Dijon

3.13       Zobacz opinie (8)

Dijon zyskało sławę dzięki musztardzie, która od ponad wieku króluje na stołach w wielu domach w całej Europie. Do dzisiaj pozostaje ona najbardziej rozpoznawalną wizytówką miasta, mimo że w 2008 r. zamknięto jej fabrykę, a produkcję przeniesiono w inny rejon Francji. Stolica Burgundii nie straciła jednak przez to na znaczeniu. Nadal jest ona jednym z najbardziej atrakcyjnych miast kraju.

Dijon

Dijon, Francja - © Zielonamapa

Swój ślad pozostawiły na niej wieki świetności miasta za czasów, gdy było ono stolicą Księstwa Burgundii. O tym okresie przypominają dzisiaj średniowieczne i renesansowe rezydencje. Ten obraz dopełnia malownicze położenie ośrodka w sąsiedztwie zielonych winnic i dziewiczej natury. To właśnie w tym miejscu rozpoczyna się Droga Wielkich Winnic (La Route des Grands Crus), biegnąca wśród najbardziej reprezentatywnych pól winorośli w Burgundii.    

Dla kogo?

Dijon jest odpowiednim miejscem na połączenie zwiedzania z wypoczynkiem na łonie natury. Architektoniczne perełki miasta zachwycą miłośników zabytków, a otaczająca przyroda zaoferuje przyjemny wypoczynek wszystkim pasjonatom jej uroków.

Zdjęcia

  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Klimat Burgundii jest przyjemny przez 5 miesięcy w roku, od czerwca do października. Warto w tym czasie zaplanować pobyt w Dijon. Temperatura osiąga wtedy ok. 20 st. C., sprzyjając niespiesznemu zwiedzaniu i spędzaniu czasu na łonie natury.

Jak dojechać?

Do Dijon najlepiej pojechać samochodem. Miasto jest ciekawym przystankiem podczas objazdu Burgundii trasą La Route des Grands Crus. Obejmuje ona 60 km najbardziej prestiżowych winnic i winiarni Burgundii. Inną opcją jest przelot do Lyonu i stamtąd przejazd autobusem lub pociągiem.

Eleganckie rezydencje, ciekawe muzea i świątynie, w których zaklęta jest historia miasta odkrywają przed turystami swoje tajemnice. Zwiedzanie Dijon to jak niesamowita podróż w czasie do Burgundii sprzed wielu wieków. Na zwiedzanie zabytków i muzeum Dijon wystarczą 2 dni. Chcąc jednak pobyt w mieście połączyć z wypoczynkiem na łonie natury, najlepiej przeznaczyć 3 dni.

Pałac książąt burgundzkich

Pałac książąt burgundzkich (Palais des Ducs et des Etats de Bourgogne) to imponujący rozmiarem trzyskrzydłowy budynek z dziedzińcem, który zachwyca typową dla burgundzkich rezydencji klasycystyczną fasadą. Powstał w XV w., ale obecny kształt zyskał dwa stulecia później. Z jego pierwotnej konstrukcji zachowała się m.in. wieża Filipa Dobrego z pięknym widokiem na miasto. W pałacu obecnie mieszczą się ratusz, archiwum miejskie, punkt informacji turystycznej i Muzeum Sztuk Pięknych przy wieży Bar, która pełniła kiedyś funkcję więzienia.

W Dijon dziedzictwo historyczne i kulturowe nierozerwalnie łączy się z naturą. Na planie miasta symbole zabytków sąsiadują z zielonymi polami. A to wszystko przecina niebieska wstęga rzeki L’Ouche.

Park de l’Arquebuse

Jednym z tych zielonych pól jest Park de l’Arquebuse, położony niedaleko dworca kolejowego. Jego częścią jest niesamowity park naukowy, podzielony na ogród botaniczny, muzeum i planetarium. W tym pierwszym uprawia się ponad 500 gatunków roślin z Burgundii i całego świata. Obejmuje on także ogród różany i urządzone na styl angielski arboretum z drzewami pamiętającymi nawet XIX w. Park jest doskonałym miejscem na relaks, co zapowiada wisząca przed wejściem tabliczka z napisem Odpręż się.

Park Doliny Węża

Jednym z ciekawszych elementów naturalnego krajobrazu Dijon są doliny, ograniczone przez porosłe lasem wapienne skały. Ciągną się na zachód od miasta i oferują dużą powierzchnię terenów zielonych idealnych na rowerową przejażdżkę i spacer. Popularnym miejscem jest Park Doliny Węża (Combe à la Serpent). Rozległy na ponad 300 ha, obejmuje 28 km szlaków turystycznych, a także przestrzeń do uprawiania sportu i plac zabaw dla dzieci.

Park Doliny Persil

Park łączy się z Parkiem Doliny Persil (Combe Persil). To znacznie bardziej dziewiczy teren, poprzecinany piaszczystymi ścieżkami spacerowymi. Wśród łąk oraz różnorodnych gatunków drzew iglastych i liściastych ukrywają się stare studnie i kamienne konstrukcje należące dawniej do winiarzy i chłopów.należące dawniej do winiarzy i chłopów.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon