Etretat

3.40       Zobacz opinie (5)

Klify to słowo-klucz, gdy mowa o Etretat. Nieduże, normandzkie miasteczko wyrosło między tymi dwiema niezwykłymi formacjami skalnymi. To właśnie one zapewniły mu miano perełki Alabastrowego Wybrzeża - długiego na 100 km pasa wapiennych, strzelistych klifów. Przyciągają turystów jak magnes, choć nie są jedyną atrakcją, jaka czeka na nich w Etretat. Poza cudami natury, miasteczku znajduje się kilka, ciekawych zabytków. Niektóre z nich przypominają o artystycznym charakterze miasta, które na początku XX w. inspirowało swoją niepowtarzalną scenerią literatów i malarzy.

Etretat

Etretat, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli cuda natury są tym, czego szukasz w podróży, nie zastanawiaj się długo nad wyjazdem do Etretat. Biało-szare, porosłe zielenią klify wywołują zachwyt tysięcy turystów. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu. To bowiem wymarzone miejsce na fotowycieczkę. Étretat, miasto artystów, spodoba ci się także, jeśli interesujesz się literaturą i sztuką. Koniecznie idź śladem mieszkających tam dawniej ludzi pędzla i pióra! Po drodze najpewniej natkniesz się na inne, ciekawe zabytki. Nie powinny one ujść uwadze amatorów zwiedzania.   

Zdjęcia

  • Etretat
  • Etretat
  • Etretat
  • Etretat
  • Etretat
  • Etretat
  • Etretat
  • Etretat
  • Etretat
  • Etretat
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W Normandii raczej nie należy spodziewać się upałów. Od czerwca do września temperatura powietrza w Etretat oscyluje w granicach 20 st. Warunki na zwiedzanie miasteczka i spacer po klifach są w tym czasie idealne. Komu niestraszne niższe temperatury, niech wybierze się nad Alabastrowe Wybrzeże w maju lub październiku. Turystów jest wtedy zdecydowanie mniej.

Jak dojechać?

Do Etretat najlepiej dojechać samochodem. Będzie ono dobrym przystankiem przy okazji zwiedzania innych miasteczek Alabastrowego Wybrzeża i całej Normandii. Etretat znajduje się niedaleko miejscowości Hawr, Fecamp, Rouen. Przy okazji można odwiedzić plaże Normandii w Bayeux.

Etretat, mimo że nieduże, może pochwalić się kilkoma ciekawymi zabytkami. Przywołują one historię i tradycję tego miasta.

Kaplica Notre-Dame de la Garde

Marynarze własnymi siłami dostarczali materiał pod budowę tego niedużego kościółka na szczycie klifu d’Amont. Kaplica (Chapelle Notre-Dame de la Garde) przetrwała niespełna wiek, ulegając wojennemu natarciu w 1942 r. Odbudowana w stylu neogotyckim kilka lat po wojnie znów strzeże wybrzeża, tak jak dawniej strzegła wypływających w morze marynarzy. Spójrz na jej osobliwą nawę, która w zamierzeniu miała przypominać kadłub łodzi. Do żeglarskiego charakteru świątyni nawiązują także gargulce w kształcie rybich głów u fasady.

Pomnik Nungessera i Coli

Na klifie d’Amont rzuć jeszcze okiem na strzelistą, białą konstrukcję – Pomnik Nungessera i Coli. Upamiętnia on dwóch odważnych lotników, którzy w 1927 podjęli próbę przelotu z Paryża przez Północny Atlantyk. Wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. Ostatni raz byli widziani w okolicach Etretat.

Muzeum Dziedzictwa Etretat

Tajniki historii Etretat od czasów prehistorycznych odkrywa Muzeum Dziedzictwa Etretat zorganizowane na klifie Amont. Czym był park ostryg Marii Antoniny? Jakie plany militarne miał wobec miasta Napoleon I? Jak wyglądała codzienność rybaków? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi skrywają cenne eksponaty i dokumenty. Zobacz, jak na przestrzeni wieków w niedużym Etretat kwitła sztuka i architektura. Prześledź także narodziny modnego, nadmorskiego kurortu z kasynem i luksusowymi willami.

Zamek Les Aygues

Jedną z okazałych willi w Etretat jest Zamek les Aygues – imponujący budynek ukryty w cieniu drzew. Wybudowany w połowie XIX w. został uznany za pomnik historii. Rzeczywiście, trudno odmówić mu historycznego znaczenia. W jego murach gościli wielcy artyści. On sam przechodził z rąk do rąk wysoko postawionych właścicieli: księcia Lubomirskiego, królowej Hiszpanii. W willi zachowały się pamiątki po rodach panujących w XIX w., m.in. meble i kolekcja chińskiej porcelany. Zwiedzanie obejmuje m.in. komnatę królowej, salę jadalną, salon.

Le Clos Lupin

Le Clos Lupin to jeszcze jedna znana rezydencja, należąca niegdyś do słynnego pisarza Maurice’a Leblanca. Jej nazwa nawiązuje do popularnej postaci stworzonej przez autora, Arsena Lupina. W willi zorganizowano muzeum poświęcone literatowi. Pozwala ono zanurzyć się w niezwykłym świecie pisarza, zobaczyć biurko, przy którym tworzył największe dzieła, wejść do garderoby, gdzie wdziewał na siebie strój dżentelmena. Le Clos Lupin jest położony w sercu miasta w otoczeniu ogrodów.

Stary Rynek

Stary Rynek jest jedną z czołowych atrakcji Etretat. Imponująca hala targowa została wybudowana w latach 20. XX w. na placu Marechala Focha w celu upiększenia centrum miasta. Dzisiaj mieszczą się w niej stragany z warzywami, owocami, rybami i rękodziełem. Wizyta w tym miejscu to świetna okazja, aby kupić pamiątki i zasmakować w regionalnych specjałach. Przed wejściem zwróć uwagę na tablice przypominające o znaczeniu Etretat w trakcie dwóch wojen światowych.

Kościół Notre-Dame

Wzniesiony w XII w. Kościół Notre-Dame (Eglise Notre-Dame) został zaliczony do grona pomników historii w Etretat. Stanowi połączenie stylu romańskiego i gotyckiego. W tym ostatnim nurcie wybudowano wieżę i chór świątyni. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na organy z XIX w.

Jeśli spojrzeć na Etretat z lotu ptaka wydaje się zatopione w szarości klifów i zieleni porastających je roślinności. Jego otoczenie jest niezwykłym dziełem natury.

Klif d’Aval

Klif d’Aval (Falaise d’Aval) to absolutne must-see podczas wizyty w Etretat. Z łatwością go rozpoznasz po łuku, przypominającym trąbę słonia. To Brama Aval (Porte d’Aval), jedna z trzech takich formacji na Alabastrowym Wybrzeżu, które wydrążyła rzeka. Obok niej, w otoczeniu morskiej wody stoi samotnie skalna iglica. Ten widok najlepiej podziwiać ze szczytu klifu. W czasie odpływu możesz też zejść na plażę, aby spenetrować tajemne przejścia i groty, wyrzeźbione w tym niezwykłym cudzie natury. Klifu d’Aval szukaj na lewo od żwirowej plaży.  

Klif d’Amont

Po przeciwnej stronie plaży znajduje się klif d’Amont (falaise d’Amont). Nieco mniej malowniczy oferuje niezapomniane widoki na wybrzeże. Można by godzinami siedzieć na jego trawiastym szczycie, wyczekując spektakularnego zachodu słońca. Na klifie znajduje się nieduża kaplica z kamienia Notre-Dame de la Garde oraz Pomnik Nungessera i Coli. Więcej przeczytasz o nich w zakładce Co zwiedzić w Etretat?

Ogrody Etretat

Na klifie d’Amont znajduje się jeszcze jedno miejsce, którego nie można przegapić. To niesamowite Ogrody Etretat (Jardins d’Etretat). Powstały na początku XX w. z inicjatywy pewnej aktorki, która na dziewiczym terenie posadziła pierwsze drzewo. Tak natura z czasem została coraz bardziej poskromiona i uporządkowana w nietypowe kształty: ślimacze spirale, wywinięte liście. Wszystko po to, aby harmonizować z rzeźbami wypełniającymi ogród – okrągłymi, szarymi twarzami, wyrażającymi różne emocje.

Plaża

Etretat położone u brzegu morza nie cieszy się powodzeniem wśród plażowiczów. Wszystko za sprawą kamienistego wybrzeża, które utrudnia nawet chodzenie. Kamienie stanowią naturalną ochronę wybrzeża i pod żadnym pozorem nie można ich zabierać. Pomimo zakazu, turyści w sezonie letnim potrafią wynieść kilkadziesiąt kilogramów “kamiennego złota”. Popularność tych odpadłych od wapiennych skał i obmytych przez morską wodę otoczaków jest tak duża, że urosły one do rangi symbolu Etretat. Trudno jednak stwierdzić w czym tkwi ich fenomen…

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon