Camargue
Rezerwat przyrody Camargue należy do najważniejszych parków narodowych we Francji i największych terenów podmokłych w Europie. Powstał w rozlewisku Rodanu, między Arles a wybrzeżem Morza Śródziemnego. Jego obszar zajmują przede wszystkim bagna, mokradła i jeziora. Trzeba przyznać, że ten opis nie brzmi zachęcająco, a mimo to tysiące turystów każdego roku odwiedzają to miejsce. Skąd jego popularność?

Camargue, Francja - © Zielonamapa
Dla kogo?
Park Narodowy Camargue jest jedną z najważniejszy atrakcji przyrodniczych Francji. Jeśli interesuje cię fauna i flora w rzadko spotykanym wydaniu, udaj się tam, aby odkryć świat rozlewisk zamieszkały przez flamingi, byki i konie Camargue.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Camargue?
Do Parku Narodowego Camargue najwygodniej dojedziesz samochodem. Od Arles dzieli rezerwat 40 km. W podobnej odległości znajduje się Nimes. Jeśli planujesz wakacje w którymś z tych dwóch miast, poświęć dzień na wyjazd do rezerwatu Camargue. Samochód najlepiej zostawić na parkingu w Saintes-Maries. Do tego miasta dojedziesz też autobusem z Arles.
Kiedy jechać?
Najlepszą porą na wycieczkę jest lato i wczesna jesień. W regionie panuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się ciepłym latem i łagodną zimą. W miesiącach letnich temperatura powietrza waha się w granicach 22 st. C. Wtedy też nie należy obawiać się mistralu, który najbardziej daje się we znaki zimą i wiosną.
Natura w Camargue
O popularności parku decyduje przede wszystkim niezwykła fauna.
Flamingi
Jest on domem dla przedstawicieli rzadkiego ptactwa z flamingami na czele. To wysokie, dostojne ptaki o różowym upierzeniu. Znajdziesz je na wilgotnej lagunie Vigueirat. W jej pobliżu znajduje się kilka punktów widokowych do obserwacji tych niezwykłym ptaków. Popatrz, jak stoją dumnie wyprostowane na jednej nodze.
Konie Camargue
W parku Camargue flamingi wypatrzysz z łatwością. Nieco więcej szczęścia będzie ci potrzebne, żeby zobaczyć konie Camargue i byki Camargue. Te pierwsze bytują w stanie półdzikim na bagiennych terenach rezerwatu. Charakteryzują się bujną grzywą, gęstym ogonem i biało-szarym umaszczeniem. Samce są wyłapywane i przygotowywane do przewożenia turystów oraz pracy przy wypasie byków Camargue.
Byki Camargue
To właśnie byki są kolejnym, ciekawym gatunkiem zwierząt zamieszkujących park. Pojawiły się tam już w czasach starożytnych. Obecnie są hodowane do walki w corridach, które można oglądać m.in. w Nimes. Prowansalska odmiana tego sportu przebiega bezkrwawo. Byki jeżeli giną, to nie podczas starcia. Częściej stają się ofiarą rzeźników i lądują na talerzach w wykwintnych restauracjach w regionie.
Zobacz także





