Bordeaux

3.22       Zobacz opinie (9)

Miasto mostów, Stolica wina, Najelegantsze miasto świata - Bordeaux bywa nazywane różnie, a każde z tych określeń doskonale oddaje jego klimat. Otoczone winnicami, tworzy zachwycającą mozaikę architektoniczną, w której perełki osiemnastowiecznego budownictwa mieszają się ze współczesnymi budowlami. Czy jest inne miejsce we Francji, które może stawić czoła Paryżowi?

Bordeaux
Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli jesteś smakoszem wina, koniecznie odwiedź winiarnie w Bordeaux. Nie pomiń tego miasta również wtedy, gdy szukasz atrakcji historycznych i przyrodniczych. W tym francuskim mieście znajdują się liczne parki i zabytki architektury, z których największą wartość ma Stare Miasto, w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia

 • Bordeaux
 • Parc public, Bordeaux
 • Place de La Bourse
 • Bordeaux
 • Bordeaux
 • Bordeaux
 • Bordeaux
 • Bordeaux
 • Bordeaux
 • Bordeaux
 • Bordeaux
 • Bordeaux
 • Bordeaux
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszym czasem na pobyt w Bordeaux są miesiące od kwietnia do października. Jeśli planujesz samo zwiedzanie miasta, wybierz chłodniejszy okres: kwiecień, październik lub listopad. Turystów będzie mniej, ceny spadną, a temperatura zmaleje do ok. 20 st. C. Latem spodziewaj się upałów. To dobra pora na połączenie odkrywania uroków Bordeaux z plażowaniem.

Bordeaux
Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Do Bordeaux dolecisz samolotem. Port lotniczy Bordeaux Merignac znajduje się 10 km od centrum miasta i jest z nim połączony liniami autobusowymi. Jeśli planujesz dojazd samochodem bezpośrednio z Polski, będziesz mieć do pokonania ponad 2 tys. km. Możesz odwiedzić Bordeaux przy okazji pobytu w innych miastach Francji. Ośrodek jest dobrze skomunikowany z Paryżem i Marsylią.

Tzw. Vieux Bordeaux, czyli Stare Bordeaux tworzy kilka zabytkowych dzielnic, z najciekawszymi Saint-Pierre, nazywaną sercem Bordeaux, i Saint-Michel na czele. Łączy je podobna architektura, wielość restauracji i eleganckich sklepów. Dzielą zabytki, nadające każdej z tych części miasta niepowtarzalny i wyjątkowy charakter.

Brama Cailhau w Saint-Pierre

Bordeaux
Cailhau, Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Wchodzących do miasta dumnie wita majestatyczna, wysoka na 35 metrów brama La Porte Cailhau z XV w. W jej wnętrzu można obejrzeć wystawę, gdzie są prezentowane materiały, jakie posłużyły do wzniesienia tej renesansowej konstrukcji. Jednak tym, co robi największe wrażenie jest widok na okoliczne zabytki, przede wszystkim najstarszy most w Bordeaux, Pont de Pierre (Kamienny most).

Muzeum Wina i Handlu

Bordeaux
Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Muzeum Wina i Handlu zostało zorganizowane w murach dawnego, irlandzkiego domu kupieckiego z początków XVIII w. Wystawy prezentują pochodzenie wina z Bordeaux i znaczenie handlu tym trunkiem w XVIII i XIX- wiecznym mieście. Piwnice, w których znajdują się eksponaty, w niesamowity sposób budują nastrój tamtych czasów.

Muzeum la Cite du Vin

La Cité du Vin, Bordeaux
La Cité du Vin, Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Tego nastroju brakuje w nowoczesnym muzeum La Cité du Vin. Jego przewagą jest jednak bogatsza wystawa podzielona na 20 sal tematycznych. W przekrojowy sposób prezentuje ona kulturę winiarską w Bordeaux od jej początków (VIII w.) aż do czasów współczesnych.

Mosty Bordeaux

Bordeaux
Pont de Pierre, Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Kamienny most, spajając dwa brzegi Garonny, przez 150 lat służył jako jedyny w mieście łącznik między starą częścią miasta a dzielnicą La Bastide. Z czasem dołączyło do niego pięć kolejnych - ostatni, Most Jacques Chaban-Delmas, w 2013 r. Jego prosta konstrukcja być może nie zachwyca. Jednak fakt, że jest to najdłuższy, wertykalnie podnoszony most w Europie już robi wrażenie. Warto pospacerować także po mierzącym 1767 m Moście Akwitańskim (Pont d’Aquitaine).

Plac Giełdy w Saint-Pierre

Place de La Bourse
Place de La Bourse, Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Biegnie od niego promenada wzdłuż rzeki, którą można dotrzeć do serca dzielnicy Saint Pierre - Placu Giełdy (Place de La Bourse). W jego otoczeniu znajdują się osiemnastowieczne kamienice, Fontanna Trzech Gracji z 1860 roku, budynek Giełdy i Urzędu Celnego. Na początku XXI w. dołączył do nich kolejny zabytek Wodne Zwierciadło (Miroir d’eau), nietypowa fontanna uważana za jedną z najciekawszych atrakcji w mieście.

Zabytki w Saint-Pierre

Bordeaux
Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

W Saint-Pierre szczególnie warto zobaczyć gotycką bazylikę św. Andrzeja z XII w. To największa świątynia w Bordeaux, wzorowana na paryskiej katedrze Notre-Dame. Wrażenie robią kościelne organy, misternie rzeźbione sklepienia, drewniana Pieta z XVII w. i młodsze od niej o dwa wieki witraże. Zwiedzanie dzielnicy najlepiej zakończyć przy lampce wina w jednej z licznych kawiarenek na urokliwym Placu Parlamentu (Place du Parlement).

Saint-Michel

Bordeaux
Saint-Michel, Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Dzielnica Saint-Michel znacznie różni się od pozostałych części Bordeaux. Jest bardziej żywa i kolorowa. Spacerując jej uliczkami, nie można pominąć monumentalnej bazyliki św. Michała, gotyckiej świątyni powstałej na przełomie XVI i XV w. Najbardziej imponującym jej elementem jest 114-metrowa dzwonnica, majestatycznie wznosząca się ponad miastem. Na jej 50 metrze znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się niesamowita panorama Bordeaux.

Mieszkańcy Bordeaux twierdzą, że wiele francuskich miast mogłoby im pozazdrościć tak bogatego życia nocnego. I rzeczywiście, mają ku temu powody. W mieście nie brakuje klubów, barów i dyskotek.  Dla tych, co lubią zmieniać lokale najlepszym rejonem jest Plac Victorie. Znajduje się w nim najwięcej klubów nocnych z muzyką w różnych klimatach.

Klub Le Caillou

Z kolei miłośnicy jazzu powinni odwiedzić klub Le Caillou, położony wśród zieleni Ogrodu Botanicznego. Odbywają się tam głównie koncerty jazzowe, ale zdarza się, że można też posłuchać innych gatunków muzycznych.

Bar I.Boat

Ciekawym miejscem jest także bar na łodzi I.Boat. Podzielony na trzy poziomy oferuje miejsce, gdzie można napić się drinka w gronie znajomych, potańczyć czy posłuchać koncertu.

La Plage

Największą popularnością już od 20 lat swojego istnienia cieszy się jednak klub nocny na plaży, La Plage. Podzielony na osiem stref tematycznych, mogących pomieścić łącznie 1500 osób jest największym klubem nocnym w Bordeaux. Na jego scenach goszczą popularni artyści reprezentujący różne style muzyczne. Tego miejsca z pewnością nie powinno zabraknąć w programie wizyty w Bordeaux wszystkich miłośników dobrej zabawy.

Bordeaux jest doskonałym przykładem koegzystencji natury i kultury. Wystarczy odwiedzić okoliczne winnice, gdzie w polach winorośli skrywają się urokliwe zameczki i kościelne wieżyczki.

Park Publiczny

Parc public, Bordeaux
Parc public, Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Także w samym mieście zabudowania przecinają połacie zieleni. Park publiczny (Parc public) to aż 11 hektarów natury, w sercu miasta. Od XVIII w. służy mieszkańcom jako miejsce do wypoczynku.

Ogród botaniczny

Jardin Botanique Bordeaux
Jardin Botanique, Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

W 1997 r. na mapie Bordeaux pojawił się jeszcze jeden zielony punkt. To położony przy prawym brzegu Garonny Ogród Botaniczny (Jardin Botanique). Rosną tam różne gatunki drzew, roślinność wodna i śródziemnomorska. Spacer po parku to nie tylko dobra okazja, by uciec od zgiełku miasta, ale też poznać florę okolic Bordeaux.

Park Kwiatowy

Parc floral Bordeaux
Parc floral, Bordeaux, Francja - © Zielonamapa

Z kolei niedaleko poza miastem leży Park kwiatowy (Parc floral). Pięknie usytuowany nad brzegiem jeziora, nieopodal lasu i łąk, tworzy ogromny obszar zieleni. Wyjątkowego charakteru nadają mu przedstawiciele wielu gatunków kwiatów: piwonii zielnych, róż oraz krzewów, magnolii, tęczówki, rododendronów.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon