne, czego dobrym przykładem jest Muzeum Oceanu (Cité de l’Océan). Swoją konstrukcją ma ono przypominać oceaniczne fale. Wewnątrz znajdują się liczne sale interaktywne oferujące zarówno dzieciom, jak i dorosłym niesamowitą podróż w głąb oceanu z wykorzystaniem najnowszych technologii. Odwiedzający uzyskają w jej trakcie odpowiedzi na nurtujące pytania: Skąd pochodzą wody oceanu? Jak powstają fale? Czy życie bez oceanu jest możliwe?

Trudno oprzeć się urokowi plaż w Biarritz. Turkusowa woda z wyłaniającymi się znad jej powierzchni skałami, złoty piasek wkomponowany w miejską zabudowę tworzą pocztówkowy krajobraz francuskiego kurortu, nie bez przesady nazywanego Perłą Zatoki Biskajskiej.

La Grande Plage

Biarritz
La Grande Plage, Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Tej położonej w sercu Biarritz malowniczej plaży nie sposób pominąć. Jest dobrym punktem do podziwiania okolicznego krajobrazu. Z jej jednej strony rozciąga się widok na latarnię, z drugiej na zabytkowe zabudowania Biarritz, w tym słynny Hotel du Palais. To zdecydowanie najpopularniejsza plaża w okolicy. Można tam wypocząć na słońcu, spróbować swoich sił w surfingu, napić się kawy w którejś z licznych kawiarenek czy skosztować regionalnego przysmaku w przybrzeżnej restauracji.

Plaża Miramar

Biarritz
Miramar, Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Plaża Miramar, zdecydowanie mniej znana od popularnej La Grande Plage stanowi jej przedłużenie. Ocean jest tam zwykle wzburzony, a silne prądy często uniemożliwiają pływanie i uprawianie sportów wodnych. Stąd zaglądają tam raczej miejscowi, szukający ucieczki od tłumu turystów niż sami wczasowicze. Na plażę wiodą dosyć nietypowe drogi. Pierwsza biegnie od strony La Grande Plage tunelem pod budynkiem Grand Palais, druga prowadzi schodami na alei Churchilla.

Plaża Starego Portu

Plaża Starego Portu
La plage de Vieux Port, Biarritz, Francja - © Zielonamapa

To nieduża i niezwykle malownicza plaża położona na dnie skalnej zatoczki. Osłonięta od wiatru stwarza doskonałe warunki do pływania i spokojnego wypoczynku. Odwiedzają ją przede wszystkim miejscowi, w tym głównie rodziny z dziećmi.

Plaża Côte de Basques

Biarritz
Biarritz, Francja - © Zielonamapa

To plaża położona w niezwykłym miejscu, w otoczeniu klifów z widokiem na hiszpańskie wybrzeże i góry. Ocean bywa na niej kapryśny, co sprawia, że podczas przypływu kąpiele są zabronione. Warunki panujące na tej plaży i sąsiadującej z nią dziewiczej plaży Marbella chętnie wykorzystują doświadczeni surferzy.

Plaża Milady

Milady Biarritz
Milady, Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Ta plaża cieszy się bodaj największą popularnością wśród miejscowych. Doceniają ją przede wszystkim osoby uprawiające bodyboarding oraz amatorzy spacerów. Do długich przechadzek zachęca przybrzeżna promenada, która biegnie aż do sąsiedniego miasteczka Bidart.

Plaża rybaków

To bodaj najbardziej urokliwa plaża w Biarritz, zlokalizowana nieopodal małego portu rybackiego, pełnego restauracji serwujących dania rybne i owoce morza. Przecięta na pół przez skalny most Basta zachwyca malowniczą scenerią i oferuje niezwykły widok na okolicę

Surfing

Surfing Biarritz
Surfing, Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Położenie Biarritz nad Oceanem Atlantyckim stwarza doskonałe warunki do surfowania przez cały rok. Profesjonaliści wybierają na surfing miesiące jesienne i zimowe, choć nie na wszystkich plażach surfowanie jest w tym czasie dozwolone. Z kolei w szczycie sezonu (lipcu i sierpniu) można spotkać głównie początkujących sportowców. Najwięcej ośrodków szkoleniowych znajduje się na słynnej La Grande Plage. Wśród profesjonalnych surferów największą popularnością cieszy się Plage du Côtes des Basques. Uznawana jest ona za kolebkę surfingu w Biarritz i najlepszą plażę do uprawiania tego sportu.  

Nurkowanie

Podwodny świat Zatoki Baskijskiej kusi, aby odkryć jego tajemnice. Najlepszym ku temu miejscem jest Plaża Rybaków. Znajdują się tam dwa centra nurkowe, które oferują niezapomnianą przygodę w głębinach Oceanu Atlantyckiego, wśród uskoków, jaskiń i wraków statków oraz przedstawicieli fauny i flory.

Trekking

Biarritz, Francja
Biarritz, Francja - © Zielonamapa

Wędrowanie po złotym piasku obmywanym wodami Oceanu Atlantyckiego jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu w Biarritz. Idąc wzdłuż wybrzeża, można dotrzeć do pobliskich miejscowości. Popularne trasy wiodą z Biarritz do Bidart czy Saint Jean de Luz.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon