Finistere
Finistere w dosłownym tłumaczeniu oznacza koniec ziemi. Nazwa tego departamentu nie mogła być bardziej trafiona, biorąc po uwagę, że to najdalej wysunięty na zachód punkt Francji. Kraj kończy się w tym miejscu zjawiskowo. Wybrzeże usiane potężnymi klifami, w które z siłą uderzają wody Atlantyku, spektakularnie dopełnia przyrodnicze bogactwo Parku Regionalnego Armoryki, zajmującego znaczną część Finistère.

Finistere, Francja - © Zielonamapa
Dla kogo?
Marzą ci się aktywne wakacje w otoczeniu pięknej przyrody? Finistère zaskoczy cię dużą liczbą ścieżek pieszych i rowerowych, biegnących przez malownicze i zróżnicowane przyrodniczo tereny.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Finistere?
Najlepszy okres na wyjazd do Finistere jest od maja do października. Temperatura powietrza w okolicach 17-20 st. C będzie sprzyjała pieszym wędrówkom i odkrywaniu niesamowitej natury regionu.
Jak dojechać?
W Finistere nie obejdzie się bez samochodu. Jeśli nie przeraża cię długa, nużąca droga wsiądź w auto już w Polsce i uzbrój się w cierpliwość. Będziesz mieć do pokonania ponad 2000 tys. km. Ewentualnie możesz polecieć do Brestu i wypożyczyć pojazd na miejscu.
Natura w Finiestere
Dolina rzeki Aulne
Jak serpentyna wije się ostrymi meandrami rzeka Aulne. Wzdłuż niej pną się zielone wzgórza i bujnie rosną zalesione wrzosowiska w odcieniach zieleni i fioletu. Prawdziwy spektakl natury, którego nie można przegapić! Dolina Aulne (La vallée de l’Aulne maritime) ciągnie się z Châteaulin i wdziera do portu w Breście. Jej naturalna sceneria jest zapowiedzią przyrodniczego bogactwa, jakie czeka w Parku Regionalnym Armoryki.
Góry Arrée
Góry Arree (Les monts d’Arrée) wyrosły niesamowicie w samym środku największego skupiska wrzosowisk w Bretanii. Cały krajobraz najpiękniej prezentuje się latem, gdy oblany słońcem wybucha wieloma barwami, przywodząc na myśl afrykańskie sawanny. Podziwiaj tę spektakularną scenerię z najwyższego szczytu pasma Roc’h Ruz (385 m n.p.m.) lub Mont Saint-Michel de Brasparts. Na czubku tego ostatniego wznosi się kaplica Michała Archanioła z XVII w. Prowadzą do niej stopnie, które wydaje się, że nie mają końca. Nie będziesz jednać żałować wysiłku. Z góry zobaczysz malownicze jezioro Brennilis i morski horyzont.
Las Huelgoat
Huelgoat to tajemniczy las, który stał się inspiracją dla celtyckich legend. Usiany ogromnych rozmiarów głazami pobudza wyobraźnię, a jego przemierzanie staje się prawdziwą przygodą. Pokonuj kolejne kamienie i spróbuj odgadnąć, co przedstawiają. Może dostrzeżesz w nich parasol, kocioł, widelec? Ich formy niejednokrotnie cię zaskoczą i wystawią twoją fantazję na ciężką próbę.
Wyspa Ouessant
Wyspa Ouessant (Ile d’Ouessant) to ostatni skrawek Francji. Jej charakterystycznymi miejscami są cztery punkty skierowane w cztery strony świata. Tak różne i niepowtarzalne wymagają osobnej uwagi. Zachwycisz się wysokimi klifami Kodoranu. Rozmarzysz nad fioletowymi dywanami wrzosów Porz Doun. Westchniesz z zachwytu na widok błękitu oceanu w Penn Arland i dasz się porwać oszałamiającej scenerii Pernu, wypełnionej głazami obmywanymi przez spienioną wodę. Prawdziwa uczta dla pasjonatów natury! Na wyspę dostaniesz się promem z Brestu.
Przylądek Pointe du Raz
Przylądek Pointe du Raz jest najbardziej rozpoznawalną atrakcją przyrodniczą w Finistere. Jego scenerię zdominowały wysokie na 70 m postrzępione klify. Dzielnie opierają się wzburzonym falom oceanu. Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na Latarnię Ar Men, Wyspę Sein i dziewiczą Zatokę Baie de Trépassés z piękną plażą.
Półwysep Crozon
Półwysep Crozon (La presqu’île de Crozon) ze względu na duże bogactwo przyrodnicze jest obszarem chronionym. Słynie z niezwykłych krajobrazów, dziewiczej natury i ciekawych zabytków. Na jego terenie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na świecie, Virgin Island, wieża Vaubana z XVII w. i niedawno powstały most Terenez o długości 0,5 km.
Cap de la Chevre
Cap de la Chevre jest najdalej na południe wysuniętym półwyspem w Finistere. Słynie z najwyższego klifu w regionie. Rozciąga się z niego malowniczy widok na Zatokę Baie de Douarnenez i Pointe du Raz. Tego miejsca nie ominie żaden fan trekkingu.
Aktywnie w Finistere
Trekking
Na terenie Finistere wytyczono 141 szlaków turystycznych, w tym 8 długodystansowych. Propozycją dla wytrwałych jest przejście 240 km wokół Gór Arree. Trasa nosi nazwę GR 380 i rozpoczyna się w Morlaix, sercu Parku Narodowego Finistere. Towarzyszą ją zapierające dech w piersiach krajobrazy i ciekawe przykłady sztuki sakralnej.
Jazda konna
Aż 850 km ścieżek przeznaczonych do jazdy konnej przecina Finistere. Odkrywanie z siodła egzotycznej scenerii gór Monts d’Arree, a może podziwianie półwyspu Crozon przy miarowym stukocie kopyt? Wybór nie będzie łatwy.
Kolarstwo górskie
Finistere jest rajem dla kolarzy górskich. 2500 km szlaków robi wrażenie nie tylko w teorii. Podejmij wyzwanie, jakie stawiają przed tobą Góry Arree i malownicze doliny: St-Barnabé, Relec, Le Cloître. A może odważysz się wziąć udział w słynnym zjeździe kolarzy górskich z Roc’h de Mont Arree?
Kolarstwo rekreacyjne
Finistere oferuje aż 500 km ścieżek rowerowych, idealnych do aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach. Przez jego teren przebiega najdłuższy szlak rowerowy we Francji – La Vélodyssée. Jeżeli niestraszne ci dłuższe trasy wybierz się z Roscoff do Carhaix. Do przejechania 70 km w malowniczej scenerii Bretanii.
Zobacz także





