Marsylia

3.76       Zobacz opinie (21)

Marsylia jest drugim co do wielkości miastem we Francji. Malowniczo położona w sercu Prowansji, w sąsiedztwie Lazurowego Wybrzeża, znacznie różni się od innych miast tego nadmorskiego regionu. Otwarta na obcokrajowców stanowi skrzyżowanie różnych ras i narodowości.

Marsylia, Francja - © Zielonamapa

To właśnie wielokulturowość jest słowem-kluczem, przez które definiuje się Marsylię. Jedni poczytują ją za cechę wzbogacającą oblicze Marsylii. Inni obwiniają za brak bezpieczeństwa i wysoką przestępczość. Miasto obrosło wieloma stereotypami na ten temat. I choć kryje się w nich szczypta prawdy, nie powinno się Marsylii demonizować. Rejony typowo turystyczne są bezpieczne. Bez obaw można odkrywać ich uroki, przekonując się, jak wiele atrakcyjnych miejsc ma do zaoferowania to miasto.

Dla kogo?

Interesuje cię zabytkowa architektura? Lubisz zwiedzać? Wybierz się do Marsylii. Urokliwe dzielnice, okolice Starego Portu, ciekawe zabytki oraz nowoczesne muzea pozwolą ci na poznanie historycznego i kulturowego oblicza miasta. Na scenerię Marsylii składają się także dziesiątki pięknych ogrodów. Nie przegap ich, jeśli na wakacjach podążasz za atrakcjami przyrodniczymi. A może od parków wolisz relaks nad wodą? W mieście znajduje się kilka piaszczystych plaż, idealnych na opalanie się i kąpiel. Zajrzyj też do Marsylii, jeśli jesteś typem imprezowicza. Zabawę w tamtejszych klubach z pewnością będziesz długo wspominać.

Zdjęcia

 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
 • Marsylia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Marsylia bez wątpienia zasługuje na wizytę o każdej porze roku, choć najlepszym czasem na wyjazd są miesiące od kwietnia do października. Na plażowanie najlepiej wybrać okres od czerwca do września.

Jak dojechać?

Dobrą okazją na zwiedzanie Marsylii jest pobyt na Lazurowym Wybrzeżu. Łatwo można tam dojechać z Nicei samochodem, autostradą A8, TGV lub autobusem rejsowym. Podróż trwa około 2 godzin. Do Marsylii da się też bezpośrednio dolecieć. Lotnisko leży 25 km od miasta i jest dobrze skomunikowane z centrum liniami autobusowymi i kolejowymi.

Zabytki, parki, plaże – w Marsylii atrakcji wystarczy na co najmniej 2 dni. Te zlokalizowane w sąsiedztwie Starego Portu da się zwiedzić pieszo – dzieli je od siebie kilkaset metrów. Do miejsc oddalonych od centrum, jak Bazylika Notre Dame de La Garde, Stadion Velodrome czy budynek Le Corbusiera, najlepiej dojechać komunikacją miejską. W najważniejsze rejony miasta kursują pociągi metra, autobusy i tramwaje. To dobra alternatywa dla pieszego zwiedzania szczególnie w miesiącach letnich, gdy upał doskwiera najsilniej.

Marsylia
Marsylia, Francja - © Zielonamapa

Stary Port

W tym miejscu zaczęła się historia Marsylii. Od niego też najlepiej rozpocząć odkrywanie miasta. W pobliżu są bowiem skupione najważniejsze atrakcje. Sam Stary Port (Vieux Port) zamyka się w ramionach dwóch fortyfikacji św. Jana i św. Mikołaja. Obie powstały w XVII w. na miejscu wcześniejszej twierdzy, aby bronić mieszkańców Marsylii przed niebezpieczeństwem. Dzisiejszy port jest rejonem rozrywkowym, pełnym barów, kawiarni i restauracji.

Marsylia
Vieux Port, Marsylia, Francja - © Zielonamapa

Zamek If

Ze Starego Portu kursują promy na położoną kilka kilometrów od wybrzeża Marsylii, niewielką Wyspę If z archipelagu Frioul. W XVI w. wzniesiono na niej zamek, który z założenia miał bronić dostępu do Marsylii. Ostatecznie został jednak przekształcony w surowe więzienie dla groźnych przestępców. Dzisiaj rzesze fanów twórczości Dumasa przypływają na wyspę w poszukiwaniu śladów pozostawionych przez bohatera jego powieści, Hrabiego Monte Christo. Znajdują tam jego celę i dziurę, przez którą miał uciec z więzienia.

Marsylia
Zamek If, Marsylia, Francja - © Zielonamapa

Fort św. Jana

Północnego skraju Starego Portu od XVII w. strzeże Fort św. Jana (Fort St. Jean). Fortyfikacja jest licznie odwiedzana przez turystów głównie ze względu na niesamowitą panoramę przybrzeżnej części Marsylii, jaka rozciąga się z tego punktu.

Marsylia
Fort św. Jana, Marsylia, Francja - © Zielonamapa

Muzeum MuCEM

Z fortu prowadzi kładka do Muzeum MuCEM (Musée des Civilizations de l’Europe et de la Méditerranée). Całość stanowi odważne połączenie historii z nowoczesnością. Na wskroś współczesny budynek muzeum przechowuje eksponaty związane z kulturą, historią i tradycją regionu Morza Śródziemnego. To pierwsza taka kolekcja na świecie.

Katedra La Major

Kilkaset metrów od Muzeum MuCEM znajduje się Katedra La Major (Cathedrale La Major). Imponująca świątynia jest w czołówce największych kościołów Francji. Zachwyca nietypowym połączeniem stylu romańskiego i bizantyjskiego. Powstała w XIX w. z zielonego piaskowca, marmuru i onyksu. Przykuwa uwagę pasiastym zewnętrzem, powstałym z naprzemiennego ułożenia marmuru i porfiru. Kościół nie ma zbyt wielu zdobień. Warto zwrócić jednak uwagę na rzeźby na fasadzie, ołtarz i prezbiterium.

Marsylia
Cathedrale La Major, Marsylia, Francja - © Zielonamapa

Le Panier

Zaledwie pół kilometra dzieli Katedrę La Major od najstarszej dzielnicy Marsylii, Le Panier. Wędrując wąskimi uliczkami wzdłuż kolorowych domów szeregowych, przed którymi wisi pranie i siedzą mieszkańcy, trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie tam toczy się prawdziwe życie miasta. Le Panier pełna jest schodów, zaułków z urokliwymi kawiarenkami i sklepikami z rękodziełem. To dzielnica artystów i grafficiarzy, na której prężnie rozwija się street-art. Nie brakuje tam również ciekawych zabytków, jak imponujący Hotel Dieu.

La Vieille Charité

Najważniejszym zabytkiem w dzielnicy Le Panier jest La Vieille Charité, wybudowany w XVII w. przytułek dla ubogich i żebraków. Budynek zachwyca architektoniczną harmonią. Składa się z czterech skrzydeł otwartych na arkadowy dziedziniec. Jego centralnym punktem jest barokowa kaplica z owalną kopułą. W murach zabytkowej budowli zorganizowano Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej z reliktami kultury egipskiej, minojskiej i mezopotamskiej oraz Muzeum M.A.A.O.A prezentujące dzieła sztuki z rejonów Afryki, Oceanii i Ameryki Łacińskiej.

Bazylika Notre Dame de La Garde

Dumnie górująca nad miastem Bazylika Notre Dame de la Garde pod względem architektonicznym przypomina Katedrę La Major. Powstała  w XIX w. w tym samym stylu romańsko-bizantyjskim. Zachwyca kolorowym marmurem i bogatymi zdobieniami w postaci bizantyjskich mozaik i fresków nawiązujących do morskiej tradycji Marsylii. Szczególną uwagę przykuwa złota rzeźba Dobrej Matki (Dziewicy z Dzieciątkiem) umieszczona na szczycie dzwonnicy. Na miejsce można dotrzeć pieszo, w 20 min ze Starego Portu, dojechać autobusem lub wjechać turystyczną kolejką Le Petit Train. Z góry rozciąga się zachwycająca panorama miasta.

Marsylia
Notre Dame de La Garde, Marsylia, Francja - © Zielonamapa

La Cite Radieuse

Warto zejść w Marsylii z turystycznego szlaku, żeby dotrzeć do oddalonego o kilka kilometrów od centrum miasta La Cite Radieuse. To nietypowy blok mieszkalny, zaprojektowany przez słynnego francuskiego architekta Le Corbusiera. Miał być on niejako miastem w mieście, samowystarczalną jednostką ze sklepami, biurami, hotelem, restauracjami, przedszkolem i ogrodem na dachu. Dla turystów jest udostępniona część budynku: parter, trzecie i dziewiąte piętro.

Stadion Velodrome

Zaledwie kilometr od La Cite Radieuse leży Stadion Velodrome – prawdziwa gratka dla fanów piłki nożnej i miłośników architektury. Z lotu ptaka obiekt przypomina kruchą konstrukcję z falującym dachem. W rzeczywistości to masywna, betonowa budowla, która może pomieścić na trybunach 67 tysięcy kibiców. Warto poznać tajniki tego miejsca podczas wycieczki z przewodnikiem. To niesamowita okazja, aby zajrzeć tam, gdzie na co dzień zwykli śmiertelnicy nie mają dostępu.

Przylegająca do Morza Śródziemnego Marsylia cieszy się przywilejem posiadania kilku urokliwych, piaszczystych plaż. Są one idealnym miejscem na wypoczynek po intensywnym zwiedzaniu.

Les plages du Prado

To największa plaża w Marsylii pięknie położona między błękitem Morza Śródziemnego a zielenią Parku Balneaire du Prado. Jest tam wystarczająco dużo miejsca, żeby rozłożyć ręcznik na złocistym piasku oraz oddać się aktywnościom sportowym na pobliskich trawnikach, jak siatkówka plażowa czy piłka nożna. Plaża cieszy się też popularnością wśród windsurferów.Na miejsce kursuje autobus ze Starego Portu.

Plage du Prophète

Jedna z najstarszych plaż w Marsylii. Piaszczysta i wyposażona we wszelkie udogodnienia (jak prysznice czy parking) cieszy się dużym zainteresowaniem miejscowych i turystów. Na miejscu można się poopalać, popływać czy pograć w siatkówkę plażową. W ciągu dnia ściągają tam szczególnie rodziny z dziećmi. Wieczorami przybywa więcej młodych ludzi, spotykających się w oczekiwaniu na imprezę. Wpływa na to przede wszystkim dogodne położenie plaży w pobliżu centrum miasta. Na miejsce kursują autobusy ze Starego Portu.

Plage de la Pointe Rouge

Jedna z największych plaż piaszczystych w Marsylii. Jest doskonałym miejscem do uprawiania różnego typu sportów wodnych: nurkowania, żeglarstwa, kajakarstwa. Plaża cieszy się bogatą infrastrukturą i jest dostosowana do wypoczynku z dziećmi. W jej pobliżu znajdują się bary i restauracje, dzięki czemu można na niej spędzić nawet cały dzień. Niedaleko jest dostępny parking, ale w sezonie raczej trudno znaleźć na nim wolne miejsce. Najlepiej przyjechać autobusem z Rondo del Prado.

Plage des Catalans

Odpowiednia plaża dla tych, którym nie przeszkadzają tłumy wczasowiczów. Znajduje się najbliżej centrum miasta i z tego powodu cieszy się dużą popularnością zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. Słynie z delikatnego, złocistego piasku i doskonałych warunków do pływania. Wieczorami odbywają się w jej okolicy imprezy na piasku lub w klubach. Na plażę można dojść pieszo w kilkanaście minut ze Starego Portu.

Marsylia nigdy nie śpi. Po zmroku zaczyna wieść bogate życie nocne, które skupia się głównie w pełnym turystów Starym Porcie i na chętnie odwiedzanej przez miejscowych ulicy Cours Juliene. Miłośnicy rozrywki nie powinni w tym mieście narzekać na nudę.

Klub Trolejbus

Klub Trolejbus (Le Trolleybus) już na stałe zapisał się na kulturalnej mapie Marsylii. Wyróżnia się ciekawym wystrojem z dekoracjami ze stali. Jego wnętrza, podzielone na trzy sale kołyszą się w rytmie popu, rocka lub elektro.

Dock des Suds

Docks des Suds jest otwartą sceną muzyczną, poświęconą światowej muzyce i gatunkom alternatywnym. Gości na swoich deskach popularnych i cenionych artystów. W Docks des Suds znajdują bary, restauracje i dyskoteka Cabaret des Suds na 1400 osób.

Espace Julien

Nowoczesna sala muzyczna, na której odbywają się koncerty, kabarety, spektakle. To miejsce o nieco mistycznej atmosferze, łączące nowoczesność z historycznością, nowatorskie dekoracje z zabytkowymi elementami. Propozycja dla tych, którzy szukają alternatywnych i nietypowych form rozrywki.

Le Bar de la Marine

Świetnie miejsce, jeśli zamiast tańca preferuje się nieoficjalne spotkanie w większym gronie przy kieliszku alkoholu. Bar de la Marine ma przestronny taras z widokiem na Stary Port i wnętrza w stylu lat 30. XX w. Późnym wieczorem rozbrzmiewa dźwiękami muzyki współczesnej. Tworzy się niesamowity klimat.

700 ha zieleni podzielonej na 68 parków robi niemałe wrażenie. Marsylia może poszczycić się urokliwymi ogrodami. Nierzadko łączą się one z interesującymi zabytkami, tworząc wartościowy kompleks przyrodniczo-architektoniczny. Jeśli dodać do tego botaniczną obfitość Parku Narodowego Calanques otrzymamy prawdziwe bogactwo naturalne.

Park du Pharo

Park du Pharo uchodzi za jedno z najprzyjemniejszych miejsc na wypoczynek wśród przyrody w Marsylii. Chętnie spędzają tam czas rodziny z dziećmi, biegacze, turyści. O jego popularności decyduje przede wszystkim niesamowite położenie w pobliżu morskiego wybrzeża. Z jednej strony rozciąga się panorama Starego Portu, z drugiej widok na imponujący Pałac Pharo, wybudowany w XIX w. na polecenie Napoleona III, urzeczonego urokiem Marsylii.

Park Longchamp

Park Longchamp należy do najpiękniejszych parków Marsylii. Jest zlokalizowany w samym jej sercu, w sąsiedztwie XIX-wiecznego Pałacu Longchamp. Wraz z nim tworzy niezwykłą kompozycję architektury, fontann, wodnych kaskad i zieleni. Park jest popularnym miejscem na spacery w Marsylii.

Jardin de la colline Puget

Jardin de la colline Puget jest najstarszym parkiem w Marsylii, powstałym na początku XIX w. Wije się krętymi ścieżkami aż na szczyt wzgórza, z którego rozciąga się malowniczy widok na Stary Port. Ogród stanowi dobre miejsce na rodzinny wypoczynek. Na jego terenie znajdują się place zabaw.

Parc Borély

Park Borely oferuje różnorodność przyrodniczą i sporo możliwości aktywnego wypoczynku. Powstał w XIX w. przy Pałacu Borély. Pierwotnie został podzielony na ogród w stylu francuskim i angielskim oraz ogród botaniczny. Współcześnie powiększył się jeszcze o ogród chiński i promenadę wzdłuż plaży. To doskonałe miejsce do odkrywania różnorodnej flory i wypoczynku na świeżym powietrzu. Park przyciąga amatorów spacerów, biegania, jazdy na rowerze i rolkach.

Park Narodowy Calanques

10 km od Marsylii w kierunku miejscowości Cassis ciągnie się dziewiczy teren Parku Narodowego Calanques. Jego nazwa pochodzi od zatok wydrążonych w wapiennym klifie, ciągnącym się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Najciekawszą z nich jest Calanque de Morgiou, która skrywa jaskinię z malowidłami ściennymi sprzed 27 tys. lat. Do większości zatok prowadzi jedynie droga morska, stąd organizowane ze Starego Portu w Marsylii rejsy statkami wycieczkowymi. Pozostałą część parku ze wzgórzami, bogatą roślinnością i dużą populacją ptaków można zwiedzać pieszo. Taka wycieczka jest jednak dosyć wymagająca.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon