Colmar

3.64       Zobacz opinie (11)

Colmar, najbardziej słoneczna miejscowość we Francji uchodzi za kwintesencję alzackości. Przy brukowanych uliczkach stoją typowe dla architektury Alzacji szachulcowe domy. W restauracjach szefowie kuchni serwują najlepsze, alzackie wina. Ślady kultury germańskiej mieszają się z francuską, tworząc niepowtarzalny charakter całego regionu leżącego na styku granic Francji i Niemiec.

colmar

Colmar, Francja - © Zielonamapa

Jednocześnie Colmar przywodzi na myśl łatwe skojarzenia z innymi miejscowościami. Jedna z jego dzielnic nosi nazwę Mała Wenecja (Petite Venise), na skrzyżowaniu ulic dumnie stoi kopia nowojorskiej Statuy Wolności, a dworzec kolejowy do złudzenia przypomina ten w Gdańsku.

Dla kogo?

Wpisz Colmar na listę swoich celów podróży, jeśli lubisz zwiedzać. Można by bez końca spacerować jego uliczkami, przysiadając co jakiś w urokliwych kawiarenkach na lampkę wina. Jesteś smakoszem tego trunku? Wizyta w tym mieście to zatem doskonała okazja, aby zwiedzić okoliczne winnice i skosztować produkowanego w nich wina.

Zdjęcia

 • Colmar
 • Colmar
 • Colmar
 • Colmar
 • Colmar
 • Colmar
 • Colmar
 • Colmar
 • Colmar
 • Colmar
 • Colmar
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pobyt w Colmar najlepiej zaplanować między majem a wrześniem. Jeśli trudno znosisz upały, omijaj miesięcy letnich. W lipcu i sierpniu temperatura powietrza sięga 26 st. C.

Jak dojechać?

Do Colmar najwygodniej dojechać samochodem. Podróż będzie co prawda długa, ok. 1300 km, ale taki środek transportu zapewni bezpośredni dojazd i możliwość zwiedzenia innych miast Alzacji. Z Polski kursują też autobusy.

Mała Wenecja (Petite Venise)

Najbardziej rozpoznawalną częścią Colmar jest Mała Wenecja. Chyba jedynie przecinający tę dzielnicę kanał sprawił, że zasłużyła sobie ona na porównanie z włoskim miastem. W rzeczywistości więcej ją od Wenecji dzieli niż z nią łączy. Na wodzie zamiast gondoli, pływają łodzie (choć dawniej podobno ich tam używano). Przy brzegach dumnie wyprostowane stoją domy z tzw. muru pruskiego. To charakterystyczna dla całej Alzacji architektura, która nadaje miastu niesamowitego charakteru rodem ze średniowiecznej opowieści.

Colmar
Petite Venise, Colmar, Francja - © Zielonamapa

Dzielnica Handlarzy Rybami

Podobne przykłady tego typu zabudowań odnajdujemy także w innych częściach miasta. Wystarczy wybrać się do Dzielnicy Handlarzy Rybami (Quai de la Poissonnerie), którą dawniej zamieszkiwały osoby wykonujące ten zawód. Nie zachowała się ona do dzisiaj w oryginalnym stanie. Na początku XVIII w. czterdzieści budynków strawił pożar. Połowę z nich udało się jednak odrestaurować w latach 80. ubiegłego stulecia.

Colmar
Dzielnica Handlarzy Rybami, Colmar, Francja - © Zielonamapa

Dzielnica Garbarzy

Swój dawny blask odzyskała także Dzielnica Garbarzy (Le quartier des Tanneurs), powstała w XVII i XVIII w. Dla porządku trzeba dodać, że w tamtym czasie żyły tam i pracowały osoby zajmujące się wyprawianiem skór zwierzęcych.

Dom rodziny Adolph

Dom rodziny Adolph (Maison Adolph)to najstarszy budynek w mieście, wybudowany ok. 1350 r. Przez wieki ulegał licznym przebudowom. W XVI w. zyskał dodatkowe piętro i szachulcową fasadę. Trzy stulecia później usunięto mu gotyckie, łamane okna łukowe. Te ostatnie prace wykonano na polecenie rodziny Adolph, od nazwiska której budynek zyskał swoją nazwę.

Colmar
Colmar, Francja - © Zielonamapa

Dom Pfistera

Śledząc dalszy rozwój architektury w Colmar, nie sposób pominąć Domu Pfistera (Maison Pfister). To pierwszy w stolicy Alzacji budynek renesansowy, symbol starego miasta. Powstał w 1537 r. dla bogatego kapelusznika Ludwiga Scherera. Nazwę zawdzięcza jednak rodzinie, która w drugiej połowie XIX w. odnowiła i zamieszkała ten dom. Obiekt wyróżnia się dwupiętrowym narożnikiem, drewnianą galerią, ośmioboczną wieżą i malowidłami ściennymi.

Dom Głów

Nazwa tego domu (Maison des Têtes) kieruje wzrok na ozdabiające jego fasadę głowy i groteskowe maski. Łącznie jest ich 106, umieszczonych w różnych miejscach na przedniej ścianie budynku. Cała konstrukcja stanowi doskonały przykład architektury renesansowej z XVII w.. Budynek przyciąga uwagę trzypiętrowym wykuszem i XIX-wieczną rzeźbą Bednarza na szczycie. Obecnie znajduje się tam ekskluzywny hotel.

Kolegiata św. Marcina

Kolegiata św. Marcina (Collégiale Saint-Martin), przez miejscowych nazywana często katedrą, to najznamienitszy przykład gotyckiej architektury sakralnej w całej Alzacji. Jego 72-metrową wieżę widać już z daleka. Jest ona zapowiedzią majestatycznej budowli,  która w pełnej krasie prezentuje się na Placu Katedralnym. Na zewnątrz przykuwa uwagę jej wczesnogotycki portal, wewnątrz rzeźby i średniowieczne witraże. Całość zachwyca monumentalizmem i gotycką tajemniczością.

Colmar
Collégiale Saint-Martin, Colmar, Francja - © Zielonamapa

Kościół Dominikanów

Prosta, choć przytłaczająca wielkością konstrukcja tego kościoła odzwierciedla życiową filozofię jego twórców - dominikanów. Przebijające przez witraże światło słoneczne, buduje wewnątrz iście mistyczną aurę, sprzyjającą modlitwie i kontemplacji. Świątynia powstała w drugiej połowie XIV w. w stylu gotyckim. Na początku XVIII w. zyskała barokowe dekoracje, które złagodziły surowość wystroju. Jej perełką jest średniowieczny obraz Madonna wśród róż Martina Schongauera.

Kościół protestancki św. Mateusza

Kościół protestancki św. Mateusza (Eglise protestante St-Matthieu) to kolejne gotyckie dzieło zakonu żebraczego. Wybudowali go w połowie XIV w. franciszkanie. Gdy dwa wieki później zakończyli oni swoją działalność, świątynia trafiła w ręce miasta. Rządzący najpierw założyli w jej murach szpital, następnie jego część udostępnili luteranom. Ci przejęli go w całości dopiero w latach 40. XX w.

Muzeum Bartholdiego

Rzeźbiarz Fryderyk Bartholdi zajmuje w mieście ważne miejsce. O tej postaci przypomina kopia Statuy Wolności (Bartholdi jest autorem oryginalnego projektu), pomnik przedstawiający artystę oraz rzeźba Bednarza na Domu Głów. Pełny obraz twórczości i życia prywatnego Bartholdiego przedstawia poświęcone mu muzeum, usytuowane w domu rodzinnym rzeźbiarza. Na trzech piętrach prezentowane są makiety dzieł artysty, a także pokoje z oryginalnym umeblowaniem i pamiątkami rodzinnymi.

Muzeum Miejskich Fabryk

Muzeum odsłania praktyczną, choć niepozbawioną piękna (jak twierdzą jego twórcy) stronę Colmar. Dokumentuje ono rozwój przemysłu w miejscowości zapoczątkowany przez działalność Młynów Miejskich. Można w nim zaobserwować, jak polepszał się komfort życia mieszkańców Colmar, gdy w mieście pojawił się prąd, transport publiczny oraz stały dostęp do wody i gazu.

Muzeum Unterlinden

Muzeum Unterlinden to prawdziwy skarbiec sztuki średniowiecznej. Usytuowany w murach dawnego klasztoru skrywa perłę późnogotyckiego malarstwa - Ołtarz z Isenheim w wykonaniu Matthiasa Grünewalda. Poza tym można tam oglądać elementy dekoracyjne i przykłady sztuki ludowej: meble, ceramikę, wyroby kowalskie i złotnicze. To jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów we Francji.

Teatr Publiczny

Niedaleko Muzeum Unterlinden znajduje się pierwszy w Alzacji teatr publiczny. Został wybudowany w połowie XIX w. według projektu belgijskiego architekta Louisa Michela Bolza. Jego klasyczne, harmonijne zewnętrzne nie zapowiada tego, co można zobaczyć w środku. Teatr zachwyca bogactwem wystroju, złotymi, bogato zdobionymi balkonami i malowanym sklepieniem.

Boutique La Cave Wolfberger

Wreszcie gratka dla miłośników wina...i nie tylko. Trudno bowiem przyjechać do Colmar i nie skosztować tego trunku. W mieście nie brakuje miejsc, gdzie serwuje się regionalne alkohole. Chcąc doświadczyć ich słodko-cierpkiego smaku warto odwiedzić nowoczesny sklep Boutique La Cave Wolfberger, w którym poza degustacją można zdobyć wiedzę na temat każdego trunku i oczywiście zakupić butelkę wina.

Domaine Karcher et Fils

Alkoholem własnej produkcji częstują także lokalni właściciele winiarni Domaine Karcher et Fils. W domowej, spokojnej atmosferze, chętnie udzielają swoim gościom wszelkich informacji na temat produkcji wina i jego odmian.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon