Verdon

3.20       Zobacz opinie (5)

Kanion Verdon znajduje się w Prowansji, na południu Francji, na terenie Parku Regionalnego Verdon. Jest dziełem niedużej rzeki Verdon, która wdzierając się w wapienne skały, stworzyła ten prawdziwy cud natury. Ciągnie się przez 21 km, wznosi na wysokość 100 m i miejscami sięga nawet 700 m głębokości.

Verdon
Verdon, Francja - © Zielonamapa

Kanion Verdon bezsprzecznie zasługuje na tytuł europejskiego Kolorado. Nietrudno się nad nim rozpłynąć w zachwycie, wymieniając jego kolejne określenia (koniecznie z przyrostkiem naj-!). Kanion Verdon należy bowiem do najgłębszych i najpiękniejszych wąwozów w Europie. Jest też jedną z największych atrakcji przyrodniczych we Francji.

Dla kogo?

Chętnie podróżujesz przyrodniczym szlakiem? W takim razie Kanion Verdon nie może ujść Twojej uwadze. Zalicza się go do najbardziej spektakularnych dzieł natury nie tylko we Francji, ale i w całej Europie. Wąwóz stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów: trekkingu, raftingu, kajakarstwa. Niezapomniane emocje i skoki adrenaliny w starciu z rzecznym prądem gwarantowane. Jeśli ryzyko to Twoje drugie imię, nie pomiń tego miejsca w czasie pobytu we Francji.

Zdjęcia

  • Verdon
  • Verdon
  • Verdon
  • Verdon
  • Verdon
  • Verdon
  • Verdon
  • Verdon
  • Verdon
  • Verdon
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszym momentem na wyjazd do Kanionu Verdon są miesiące letnie. W tym czasie można bowiem oddać się oferowanym tam aktywnościom, jak spływy kajakowe czy trekking.

Jak dojechać do Kanionu Verdon?

Kanion Verdon jest dobrym pomysłem na jedno- lub dwudniowy, aktywny wypad. Najlepiej zaplanować go przy okazji pobytu w Prowansji lub nad Lazurowym Wybrzeżem. Do Kanionu Verdon najłatwiej dojechać samochodem z Nicei, Cannes lub Marsylii. Z każdego z tych punktów trzeba założyć ok. 3 godziny drogi. Na trasie noga z gazu! Jezdnia prowadząca do atrakcji jest wąska, zwykle zatłoczona i niełatwa do pokonania.

Kanion Verdon to nie tylko potęga wapiennych skał z płynącą u ich stóp rzeką, ale też błękitne jeziora i tereny zielone. Można go zwiedzać na wiele sposobów: lądem i wodą, samochodem i w kajaku, na własnych nogach i w pontonie. Bez względu na ich wybór, spodziewaj się niepowtarzalnych emocji.

Emocjonujący objazd samochodem

Wokół Kanionu Verdon biegną dwie trasy samochodowe: Pętla Północna i Pętla Południowa. Jednak do najpopularniejszych należy pętla Route des Cretes, która rozpoczyna się i kończy w miejscowości La Palud-sur-Verdon. Liczy zaledwie 23 km, ale jest bardzo urozmaicona. Ciągnie się przez wzniesienia, tunele, ostre zakręty i przepaści, dostarczając wielu wrażeń. Na jej długości umieszczono 14 punktów widokowych, z których rozciągają się spektakularne widoki na potężne klify i płynącą pod nimi rzekę Verdon.

Skok na Bungee z mostu Artuby

W latach 40. XX w. na rzeką Artuby rozwieszono most, łączący dwa brzegi Kanionu Verdon. Znajduje się on 125 m nad ziemią i kusi turystów szukających silnych wrażeń. Najodważniejsi decydują się na skok na bungee z mostu. Jeśli chcesz dołączyć do grona śmiałków, udaj się do miejscowości Castellane. Swoją siedzibę mają tam firmy organizujące atrakcje związane ze zwiedzaniem kanionu.

Trekking

W okolicy wąwozu Verdon wytyczono sporo szlaków turystycznych o zróżnicowanych poziomach trudności. Na najbardziej wytrwałych czeka trasa GR 4 ciągnąca się niemal na całej długości kanionu. Miłośnicy trekkingu najczęściej wybierają jednak malowniczy szlak Martela. Biegnie przez 15 km na wysokości, od punktu widokowego Point Sublime, niedaleko Rougon aż do Chalet de la Maline w pobliżu La Palud-sur-Verdon. Przejście zajmuje ok. 7 h, warto je zatem zaplanować na cały dzień. Po zakończeniu wędrówki najlepiej wrócić do punktu początkowego taksówką. Znajdziesz ją na parkingu przy tunelu.

Kajakarstwo

Głębokie i silne wody rzeki Verdon czekają raczej na doświadczonych kajakarzy. Dla nich sporym wyzwaniem będzie spływ górną częścią kanionu między miasteczkami Allos i Saint André les Alpes. Mniej zaprawieni w boju powinni raczej wybrać łagodniejszą część kanionu tzw. Pre Canyon oraz punkt, gdzie rzeka Verdon wpływa do jeziora Lac de Sainte Croix. W rejonie, po jeziorach Lac de Saint-Croix i Esparron de Verdon są organizowane spływy z profesjonalnymi instruktorami. Bez dużego doświadczenia, lepiej nie decydować się na samodzielne wyprawy kajakowe.

Wypoczynek nad jeziorem

Jeziora powstałe po spiętrzeniu rzeki Verdon zachęcają do zanurzenia się w ich błękitnych wodach. Najpopularniejszymi są Lac de Saint-Croix na zachodnim końcu kanionu i Lac de Castillon. U ich brzegów znajdują się zarówno strzeżone plaże z pełną infrastrukturą, jak i dzikie, rzadziej odwiedzane przez turystów zakątki. Z dziewiczego otoczenia słynie też Jezioro Esparron.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon