Carcassonne

3.64       Zobacz opinie (14)

Carcassonne  leży nad rzeką Aude, w regionie Oksytania. Dzieli się na dwie części: górną - La Cite Medieval i dolną - La Bastide de Saint Louis. Pierwsza to miasto-twierdza. Nie do zdobycia, chciałoby się powiedzieć, patrząc na otaczające ją grube mury, poprzecinane 52, ostro zakończonymi, kamiennymi wieżami. Miasto należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych ośrodków warownych we Francji. W 1997 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każdego roku odwiedzają je aż cztery miliony turystów z całego świata. Pod tymi średniowiecznymi zabudowaniami warownymi, na lewym brzegu rzeki Aude znajduje się dolna część miasta. Nieco zapomniana przez turystów może poszczycić się wartościowym dziedzictwem architektonicznym.

Carcassonne

Carcassonne, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Miasto przyciąga przede wszystkim fanów zwiedzania. Zajrzyj tam, jeśli interesujesz się średniowieczem i średniowieczną zabudową. Carcassonne jest największym miastem we Francji zachowanym w niemal nienaruszonym stanie od czasów wieków średnich. Doświadczysz w nim niezwykłej atmosfery tamtego okresu i poznasz historię ośrodka.

Zdjęcia

  • Carcassonne
  • Carcassonne
  • Carcassonne
  • Carcassonne
  • Carcassonne
  • Carcassonne
  • Carcassonne
  • Carcassonne
  • Carcassonne
  • Carcassonne
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Największa liczba turystów przyjeżdża do Carcassonne latem. Skąpane w słońcu miasto tętni życiem. Organizowane są festiwale, koncerty, turnieje rycerskie, a tłumy zwiedzających tłumnie przemierzają miejskie ulice. Wydaje się, że w takich warunkach Carcassonne traci jednak swój średniowieczny klimat. Z tego powodu znacznie lepiej je odwiedzić wiosną lub jesienią. Od kwietnia do października temperatury są przyjemne. Poza sezonem nie ma też tak wielu turystów, a wcześniej zachodzące słońce dodaje głębi mrocznej atmosferze wieków ciemnych.

Jak dojechać?

Do Carcassonne najlepiej wybrać się na weekend. Żal byłoby bowiem nie zobaczyć miasta nocą, kiedy staje się ono bardziej mroczne i tajemnicze. Wygodny dojazd jest z oddalonej o 90 km Tuluzy samochodem lub pociągiem.

Niewiele istnieje miejsc na świecie, jakby w całości wyjętych z innej epoki. Carcassonne ma szczęście być jednym z nich. Przekroczyć jego potężne mury, to jak cofnąć się do okresu wieków średnich.

Średniowieczne miasto

To, co dzisiaj określa się mianem Średniowiecznego Miasta (La Cite Medieval) to wzniesiona na stromym, skalistym wzgórzu górna część ośrodka, otoczona dwoma rzędami murów warownych. Od strony południowej znajduje się pomiędzy nimi szeroka przestrzeń, tzw. Les Lices. W średniowieczu powstały tam domy i warsztaty rzemieślników. Do dzisiaj nie ma po nich śladu. Pomimo to warto wybrać się na spacer wzdłuż murów, gęsto naszpikowanych kamiennymi, spiczastymi wieżami.

Katedra św. Michała

Katedrę św. Michała (Cathedral Saint Michel) wzniesiono w XIII w. w stylu gotyckim. Po pożarze, jakiemu uległa wiek później została przebudowana i włączona do murów obronnych. Zyskała militarny charakter, na co wskazuje absyda z cylindryczną wieżą. Katedra charakteryzuje się prostotą architektoniczną. Surową fasadę ozdabia tylko witrażowa rozeta. Wewnątrz warto zobaczyć nawę, kaplice boczne i witraże z XIV w. na chórze.

Kościół św. Wincenta

Imponująca świątynia wzniesiona w stylu gotyckim jest prawdziwą perełką dolnego miasta. Wrażenie robi szczególnie jej szeroka na ponad 20 nawa oraz sklepienie. Całość jest ozdobiona obrazami, witrażami i rozetami. Warto pokonać 232 schody na szczyt wieży. Poza tym, że skrywa w sobie 46 carillonów, oferuje piękny widok na Carcassonne.

Le Presidial

Budynek Le Presidial został wybudowany w XVII w. jako siedziba sądu. Obecnie mieści się w nim biblioteka miejska ze 100 tysiącami tomów oraz Muzeum Sztuk Pięknych (Musee des Beaux Arts). Można w nim podziwiać obrazy zachodnich malarzy tworzących od XVII do XIX w. oraz prace artysty pochodzącego z Carcassonne, Jacquesa Gamelina. Ciekawym elementem wystawy są wyroby ceramiczne i arrasy.

Atrakcje przyrodnicze Carcassonne nie bywają bezpośrednim celem odwiedzin. Są jednak na tyle interesujące, że warto włączyć je do planu wycieczki do miasta-twierdzy.

Jezioro Cavayere

Niezwykle urokliwe jezioro położone 7 km od średniowiecznego miasta jest dobrym miejscem na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu. Obejmuje 40 ha terenów zielonych, łącznie z przylegającym do niego centrum rekreacyjnym. Na miejscu można urządzić piknik, udać się na krótki spacer, ochłodzić w wodzie jeziora na strzeżonej plaży, zagrać w siatkówkę plażową lub w minigolfa. Nad jezioro można dojechać samochodem lub autobusem z Carcassonne.

Jaskinia Cabrespine

25 km na północ od Carcassonne, w miejscowości La Cresto znajduje się Jaskinia Cabrespine (Gouffre Géant de Cabrespine), jedna z największych na świecie grot dostępnych dla zwiedzających. Długa na 150 m i wysoka na 300 rzeczywiście imponuje wielkością. Aż trudno uwierzyć, ale jej głębokość jest równa wysokości wieży Eiffla. Jaskinia zachwyca niesamowitymi formacjami skalnymi i kryształami. Odbywają się w niej wycieczki z przewodnikiem. Do jaskini najlepiej dojechać samochodem.

Jaskinia Limousis

20 km na północ od Carcassone i 15 km od Jaskini Cabrespine znajduje się imponujących rozmiarów Jaskinia Limousis (Grotte de Limousis). Podzielona na osiem komór zachwyca niezwykłymi układami stalagmitów. W ostatniej z nich z góry zwieszają się przepiękne kryształy, nazwane Żyrandolem. Zwiedzanie groty odbywa się w wyznaczonych godzinach, w zależności od sezonu.

Zobacz także

Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon