Hyeres

2.50       Zobacz opinie (6)

Hyeres jest najstarszym kurortem we Francji. Leży między Tulonem a Saint-Tropez. Niestety ta perełka Lazurowego Wybrzeża nie cieszy się dzisiaj dużą popularnością wśród turystów. Niknie w cieniu Nicei, Cannes, Marsylii. Szkoda, bo należy do jednych z najbardziej urokliwych miasteczek na południu Francji. Może pochwalić się średniowiecznym Starym Miastem, egzotycznymi ogrodami, piaszczystymi plażami i dziką przyrodą. Doceniają je głównie Francuzi i...gwiazdy światowego formatu. Spokojne Hyeres jest dla tych ostatnich jak azyl, w którym chowają się przed czujnym okiem paparazzich i fanów.

Hyeres

Hyeres, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz zwiedzać, Hyeres odkryje przed tobą zabytki i ciekawe dzieła architektury współczesnej. A może wolisz wypoczynek wśród natury? Daj się zaprosić zielonym parkom, półwyspowi Giens i pobliskiej wysepce Port-Cros. Malownicza linia brzegowa Hyeres przyciąga też plażowiczów. A skoro plaże to i mnóstwo okazji do uprawiania sportów wodnych. Pobyt w Hyeres z pewnością dostarczy ci mnóstwa wrażeń, jeżeli nurkujesz, uprawiasz windsurfing lub jesteś zagorzałym kibicem żeglarstwa.  

Zdjęcia

  • Hyeres
  • Hyeres
  • Hyeres
  • Hyeres
  • Hyeres
  • Hyeres
  • Hyeres
  • Hyeres
  • Hyeres
  • Hyeres
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Hyeres jest dobrym kierunkiem na jednodniową wycieczkę lub weekendowy wypad. Warto do niego zajrzeć podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu. Szybko można tam dojechać z Nicei lub Marsylii autostradą A8. Na miejscu najlepiej szukać parkingu przy dworcu kolejowym – jest bezpłatny, w przeciwieństwie do stanowisk postojowych bliżej centrum. Z Marsylii, podobnie jak z Tulonu kursują też pociągi.

Kiedy jechać?

Hyeres cieszy się łagodnym klimatem i ładną pogodą od kwietnia aż do listopada. Plażowicze przyjeżdżają tam między czerwcem a wrześniem. Doświadczeni surferzy pojawiają się raczej wiosną i jesienią, gdy mistral staje się bardziej kapryśny i burzy płaską taflę morza. Hyeres słynie z kilku prestiżowych imprez żeglarskich. Najważniejsza, Puchar Świata, odbywa się zwykle pod koniec kwietnia. Jeśli jesteś fanem żeglarstwa, śledź harmonogram wydarzeń sportowych.

Zadziwiające różnymi stylami architektonicznymi wille, kręte uliczki, kościoły, a nad nimi ruiny zamku – Hyeres czeka, aby odkryć przed turystami swoje tajemnice. Wizyta w tym mieście to porywająca podróż przez wieki począwszy od starożytności aż po czasy współczesne.

Starożytna Olbia

Stanowisko archeologiczne Olbia (Site archéologique d’Olbia) świadczy o bytności Greków na tym terenie cztery wieki przed naszą erą. Ten starożytny lud założył ufortyfikowaną osadę Olbia, po której pozostały do dzisiaj ruiny punktów handlowych, domów, łaźni. Olbia jest wyjątkowym zabytkiem, jedynym takim na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Znajduje się niedaleko plaży l’Almanarre, 5 km od centrum Hyeres. Zwiedzanie trwa ok. 1h

Stare Miasto

Stare Miasto w Hyeres wymaga niespiesznego zwiedzania, leniwej włóczęgi jego wąskimi i krętymi uliczkami, które pamiętają czasy średniowiecza. Spotkasz na nich artystów i bukinistów. Poczujesz przyjemny zapach świeżego pieczywa i aromat słodkich wypieków. Zatrzymaj się na kawę w przytulnej kawiarence i chłoń atmosferę prowansalskiego miasteczka.

Zamek Hyeres

Na wzniesieniu nad Starym Miastem górują ruiny zamku (Chateau de Hyeres). Potężna fortyfikacja została wzniesiona w XI i XIII w. w doskonałym punkcie strategicznym. Otaczające ją niegdyś mury obronne, choć w ruinie, wciąż są przykładem wybitnej architektury militarnej XIII w. Wybierz się na spacer pod górę, aby podziwiać te niesamowite pozostałości i zachwycić się niesamowitym krajobrazem zatoki Hyeres.

Wieża Templariuszy

Wieża Templariuszy (Tour des Templiers) to ostatnia pozostałość po działalności Zakonu Templariuszy w Hyeres. Jest wizytówką Place Massillon, sklasyfikowaną jako zabytek historyczny. Ten zadziwiający budynek o nietypowym kształcie był główną częścią komandorii powstałej z nałożenia na siebie dwóch kaplic i zwieńczonej tarasem. Po likwidacji zakonu zabytek przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie w latach 80. i 90. XX w. doczekał się gruntownej renowacji. Jest otwarty dla zwiedzających. Można w nim oglądać wystawy czasowe.

XIX-wieczne wille

XIX wiek przyniósł w Hyeres ciekawe projekty architektoniczne. Jednym z nich jest Willa Mauretańska (Villa Mauresque) wybudowana w modnym wówczas stylu orientalnym. Do stylu mauretańskiego nawiązuje Willa Tunezyjska (Villa Tunisienne). Budynek przykuwa uwagę fasadą ozdobioną polichromią i glinianymi płytkami. Z kolei pomieszanie stylów: normańskiego, mauretańskiego i klasycznego reprezentuje Willa św. Huberta (Villa Saint-Hubert). Żadna z tych rezydencji nie jest dostępna dla zwiedzających, ale ich zewnętrze jest wystarczająco atrakcyjne.

Villa Noailles

W latach 20. XX w. do wcześniejszych rezydencji Hyeres dołączyła modernistyczna Villa Noailles. Ten betonowy klocek nie robi raczej wrażenia, ale jego historia i wnętrze już tak. Powstał dla mecenasów sztuki Marie-Laure et Charlesa de Noailles, którzy gościli w jego wnętrzach wybitnych przedstawicieli elity artystycznej tzw. szalonych lat (Les annees folles). Obecnie w Villi Noailles znajduje się galeria sztuki współczesnej. Są w niej prezentowane dzieła związane z modą, fotografią, designem.

Kaplica Matki Bożej Pocieszenia

W 1952 r. na wzgórzu Costebelle ponownie stanęła budowla sakralna. Na miejscu sanktuarium Matki Bożej, zniszczonego w 1944 r., wzniesiono Kaplicę Matki Bożej Pocieszenia (Chapelle Notre Dame de Consolation). Świątynia przykuwa uwagę fasadą pokrytą rzeźbami w wykonaniu polskiego artysty. Jej wnętrze charakteryzuje się surowością. Popatrz na witraże i arcydzieło z kolorowych szkieł, przedstawiające historię sanktuarium. Sprzed kościoła rozciąga się malowniczy widok na Hyeres i Półwysep Giens.

Hyeres oferuje turystom bogate wybrzeże, usiane popularnymi wśród turystów plażami oraz rzadziej odwiedzanymi, dzikimi zatokami. Każdy z pewnością znajdzie tam dla siebie skrawek piasku.

Plage de l’Almanarre

5 kilometrów białego piasku, zlewającego się z błękitem wody sprawia, że plaża Almanarre jest chętnie wybierana na letni wypoczynek. Odznaczona Błękitną Flagą szczyci się doskonałymi warunkami do pływania i błogiego wypoczynku. Można tam spotkać głównie rodziny z dziećmi, które wesoło bawią się na łagodny, płytkim brzegu. To miejsce lubią też odwiedzać windsurferzy i kitesurferzy. Mistral szczególnie tam sprzyja ich zmaganiom z falami. Przy plaży są dostępne parkingi. Można wypożyczyć sprzęt plażowy i leżaki.

Plage de la Bergerie

Plage de la Bergerie jest świetnym miejscem na aktywny wypoczynek. Można tam wypożyczyć skutery wodne i żaglówki. Plażę de la Bergerie szczególnie polubili najmłodsi plażowicze. Jej płytki brzeg pozwala im bowiem na długą i bezpieczną zabawę. Plaża jest strzeżona i cieszy się odznaką Błękitnej Flagi. Na miejscu znajdują się parking i wypożyczalnie sprzetu wodnego.

Plage de la Capte

Plaża de la Capte znajduje się tam, gdzie złoty piasek łączy ląd z Przylądkiem Giens. Jest przyjemnym miejscem na wypoczynek z dziećmi. Charakteryzuje się bowiem płytkim brzegiem i łagodnym zejściem do wody. Wolna od mistralu pozwala na spokojne plażowanie, z widokiem na zachwycającą Zatokę Hyeres. Niedaleko plaży znajduje się wioska La Capte ze sklepami i restauracjami.

Plage des Darboussières

Plaża des Darboussières to skrawek raju, ukryty w ramionach klifów południowego wybrzeża Przylądka Giens. Dziewicza, żwirowa plaża stanowi oazę spokoju dla marzycieli wpatrzonych w malowniczy horyzont. Zaglądają tam także nurkowie. Przejrzysta woda odsłania przed nimi w tym miejscu najskrytsze tajemnice morskich głębin. Plaża szczególnie atrakcyjnie prezentuje się o wschodzie słońca, gdy pierwsze refleksy światła padają na klify i odbijają się od tafli wody.

Hyeres miasto-ogród, które zakwita mimozami, zieleni się palmami, pachnie drzewami pomarańczowymi i zabarwia się kolorami kwiatów w ogrodach publicznych. Na terenie miasta leżą cztery parki odznaczone zaszczytnym tytułem “niezwykłych ogrodów”.

Park Olbius-Riquier

Park Olbius-Riquier to 7 ha egzotyki w sercu Hyeres. Spacer alejami pozwala podziwiać niezwykłe gatunki drzew: potężne palmy, bambusy, drzewa bananowe, kaktusy i agawy. W ich cieniu, w otoczeniu klombów kwiatowych chowa się urokliwy staw z wodospadem. Nie zdziw się, jeśli na swojej drodze spotkasz dumnego pawia. Te ptaki wcale nie uciekły z parkowego minizoo. Swobodnie chodzą po parku, sprawiając radość najmłodszym gościom. Dzieci znajdują tam wiele rozrywki: karuzele, małe pociągi, przejażdżki na kucykach.

Park św. Bernarda

Park św. Bernarda (Parc Saint-Bernard) jest spełnieniem marzenia Vicomte de Noailles, zapalonego botanika i miłośnika egzotyki. To on na zboczach średniowiecznego miasta stworzył wspaniały ogród tarasowy z rzadkimi gatunkami drzew i kwiatów. Mirt, rozmaryn, glicynia, akacja czy 300-letnie drzewo migdałowe to tylko niektóre rośliny, które można zobaczyć w tym ogrodzie. Urody dodaje mu rozciągający się z zielonych tarasów malowniczy widok na morze. Park leży u stóp Willi Noailles.

Park św. Klary

Z Parku św. Bernarda wiedzie ścieżka do Parku św. Klary (Parc Sainte Claire). Otacza on Willę św. Klary, zbudowaną w XIX w. W latach 20. XX w. rezydencję wykupiła amerykańska pisarka Edith Wharton i stworzyła na jej terenie zachwycający ogród botaniczny. Teren wypełnił się zielenią rzadkich roślin z Ameryki Południowej i Australii. Dzisiaj park stracił już nieco swój dawny splendor, ale wciąż cieszy się tytułem “niezwykłego ogrodu”.

Półwysep Giens

Na Półwyspie Giens (Presqu’ile de Giens) spektakularnie kończy się Prowansja. Jest on najdalej wysuniętym na południe punktem tego regionu. Z lądem łączą go dwa wąskie pasy piasku i mułu (tzw. tombolo). W ich ramionach rozgościło się ptactwo różnego gatunku, w tym niezwykłe, różowe flamingi. Warto przejść drogą solną (La Route du Sel), która biegnie przy zachodnim brzegu Oceanu i mija plażę Almanarre. W piękne widoki obfituje także przybrzeżna ścieżka na półwyspie, prowadzące przez zatoki, plaże, małe porty i sosnowe aleje.

Park Narodowy Port-Cros

To najmniejszy park narodowy we Francji. Obejmuje całą wyspę Port-Cros oraz okoliczne wyspy. Na obszarze tego rezerwatu zadomowiło się aż 180 gatunków ptaków oraz zwierzęta lądowe, w tym największy gad występujący we Francji, malpolon. Żyją pośród bogatej roślinności: dębów osrololistnych, sosen alpejskich, wonnych ziół. Wyspa Port-Cros jest w całości terenem chronionym. Turyści mogą się poruszać tylko po wyznaczonych szlakach. Z głównego portu w Hyeres kursują na Port-Cros promy wycieczkowe.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon