Ecrins

3.43       Zobacz opinie (7)

Park Narodowy Ecrins jest największym obszarem chronionym we Francji. Na mapie szukaj go w południowo-wschodniej części kraju, w Alpach Delfinackich (część Alp Zachodnich). Tworzy go siedem malowniczych dolin, otoczonych przez majestatyczne górskie szczyty. Ponad 100 z nich osiąga imponującą wysokość 3000 m n.p.m. Ten niesamowity krajobraz skrywa prawdziwe perełki: błękitne jeziora, polodowcowe formacje, wodospady.  Poprzecinany ponad 700 km turystycznych szlaków przyciąga każdego roku ok. 850 tys. osób.

Ecrins

Ecrins, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli w górach jest wszystko, co kochasz, jedź do Parku Narodowego Ecrins. To raj dla wytrwałych piechurów górskich i alpinistów. Czekają na ciebie kilometry szlaków, biegnących wśród dolin i szczytów gór. Obierz ten kierunek również wtedy, gdy szukasz mniej popularnych ośrodków narciarskich. Są tam ośnieżone, świetnie przygotowane stoki.  

Zdjęcia

 • Ecrins
 • Ecrins
 • Ecrins
 • Ecrins
 • Ecrins
 • Ecrins
 • Ecrins
 • Ecrins
 • Ecrins
 • Ecrins
 • Ecrins
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Park Narodowy Ecrins późną wiosną i latem zachęca do długich, pieszych wędrówek. Zimą szczyci się doskonałymi warunkami do jazdy na nartach. Warto tam spędzić przynajmniej kilka dni, ciesząc oko niesamowitą scenerią podczas górskich spacerów. Na terenie parku działa kilkadziesiąt schronisk turystycznych.

Jak dojechać?

Do Parku Narodowego Ecrins można się dostać na kilka sposobów. Najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód. Jeśli chcesz nim jechać bezpośrednio z Polski, będziesz mieć do pokonania ok. 1600 km. Inną opcją może być przelot do Marsylii lub Grenoble i stamtąd dojazd wypożyczonym samochodem. W okolice Ecrins dojedziesz też pociągiem z Paryża i Marsylii do miasteczka Briançon w północno-wschodniej części parku.

Zielone doliny i biało-szare górskie zbocza, błękitne jeziora i masywne lodowce – Park Narodowy Ecrins skrywa w sobie prawdziwe przyrodnicze perełki.

Góra Barre des Écrins

Barre des Écrins to najwyższy szczyt na terenie Parku Narodowego Ecrins i druga co do wysokości, zaraz po Mont Blanc, góra we Francji. Sięga 4102 m n.p.m. Jej zdobycie jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych wspinaczy. Przed podbojem, zatrzymaj się na noc w schronisku Ecrins. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby stanąć na czubku Barre des Ecrins, udaj się chociaż na wędrówkę do jego podnóży z przełęczy Pré de Madame Carle.

Przełęcz Pré de Madame Carle

Wysokogórska przełęcz Pré de Madame Carle znajduje się na wysokości 1 874 m n.p.m. Jest najpopularniejszym punktem turystycznym w całym parku Ecrins. Rocznie odwiedza ją 150 tys. turystów. Uchodzi za prawdziwie dziewiczy zakątek. Stanowi punkt wyjścia dla kilku, popularnych szlaków górskich. Pré de Madame Carle leży na skraju Doliny La Vallouise.

Biały Lodowiec

Z Pré de Madame Carle w zaledwie 2 godziny można dotrzeć do Białego Lodowca (Glacier Blanc). Miniesz go, idąc do Barre des Ecrins. To druga, najchętniej odwiedzana atrakcja w Parku Narodowym Ecrins. Znajduje się na wysokości 2300 m n.p.m. Jest niezwykłym dziełem natury, w którym góra i lód tworzą harmonijną jedność. Do atrakcji należy nocleg w schronisku Glacier Blanc u podnóży lodowca. Wyobraź sobie skąpanego w mroku lodowego giganta, rozświetlonego jedynie dziesiątkami gwiazd. Niesamowity widok, prawda?

Jezioro Lauvitel

Jezioro Lauvitel (Lac du Lauvitel) jest największym i najgłębszym zbiornikiem wodnym w Parku Narodowym Ecrins. Otaczające do trzy trzytysięczniki. sprawiają wrażenie, jakby chciały zanurzyć się w jego chłodnych wodach. Fragment jeziora stanowi rezerwat przyrody, poddawany naukowym badaniom. Pozostała część jest dostępna dla zwiedzających. Co roku odwiedza to miejsce 30 tys. turystów. Dotrzesz tam w 1,5 h drogą z Danchère.

Wodospad “Welon Panny Młodej”

Wodospad (Voile de la mariée) jest klejnotem w polodowcowej koronie. Znajduje się u wejścia do cyrku Gioberney, zagłębienia otoczonego z trzech stron stromymi zboczami górskimi. Przyjrzyj się spływającej po nagich skałach wodzie. Rzeczywiście przypomina tiulowy, przejrzyście biały welon. Wodospad znajduje się u końca Doliny Le Valgaudemar, nazywanej alpejskimi himalajami. Zaparkuj samochód na parkingu Gioberney i stamtąd udaj się w wędrówkę.

Park Narodowy Ecrins słynie przede wszystkim wielu tras dostosowanych do górskich wędrówek. Na jego terenie znajdują się także mniej popularne ośrodki narciarskie, które są dobrą alternatywą dla znanych, alpejskich kurortów.

Piesze wycieczki

Park Narodowy Ecrins przecina ponad 700 km oznaczonych szlaków górskich o różnych poziomach trudności. Pokonanie wymagających tras zajmie ci od kilku do kilkunastu dni.

GR 54

Za najtrudniejszą, nie tylko w Parku Ecrins, ale całej Europie uchodzi droga GR 54 z Bourg d’Oisans przez La Grave, Vallouise i La Chapelle-en-Valgaudemar. Choć nie wymaga technicznych umiejętności alpinistycznych, nie obejdzie się bez doświadczenia i bardzo dobrej kondycji fizycznej. Liczy 176 km a jej przejście zajmuje ok. 13 dni. Jej pokonanie najlepiej zaplanować na wrzesień – październik.

Le Saut du Laïre

Na rodzinną wędrówkę obierz Le Saut du Laïre. Na miejscu będzie na ciebie czekał malowniczy wodospad. Trasa biegnie po płaskim terenie, w urokliwej scenerii. Może ci się poszczęści i spotkasz podczas spaceru świstaka? Bardzo możliwe, te przyjazne zwierzaki uwielbiają ten teren. Szlak rozpoczyna się w miasteczku Prapic. Tam zaparkujesz samochód i na własnych nogach wyruszysz w 9-kilometrową trasę. Szacowany czas przejścia to 3,5 h.

Tête de la Draye

Marzy ci się zdobycie górskiego szczytu, ale 4 000 m na ziemią to dla ciebie zdecydowanie za wysoko? Wejdź na Tête de la Draye, malownicze wzniesienie sięgające 2080 m n.p.m. Wspinaczka, choć dosyć wymagająca, jest zdecydowanie warta wysiłku. Z góry rozciąga się spektakularny widok na Dolinę Vallouise i Biały Lodowiec. Trasa liczy 5,5 km, a jej przejście zajmuje ok. 3 godzin. Rozpoczyna się w Pelvoux.

Narciarstwo

Zimą Park Narodowy Ecrins otwiera przed turystami zupełnie nowe możliwości. W jego górach można uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe oraz snowboarding. Ośrodki zimowe znajdują się w Puy-Saint-Vincent i Pelvoux-Vallouise. Nie tak znane, jak inne alpejskie kurorty, są dla nich ciekawą alternatywą.

Puy Saint Vincent

Puy Saint Vincent, dawna wioska góralska z historią sięgająca XIV w. jest dzisiaj eleganckim kurortem narciarskim, rozciągniętym na wysokości od 1400 do 1800 m n.p.m. Ośrodek słynie ze świetnych tras zjazdowych o różnych poziomach trudności. Łącznie liczą 75 km, z czego 28 km dostosowano dla początkujących. Ponadto na miejscu czeka 13 wyciągów dla snowboardzistów oraz 40 km tras przystosowanych do narciarstwa biegowego. Ośrodek Puy Saint Vincent upodobały sobie szczególnie rodziny z dziećmi.  Puy Saint Vincent znajduje się 130 km od Grenoble, nad doliną Vallouise.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon