Ile de Re

3.67       Zobacz opinie (6)

Perła Atlantyku. Klejnot zachodniego wybrzeża Francji. Ile de Re, francuska wyspa połączona z lądem mostem o długości 3 km. Znajduje się niedaleko miejscowości La Rochelle. Nie jest duża. Ma 30 km długości i tylko 5 km szerokości. W sezonie letnim, kiedy turyści masowo tam nadciągają, robi się naprawdę ciasno.Trudno im się jednak dziwić. Któż nie uległby urokowi malowniczego wybrzeża i pobielanych domków, otoczonych dziesiątkami malw? Któż nie oparłby się sielankowej, leniwej atmosferze, która każe zostawić samochód i zaufać własnym nogom. Niech zaniosą tam, gdzie Ile de Re ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze.

Ile de re

Dla kogo?

Zastanawiasz się, gdzie poplażować we Francji? Wyspa Ile de Re jest dobrym kierunkiem. Jej wybrzeże wypełnia kilkanaście piaszczystych plaż o dobrej, turystycznej infrastrukturze. Dasz się na nich opalić południowemu słońcu i być może... skusisz na sporty wodne. Ile de Re poza zabawą w wodzie oferuje także sporo możliwości aktywnego wypoczynku na lądzie. Przemierzysz ją o własnych nogach czy na rowerze? Po drodze nie przegap ciekawych zabytków, jeśli interesuje cię zwiedzanie.

Zdjęcia

  • Ile de Re
  • Ile de Re
  • Ile de Re
  • Ile de Re
  • Ile de Re
  • Ile de Re
  • Ile de Re
  • Ile de Re
  • Ile de Re
  • Ile de Re
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na Ile de Re najłatwiej się dostać z La Rochelle samochodem lub autobusem linii 3. Z kolei do samego La Rochelle można dolecieć samolotem lub dojechać TGV z Paryża w ok. 3 godziny. W zasięgu 4-5 godzin jazdy samochodem są takie miasta jak: Saint-Malo i Caen. Na wyspie najpopularniejszym środkiem poruszania się jest rower. Rezygnacja z przemieszczania się po Ile de Re samochodem ma służyć zachowaniu spokoju na wyspie i trzeba przyznać, że osiąga wymierny skutek.

Kiedy jechać?

Jeśli myślisz o plażowaniu, wybierz się na wyspę się w lipcu i sierpniu. Wtedy temperatury są najwyższe. Następuje także największy napływ turystów. Generalnie całkiem niezłej pogody można się spodziewać od maja do października. Na ten czas przypada na wyspie sezon turystyczny. Poza nim niektóre atrakcje na wyspie bywają zamknięte. Miesiące graniczne będą dla ciebie idealne, gdy w podróży na Ile de Re stawiasz nacisk na zwiedzanie i aktywny wypoczynek na lądzie.  Ile de Re może być kierunkiem co najmniej jednodniowej wycieczki, przy okazji wakacji w La Rochelle.

Na wyspie znajduje się zaledwie 10 wiosek. Najważniejszą z nich jest Saint-Martin-de-Re, ufortyfikowane miasteczko, którego militarna zabudowa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fortyfikacje Saint-Martin-de-Re

Saint-Martin-de-Re to miasto-twierdza otoczone aż 14 km wałów obronnych. Ta imponująca fortyfikacja powstała w XVII w. jako wyjątkowe dzieło słynnego architekta Vaubana. UNESCO uznało ją za światowe dziedzictwo kulturowe i uczyniło najcenniejszym zabytkiem na wyspie. Cytadelę można zwiedzać samodzielnie przez cały rok lub z przewodnikiem we wtorki od czerwca do września. Na wycieczki komentowane wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Muzeum Platin

Do miasteczka La Flotte warto się wybrać, aby poznać historię wyspy i sięgnąć jej kulturowych korzeni. Muzeum Platin ukazuje dzieje wyspy od ich początków aż do czasów średniowiecza. Ciekawe eksponaty przybliżą ci życie codzienne dawnych mieszkańców wyspy. Zobaczysz, jaka obowiązywała moda, jakie noszono fryzury, czym się zajmowano na co dzień.

Ruiny zakonu cystersów

Ważną, historyczną pamiątką w La Flotte są także ruiny zakony cystersów Chateliers Abbey. Przyglądając się doprowadzonej do upadku budowli, aż trudno uwierzyć, że w średniowieczu była ona jednym z największych klasztorów w centralnej i zachodniej Francji. Osamotnione ruiny otacza aura tajemniczości jak z romantycznych powieści grozy.

Fort La Prée

Zakon cysterski zapewne zachowałby się w lepszym stanie, gdyby nie pomysł budowy fortu kilometr od zabytku. Cytadela powstała bowiem częściowo z materiału pozyskanego z klasztoru. Została wzniesiona w 1625 r., a następnie pod koniec XVII stulecia przebudowana przez Vaubana. Fortyfikacja znajduje się między miejscowościami La Flotte i Rivedoux.

Ekomuzeum Słonych Moczarów

Jednym z największych skarbów Ile de Re są słone bagna, z których pozyskuje się sól. Tradycja ta narodziła się w średniowieczu i zachowała w niemal niezmienionej formie aż do dzisiaj. W miejscowości Loix, w samym sercu tych słonych moczarów znajduje się ekomuzeum, które przybliża proces produkcji soli. Poznasz codzienną pracę tzw. sauniers, stosowane przez nich techniki i narzędzia.

Latarnia Morska

Latarnia w Baleines sięga 57 m i jest jedną z najwyższych latarni morskich w całej Francji. Na jej szczyt prowadzi 257 schodów. Pokonanie ich jest niemałym testem kondycyjnym. Spróbuj go jednak zdać, żeby móc cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na wyspę i okolice.

Muzeum des Baleines

Latarnia w Baleines powstała obok wcześniejszej, tzw. Starej Wieży, wzniesionej w XVII w. przez Vaubana. Obecnie u jej podnóża znajduje się muzeum Musée des Baleines, opowiadające historię obu latarni. Warto wykupić bilet obejmujący wejście na latarnię oraz zwiedzanie muzeum i Starej Wieży.

Wybrzeże Ile de Re liczy 100 km długości. Jest usiane plażami, które odzwierciedlają różne jego oblicze. Znajdziesz tam zarówno typowo turystyczne plaże ze wszystkimi udogodnieniami, jak i dziewicze zakątki.

Plaże w Ile de Re

Najpiękniejsze plaże ze złocistym, delikatnym piaskiem znajdują się na południu wyspy. Północ wypełniają raczej nieduże, kamieniste zatoczki. Wyjątkiem jest piaszczysta plaża La Conche des Baleines, położona w północno-zachodniej części wyspy. Zanim zaplanujesz plażowanie na Ile de Re, pamiętaj, że wyspa jest uzależniona od kaprysów Oceanu Atlantyckiego. Upewnij się wcześniej o terminach przypływów i odpływów. Po odpływie zdarza się, że na plaży pozostają drobne kamienie. Na wszelki wypadek zabierz ze ze sobą mocniejsze buty.

Plaża Conche des Baleines

Duża i piaszczysta plaża Conche des Baleines jest najchętniej odwiedzana przez miejscowych i turystów. Jej granicę z jednej strony wyznacza Latarnia Baleines, z drugiej las Lizay. Na skraju plaży znajdziesz także wydmy z bunkrami. O jej popularności decyduje najpewniej wielkość – ciągnie się przez 3 km – i fakt, że nie jest uzależniona od pływów. Panują na niej świetne warunki do surfowania i pływania. Plaża jest strzeżona w lipcu i sierpniu. Na miejscu znajduje się parking. W sezonie możesz mieć jednak trudność ze znalezieniem na nim miejsca.

Plaża Dzieci

Ta wyjątkowa plaża (Plage des Enfants) została zorganizowana z myślą o najmłodszych plażowiczach. Przeprowadzane są tam zajęcia dla dzieci w różnych grupach wiekowych od 3 do 13 lat. W ofercie znajdują się m.in. kursy pływackie i animacje sportowe. Jeśli planujesz rodzinne wakacje na Ile de Re, nie przegap tego miejsca. Jest otwarte tylko w lipcu i sierpniu.  

Plaża Trousse Chemise

Plaża Trousse Chemise jest prawdziwie dziewiczym, rajskim zakątkiem, rozciągniętym między oceanem a lasem o tej samej nazwie. To doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek w zaciszu drzew.

Plaża Grouin

Plaża Grouin znajduje się na samym końcu Półwyspu Loix. Sprawia jednak wrażenie, jakby była całkowicie odcięta od świata. Położona przy ścianie lasu, niedaleko fortu zachowuje dziewiczy charakter. Jest idealnym miejscem na spokojny wypoczynek w mniejszym gronie turystów. W lipcu i sierpniu o bezpieczeństwo kąpiących się dba ratownik.

Plaża Gros Jonc

Duża, piaszczysta plaża Gros Jonc została odznaczona Błękitną Flagą. A to znaczy, że panują na niej doskonałe warunki do pływania i wypoczynku. Plaża jest wyposażona w turystyczne udogodnienia. Na miejscu znajdują się prysznice i toalety, a niedaleko parking i restauracja. W lipcu i sierpniu nad pływającymi czuwa ratownik.

Na Ile de Re nie zabraknie ci pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Panują tam doskonałe warunki do uprawiania różnego typu sportów zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

Windsurfing & Kitesurfing

Windsurferzy i kitesurferzy chętnie odwiedzają Ile de Re, aby zmierzyć się z falami. Sportowcom sprzyjają m.in. plaże: La Couarde i des Prises. Wysokich fal spodziewaj się na południu Rivedoux i Pointe du Lizay. A jeśli dopiero zaczynasz przygodę z windsurfingiem, udaj się na plażę Le Gros Jonc.

Trekking

A gdyby tak o własnych nogach odkryć uroki Ile de Re? Na wyspie jest sporo urokliwych ścieżek. Jak ta, która prowadzi z lasu Lizay do Baleines. Miniesz potężne drzewa, przebrniesz przez wydmy, wejdziesz na latarnię morską i odpoczniesz na plaży. Wybierz się także na 2,5-kilometrową wędrówkę przez rezerwat przyrody Lilleau des Niges, słone bagna i wydmy. Być może na trasie uda ci się podpatrzeć ptaki wędrowne, dla których rezerwat jest schronieniem. A jeśli niestraszna ci trzygodzinna wędrówka, wejdź na szlak niesamowitych dzieł architektury militarnej Vaubana.

Wycieczki rowerowe

Mówi się, że na Ile de Re jazda na rowerze to nie jest zwykła aktywność fizyczna, to styl życia. Przez wioski, lasy i wybrzeże wyspy biegnie 100 kilometrów tras i zielonych szlaków. W ten sposób o własnych siłach można przejechać niemal całą Ile de Re. Malownicza droga ciągnie się od Lasu Lizay do wioski Baleines (ok.10 km) oraz z Saint-Martin-de-Ré do La Couarde-sur-Mer z piękną plażą (ok. 7km.). Z kolei na dłuższą wycieczkę wypróbuj szlak solnych bagien. Trasa liczy 18,5 km, ale nie jest trudna. Jej pokonanie zajmie ok. 2 h.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon