Lille

3.71       Zobacz opinie (7)

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Lille znajdowało się na szarym końcu francuskich kierunków turystycznych. Ponuremu ośrodkowi na północy kraju, zdominowanemu przez przemysł i  industrialną zabudowę brakowało atrakcyjności. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Miasto przeszło gruntowną metamorfozę. Z jednego z najmniej zielonych ośrodków Francji, stało się przyjazną przestrzenią z niedocenianym wcześniej dziedzictwem przyrodniczym, architektonicznym i historycznym.

Lille, Francja

Lille, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Lille spodoba ci się, jeśli interesujesz się architekturą i sztuką. Miejska zabudowa ciekawie łączy wpływy francuskie i flamandzkie oraz historyczne pozostałości z nowoczesnymi dziełami budownictwa. Nie brakuje też galerii i muzeów sztuki. Pomiędzy nimi wyrastają obszary zielone. Nie pomiń ich, gdy będziesz podążać przyrodniczym szlakiem. W Lille bujnie rozkwita roślinność, ale i... życie nocne. Nic dziwnego, skoro na 220 tys. mieszkańców połowę stanowią studenci. Z pewnością ucieszy cię ta wiadomość, jeżeli koloryt odwiedzanych miast poznajesz poprzez wieczorną zabawę. Gdy mieszkasz w Belgii lub Holandii, warto się tu wybrać na weekend.

Zdjęcia

 • Lille
 • Lille
 • Lille
 • Lille
 • Lille
 • Lille
 • Lille
 • Lille
 • Lille
 • Lille
 • Lille
 • Lille
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Chcąc zrobić zakupy na słynnym, dorocznym pchlim targu, pobyt w Lille należy zaplanować na pierwszy weekend września. Trzeba się jednak liczyć z tłumami na ulicach i pełnymi hotelami. Warto zarezerwować nocleg z większym wyprzedzeniem. Nie bez powodu wydarzenie odbywa się w tym okresie. Wrzesień to najładniejszy pod względem pogody miesiąc w roku. Lato bywa co prawda ciepłe, ale dosyć kapryśne i deszczowe. Dobrym czasem na wizytę jest także kwiecień i październik.   

Lille
Lille, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Lille znajduje się blisko granicy z Belgią. W miarę wygodnie można się tam zatem dostać samochodem. Z centrum Polski do przejechania jest ok. 1300 km – znacznie mniej niż do innych, popularnych miast we Francji. Jeszcze szybszym rozwiązaniem jest podróż samolotem. Lotnisko znajduje się 10 km od Lille. Do centrum można dojechać stamtąd autobusem.

Urokliwe stare miasto, ciekawe muzea, galerie sztuki, modne sklepy – Lille jest synonimem kultury i komercji. Na turystów czeka kilka interesujących zabytków z różnych epok, których nie sposób pominąć. Na pobyt w Lille najlepiej poświęcić 2-3 dni.

Pałac Sztuk Pięknych

Lille
Palais des Beaux Arts, Lille, Francja - © Zielonamapa

Pałac Sztuk Pięknych (Palais des Beaux Arts) to zdecydowany numer 1 wśród atrakcji Lille. Dość powiedzieć, że to muzeum szczyci się drugą, zaraz po paryskim Luwrze, kolekcją eksponatów. Piwnice wypełniają znaleziska archeologiczne, średniowieczne rzeźby i XVIII-wieczne makiety ufortyfikowanych miast północnej Francji i Belgii. Na parterze znajduje się wystawa misternie wykonanych wyrobów porcelanowych i fajansowych. Wyżej, bogata kolekcja dzieł malarskich, powstałych między XV a XX wiekiem.

Cytadela

Lille
La Citadelle, Lille, Francja - © Zielonamapa

60 milionów cegieł posłużyło do wzniesienia tej potężnej fortyfikacji (La Citadelle) w kształcie gwiazdy. Powstała w XVII w. w ciągu trzech lat, według debiutanckiego projektu słynnego architekta Sebastiana Vaubana. Otoczona masywnymi, ponad dwukilometrowymi wałami budowla jest dzisiaj siedzibą Korpusu Szybkiego Reagowania. Istnieje możliwość zwiedzania cytadeli z przewodnikiem.  Za fortyfikacją znajduje się największy w Lille park publiczny. Więcej informacji na jego temat znajdziesz w zakładce Natura.

Bazylika Notre Dame de la Treille

Lille
Basilique Notre Dame de la Treille, Lille, Francja - © Zielonamapa

Budowa kościoła (Basilique Notre Dame de la Treille) rozpoczęła się w połowie XIX w. Trwała przez prawie najbliższe 100 lat. Do tego momentu udało się ukończyć absydę kaplicy, chór, transept. Nadal pozostawała jeszcze niewzniesiona zachodnia fasada. Prace zakończono pod koniec XX w. Architekci odeszli jednak od pierwotnego stylu neogotyckiego, nadając temu elementowi świątyni modernistyczny wygląd. Efekt końcowy wywołał spore kontrowersje. Mimo to (a może dzięki temu) Bazylika jest chętnie odwiedzana przez miejscowych i turystów.

Ratusz w Lille

Lille
Ratusz, Lille, Francja - © Zielonamapa

Zbudowany w pierwszym trzydziestoleciu XX w. ratusz (Hôtel de Ville) nie należy ani do najstarszych, ani do najciekawszych pod względem architektonicznym budynków w Lille. Ma jednak smukłą, wysoką na 104 m dzwonnicę, która czyni go bardzo popularnym. W 2004 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzwonnica jest dostępna dla zwiedzających. Chcąc zobaczyć rozciągający się z jej szczytu widok na miasto, trzeba najpierw pokonać 100 stopni schodów, a następnie wjechać windą na górę.

Musée de l’Hospice Comtesse

Lille
Musée de l’Hospice Comtesse, Lille, Francja - © Zielonamapa

Dawny szpital przykuwa uwagę niezwykłą zabudową z XVIII w. W jego murach zostało zaklętych kilka wieków historii architektury i życia codziennego mieszkańców Lille. Wewnątrz zabytku odtworzono flamandzki dom z okresu średniowiecza i oświecenia. Wypełniają go misternie rzeźbione meble, fajansowe przedmioty, wytwory sztuki sakralnej oraz dzieła sztuki użytkowej z czasów Rewolucji Francuskiej. Poza tym dla zwiedzających są dostępne pomieszczenia: apteka, kaplica, ogród leczniczy i sala chorych w wystawami sztuki współczesnej.

Vieille Bourse

Lille
Vieille Bourse, Lille, Francja - © Zielonamapa

Emblematyczny zabytek Vieille Bourse jest przykładem architektonicznej ekstrawagancji w stylu renesansowym. To zespół 24, identycznych budynków skupionych wokół wewnętrznego, bogato zdobionego dziedzińca. Wzrok przyciągają szczególnie kariatydy na pilastrach, a także wystrój okien z ornamentyką typową dla flamandzkiego renesansu. Latem odbywają się tam turnieje szachowe, pokazy tanga, targi używanych książek. Budynek znajduje się przy Placu Generała de Gaulle’a i jest uważany za najpiękniejszy zabytek Lille.

Studencki ośrodek pozbawiony bujnego życia nocnego? To niemożliwe, a Lille jest tego najlepszym przykładem. Miasto nigdy nie odpoczywa. Imprezy odbywają się tam w najlepsze przez cały tydzień. Wieczorami żywioł zabawy wstępuje przede wszystkim w lokale na ulicach Massena i Solferino. Są tam bary, dyskoteki, restauracje i przede wszystkim mnóstwo szukających rozrywki studentów. W Lille nie brakuje miejsc, gdzie można się dobrze zabawić.

Bar Les 3 Brasseurs

Smakoszy piwa przyciąga zapach tego alkoholu docierający z minibrowaru Les 3 Brasseurs. Lokalu należy szukać (a może wywąchać?) naprzeciwko dworca kolejowego Lille Flandres. To dobre miejsce na spotkanie ze znajomymi i skosztowanie tego regionalnego trunku podawanego w różnych odsłonach smakowych.

Klub Magazine

Amatorów tańca skusi do wyjścia na parkiet muzyka płynąca z klubu Magazine. To miejsce z klimatem zorganizowane w starym budynku przemysłowym. Oferuje trzy bary i najlepszą muzykę w wykonaniu DJ-ów z całego świata. Uchodzi za najbardziej międzynarodowy klub w Lille.

Patrząc na współczesne Lille, aż trudno uwierzyć, że było kiedyś najmniej zielonym miastem we Francji. Obecnie znajduje się w nim bowiem kilka wartych odwiedzenia parków i ogrodów.

Parc de la Citadelle

Lille
Parc de la Citadelle, Lille, Francja - © Zielonamapa

To największa, bardzo zróżnicowana i bogata przyrodniczo zielona przestrzeń. Obejmuje 60 ha lasu bulońskiego (Le bois de Boulogne), zoo, teren Cytadeli i park rozrywki CitaParc. Malownicze ścieżki biegnące przez las i wzdłuż rzeki Deûle zachęcają do długich spacerów. Warto przyjść tam z dziećmi. Z pewnością spodoba im się nieduże zoo z 400 zwierzętami. Prawdziwej frajdy dostarczy najmłodszym gościom ogrodu także wizyta w CitaParc. Poprzez zabawę poznają niesamowite tajemnice fauny i flory.

Ogród Vauban

Lille
Vauban, Lille, Francja - © Zielonamapa

Ogród powstał w II poł. XIX w. i został sklasyfikowany jako zabytek. Zaprojektowany w stylu angielskim oferuje kręte, wijące się po górzystym terenie ścieżki spacerowe. Scenerii dodają dodatkowego uroku sztuczna jaskinia, baseny i pomniki poświęcone wielkim osobowościom Lille. Na terenie ogrodu znajduje się teatr lalek.

Park Jean-Baptiste Lebas

Jean-Baptiste Lebas Lille
Jean-Baptiste Lebas, Lille, Francja - © Zielonamapa

Nie sposób przeoczyć ten park. Przyciąga wzrok czerwonym ogrodzeniem i latarniami w tym samym kolorze. To świetne miejsce na aktywny wypoczynek: spacer wśród kolorowych klombów kwiatowych i zielonych trawników, grę w bule, kręgle, spędzenie wolnego czasu z dziećmi na placu zabaw.

Jako że Lille nie uchodzi za jedną z czołowych destynacji turystycznych i wciąż wydaje się niedoceniane przez podróżników, skrywa w sobie miejsca nieodkryte i nieoczywiste. Warto podążyć ich śladem, aby poznać inne oblicze miasta i okolic.

Dzielnica Wazemmes

Lille
Wazemmes, Lille, Francja - © Zielonamapa

W tej dzielnicy toczy się prawdziwe życie miasta. W harmonii i spokoju żyją tam ze sobą przedstawiciele różnych klas i narodowości. Proletariusze obok przedstawicieli burżuazyjnej bohemy, studenci obok imigrantów. Wizyta w tym miejscu, położonym niecałe 1,5 km na południowy-zachód od Placu de Gaulle’a pozwoli zobaczyć prawdziwy koloryt miasta, w którym rozgrywa się codzienność jego mieszkańców. Dzielnica słynie także z największego w całej Francji targu z jedzeniem, kwiatami, egzotycznymi produktami.

Ośrodek kultury Le Tripostal

To niesamowicie ciekawe miejsce nawiązuje do industrialnej przeszłości Lille. Znajduje się w starych, zachowujących urok dawnych lat murach przemysłowych. Do 2004 r. mieściła się w tym miejscu sortownia poczty, przekształcona następnie w tętniący życiem ośrodek kultury. W Le Tripostal odbywają się  wystawy czasowe największych artystów, pokazy mody, wydarzenia kulturalne i imprezy klubowe.

Stadion Pierre Mauroy

Ten obiekt zachwyci nie tylko fanów sportu. Jest bowiem przykładem nowoczesnej architektury i niesamowitych zastosowań technologicznych. Stadion przypomina owalną bryłę ze ściętym bokiem służącym jako ekran do wyświetlania transmisji. Jako jedyny na świecie może pochwalić się składanym boiskiem. Powstał w 2012 r. i jest wizytówką Lille, dobrze znaną w kręgach sportowych. Budynek doceniają jednak także pasjonaci ekologii. Na dachu stadionu zamontowano bowiem panele słoneczne i wiatraki, służące produkcji energii w sposób naturalny.

Basen. Muzeum Sztuki i Przemysłu

La Piscine Musée d’Art et d’Industrie to chyba najbardziej oryginalne muzeum w całej Francji. Znajduje się w miejscowości Roubaix, niecałe 20 km do Lille. Mieści się w murach dawnego basenu miejskiego, powstałego w stylu art deco na początku lat 30. XX w.  Basen wciąż się wewnątrz znajduje, choć nie pełni już swojej pierwotnej funkcji. Teraz jest jak lustro, w którym przeglądają się rzeźby, będące częścią wystawy. Poza nimi muzeum prezentuje obrazy, rysunki oraz dzieła sztuki użytkowej z XIX i XX w.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon