Chamonix

3.67       Zobacz opinie (15)

U stóp majestatycznej i surowej góry Mont Blanc (Biała Góra) rozciąga się eleganckie Chamonix. To najmodniejszy i najsłynniejszy ośrodek narciarski we Francji, który nie bez przesady można okrzyknąć zimową stolicą kraju. Każdego roku ściągają tam rzesze turystów i alpinistów, marzących o szusowania po ośnieżonych zboczach masywu Mont Blanc i wspinaczce na jego najwyższy szczyt

Mont-Blanc, Francja

Chamonix, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Chamonix jest miejscem dla osób żywiołowych i pełnych energii, lubiących aktywność fizyczną i zdobywanie nowych doświadczeń sportowych. Spodoba ci się jeśli uprawiasz sporty zimowe. Znajdziesz tam dla siebie wiele możliwości uprawiania różnych dyscyplin sportowych. A może wolisz letnią aktywność na świeżym powietrzu? Piesze wycieczki, przejażdżki rowerowe czy parki rozrywki to tylko niektóre z atrakcji czekających na ciebie w tym ośrodku.

Zdjęcia

 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
 • Chamonix
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Chamonix jest atrakcyjnym kierunkiem podróży o każdej porze roku. Wybór terminu zależy od celu wyjazdu. Jeśli masz zamiar pojeździć na nartach, wybierz się tam między grudniem a kwietniem. Na pozostałe aktywności lepiej zaplanować pobyt w miesiącach od czerwca do września.

Chamonix
Chamonix, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Najszybszym sposobem dotarcia do Chamonix jest lot do Genewy, a stamtąd przejazd autobusem. Inną opcją jest dojazd samochodem bezpośrednio z Polski. Do przejechania są maksymalnie 2000 km.

Niesamowity krajobraz Chamonix tworzą przede wszystkim mieniące się w słońcu jeziora, malownicze wodospady, szczyty gór. Ośrodek zachwyca swoją scenerią szczególnie w porze zimowej.

Mont Blanc

Góra Mont Blanc jest najwyższym szczytem Alp, który nie ma sobie równych w całej Europie. Wnoszący się na wysokość 4810 m. n.p.m. trafnie bywa zatem nazywany Dachem Europy. Jego surowa sceneria: skały, lodowce i ośnieżone zbocza każdego roku rozpalają wyobraźnię milionów turystów i tysięcy alpinistów, którzy marzą o postawieniu stopy na samym czubku góry.

Chamonix
Mont Blanc, Chamonix, Francja - © Zielonamapa

Szczyty masywu Mont Blanc

Trzeba jednak pamiętać, że Mont Blanc to nie tylko nazwa pojedynczej góry, ale całego masywu. Ten spektakularny cud natury robi niesamowite wrażenie. Zwłaszcza gdy ogląda się go z l'Aiguillette des Posettes - najwyższego punktu Wyżyny Chamonix. Słynie on z najpiękniejszego widoku na cały masyw Mont Blanc. Da się stamtąd zobaczyć w pełnej krasie Białą Górę oraz niższe wzniesienia, jak pokryty lodowcem Aiguille d'Argentière czy najpopularniejszy wśród wspinaczy, Ząb Olbrzyma (Dent du Geant).

Mer de Glace

Mer de Glace (dosł. Morze z Lodu) to największy lodowiec we Francji. Liczy aż 7 km długości i 200 m głębokości. By go zobaczyć, najlepiej wsiąść w kolejkę w Chamonix i dojechać do stacji Montenvers. Lodowiec będzie widoczny bezpośrednio po wyjściu z pociągu. Co ciekawe, można go obejrzeć również od wewnątrz. W sezonie letnim turystom jest udostępniania wyżłobiona ludzką ręką jaskinia, gdzie zgromadzone są lodowe rzeźby i kolekcja kryształów. Zajrzyj też do Glaciorum, aby zobaczyć wystawę na temat lodowców.

Lac Blanc

Jezioro Białe (Lac Blancto kultowe miejsce wśród miłośników górskich wędrówek oferuje malowniczy widok na Mont Blanc. Z kolei panoramę całej Doliny Chamonix najlepiej oglądać z Jeziora Niebieskiego (Lac Bleu). Leży ono w urokliwym miejscu, w otoczeniu skalnych zboczy. Innym ciekawym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Cornu ( Lac Cornu), wokół którego leniwie spacerują stada dzikich koziorożców. Nieopodal tego zbiornika znajdują się Jeziora Czarne (Lacs des Noirsnajwyżej położone jeziora w całym masywie, na wysokości 2550 m n.p.m.

Chamonix
Lac Blanc, Chamonix, Francja - © Zielonamapa

Wodospad du Dard

Ten ukryty w sercu lasu cud natury jest ciekawym celem pieszej wędrówki. Spływające z hukiem z wysokości ponad 140 m wody rzeki Nant du Dard robią naprawdę niesamowite wrażenie. Najlepiej podziwiać ten spektakl natury z mostów rozwieszonych na rzece przed wodospadem.

Górska sceneria zachęca do różnego typu aktywności. Pobyt w Chamonix daje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Trekking

W Chamonix na turystów czeka 350 km tras spacerowych, prowadzących przez lasy, wyżyny, wzniesienia i brzegi jezior. Spora ich część, bo około 170 szlaków, charakteryzuje się łatwym stopniem trudności. Najpopularniejsze i najbardziej malownicze trasy prowadzą wokół górskich jezior, szczególnie Lac Blanc. Ciekawa ścieżka turystyczna biegnie też do lodowca Bosson. Widok na ten lodowy twór z największymi na świecie zamrożonymi kaskadami robi oszałamiające wrażenie.

Chamonix
Chamonix, Francja - © Zielonamapa

Paralotnie

A gdyby tak oderwać się od ziemi i z głową w chmurach podziwiać niesamowitą Dolinę Chamonix? W mieście i okolicy działa kilka ośrodków oferujących przeloty paralotnią. W towarzystwie wykwalifikowanego paralotniarza można doświadczyć niezwykłego uczucia bycia ponad ziemią i napawania się pięknem górskiej scenerii.

Rakiety śnieżne

Rakiety śnieżne to świetny sposób na podziwianie zimowej scenerii masywu Mont Blanc i odkrywania jego fauny i flory, przebijając się przez gęste śniegi. Malownicza trasa wiedzie przez las modrzewiowy do lodowca Bossons. Inne biegną w pobliskich miejscowościach: Les Houches, Vallorcine, Servoz.

Parki rozrywki

Wreszcie atrakcje dla turystów młodych ciałem i duchem. W Chamonix znajdują się dwa ciekawe parki rozrywki, pełne wyzwań dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Accro Parc des Gaillands odbywają się kursy i warsztaty. Jest tam też mnóstwo innych atrakcji, jak małpi most, skok w próżni czy skok Tarzana. Wielką przygodę wspinaczkową dla każdego oferuje park La Foret Magique (Magiczny las). To świetna okazja, by przy dobrej zabawie wzmocnić swoje mięśnie, poprawić równowagę i nauczyć się ewolucji na drzewach.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon