Finistere

3.86       Zobacz opinie (7)

Finistere w dosłownym tłumaczeniu oznacza koniec ziemi. Nazwa tego departamentu nie mogła być bardziej trafiona, biorąc po uwagę, że to najdalej wysunięty na zachód punkt Francji. Kraj kończy się w tym miejscu zjawiskowo. Wybrzeże usiane potężnymi klifami, w które z siłą uderzają wody Atlantyku, spektakularnie dopełnia przyrodnicze bogactwo Parku Regionalnego Armoryki, zajmującego znaczną część Finistère.

Finistere

Finistere, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Marzą ci się aktywne wakacje w otoczeniu pięknej przyrody? Finistère zaskoczy cię dużą liczbą ścieżek pieszych i rowerowych, biegnących przez malownicze i zróżnicowane przyrodniczo tereny.

Zdjęcia

  • Finistere
  • Finistere
  • Finistere
  • Finistere
  • Finistere
  • Finistere
  • Finistere
  • Finistere
  • Finistere
  • Finistere
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszy okres na wyjazd do Finistere jest od maja do października. Temperatura powietrza w okolicach 17-20 st. C będzie sprzyjała pieszym wędrówkom i odkrywaniu niesamowitej natury regionu.

Jak dojechać?

W Finistere nie obejdzie się bez samochodu. Jeśli nie przeraża cię długa, nużąca droga wsiądź w auto już w Polsce i uzbrój się w cierpliwość. Będziesz mieć do pokonania ponad 2000 tys. km. Ewentualnie możesz polecieć do Brestu i wypożyczyć pojazd na miejscu.

Dolina rzeki Aulne

Jak serpentyna wije się ostrymi meandrami rzeka Aulne. Wzdłuż niej pną się zielone wzgórza i bujnie rosną zalesione wrzosowiska w odcieniach zieleni i fioletu. Prawdziwy spektakl natury, którego nie można przegapić! Dolina Aulne (La vallée de l’Aulne maritime) ciągnie się z Châteaulin i wdziera do portu w Breście. Jej naturalna sceneria jest zapowiedzią przyrodniczego bogactwa, jakie czeka w  Parku Regionalnym Armoryki.

Góry Arrée

Góry Arree (Les monts d’Arrée) wyrosły niesamowicie w samym środku największego skupiska wrzosowisk w Bretanii. Cały krajobraz najpiękniej prezentuje się latem, gdy oblany słońcem wybucha wieloma barwami, przywodząc na myśl afrykańskie sawanny. Podziwiaj tę spektakularną scenerię z najwyższego szczytu pasma Roc’h Ruz (385 m n.p.m.) lub Mont Saint-Michel de Brasparts. Na czubku tego ostatniego wznosi się kaplica Michała Archanioła z XVII w. Prowadzą do niej stopnie, które wydaje się, że nie mają końca. Nie będziesz jednać żałować wysiłku. Z góry zobaczysz malownicze jezioro Brennilis i morski horyzont.

Las Huelgoat

Huelgoat to tajemniczy las, który stał się inspiracją dla celtyckich legend. Usiany ogromnych rozmiarów głazami pobudza wyobraźnię, a jego przemierzanie staje się prawdziwą przygodą. Pokonuj kolejne kamienie i spróbuj odgadnąć, co przedstawiają. Może dostrzeżesz w nich parasol, kocioł, widelec? Ich formy niejednokrotnie cię zaskoczą i wystawią twoją fantazję na ciężką próbę.

Wyspa Ouessant

Wyspa Ouessant (Ile d’Ouessant) to ostatni skrawek Francji. Jej charakterystycznymi miejscami są cztery punkty skierowane w cztery strony świata. Tak różne i niepowtarzalne wymagają osobnej uwagi. Zachwycisz się wysokimi klifami Kodoranu. Rozmarzysz nad fioletowymi dywanami wrzosów Porz Doun. Westchniesz z zachwytu na widok błękitu oceanu w Penn Arland i dasz się porwać oszałamiającej scenerii Pernu, wypełnionej głazami obmywanymi przez spienioną wodę. Prawdziwa uczta dla pasjonatów natury! Na wyspę dostaniesz się promem z Brestu.

Przylądek Pointe du Raz

Przylądek Pointe du Raz jest najbardziej rozpoznawalną atrakcją przyrodniczą w Finistere. Jego scenerię zdominowały wysokie na 70 m postrzępione klify. Dzielnie opierają się wzburzonym falom oceanu. Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na Latarnię Ar Men, Wyspę Sein i dziewiczą Zatokę Baie de Trépassés z piękną plażą.

Półwysep Crozon

Półwysep Crozon (La presqu’île de Crozon) ze względu na duże bogactwo przyrodnicze jest obszarem chronionym. Słynie z niezwykłych krajobrazów, dziewiczej natury i ciekawych zabytków. Na jego terenie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na świecie, Virgin Island, wieża Vaubana z XVII w. i niedawno powstały most Terenez o długości 0,5 km.

Cap de la Chevre

Cap de la Chevre jest najdalej na południe wysuniętym półwyspem w Finistere. Słynie z najwyższego klifu w regionie. Rozciąga się z niego malowniczy widok na Zatokę Baie de Douarnenez i Pointe du Raz. Tego miejsca nie ominie żaden fan trekkingu.

Trekking

Na terenie Finistere wytyczono 141 szlaków turystycznych, w tym 8 długodystansowych. Propozycją dla wytrwałych jest przejście 240 km wokół Gór Arree. Trasa nosi nazwę GR 380 i rozpoczyna się w Morlaix, sercu Parku Narodowego Finistere. Towarzyszą ją zapierające dech w piersiach krajobrazy i ciekawe przykłady sztuki sakralnej.

Jazda konna

850 km ścieżek przeznaczonych do jazdy konnej przecina Finistere. Odkrywanie z siodła egzotycznej scenerii gór Monts d’Arree, a może podziwianie półwyspu Crozon przy miarowym stukocie kopyt? Wybór nie będzie łatwy.

Kolarstwo górskie

Finistere jest rajem dla kolarzy górskich. 2500 km szlaków robi wrażenie nie tylko w teorii. Podejmij wyzwanie, jakie stawiają przed tobą Góry Arree i malownicze doliny: St-Barnabé, Relec, Le Cloître. A może odważysz się wziąć udział w słynnym zjeździe kolarzy górskich z Roc’h de Mont Arree?

Kolarstwo rekreacyjne

Finistere oferuje aż 500 km ścieżek rowerowych, idealnych do aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach. Przez jego teren przebiega najdłuższy szlak rowerowy we Francji – La Vélodyssée. Jeżeli niestraszne ci dłuższe trasy wybierz się z Roscoff do Carhaix. Do przejechania 70 km w malowniczej scenerii Bretanii.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon