Korsyka

4.47       Zobacz opinie (17)

Korsyka znajduje się ok. 200 km na wschód od Lazurowego Wybrzeża i jest częścią Francji. Bliżej jej jednak do wybrzeża Włoch i sąsiedniej Sardynii, od której oddziela ją tylko wąska Cieśnina św. Bonifacego.

Korsyka

Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Korsykańczycy lubią opowiadać, że siódmego dnia tygodnia Bogu zabrakło pomysłów na stworzenie kolejnego cudu świata. Postanowił więc zebrać te, które były już gotowe i tak powstała Korsyka. Nie da się ukryć - to prawdziwe arcydzieło natury odzwierciedlające jej bogatą różnorodność. Są bowiem na wyspie ostre szczyty górskie i malownicze doliny, dzikie plaże i gęste lasy. A pośród nich nadmorskie miasta z ciekawą historią w tle.

Dla kogo?

Szukasz miejsc, gdzie można aktywnie wypocząć, a przy tym nie boisz się sportowych wyzwań? Jak najszybciej zaplanuj wakacje na tej francuskiej wyspie! Korsyka jest bowiem mekką dla fanów sportów outdoorowych, także w wersji ekstremalnej. Wyspa czeka jednak nie tylko na wyczynowców. Jeśli uwielbiasz plażowanie i podziwianie cudów natury, możesz mieć pewność, że to miejsce niejednokrotnie cię zachwyci. Poza tym na wyspie odkryjesz wiele ciekawych śladów historii, podążając tropem zabytków.

Zdjęcia

 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
 • Korsyka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Korsyka rozpieszcza turystów słoneczną pogodą niemal przez cały rok. Sezon trwa tam jednak od kwietnia do października. Lepiej nie unikaj tego okresu, jeśli chcesz zwiedzać. W pozostałych miesiącach bywają zamknięte niektóre atrakcje. To też dobra pora na uprawianie sportów i plażowanie.

Korsyka
Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Na Korsykę najszybciej dostaniesz się samolotem. Na wyspie są cztery lotniska w Ajaccio, Bastii, Calvi i Figari.  Innym rozwiązaniem jest podróż promem z Livorno we Włoszech albo Nicei i Marsylii we Francji. Korsyka nie jest dużą wyspą i z tego powodu warto przejechać ją samochodem

Chcąc zobaczyć historyczne oblicze Korsyki, najlepiej objechać ją wzdłuż wybrzeża, zatrzymując się w nadmorskich miastach i miasteczkach. Najważniejsze z nich to: stolica wyspy – Ajaccio, Calvi, Bastia i Bonifacio.

Dom Napoleona Bonaparte w Ajaccio

Korsyka zyskała sławę dzięki Napoleonowi, który się na niej urodził. Jego dom znajduje się właśnie w stolicy, Ajaccio. Splądrowany i pozbawiony oryginalnego wyposażenia jest dzisiaj ciekawym muzeum (Musee de la Maison Bonaparte). Można w nim zobaczyć eksponaty związane z życiem Napoleona Bonaparte. Jednym z ciekawszych jest szklany medalion z kłębkiem włosów imperatora.

Korsyka
Musee de la Maison Bonaparte, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Pałac Fesch – Muzeum Sztuk Pięknych w Ajaccio

Muzeum Sztuk Pięknych (Musee des Beaux Arts) może pochwalić się największą, zaraz po Luwrze, kolekcją dzieł włoskich artystów, Sale wystawowe wypełniają prawdziwe perełki malarstwa, spod pędzla wielkich malarzy jak Tycjan czy Botticelli. Niektóre ekspozycje poświęcono Napoleonowi i jego rodzinie. Nie bez powodu. Założycielem muzeum jest wuj Napoleona Joseph Fesch.

Kaplica Imperialna

Na dziedzińcu Pałacu Fesch znajduje się jeszcze jedna pamiątka po Bonapartych. To Kaplica Imperialna (Chapelle Imperiale) z grobowcami rodziców imperatora i jego dalszych krewnych.

Korsyka
Chapelle Imperiale, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Cytadela w Calvi

Powodów, dla których warto zatrzymać się w Calvi nie trzeba długo szukać. Wystarczy spojrzeć na majestatyczną, dumnie wznoszącą się na skalistym wybrzeżu Cytadelę. Została wzniesiona w XV w. przez Genueńczyków. Prowadzi do niej brama – wstęp do labiryntu wąskich i stromych uliczek, przy których znajduje się kilka ciekawych zabytków. Szczególnie godny uwagi jest dawny pałac genueńskich gubernatorów, obecna siedziba Legii Cudzoziemskiej oraz XIII-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela.

Korsyka
Calvi, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Terra Nova w Bastia

Jednym z najciekawszych miejsc w Bastii jest Stare Miasto, tzw. Terra Nova (Nowa Ziemia). Zajmuje je cytadela wraz z otaczającą ją siecią uliczek i placów, przy których można znaleźć kilka architektonicznych perełek. Jedną z nich jest Pałac Gubernatorów, dawna siedziba genueńskich włodarzy, a obecnie Muzeum Bastii. Skupia się ono na historii miasta od czasów rzymskich i jego funkcji jako ważnego portu handlowego. Uwagę przykuwają także świątynie: bogato zdobiona Katedra św. Marii z XVII w. oraz rokokowy kościół św. Krzyża z tajemniczym krucyfiksem z czarnego dębu znalezionym na dnie morza w XV w.

Korsyka
Bastia, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Schody Króla Aragonii w Bonifacio

Bonifacio urzeka niesamowitym położeniem na skalistym, wapiennym wybrzeżu, nad Cieśniną św. Bonifacego. Dzieli się na dwie części: dolną – portową i górną – zabytkową. Łączą je niesamowite Schody Króla Aragonii ze 187 stopniami Na górę miasta można wjechać także kolejką.

Korsyka
Schody Króla Aragonii, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Cytadela w Bonifacio

Górna część Bonifacio nosi miano Cytadeli. Tworzy ją sieć wąskich i krętych uliczek, którym, mimo obecności nowoczesnych sklepów z pamiątkami i restauracji, udało się zachować średniowieczny klimat. Podczas spaceru zajrzyj do kościoła Sainte Marie Majeure. Świątynia pochodzi z XIV w. i wyróżnia się kwadratową dzwonnicą oraz dużym zbiornikiem na wodę pod portykiem. Warto też zatrzymać się w południowej części Cytadeli, żeby rzucić okiem na malownicze wybrzeże Sardynii.

Korsyka
Cytadela w Bonifacio, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Cucuruzzu i Capula

Cucuruzzu i Capula to dwa stanowiska archeologiczne w miejscowości Alta Rocca. Są pięknie położone między dolinami Rizzanèse i Fiumicoli, skryte wśród kasztanowych gajów i dębowych lasów. Pierwsze przypomina stojącą na niedużym wzniesieniu pomniejszoną wioskę zastygłą w epoce brązu. Stanowi ważne świadectwo tego, jak mogło wyglądać życie w dawnych epokach na Korsyce. Warto odwiedzić to miejsce także dla pięknego widoku na szczyty Bavella. Z kolei Capulę tworzą ruiny zamku z czasów średniowiecza.

Korsyka
Cucuruzzu, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Filitosa

Filitosa jest największym na Korsyce zbiorem megalitycznych rzeźb z okresu neolitu. Składają się na niego menhiry, czyli pionowe kamienie, wyznaczające najprawdopodobniej miejsce pochówku zmarłych. Niektóre z nich mają wyrzeźbione twarze, inne różnego typu broń. Od 2015 r. zbiory stanowiska archeologicznego uzupełnia nowoczesne muzeum, prezentujące efekty prac wykopaliskowych.

Korsyka
Filitosa, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Wschodnie i południowe wybrzeże Korsyki tworzy nieprzerwany pas złocistego piasku, stykający się z lazurową, przejrzystą wodą. To tam udaj się, żeby poplażować, choć wybór najpiękniejszych miejsc nie będzie łatwy. Wypoczynku nad wodą unikaj natomiast w północnej części wyspy,. Dominują tam kamienie i skały.

Plaża Palombaggia

Plaża Palombaggia znajduje się w Porto-Vecchio na południu wyspy. To idylliczny zakątek z długim pasem złotego piasku, porosłego gdzieniegdzie sosnami oraz błękitną, czystą wodą. Rozciąga się stamtąd malowniczy widok na wyspy Cerbicale.

Korsyka
Palombaggia, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Plaże Porticcio

Porticcio jest jednym z czołowych miejsc turystycznych w okolicach Ajaccio. Słynie z dwóch głównych plaż: Viva i Agosta. Schodząc z głównego szlaku, można dotrzeć do nieznanych turystom kameralnych plaż (np. do uczęszczanej przez Korsykanów czerwonej piaszczystej plaży) oraz dzikich zatoczek. Z Ajaccio do Porticcio można się dostać drogą lądową, 15-km trasą wzdłuż zatoki lub morską, promem ze stolicy Korsyki.

Korsyka
Porticcio, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Plaże Calvi

W okolicach Calvi jest 5 plaż, z których 2 zasługują na szczególną uwagę. Pierwsza plaża de la Pinede wyróżnia się malowniczym położeniem w cieniu lasu sosnowego. To dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych, nurkowania lub żeglarstwa. Druga, plaża Roncu jest bardziej zaciszna i odwiedzana raczej przez miejscowych niż turystów. Oferuje spokojniejszy wypoczynek nad lazurową wodą.

Korsyka
Calvi, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Plaża Pero

To najpiękniejsza plaża miasta Cargese na południu Korsyki. Jest rozległa, piaszczysta i długa na 900 m. Z prawej strony ograniczają ją skały. Plażę dobrze przygotowano pod kątem turystycznym. Znajdują się przy niej restauracje, dwa parkingi i wypożyczalnie kajaków.

Plaża Pinarellu

Propozycja dla tych, którzy poszukują mniej znanych zakątków. Plaża Pinarellu jest malownicza położona w otoczeniu zieleni w mniej popularnej zatoce Golf de Pinarellu na wschodzie wyspy. Spokojna i zaciszna jest odwiedzana przez rodziny z dziećmi.

Korsyka
Pinarellu, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Niełatwo wskazywać największe atrakcje przyrodnicze na Korsyce, kiedy cała wydaje się jednym, wielkim cudem natury. Aż 40 % jej powierzchni zajmuje Park Krajobrazowy Korsyki, a następne 10% rezerwaty przyrody. Są jednak na wyspie miejsca jak klejnoty w korsykańskiej koronie – szczególnie urzekające.

Szczyty masywu Bavella

Masyw Bavella (Aiguilles de Bavella) to istne sanktuarium natury ze strzelistymi iglicami, dumnie wyrastającymi w niebo. Nagie skały mienią w słońcu różnymi kolorami, tworząc zapierającą dech w piersiach scenerię. Ten masyw górski znajduje się w malowniczym regionie Alta Rocca, na południu Korsyki. Jest dobrym celem pieszych wędrówek.

Korsyka
Bavella, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Rezerwat Naturalny Scandola

Rezerwat Naturalny Scandola (Réserve Naturelle de Scandola) zaczyna się wysoko u szczytów rdzawych, poszarpanych klifów i kończy głęboko pod wodą w podmorskim świecie fauny i flory. Wyrósł na dawnym wulkanie, który się zapadł i runął pod wodę. To właśnie czerwone, zabarwione lawą wulkaniczną skały stanowią jego atrakcję rezerwatu. Można je podziwiać podczas rejsu łodzią z Porto na południu Korsyki.

Korsyka
Scandola, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Klify koło Piany

Rejs do Rezerwatu Naturalnego Scandola warto połączyć z podziwianiem klifów (Les Calanques) w pobliżu miejscowości Piana. Zachwycają czerwonymi formacjami skalnymi o różnych kształtach. Są dostępne także z lądu. Po tym terenie biegną liczne szlaki piesze. Popularna i bardzo malownicza trasa wiedzie do punktu z widokiem na kwadratową skałę nazywaną obronnym zamkiem. Jej przejście zajmuje ok. 1 h w obie strony. Wymaga odpowiedniego obuwia trekkingowego.

Korsyka
Les Calanques, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Wyspy Lavezzi

Niezamieszkane Wyspy Lavezzi (Îles Lavezzi) są królestwem dziewiczej natury. Leżą między Korsyką a Sardynią, w Cieśninie św. Bonifacego. Powstały z granitowych skał, jakby wyrastających z lazurowej, morskiej wody. Chętnie odwiedzają je plażowicze, szukający ucieczki od turystycznego zgiełku i fani nurkowania. Podwodny świat wysp jest równie niesamowity co ląd. Na największą wyspę, Lavezzi, z Bonifacio w sezonie letnim kursują promy.

Korsyka
Lavezzi, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Półwysep Cap Corse

Cap Corse to malowniczy, północny cypel Korsyki z malowniczymi plażami, grzbietami górskimi i wioskami ukrytymi na wzgórzach, które przyciągają zapachem produkowanego w nich wina. Cap Corse ciągnie się na północ od Bastii i liczy 40 km długości. Najlepiej objechać go samochodem lub autobusem. Z Bastii są organizowane wycieczki autokarowe.

Korsyka
Cap Corse, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Dolina Tavignano

Dolina Tavignano (Valle du Tavignano) jest najgłębszym wąwozem na Korsyce. Leży w samym jej sercu, niedaleko miasta Corte. To niezwykle malowniczy teren otoczony szarymi skałami, z których wypływają niewielkie wodospady. Skały porastają drzewa kasztanowe, a pomiędzy nimi płyną wody rzeki Tavignano. W sezonie letnim chętnie zanurzają się w nich szukający ochłody turyści. Valle du Tavignano jest odseparowana od zgiełku. Można do niej dotrzeć wyłącznie pieszo, idąc z Corte do kładki Passerelle de Rossolino. Spacer zajmuje ok. 2,5 h.

Korsyka
Tavignano, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Jezioro Nino

Rzeka Tavignano wypływa z Jeziora Nino. Błękit wody w objęciach gąbczastej, zielonej trawy robi niesamowite wrażenie. Wydaje się, że nie ma lepszego miejsca na relaks, niż nad tym jeziorem w towarzystwie pasących się kuców. Zanim jednak osiągnie się pełny odpoczynek trzeba się namęczyć. Jezioro jest trudno dostępne, a dotarcie do niego wymaga długiej wędrówki.

Korsyka
Nino, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Bogactwo naturalne Korsyki stwarza doskonałe warunki do uprawiania różnego typu sportów. Wyspa jest rajem dla fanów outdooru.

GR20

GR20 bywa nazywany najtrudniejszym szlakiem w Europie. Liczy niespełna 200 km i łączy północ wyspy z południem. Biegnie przez górskie granie i skalne iglice, w tym najwyższy szczyt Korsyki Monte Cinto. Na trasie znajdują się schroniska, w których można przenocować i coś zjeść.

Korsyka
GR20, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Pomimo dobrej infrastruktury, przejście szlaku nie jest aktywnością dla każdego. Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 2 tygodni i charakteryzuje się dużą intensywnością. Najlepszą porą na przejście GR20 jest czerwiec lub przełom sierpnia i września, gdy słońca nie jest zbyt silne.

Canyoning

Canyoning to kolejna propozycja dla wytrwałych. Korsyka jest rajem dla fanów tego sportu. Kaniony takie jak: Brussine, Pulishellu czy Richiusa zachęcają by się z nimi zmierzyć. Najpiękniejsze z nich czekają w rejonie masywu Bavella. Najlepszą porą na uprawianie tego sportu jest wiosna.

Korsyka
Canyoning, Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Nurkowanie

Podwodny świat Korsyki jest nie mniej fascynujący od lądu. W Ile Rousse znajdują się szkółki nurkowe, dzięki którym można poznać tajniki morskich głębin. Z kolei na zaawansowanych nurków czeka podmorska kraina Rezerwatu Naturalnego Scandola. Zanurzenie się w błękitnej wodzie pozwoli odkryć bogactwo flory (trawa morska, różne gatunki glonów) oraz fauny, w tym głównie przedstawicieli bezkręgowców.

Korsyka
Korsyka, Francja - © Zielonamapa

Wspinaczka skałkowa

Na Korsyce nie brakuje miejsc do wspinaczki skałkowej. Góry stanowią aż 47% powierzchni wyspy. Wyzwaniem będzie zmierzenie się z wąwozem Restonica, skałami w rejonie Caporalinu i Mont Gozzi niedaleko Ajaccio. Najlepszą porą na wspinaczkę jest wiosna i jesień.

Paralotniarstwo

Korsyka z lotu ptaka prezentuje się nieziemsko. Pochyłe, górskie zbocza pozwalają na szybkie wzniesienie się w powietrze i spokojne szybowania między skalnymi iglicami. Nic dziwnego, że paralotniarstwo jest tak popularnym sportem na Korsyce.

Jazda konna

Korsykę przecinają aż 2 tys. km szlaków jeździeckich. Ośrodki znajdują się w kilku miejscowościach na wyspie: Bastia, Calvi, Ile Rousse, Lama i Monticello. Oferują kilkudniowe konne eskapady, podczas których z perspektywy siodła podziwia się uroki wyspy.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon