Chartres

3.22       Zobacz opinie (9)

Wycieczka do Chartres jest jak podróż wehikułem czasu do wieków średnich. Charakter tego miasta tworzą wąskie uliczki usiane średniowiecznymi domami, a przypieczętowuje go majestatyczna katedra Notre Dame (podobna do tej w Paryżu). Jesteś w spokojnym miasteczku, jakby nie z tej epoki, którego rytm życia wyznacza leniwy nurt rzeki L’Aure.

Chartres
Chartres, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Chartres spodoba ci się, jeżeli lubisz odkrywać uroki małych miasteczek i interesuje się średniowieczna architektura. Po zwiedzaniu, odpoczniesz w przytulnej kawiarence lub na ławce, w którymś z licznych parków. Nie przegap ich, gdy będziesz mieć ochotę na relaks w cieniu natury.

Okolice Paryża

W okolicach stolicy Francji warto również zobaczyć Disneyland, Chartres, Giverny, Zamki nad Loarą, Reims.

Zdjęcia

  • Chartres
  • Chartres
  • Chartres
  • Chartres
  • Chartres
  • Chartres
  • Chartres
  • Chartres
  • Chartres
  • Chartres
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od lipca do października w Chartres panuje przyjemna, letnia pogoda. Miasto nie znajduje się w czołówce kierunków turystycznych we Francji, nie musisz się zatem obawiać w tym czasie tłumów turystów. Jeżeli nie przeszkadzają ci niższe temperatury, dobrą porą na wyjazd będą dla ciebie także kwiecień i październik.

Jak dojechać?

Chartres nie oferuje atrakcji wystarczających na dłuższy pobyt. Najlepiej udać się tam na dzień, góra 2 dni przy okazji wizyty w Paryżu. Od stolicy Francji miasto dzieli 90 km. Najszybciej i najwygodniej dostaniesz się tam pociągiem z Paryża. Podróż trwa ok. godziny.

W ciągu dnia Chartres zachwyca ciekawymi zabytkami i średniowieczną architekturą. Po zmroku, w sezonie letnim, urzeka niesamowitymi iluminacjami świetlnymi, pojawiającymi się na katedrze i innych, charakterystycznych punktach miasta. Efekt jest oszałamiający, dlatego warto zatrzymać się w Chartres na noc lub chociaż zostać tam do późnego wieczora.

Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame w Chartres (Cathedrale Notre-Dame de Chartres) jest największą świątynią gotycką w całej Francji. Imponuje rozmiarem i pięknymi zdobieniami architektonicznymi. Najlepiej wejść do niej od zachodu, przez tzw. Portal Królewski. To najstarsze wejście, udekorowane rzeźbami w stylu romańskim. W środku świątynia zachwyca grą świateł przebijających się przez misternie wykonane rozety i witraże. Zwróć uwagę na chór i welon Maryi. Wejdź do krypty z XI w. i spróbuj przejść przez słynny labirynt odciśnięty na posadzce. Nie odpuść sobie też wspinaczki na szczyt 112-metrowej Wieży Północnej. Rozciąga się z niej piękny widok na sklepienie katedry i miasto.

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Sztuk Pięknych (Musee des Beaux Arts) dopełnia wizytę w katedrze. Znajduje się w sąsiadującym ze świątynią dawnym Pałacu Biskupim, wzniesionym w XVII i XVIII w. Muzealne zbiory obejmują m.in. obrazy powstałe między XVI a XIX stuleciem oraz drewniane, średniowieczne rzeźby. Wejście do muzeum znajduje się obok północnego portalu katedry.

Kościół St-Aignan

Pozostając na sakralnym szlaku, zajrzyj do kościoła St-Aignan (Eglise St-Aignan). Świątynia powstała w XVI w. ,w stylu gotyckim. Kamienna, nieco toporna konstrukcja kontrastuje z lekkością smukłego wnętrza. Uwagę przykuwają wysoka, arkadowa nawa, renesansowe witraże i malowane zdobienia w odcieniach bladego błękitu i złota. Architektoniczną perełką kościoła jest drewniane, beczkowe sklepienie.

Muzeum Witraży

Jeżeli po obejrzeniu witraży w świątyniach Chartres, wciąż będziesz czuć niedosyt, koniecznie udaj się do Muzeum Witraży (Musee du Vitrail). Na jego kolekcję składa się 70 oryginalnych witraży z okresu renesansu. Wystawę uzupełniają makiety okien katedry w Chartres z objaśnieniem przedstawionych na szybach scen.

Dom Picassiette

Dom Picassiette (Maison Picassiette) jest zapierającym dech w piersiach owocem pasji i wytrwałości. Często, nie bez przesady, bywa nazywany domem miliona kawałków. Został bowiem pokryty niezliczoną liczbą fragmentów kolorowego szkła, pękniętych naczyń i porcelany. W ten sposób zostało ozdobione nie tylko zewnętrze domu, ale i jego ściany wewnętrzne, a nawet elementy wystroju: meble, obrazy. Niezwykłe dzieło jest efektem 30-letniej, samotnej pracy właściciela posiadłości. Zostało uznane przez miasto za zabytek.

Murale Bel-Air

Zaplanowana kilkanaście lat temu renowacja powojennego osiedla rządowego pewnie odbyłaby się jak zwykle, gdyby nie pomysł ożywienia ponurych budynków. W 2008 r. miejscy artyści, po konsultacjach z mieszkańcami domów, ozdobili fasady bloków kolorowymi muralami (Fresques de Bel-Air). Efekt jest niesamowity, ponieważ do jego osiągnięcia zastosowano malarstwo iluzjonistyczne, dające wrażenie trójwymiarowości.

Targ

Targ (Marche) w Chartres odbywa się tylko dwa razy w tygodniu, ale dobrze jeśli będziesz mieć szczęście na niego trafić. Zabytkowa hala targowa wypełnia się wtedy wtedy zapachem owoców i kolorami straganów ze świeżymi warzywami, serami. To dobra okazja, aby zasmakować w regionalnych produktach. Na Placu Billard warto pojawić się także poza targiem, żeby przyjrzeć się konstrukcji hali w stylu Baltarda. Zgodnie z wyznacznikami tego stylu, powstała z połączenia elementów żeliwnych, żelaznych i szklanych.

Chartres, chociaż nieduże, jest wypełnione wieloma parkami. Tereny zielone zajmują w nim aż 120 ha. W 2011 r. miasto zostało uhonorowane Złotym Kwiatem, nagrodą przyznawaną za wysoką jakość i oryginalność miejskich parków i ogrodów.

Ogrody Biskupie

Niedaleko Katedry Notre-Dame i Pałacu Biskupiego znajdują się Ogrody Biskupie (Les jardins de l’Évêché). Ich charakterystycznym elementem jest roślinny labirynt, nawiązujący do zawiłej struktury znanej z posadzki świątyni Notre-Dame. To doskonałe miejsce na spacer zielonymi alejkami w cieniu imponującego zabytku.

Le jardin d’horticulture

Ten ogród prezentuje niesamowitą różnorodność egzotycznych drzew. Podczas spaceru jego ścieżkami, natkniesz się na cyprysy, sekwoje, orzechy amerykańskie i gingko-biloba. Parkowi trudno odmówić romantycznego charakteru, który uwydatniają urokliwe stawy z sunącymi po nich leniwie kaczkami. Koniecznie wybierz się tam ze swoją drugą połówką!

Park nad brzegiem rzeki Eure

To niezwykle malowniczy park, idealny na wypoczynek z widokiem na katedrę, spacer, piknik, jazdę na rowerze czy rolkach. Warto pojawić się tam z dziećmi, które ucieszy minizoo z ptaszarnią. W ciepłe dni mieszkańcy i turyści chętnie tam zaglądają, aby poszukać wytchnienia i oddać się sportom.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon