Dijon

3.13       Zobacz opinie (8)

Dijon zyskało sławę dzięki musztardzie, która od ponad wieku króluje na stołach w wielu domach w całej Europie. Do dzisiaj pozostaje ona najbardziej rozpoznawalną wizytówką miasta, mimo że w 2008 r. zamknięto jej fabrykę, a produkcję przeniesiono w inny rejon Francji. Stolica Burgundii nie straciła jednak przez to na znaczeniu. Nadal jest ona jednym z najbardziej atrakcyjnych miast kraju.

Dijon
Dijon, Francja - © Zielonamapa

Swój ślad pozostawiły na niej wieki świetności miasta za czasów, gdy było ono stolicą Księstwa Burgundii. O tym okresie przypominają dzisiaj średniowieczne i renesansowe rezydencje. Ten obraz dopełnia malownicze położenie ośrodka w sąsiedztwie zielonych winnic i dziewiczej natury. To właśnie w tym miejscu rozpoczyna się Droga Wielkich Winnic (La Route des Grands Crus), biegnąca wśród najbardziej reprezentatywnych pól winorośli w Burgundii.    

Dla kogo?

Dijon jest odpowiednim miejscem na połączenie zwiedzania z wypoczynkiem na łonie natury. Architektoniczne perełki miasta zachwycą miłośników zabytków, a otaczająca przyroda zaoferuje przyjemny wypoczynek wszystkim pasjonatom jej uroków.

Zdjęcia

  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
  • Dijon
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Klimat Burgundii jest przyjemny przez 5 miesięcy w roku, od czerwca do października. Warto w tym czasie zaplanować pobyt w Dijon. Temperatura osiąga wtedy ok. 20 st. C., sprzyjając niespiesznemu zwiedzaniu i spędzaniu czasu na łonie natury.

Dijon
Dijon, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Do Dijon najlepiej pojechać samochodem. Miasto jest ciekawym przystankiem podczas objazdu Burgundii trasą La Route des Grands Crus. Obejmuje ona 60 km najbardziej prestiżowych winnic i winiarni Burgundii. Inną opcją jest przelot do Lyonu i stamtąd przejazd autobusem lub pociągiem.

Eleganckie rezydencje, ciekawe muzea i świątynie, w których zaklęta jest historia miasta odkrywają przed turystami swoje tajemnice. Zwiedzanie Dijon to jak niesamowita podróż w czasie do Burgundii sprzed wielu wieków. Na zwiedzanie zabytków i muzeum Dijon wystarczą 2 dni. Chcąc jednak pobyt w mieście połączyć z wypoczynkiem na łonie natury, najlepiej przeznaczyć 3 dni.

Pałac Książąt Burgundzkich

Pałac książąt burgundzkich (Palais des Ducs et des Etats de Bourgogne) to imponujący rozmiarem trzyskrzydłowy budynek z dziedzińcem, który zachwyca typową dla burgundzkich rezydencji klasycystyczną fasadą. Powstał w XV w., ale obecny kształt zyskał dwa stulecia później. Z jego pierwotnej konstrukcji zachowała się m.in. wieża Filipa Dobrego z pięknym widokiem na miasto. W pałacu obecnie mieszczą się ratusz, archiwum miejskie, punkt informacji turystycznej i Muzeum Sztuk Pięknych przy wieży Bar, która pełniła kiedyś funkcję więzienia.

Dijon
Palais des Ducs et des Etats de Bourgogne, Dijon, Francja - © Zielonamapa

Muzeum Sztuk Pięknych

Już samo położenie Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux Arts) w odrestaurowanych galeriach Pałacu książąt burgundzkich robi wrażenie. Wystarczy przekroczyć próg wyłożonej boazerią głównej sali Salle des Gardes. Znajdują się w niej grobowce dwóch książąt burgundzkich. W pozostałych pomieszczeniach wystawiono m.in. obrazy europejskich mistrzów pędzla (Maneta, Moneta, Matisse’a), rzeźby wybitnych artystów (m.in. Rodina), oraz eksponaty reprezentujące sztukę egipską.

Dijon
Musée des Beaux Arts, Dijon, Francja - © Zielonamapa

Muzeum życia w Burgundii

Innym, wartym zobaczenia muzeum jest Muzeum Życia w Burgundii (Musée de la Vie Bourguignonne). Ta niesamowita instytucja odsyła do Burgundii sprzed dwóch wieków. Poprzez ukazanie strojów, zwyczajów i przedmiotów domowego użytku, z powodzeniem udaje jej się odtworzyć codzienność dawnych mieszkańców regionu. Najbardziej sugestywnym elementem wystawy jest zrekonstruowana, XIX-wieczna ulica z apteką, sklepami, zakładem zegarmistrza, czapnika i kuśnierza.

Muzeum Archeologiczne

Jeszcze wcześniejsze dzieje Burgundii prezentuje Muzeum Archeologiczne (Musée Archéologique). Eksponaty pochodzą z czasu od prehistorii do średniowiecza. Obejmują m.in. meble z okresu galijsko-romańskiego, gotyckie i romańskie rzeźby, a także ozdoby oraz broń z okresu merowińskiego. A to wszystko w zabytkowych murach dawnego opactwa Benedyktynów Saint-Bénigne.

Katedra Saint-Bénigne

Z klasztorem sąsiaduje gotycka katedra Saint-Bénigne (Cathedrale Saint-Benigne). Powstała na miejscu romańskiej świątyni z XI. Do dzisiaj pozostała po niej rotunda z kryptą, w której znajdują się relikwie św. Benigne, apostoła Burgundii. W kościele zachował się też polski akcent. To płyta nagrobna Władysława Białego.

Dijon
Cathedrale Saint-Benigne, Dijon, Francja - © Zielonamapa

Kościół Notre Dame

Kościół Notre Dame jest uważany za najbardziej imponującą świątynię w Dijon. Cóż, nic dziwnego. Wystarczy spojrzeć na jej fasadę. Rzędy arkad poprzecinanych wąskimi kolumnami rozdzielają gargulce uformowane w zadziwiające kształty. Jakby tego było mało na jednej z wież umieszczono zegar, trofeum przywiezione w XIV w. ze zwycięskiej wyprawy do Flandrii. Nie mniej zachwycające jest wnętrze kościoła, uważane za znamienity przykład gotyku burgundzkiego. Zwróć uwagę na witraże z XIII w. i XV-wieczny fresk.

Dom Millière

Wychodząc z kościoła Notre Dame najlepiej skierować się w stronę urokliwej uliczki Chouette. Znajduje się przy niej murowano-szachulcowy Dom Millière (Maison Millière) z XV w. Widok zadzierających przy nim głowy turystów nie powinien dziwić. Na samym dachu pochowały się bowiem figurki sowy i kota. To najsłynniejszy element budynku, choć znalazł się na nim znacznie później, bo dopiero w XX w. 

Dijon
Maison Millière, Dijon, Francja - © Zielonamapa

Dom Kariatyd

Wśród zabytkowych rezydencji w Dijon nie ma sobie równych Dom Kariatyd (Maison des Cariatides). Powstał na początku XVII jako własność bogatej rodziny kupieckiej. Przykuwa uwagę bogato rzeźbioną fasadą z kariatydami, postaciami żołnierzy i ornamentami w kształcie winorośli.

Dom Maillard

Za jedno z arcydzieł architektury renesansowej uznaje się także Dom Maillard (Maison Maillard), zbudowany w połowie XVI w. dla burmistrza Dijon. Zachwyca fasadą, misternie zdobioną elementami dekoracyjnymi, w formie lwów i girland.

Dijon
Maison Maillard, Dijon, Francja - © Zielonamapa

La Fabrique de Pain d'Épices

Fabryka piernika w Dijon podniosła miasto do rangi francuskiej stolicy piernika. Cieszy się długą tradycją sięgającą końca XVIII w. W 2017 r. przedsiębiorstwo powiększyło się o ciekawe muzeum ujawniające tajniki ręcznego wyrabiania pierników oraz historię fabryki. Być może uda się wydobyć przepis na najlepsze francuskie pierniki? Wycieczka po tym muzeum to gratka nie tylko dla miłośników tego wypieku.

W Dijon dziedzictwo historyczne i kulturowe nierozerwalnie łączy się z naturą. Na planie miasta symbole zabytków sąsiadują z zielonymi polami. A to wszystko przecina niebieska wstęga rzeki L’Ouche.  

Park de l’Arquebuse

Jednym z tych zielonych pól jest Park de l’Arquebusepołożony niedaleko dworca kolejowego. Jego częścią jest niesamowity park naukowy, podzielony na ogród botaniczny, muzeum i planetarium. W tym pierwszym uprawia się ponad 500 gatunków roślin z Burgundii i całego świata. Obejmuje on także ogród różany i urządzone na styl angielski arboretum z drzewami pamiętającymi nawet XIX w. Park jest doskonałym miejscem na relaks, co zapowiada wisząca przed wejściem tabliczka z napisem Odpręż się.

Park de la Colombiere

To jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Dijon na wypoczynek. Park de la Colombiere powstał już w XVII w. i może poszczycić się statusem zabytku. Zaprojektowany w stylu francuskim jest królestwem symetrii i porządku. Prowadzi do niego tunel kasztanowców, a całość przecina 16 alej, odchodzących gwiaździście od dużych rozmiarów trawnika. Pozostałą część terenu porastają różnego gatunku drzewa. Łącznie jest ich 600. Park najlepiej zwiedzać z rowerami czterokołowymi, tzw. Rosalie.

Jardin Darcy

To pierwszy w Dijon ogród publiczny, położony w samym sercu miasta, niedaleko dworca kolejowego. Jego znakiem rozpoznawczym jest kopia rzeźby Francoise’a Pompona, przedstawiająca niedźwiedzia polarnego. Na terenie parku znajduje się  otoczony arkadami zbiornik wodny, ławki, plac zabaw, przestrzeń do zorganizowania pikniku. Szczególnie warto zajrzeć tam w lipcu, kiedy odbywają się koncerty jazzowe.  

Promenada wzdłuż Ouche

Promenada wzdłuż rzeki L’Ouche jest świetnym miejscem na niedługi spacer wśród natury. Porosła olchami ciągnie się na długości ponad 2 km, od dawnego szpitala do jeziora Kir. Można ją przemierzyć na różne sposoby: pieszo, rowerem, na rolkach, przysiadając co jakiś czas na ławce, aby przyjrzeć się leniwie płynącym wodom rzeki L’Ouche.

Jezioro Kir

Jezioro Kir cieszy się tytułem ekoogrodu. To miejsce o dużej bioróżnorodności naturalnej. Brzeg zbiornika wodnego otacza 30 ha zielonej przestrzeni i zamieszkuje ponad 150 gatunków ptaków. Wiosną i jesienią warto się tam wybrać na 3,5 km wycieczkę wzdłuż brzegu jeziora. Latem najlepiej poopalać się na plaży lub oddać różnego rodzaju sportom. Lista jest długa, od żeglarstwa i kitesurfingu przez siatkówkę plażową, po tenis i kręgle. Do Jeziora Kir najlepiej dotrzeć  samochodem lub promenadą wzdłuż rzeki L’Ouche.

Park Doliny Węża

Jednym z ciekawszych elementów naturalnego krajobrazu Dijon są doliny, ograniczone przez porosłe lasem wapienne skały. Ciągną się na zachód od miasta i oferują dużą powierzchnię terenów zielonych idealnych na rowerową przejażdżkę i spacer. Popularnym miejscem jest Park Doliny Węża (Combe à la Serpent). Rozległy na ponad 300 ha, obejmuje 28 km szlaków turystycznych, a także przestrzeń do uprawiania sportu i plac zabaw dla dzieci.

Park Doliny Persil

Park łączy się z Parkiem Doliny Persil (Combe Persil). To znacznie bardziej dziewiczy teren, poprzecinany piaszczystymi ścieżkami spacerowymi. Wśród łąk oraz różnorodnych gatunków drzew iglastych i liściastych ukrywają się stare studnie i kamienne konstrukcje należące dawniej do winiarzy i chłopów.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon