Cannes

3.64       Zobacz opinie (11)

Słyszysz Cannes, myślisz Festiwal Filmowy. Nic dziwnego. Dzięki temu wydarzeniu to nieduże miasto na Lazurowym Wybrzeżu zyskało światową sławę. Każdego roku, na kilka majowych dni zamienia się w stolicę kina. Kąpie się w luksusie i blasku fleszy. Wychodzi z cienia, prezentując się tak, jakby samo stąpało po czerwonym dywanie. Gdy festiwal się kończy, Cannes nieco blednie. Nie zatraca jednak w pełni swojego splendoru i elegancji. W porcie cumują luksusowe jachty. Na ulicach można zobaczyć gwiazdy telewizji i bogatych biznesmenów, bawiących się w najlepszych i najdroższych klubach. Aż trudno uwierzyć, że z małej wioski rybackiej o niedużym znaczeniu, wyrosło na miasto będące synonimem luksusu i prestiżu.

Cannes, Francja

Cannes, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Przyjedź do Cannes, jeśli lubisz kino. Największą atrakcją będzie oczywiście festiwal filmowy, ale i poza nim pozostają ślady obecności gwiazd światowego formatu. Zostań tam na noc, jeśli chcesz zasmakować nocnego życia miasta. Przeżyjesz tam niezapomnianą noc w luksusie, a jedyne, czego możesz po niej żałować, to pusty portfel. Odwiedź Cannes, jeśli lubisz plażować. Długie i szerokie, piaszczyste plaże z pewnością Cię nie zawiodą. Zawieść mogą natomiast zabytki. W mieście nie ma ich zbyt wiele, choć wytrawny poszukiwacz śladów historii z pewnością i tam znajdzie coś dla siebie.

Lazurowe Wybrzeże

Na Lazurowym Wybrzeżu warto odwiedzić Monako, Nicea, Cannes, Saint Tropez, Porquerolles.

Zdjęcia

  • Cannes
  • Cannes
  • Cannes
  • Cannes
  • Cannes
  • Cannes
  • Cannes
  • Cannes
  • Cannes
  • Cannes
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli marzysz o tym, by znaleźć się w centrum festiwalowych wydarzeń, wyjazd do stolicy kina zaplanu na połowę maja, gdyż zwykle w tym czasie odbywa się Festiwal Filmowy. W tym czasie jednak nie poplażujesz. Sezon wakacyjny rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września. Pogoda rozpieszcza w tym czasie mieszkańców i turystów. Słupek rtęci szybuje nawet do 30 st. C, a ochłoda w przyjemnej wodzie Morza Śródziemnego staje się już nie tylko przyjemnością, ale i koniecznością.

Jak dojechać?

Cannes jest zwykle jednym z przystanków podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu. Podróżujący samochodem najczęściej zatrzymują się tam w drodze do Saint-Tropez. Do stolicy kina dociera także pociąg z oddalonej o 30 km Nicei. Podróż trwa około 40 min.

Cannes nie ma do zaoferowania zbyt wielu atrakcji. Na ich zwiedzenie wystarczy niecały dzień. Choć równie dobrze można tam zorganizować dwudniowy pobyt ze spacerem po mieście, rejsem na Wyspy Leryńskie i plażowaniem w programie.

Promenada La Croisette

Cannes
La Croisette, Cannes, Francja - © Zielonamapa

La Croisette to odpowiednik nicejskiej Promenady Anglików. Zacieniony, biegnący niedaleko nabrzeża bulwar jest ulubionym miejscem mieszkańców Cannes na wieczorne spacery. Mieniący się w blasku świateł z jednej strony rzuca rozmarzone spojrzenie na Zatokę Cannes i pobliskie góry Esterel, z drugiej patrzy zazdrośnie na ekskluzywne sklepy i luksusowe hotele w zabytkowych budynkach w stylu art deco.

Galeria Sztuki La Malmaison

Przy promenadzie La Croisette zwraca uwagę galeria sztuki La Malmaison. Mieści się w dawnej sali gier i herbaciarni ekskluzywnego jak na połowę XIX w. hotelu Grand. Od tej pory aż do dzisiaj zachowała się w niezmienionym stanie, jako jedyny element budynku po przebudowie w 1963 r. Obecnie w zabytkowym wnętrzu można podziwiać wystawy poświęcone wielkim artystom tworzącym w XX i XXI w. Picasso, Matisse, Miró to tylko niektóre nazwiska malarzy, których prace dodają splendoru La Malmaison.

Hotel Carlton-Intercontinental

Spacerując po La Croisette, nie można też przegapić hotelu Carlton-Intercontinental. Mieści się w zabytkowym budynku z 1913 r., uznanym przez francuski rząd za część dziedzictwa narodowego. Największą sławę zyskał jednak trzydzieści lat później, w 1946 r., kiedy to po raz pierwszy gościł w swoich progach gwiazdy Festiwalu Filmowego. W obiekcie znajduje się ponad 300 pokoi. Nocowali w nich m.in. Sean Connery, Sophia Loren, Sharon Stone, Uma Thurman.

Pałac Festiwalowy

W nowoczesnym, oszklonym Pałacu Festiwalowym odbywa się najważniejsze wydarzenie w mieście, Festiwal Filmowy. W tym czasie wokół niego gromadzą się tłumy paparazzich i fanów kina. Warto tam jednak przyjść i po festiwalu, kiedy nie ma już w nim tych emocji i wyjątkowej atmosfery. Dzięki temu można sobie zrobić zdjęcie na słynnych schodach i bez pośpiechu przejść aleją gwiazd. Jeżeli w Pałacu Festiwalowym nie odbywa się żadne wydarzenie, zwykle istnieje możliwość zwiedzania wnętrza budynku z przewodnikiem.

Ratusz miejski

 

Niedaleko Pałacu Festiwalowego, na trasie w kierunku historycznej dzielnicy Cannes, rzuca się w oczy imponujący budynek ratusza miejskiego (Hotel de Ville). Powstał w 1876 r. w stylu neoklasycznym i należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych budynków w mieście. Może pochwalić się bogatym wystrojem z kolumn doryckich i kariatyd.

Dzielnica Le Suquet

Cannes
Le Suquet, Cannes, Francja - © Zielonamapa

W tym miejscu narodziło się Cannes. Le Suquet jest najstarszą dzielnicą miasta, zbudowaną na wzniesieniu Mont-Chevalier. Z murów obronnych (Les Remparts) rozciąga się niesamowity widok na Zatokę, Port, pobliskie wyspy i miasto. Warto pospacerować uliczkami starego Cannes, chłonąc atmosferę średniowiecznego miasteczka.

Muzeum de la Castre

Jednym z najważniejszych zabytków dzielnicy Suquet jest średniowieczny zamek, dumnie wznoszący się na samym szczycie Le Suquet. Obecnie mieści się w nim Muzeum de la Castre (Musée de la Castre). Na wystawę składają się przykłady sztuki prymitywnej z terenów Oceanii, Tybetu, starożytne znaleziska, instrumenty muzyczne z różnych stron świata oraz dzieła sztuki z XIX w.  Ważną częścią zamku jest kwadratowa wieża z XII w. Wystarczy pokonać 109 schodów, aby móc cieszyć się niesamowitym widokiem na okolicę.

Stary Port

Cannes
Vieux Port, Cannes, Francja - © Zielonamapa

U stóp Suquet ciągnie się Stary Port (Vieux Port). Zamknięty z jednej strony przez terminal promowy, z drugiej przez molo Albert-Edouard jest przede wszystkim miejscem rekreacji. Warto tam przyjść, żeby pospacerować promenadą Pantinero i przyjrzeć się luksusowym jachtom cumującym w porcie. Ta część Cannes bez wątpienia nie pozwala zapomnieć o jego ekskluzywnym charakterze.

Wyspa św. Małgorzaty

Wyspa św. Małgorzaty jest największą wyspą archipelagu, wciąż jednak na tyle małą, że bez problemu można ją przejść dookoła. Trasa liczy 9 km i ciągnie się po momentami skalistym terenie, przez gęstą zieleń lasu i obok dzikich plaż. Wybierz się nad chronione jezioro, gdzie podpatrzysz kolonie ptactwa lęgowego. Poza cudami przyrody, warto jeszcze odwiedzić masywną fortyfikację Fort Royal. Szkoda byłoby też opuścić wyspę bez spaceru po opuszczonym mieście. Zwiedzenie wszystkich atrakcji wyspy zajmuje zwykle ok. 4-5 godzin.

Wyspa św. Honorata

Druga co do wielkości wyspa archipelagu to Wyspa św. Honorata. Liczy zaledwie 1,5 km i 400 m szerokości. Jest własnością Cystersów, którzy zamieszkują tamtejszy klasztor, niestety niedostępny dla zwiedzających. Rekompensują to jednak ciekawe pozostałości ufortyfikowanego klasztoru z XV w. Z jego szczytu rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Warto przejść wyspę dookoła, przystając co jakiś czas przy śladach religijnej i wojennej przeszłości tego miejsca. Wzrok przykuwają stare kapliczki czy bunkier.

Lazurowe Wybrzeże na odcinku 60 km, między Cannes a Menton, charakteryzuje się w większości kamienistymi plażami, które nie zachęcają do wypoczynku. W Cannes jest jednak inaczej. Inne miasta Lazurowego Wybrzeża zazdroszczą mu długich, szerokich, piaszczystych plaż. Warto wiedzieć, że dzielą się one na publiczne i prywatne. Oto kilka plaż w Cannes z gatunku naj!

Plage Midi

Plaża du Midi  to największa plaża publiczna w Cannes o długości 700 m. Ciągnie się wzdłuż Bulwaru du Midi. W sezonie pojawiają się tam pontony, na których można się opalać oraz place zabaw dla dzieci. Plaża jest mniej oblegana od swoich odpowiedniczek w pobliżu promenady Croisette i oferuje jeden z najpiękniejszych widoków na pobliskie Wyspy Leryńskie. Z plażą du Midi sąsiadują mniejsze plaże publiczne i prywatne. Wzdłuż Bulwaru du Midi i przy porcie jest parking. Tylko uwaga, liczba miejsc bardzo ograniczona.

Plage des Rochers de la Bocca

Wzdłuż Bulwaru du Midi znajduje się jeszcze jedna, malownicza plaża Plage des Rochers de la Bocca. Uchodzi za najoryginalniejszą w caneńskiej części Lazurowego Wybrzeża. Wszystko za sprawą otaczających ją czerwonych, wdzierających się w piasek skał Estérel. Rozciąga się stamtąd urzekający widok na Zatokę Cannes i pobliskie wyspy. Plaża, mimo malowniczej scenerii, wcale nie należy do najpopularniejszych. Nie trzeba się zatem obawiać na niej nadmiernych tłumów.

Plage du Palais des Festival

Plaża przy Pałacu Festiwalowym znajduje się najbliżej centrum miasta i jest jedną z najprzyjemniejszych plaż w Cannes. Na 150 m delikatnego piasku chętnie rozkładają koce spragnieni słońca plażowicze. Nie brakuje tam rodzin z dziećmi. Łagodne zejście do wody i płytki brzeg gwarantują najmłodszym bezpieczną zabawę. Położenie plaży sprawia, że często staje się ona sceną wydarzeń kulturalnych. Niedaleko plaży znajduje się płatny parking.

Plage de la Croisette

Przy Bulwarze La Croisette znajdują się głównie plaże prywatne. Do wyjątków należy plaża de la Croisette, która sąsiaduje z Plażą Pałacu Festiwalowego. W sezonie należy do najbardziej zatłoczonych plaż Cannes. Ten niedługi odcinek piasku przyciąga przede wszystkim swoim położeniem w najmodniejszej części miasta. Nierzadko można na nim spotkać gwiazdy filmowe. Niedaleko znajduje się płatny parking.

Cannes, nieco ospałe i posmutniałe w ciągu dnia, ożywa po zmroku. La Croisette staje się bardziej gwarna niż w ciągu dnia i zamienia w centrum nocnego życia. Wypełnia się imprezowiczami zmierzającymi do klubów i dyskotek. To miejsca ekskluzywne, prestiżowe i…bardzo drogie. Można się o tym przekonać, obserwując sunące po ulicach i parkujące przed klubami porsche czy jaguary. Co nie znaczy, że turysta z mniejszym budżetem nie może sobie pozwolić na zabawę.

Gotha Club

Jeśli zapytać mieszkańca Cannes, dokąd wybrać się na imprezę, odpowie tylko w jeden sposób: do Gotha Club. To elegancki klub o surowym, wypełnionym białymi kanapami wnętrzu, które nocą rozbłyskuje laserami i faluje w rytmie muzyki. Przedstawiciele wyższych sfer lubią się tam relaksować przy szampanie czy whiskey w horrendalnej cenie. Klub cieszy się tak dużą sławą i dobrą reputacją, że codziennie ustawiają się przed nim kolejki turystów. Nic dziwnego, Gotha Club jest  numerem jeden na liście najlepszych klubów w Cannes.

Club Bâoli

Wytworna, nowoczesna restauracja i klub przy La Croisette to drogi i chętnie odwiedzany przez znane gwiazdy punkt na mapie nocnego Cannes. Lokal jest urządzony w stylu balijskim. Oferuje wykwintne menu, wyśmienite drinki i dobrą muzykę.

Klub KA

Klub Ka jest świetnym miejscem dla tych, którzy dbają o stan swojego portfela. Wejście do klubu jest darmowe, a alkohol sprzedawany w znośnej cenie. Przychodząc przed północą, można napić się drinka na tarasie z widokiem na Le Suquet i Vieux Port. Po północy lokal rozbrzmiewa muzyką klubową w wykonaniu miejscowych didżejów.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon