Lyon

3.82       Zobacz opinie (11)

Lyon musi upominać się o turystów. Położony na trasie między dwiema dużymi aglomeracjami, Paryżem i Marsylią, nie cieszy się ich wystarczającą uwagą. Ciekawe, bo jest trzecim co do wielkości miastem we Francji. Niepowtarzalnego klimatu dodają mu uliczki z ekskluzywnymi sklepami, ciekawe muzea, kluby nocne i niezliczona liczba tradycyjnych, lyońskich restauracji, tzw. bouchon. A obok tego wszystkiego płyną leniwie wody dwóch rzek: Rodanu i Saony.

Lyon
Lyon, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Chętnie odkrywasz miejsca poza turystycznym szlakiem? Lyon  powinien ci się spodobać. To miasto pełne niezwykłych zabytków, imponujących dzieł sztuki ulicznej i przykładów nowoczesnej architektury. Zachwyci cię także rozległymi, zielonymi parkami, a po zmroku porwie w wir nocnego życia. Poddaj się mu, jeżeli wieczorami lubisz potańczyć i napić się drinka.

Zdjęcia

 • Lyon, Traboules
 • Parc des Hauteurs Lyon
 • Lyon Opera
 • Lyon Mural Mur des Canuts
 • Parc de la Tête d’Or Lyon
 • Lyon
 • Lyon
 • Lyon
 • Lyon
 • Lyon
 • Lyon
 • Lyon
 • Lyon
 • Lyon
 • Lyon
 • Lyon
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W Lyonie najlepsza pogoda panuje od czerwca do października. Lata są tam słoneczne i bardzo ciepłe. Nie obawiaj się w tym czasie turystycznego oblężenia. Lyon odwiedza zdecydowanie mniej turystów niż inne popularne aglomeracje we Francji. Aby uniknąć upałów, odwiedź to miasto w kwietniu lub październiku.

Jak dojechać?

Najszybszym sposobem na dotarcie do Lyonu jest podróż samolotem. Z lotniska do centrum miasta dostaniesz się pociągiem. Lyon możesz także potraktować jako cel niedługiego wypadu z Paryża lub Marsylii. Jest on bezpośrednio skomunikowany z tymi miastami linią kolejową. Podróż trwa ok. 2-2,5 h.

W Lyonie przeszłość i współczesność tworzą zadziwiająco harmonijną mieszankę. Aby to odkryć, najlepiej poświęcić na wizytę w Lyonie 2 dni.

Muzeum Sztuk Pięknych

Zlokalizowane w murach XVII-wiecznego klasztoru, a obecnie Pałacu św. Piotra, Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts) przyciąga jedną z najważniejszych kolekcji dzieł sztuki. Przygotuj się na długie zwiedzanie, bo do zobaczenia jest aż 70 sal wypełnionych eksponatami z czasów antycznych, przykładami sztuki średniowiecznej i rzeźbami z XIX i XX w. Prawdziwą perełką muzeum jest bogaty zbiór monet, medali i pieczęci oraz obszerna kolekcja obrazów z okresu od XIV do XX w.

Musée des Beaux-Arts Lyon
Musée des Beaux-Arts, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Place des Terreaux

Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się na Placu des Terreaux. Stanowi południowy bok tej symetrycznej przestrzeni otoczonej z pozostałych stron nie mniej ciekawą zabudową. Wystarczy skierować oczy na wschodnią część placu, gdzie od XVII w. wznosi się jeden z najpiękniejszych zabytków w Lyonie – XVII-wieczny Ratusz (Hotel de Ville). Architekturę dopełnia rząd budynków z kawiarenkami, których tradycja sięga XVIII stulecia.

Lyon
Place des Terreaux, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Muzeum Confluences

To niesamowite muzeum (Musée des Confluences) z ambicją znalezienia odpowiedzi na pytanie o pochodzenie człowieka i źródła kulturowego zróżnicowania ludzkości. Muzealne wystawy łączą zdobycze naukowe z wiedzą historyczną i socjologiczną, aby jak najpełniej oddać złożoność świata. Nawet jeśli nie masz ochoty na zwiedzanie, poświęć czas na zobaczenie samego budynku muzeum – finezyjnej konstrukcji ze szkła, betonu i stali nierdzewnej. Znajduje się on w nowoczesnej dzielnicy Confluences i swoim wyglądem koresponduje z innymi budynkami.

Lyon
Dzielnica Confluences, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Bazylika Matki Bożej z Fourvière

Koronkowa robota, chciałoby się powiedzieć o misternie zdobionej fasadzie Bazyliki Matki Bożej z Fourviere (Basilique Notre Dame de Fourvière) . A to dopiero wstęp do tego, co czeka wewnątrz. Spójrz na te majestatyczne kolumny, dekoracyjne złocenia, wspaniałe mozaiki i kolorowe witraże. Świątynia powstała w XIX w., ale stylem nawiązuje do architektury romańskiej i bizantyjskiej. Z powagą wznosi się na wzgórzu Fourviere ponad miastem. Dostaniesz się tam kolejką lub o własnych siłach. U góry rozejrzyj się wokół i zachwyć niesamowitą panoramą Lyonu.

Lyon
Basilique Notre Dame de Fourvière, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Katedra św. Jana Chrzciciela

W Katedrze św. Jana Chrzciciela (Cathédrale St-Jean-Baptiste) styl romański połączył się z gotyckim, aby stworzyć dzieło niesamowite, będące pozbawioną konkurencji perełką Starego Miasta. Rozpoznasz je po gotyckiej, symetrycznej fasadzie, której środek wyznacza misternie wykonana rozeta. W środku najcenniejszym elementem katedry jest zegar astronomiczny z XIV w. W sezonie okolice świątyni bywają zatłoczone, dlatego najlepiej udać się tam z samego rana.

Lyon
Cathédrale St-Jean-Baptiste, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Opera lyońska

Otoczony arkadami i zwieńczony półkolistą kopułą budynek opery (Opéra de Lyon) należy do najciekawszych przykładów architektury teatralnej XX w. Bazując na fasadzie wcześniejszej budowli, francuski architekt Jean Nouvel stworzył dzieło łączące zabytkowość z nowoczesnością. Do jego wzniesienia wykorzystano nietypowy budulec, jak granit i drewno. O artystycznym charakterze konstrukcji przypominają posągi muz na przedniej elewacji.

Lyon Opera
Opera, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Rzymski amfiteatr

Rzymski amfiteatr w Lyonie jest najstarszym w całej Francji. Obejmuje Wielki Teatr ze sceną ozdobioną kolumnami, mniejszy teatr Odeon, fundamenty świątyni Kybele i pozostałości po dzielnicy rzemieślniczej. Aż do dzisiaj nie zatracił swojej kulturalnej funkcji, będąc miejscem koncertów i spektakli. Amfiteatr zaskakuje czarnym kolorem, tak różniącym się od piaskowych konstrukcji tego typu.

Lyon
Rzymski amfiteatr, Lyon, Francja - © Zielonamapa

 

Bary, nocne kluby i sceny z muzyką na żywo – jeśli jesteś nocnym markiem, w Lyonie nie musisz się martwić o nudę. Miasto do ci wiele okazji do zabawy i wieczornego relaksu.

Cafe du soleil

Dobre miejsce na rozpoczęcie nocnej zabawy. Cafe du Soleil jest tradycyjną kawiarnią z dwustuletnią tradycją. Spodoba ci się, jeśli szukasz miejsc nieoczywistych i mniej zatłoczonych. Lokal znajduje się trochę na uboczu od najważniejszych punktów nocnego życia.

L’Alibi

Laserowe światła rozbłyskujące różnymi kolorami skutecznie wprowadzają w taneczny trans. W tym popularnym klubie nocnym pobujasz się w rytmie: popu, rocka, soulu, funky i wielu innych. Wszystkie style dozwolone.

Le Sucre

Najmodniejszy i najgorętszy klub w Lyonie. Znajduje się na najwyższych piętrach starej cukrowni, co tłumaczy jego oryginalną nazwę (sucre to po francusku cukier). Posłuchasz tam muzyki na żywo i najlepszych hitów serwowanych przez cenionych didżejów. Słodkiej zabawy!

Yes Hot Spot

Świetne klimatyczne miejsce, które da ci okazję zarówno do przetańczenia całej nocy, jak i posiedzenia przy drinku. Klub jest podzielony na trzy strefy: rustykalną palarnię, strefę VIP i parkiet do całonocnej zabawy. Atmosfera będzie gorąca!

La Marquise

La Marquise to jeden z najpopularniejszych barów z muzyką na żywo. Posłuchasz tam jazzu, hip-hopu, electro oraz popisów DJ’ów. To będzie prawdziwa muzyczna uczta.

Rozległe i nieduże, eleganckie i świetnie zorganizowane, publiczne i prywatne – parków w Lyonie nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Przekonaj się  o tym osobiście, odkrywając przyrodnicze oblicze miasta.

Park Złotej Głowy

To największy park publiczny w Lyonie, usytuowany w samym sercu miasta, nad brzegiem Rodanu. Obejmuje m.in. ogród botaniczny i różany. Nie przegap go, jeśli jesteś w Lyonie z dziećmi. Atrakcji wystarczy tam niemal na cały dzień. Zabawa na huśtawkach i karuzeli, przejażdżki małymi pociągami i rowerami Rosalie, a do tego rejsy łodzią po jeziorze i tor do mini kartingu – Park Złotej Głowy (Parc de la Tête d’Or) jest idealnym miejscem na rodzinny, aktywny wypoczynek.

Parc de la Tête d’Or Lyon
Parc de la Tête d’Or, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Ogród Rosa Mir

Ogród czy dzieło sztuki? Jardin Rosa Mir to niewielki, prywatny ogród otoczony murem ozdobionym niezliczoną liczbą muszelek i kamyków. Między nimi, onieśmielone niezwykłością otoczenia, wyrastają przeróżne rośliny: kaktusy, agawy, juki. Ogród może zwiedzać jednocześnie zaledwie 15 osób. Z tego powodu warto pojawić się tam przed otwarciem, aby uniknąć kolejek.

Park Blandan

Park Blandan to miejsce dla aktywnych. Wśród zieleni trawy i drzew zorganizowano tam dużą, nowoczesną przestrzeń do uprawiania sportów: skatepark, boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, badmintona. Jeśli nawet podczas wakacji, nie chcesz odpuszczać sobie treningów, Park Blandan zapewni ci idealne warunki do aktywności fizycznej.

Lyon Blandan
Blandan, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Parc des Hauteurs

Parc des Hauteurs jest uważany za jeden z najważniejszych punktów turystycznych w Lyonie. Trudno powiedzieć, czy bardziej decyduje o tym urok tego niedużego ogrodu porosłego różami i hortensjami, czy położenie na wzgórzu Fourviere, niedaleko bazyliki. Bez względu na to, warto odwiedzić park, jeśli szuka się wytchnienia od upałów i odpoczynku w cieniu drzew.

Parc des Hauteurs Lyon
Parc des Hauteurs, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Lyon niejednokrotnie was zaskoczy. Wystarczy zejść z turystycznego szlaku i odkryć prawdziwą duszę miasta z jego niezwykłą historią.

Mural Mur des Canuts

Mur des Canuts jest największym muralem w Europie. Pokrywa budynki w dzielnicy La Croix-Rousse, zamieszkiwanej w XIX w. przez tkaczy jedwabiu, tzw. Canutów. To właśnie ich życiu, a także codzienności współczesnych mieszkańców Lyonu są poświęcone ilustracje na ścianach domów. Dzięki zastosowaniu techniki malarstwa iluzjonistycznego postacie wydaje się, że ożywają, wiodąc swoje zwyczajne życie. Gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna sztuka? Im bardziej zanurzysz się w ten niezwykły świat robotniczej dzielnicy, tym trudniej będzie ci znaleźć granicę.

Lyon Mural Mur des Canuts
Mural Mur des Canuts, Lyon, Francja - © Zielonamapa

Mural Fresque des Lyonnais

Fresque des Lyonnais nie dorównuje Mur des Canuts, ale też nie ma takich ambicji. Powstał, aby w niebanalny sposób upamiętnić 30 postaci, które w różnych momentach historii miasta silnie wpłynęły na jego rozwój. Wśród nich znajdziesz m.in. Cesarza Klaudiusza, pisarza Antoine’a de Saint-Exupery’ego, prekursorów kina braci Lumiere czy wybitnego restauratora Paula Bocuse’a. Ich wizerunki zdobią ścianę budynku stojącego u zbiegu ulic  49 Quai St Vincent i 2 Rue de la Martinière.

Le Petit Musée Fantastique de Guignol

Lalka Guignol jest bodaj najsłynniejszym mieszkańcem Lyonu. Znany z ciętego humoru Guignol ma swoje miejsce na broszurach i pocztówkach. Swoje występy daje na Placu Trinité. Kukiełka na tyle wryła się w tradycję Lyonu, że doczekała się nawet poświęconego jej muzeum. Na dwóch piętrach niedużego budynku zorganizowano ciekawą, powstałą z użyciem animacji wystawę, przybliżającą niezwykłą postać Guignola.

Orange Cube

Orange Cube najlepiej oddaje ducha futurystycznej dzielnicy Confluence. Pomarańczowy budynek przypomina kawałek sera w ogromną dziurą w środku. Niech będzie on jednak tylko początkiem do zwiedzania tej na wskroś nowoczesnej części Lyonu z fikuśnymi budowlami i modnymi sklepami. Przyszłość Lyonu zaczyna się tutaj.

Traboules

Trabule to długie przejścia łączące ze sobą kamienice. To w tych trudno dostępnych zakamarkach skrywa się sekretna historia Lyonu. Naliczono ich 400, choć dla turystów udostępniono jedynie 40. Każde z nich charakteryzuje unikalny charakter – pastelowy odcień ścian, wykonanie spiralnych schodów, kształt renesansowych łuków. Jeśli lubisz przygody, spróbuj odkryć tajemne przejścia na własną rękę. Znajdują się w dzielnicy Croix-Rousse. Pewnie mniej emocji przyniesie ci wycieczka z przewodnikiem po najciekawszych trabulach, ale chociaż będziesz mieć pewność, że je odnajdziesz.

Lyon, Traboules
Traboules, Lyon, Francja - © Zielonamapa

 

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon