Giverny

3.83       Zobacz opinie (6)

Nie byłoby Giverny bez Claude’a Moneta. W tym niewielkim, normandzkim mieście słynny impresjonista spędził prawie połowę swojego życia. Tam po raz drugi się ożenił. Tam stworzył swoje najważniejsze dzieła. I tam umarł. Ślady artysty są widoczne w miasteczku niemal na każdym kroku. Wszystko, co warte w nim zobaczenia mniej lub bardziej wiąże się właśnie z francuskim malarzem. Dom, ogrody, muzeum...Daj się zaprosić do królestwa sztuki, które w ciągu siedmiu miesięcy odwiedza ponad 500 000 turystów z całego świata.

Giverny

Giverny, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Giverny to miasto sztuki i ogrodów. Nie powinno tam zatem zabraknąć żadnego miłośnika malarstwa. Podążanie śladem jednego z najsłynniejszych impresjonistów na świecie z pewnością okaże się fascynującą przygodą. Z kolei amatorów natury zauroczą piękne, kolorowe ogrody miasta.

Zdjęcia

  • Giverny
  • Giverny
  • Eglise Sainte-Radegonde
  • Giverny
  • Giverny
  • Giverny
  • Giverny
  • Giverny
  • Giverny
  • Giverny
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pogoda w Normandii jest podobna, jak w Polsce. Najlepiej udać się zatem w ten rejon między majem a październikiem, kiedy przyjemna temperatura powietrza sprzyja zwiedzaniu. To dobry moment także ze względu na to, że w tym czasie jest otwarty Dom Moneta, jedna z najważniejszych atrakcji w Giverny.

Jak dojechać?

Giverny może być urokliwym przystankiem podczas odkrywania Normandii. Od stolicy górnej części tego regionu, Rouen, dzieli je 70 km. Kursują stamtąd pociągi, choć najłatwiej podróżować na tej trasie samochodem. Podobna odległość oddziela Giverny od Paryża. Ze stolicy Francji do miasteczka Moneta można dojechać autobusem lub pociągiem. Istnieje także możliwość wykupienia wycieczki zorganizowanej.

Giverny jest jak jedna, wielka galeria sztuki, zdominowana przede wszystkim przez nazwisko Moneta i innych impresjonistów. Miejsc atrakcyjnych turystycznie nie jest tam wiele, ale mają one ogromne znaczenie. Na ich zwiedzenie wystarczy dzień, góra dwa.

Dom Claude’a Moneta

Giverny
Maison de Claude Monet, Giverny, Francja - © Zielonamapa

Przytulny, choć przestronny dom (Maison de Claude Monet) z wielobarwnymi wnętrzami przypomina bajkową przestrzeń, która po latach zaniedbania, ponownie cieszy się dawną świetnością. Zwiedzanie obejmuje salon żony Moneta, kuchnię, jadalnię, warsztat artysty oraz sypialnie na piętrze. Dom Moneta to drugie najbardziej popularne miejsce w Normandii, dlatego w sezonie musisz się liczyć z napływem tłumów zwiedzających. Z tego powodu najlepiej przyjść tam jeszcze przed otwarciem.

Muzeum Impresjonistów

Czyż można sobie wyobrazić bardziej odpowiednie miejsce do zorganizowania Muzeum Impresjonistów (Musée des impressionnistes) niż miasto, gdzie tworzył prekursor tego gatunku? O dziwo, powstało ono w Giverny dopiero w 2009 r. Przedstawiając dzieła przedstawicieli impresjonizmu, odtwarza rozwój tego stylu we Francji i za granicą od jego początków, aż do czasów postimpresjonistycznych.

Kościół Świętej Radegundy

Eglise Sainte-Radegonde
Eglise Sainte-Radegonde, Giverny, Francja - © Zielonamapa

Odkrywając uroki Giverny, warto na chwilę zboczyć ze szlaku sztuki impresjonistycznej, żeby zobaczyć romański kościół św. Radegundy (Eglise Sainte-Radegonde). Jego najstarszym elementem jest absyda pochodząca z XI w. Pozostała część świątyni powstała na przełomie XV i XVI w. Na zewnątrz zwraca uwagę wznosząca się ponad budynkiem ośmioboczna wieża zakończona spiczastym dachem. Wnętrze natomiast zaskakuje wielością elementów dekoracyjnych: rzeźb, obrazów, polichromii i witraży.

W Giverny natura także jest nierozerwalnie sprzężona z twórczością Moneta. Zamiłowanie artysty do impresjonizmu przekładało się na jego pasję utrzymywania kolorowych, dziko rosnących ogrodów. Te z kolei pobudzały jego wyobraźnię, inspirując powstawanie kolejnych dzieł. Być może gdyby nie one, Monet pozostałby zapomnianym, malarzem prowincjonalnym? Nic dziwnego, że Ogrody Moneta należą do najpopularniejszych tego typu miejsc w całej Francji.

Ogrody Moneta

Giverny
Jardins de Claude Monet, Giverny, Francja - © Zielonamapa

Ogrody Moneta (Jardins de Claude Monet) to dwie, zielone przestrzenie sąsiadujące z jego rezydencją. Jedna ciągnie się od frontu i jest wypełniona swobodnie rosnącymi kwiatami: różami, tulipanami, nasturcjami, żonkilami. Drugi ogród, Ogród Wodny (Jardin d’Eau), nawiązuje do japońskich parków. Jego charakterystycznym elementem są azjatyckie rośliny oraz odbijający się w tafli wody most japoński. To właśnie on był głównym źródłem inspiracji dla Moneta. Malarz często uwieczniał go na swoich obrazach.

Ogród przy Muzeum Impresjonistów

Nie mogło w tym ogrodzie zabraknąć miejsca nawiązującego do impresjonizmu. To tzw. szalony ogród, bujnie porosły kwiatami, dzikimi roślinami i polnymi makami. Króluje tam nieład i pełna wolność, które tak bardzo upodobał sobie Monet. Pozostała część ogrodu kontrastuje z tą zieloną przestrzenią. Jest uwięziona w symetrii. Kwadratowe klomby ozdabiają jednobarwne kwiaty. Ich kolor wyznacza z kolei dwie, przeciwstawne strefy ogrodu: zimną i ciepłą.

Wzgórza Giverny

Giverny
Giverny, Francja - © Zielonamapa

Najlepszym zwieńczeniem pobytu w Giverny jest rzut oka na panoramę miasta, rozciągającą z pobliskich wzgórz (Coteaux). Niesamowity widok szybko przywiedzie na myśl obrazy Moneta. Wszak i on musiał inspirować wielkiego malarza. Na wzgórza prowadzą z Giverny dwie 5-kilometrowe trasy spacerowe: Ścieżka Zielonej Jaszczurki i Ścieżka de l’Astragale. Po drodze mija się różne gatunki orchidei, drzewa wiśniowe, czereśniowe, a nawet dawną winnicę, liczącą, bagatela, tysiąc lat. A wokół unosi się tylko zapach ziół: tymianku i oregano.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon