Chartres
Wycieczka do Chartres jest jak podróż wehikułem czasu do wieków średnich. Charakter tego miasta tworzą wąskie uliczki usiane średniowiecznymi domami, a przypieczętowuje go majestatyczna katedra Notre Dame (podobna do tej w Paryżu). Jesteś w spokojnym miasteczku, jakby nie z tej epoki, którego rytm życia wyznacza leniwy nurt rzeki L’Aure.

Chartres, Francja - © Zielonamapa
Dla kogo?
Chartres spodoba ci się, jeżeli lubisz odkrywać uroki małych miasteczek i interesuje się średniowieczna architektura. Po zwiedzaniu, odpoczniesz w przytulnej kawiarence lub na ławce, w którymś z licznych parków. Nie przegap ich, gdy będziesz mieć ochotę na relaks w cieniu natury.
Okolice Paryża
W okolicach stolicy Francji warto również zobaczyć Disneyland, Chartres, Giverny, Zamki nad Loarą, Reims.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Chartres?
Od lipca do października w Chartres panuje przyjemna, letnia pogoda. Miasto nie znajduje się w czołówce kierunków turystycznych we Francji, nie musisz się zatem obawiać w tym czasie tłumów turystów. Jeżeli nie przeszkadzają ci niższe temperatury, dobrą porą na wyjazd będą dla ciebie także kwiecień i październik.
Jak dojechać?
Chartres nie oferuje atrakcji wystarczających na dłuższy pobyt. Najlepiej udać się tam na dzień, góra 2 dni przy okazji wizyty w Paryżu. Od stolicy Francji miasto dzieli 90 km. Najszybciej i najwygodniej dostaniesz się tam pociągiem z Paryża. Podróż trwa ok. godziny.
Zabytki Chartres
W ciągu dnia Chartres zachwyca ciekawymi zabytkami i średniowieczną architekturą. Po zmroku, w sezonie letnim, urzeka niesamowitymi iluminacjami świetlnymi, pojawiającymi się na katedrze i innych, charakterystycznych punktach miasta. Efekt jest oszałamiający, dlatego warto zatrzymać się w Chartres na noc lub chociaż zostać tam do późnego wieczora.
Katedra Notre-Dame
Katedra Notre-Dame w Chartres (Cathedrale Notre-Dame de Chartres) jest największą świątynią gotycką w całej Francji. Imponuje rozmiarem i pięknymi zdobieniami architektonicznymi. Najlepiej wejść do niej od zachodu, przez tzw. Portal Królewski. To najstarsze wejście, udekorowane rzeźbami w stylu romańskim. W środku świątynia zachwyca grą świateł przebijających się przez misternie wykonane rozety i witraże. Zwróć uwagę na chór i welon Maryi. Wejdź do krypty z XI w. i spróbuj przejść przez słynny labirynt odciśnięty na posadzce. Nie odpuść sobie też wspinaczki na szczyt 112-metrowej Wieży Północnej. Rozciąga się z niej piękny widok na sklepienie katedry i miasto.
Muzeum Sztuk Pięknych
Muzeum Sztuk Pięknych (Musee des Beaux Arts) dopełnia wizytę w katedrze. Znajduje się w sąsiadującym ze świątynią dawnym Pałacu Biskupim, wzniesionym w XVII i XVIII w. Muzealne zbiory obejmują m.in. obrazy powstałe między XVI a XIX stuleciem oraz drewniane, średniowieczne rzeźby. Wejście do muzeum znajduje się obok północnego portalu katedry.
Kościół St-Aignan
Pozostając na sakralnym szlaku, zajrzyj do kościoła St-Aignan (Eglise St-Aignan). Świątynia powstała w XVI w. ,w stylu gotyckim. Kamienna, nieco toporna konstrukcja kontrastuje z lekkością smukłego wnętrza. Uwagę przykuwają wysoka, arkadowa nawa, renesansowe witraże i malowane zdobienia w odcieniach bladego błękitu i złota. Architektoniczną perełką kościoła jest drewniane, beczkowe sklepienie.
Muzeum Witraży
Jeżeli po obejrzeniu witraży w świątyniach Chartres, wciąż będziesz czuć niedosyt, koniecznie udaj się do Muzeum Witraży (Musee du Vitrail). Na jego kolekcję składa się 70 oryginalnych witraży z okresu renesansu. Wystawę uzupełniają makiety okien katedry w Chartres z objaśnieniem przedstawionych na szybach scen.
Dom Picassiette
Dom Picassiette (Maison Picassiette) jest zapierającym dech w piersiach owocem pasji i wytrwałości. Często, nie bez przesady, bywa nazywany domem miliona kawałków. Został bowiem pokryty niezliczoną liczbą fragmentów kolorowego szkła, pękniętych naczyń i porcelany. W ten sposób zostało ozdobione nie tylko zewnętrze domu, ale i jego ściany wewnętrzne, a nawet elementy wystroju: meble, obrazy. Niezwykłe dzieło jest efektem 30-letniej, samotnej pracy właściciela posiadłości. Zostało uznane przez miasto za zabytek.
Murale Bel-Air
Zaplanowana kilkanaście lat temu renowacja powojennego osiedla rządowego pewnie odbyłaby się jak zwykle, gdyby nie pomysł ożywienia ponurych budynków. W 2008 r. miejscy artyści, po konsultacjach z mieszkańcami domów, ozdobili fasady bloków kolorowymi muralami (Fresques de Bel-Air). Efekt jest niesamowity, ponieważ do jego osiągnięcia zastosowano malarstwo iluzjonistyczne, dające wrażenie trójwymiarowości.
Targ
Targ (Marche) w Chartres odbywa się tylko dwa razy w tygodniu, ale dobrze jeśli będziesz mieć szczęście na niego trafić. Zabytkowa hala targowa wypełnia się wtedy wtedy zapachem owoców i kolorami straganów ze świeżymi warzywami, serami. To dobra okazja, aby zasmakować w regionalnych produktach. Na Placu Billard warto pojawić się także poza targiem, żeby przyjrzeć się konstrukcji hali w stylu Baltarda. Zgodnie z wyznacznikami tego stylu, powstała z połączenia elementów żeliwnych, żelaznych i szklanych.
Natura w Chartres
Chartres, chociaż nieduże, jest wypełnione wieloma parkami. Tereny zielone zajmują w nim aż 120 ha. W 2011 r. miasto zostało uhonorowane Złotym Kwiatem, nagrodą przyznawaną za wysoką jakość i oryginalność miejskich parków i ogrodów.
Ogrody Biskupie
Niedaleko Katedry Notre-Dame i Pałacu Biskupiego znajdują się Ogrody Biskupie (Les jardins de l’Évêché). Ich charakterystycznym elementem jest roślinny labirynt, nawiązujący do zawiłej struktury znanej z posadzki świątyni Notre-Dame. To doskonałe miejsce na spacer zielonymi alejkami w cieniu imponującego zabytku.
Le jardin d’horticulture
Ten ogród prezentuje niesamowitą różnorodność egzotycznych drzew. Podczas spaceru jego ścieżkami, natkniesz się na cyprysy, sekwoje, orzechy amerykańskie i gingko-biloba. Parkowi trudno odmówić romantycznego charakteru, który uwydatniają urokliwe stawy z sunącymi po nich leniwie kaczkami. Koniecznie wybierz się tam ze swoją drugą połówką!
Park nad brzegiem rzeki Eure
To niezwykle malowniczy park, idealny na wypoczynek z widokiem na katedrę, spacer, piknik, jazdę na rowerze czy rolkach. Warto pojawić się tam z dziećmi, które ucieszy minizoo z ptaszarnią. W ciepłe dni mieszkańcy i turyści chętnie tam zaglądają, aby poszukać wytchnienia i oddać się sportom.
Zobacz także





