Mercantour

3.67       Zobacz opinie (6)

Park Narodowy Mercantour należy do najpopularniejszych i najciekawszych rezerwatów przyrody we Francji. Rocznie odwiedza go ponad 800 tys. turystów. Rozpięty między górami a morzem wyróżnia się dużym zróżnicowaniem środowiska przyrodniczego. Obejmuje malownicze doliny i majestatyczne góry, rwące potoki i jeziora polodowcowe. Skrywają one w sobie całe bogactwo fauny i flory. Zachowuj czujność na szlaku! Być może uda ci się wypatrzeć jelenia, wilka, muflona lub świstaka.

Mercantour

Mercantour, Francja - © Zielonamapa

Mercantour znajduje się we Francuskich Alpach Nadmorskich, na granicy z Włochami. Jego górną granicę wyznacza miasteczko Barcelonnette, dolną Nicea. W centrum parku króluje dziewicza natura. Natomiast obrzeża usiane są 28 wioskami, pełnymi małych dzieł architektury.

Dla kogo?

Park Narodowy Mercantour jest rajem dla outdoorowców. Lista aktywności sportowych, jakie możesz tam uprawiać przez cały rok jest bardzo długa. Rafting, wspinaczka skałkowa, trekking, narciarstwo...to dopiero początek. Pomysł na spędzenie wolnego czasu znajdą dla siebie zarówno fani sportów ekstremalnych, jak i zwolennicy mniej wyczynowych dyscyplin. Wreszcie spodoba ci się tam, jeśli lubisz spokojnie podziwiać uroki natury.Przygotuj się na odkrycie prawdziwych perełek.

Zdjęcia

  • Mercantour
  • Mercantour
  • Mercantour
  • Mercantour
  • Mercantour
  • Mercantour
  • Mercantour
  • Mercantour
  • Mercantour
  • Mercantour
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Mercantour zarówno latem, jak i zimą dostarcza mnóstwo możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu. Można go odwiedzać przez cały rok. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w szczycie letniego lub zimowego sezonu, zarezerwuj nocleg z większym wyprzedzeniem. Park przeżywa w tym czasie turystyczne oblężenie.

Jak dojechać?

Na pobyt w Parku Narodowym Mercantour trzeba przeznaczyć minimum jeden dzień. Najszybciej dostaniesz się tam samochodem z Nicei. Podróż zajmie nieco ponad godzinę. Na miejsce docierają także autobusy i pociąg turystyczny o pięknej nazwie Train des Merveilles (Pociąg cudów). Trasa jest niezwykle malownicza, usiana wzgórzami, dolinami i urokliwymi wioskami.

Na terenie Parku Narodowego Mercantour znajduje się siedem dolin i kilkanaście szczytów sięgających ponad 3000 m. Dodaj do tego górskie potoki, błękitne jeziora i wyobraź sobie tę niesamowitą scenerię. Robi wrażenie, prawda?

Dolina Cudów

U podnóży szczytu Bégo, po obu stronach przełęczy Valmasque ukrywa się Dolina Cudów (Vallee des Merveilles). Cud natury czy kultury? W tym niezwykłym otoczeniu przyrody zachowało się 40 tys. obrazków naskalnych, wyrytych między 3200 a 1700 rokiem p.n.e. Znaczenie rysunków wciąż pozostaje zagadką dla naukowców. Jedni dopatrują się w nich przejawów boskiego kultu, inni tajemniczych znaków. To tylko dodaje tajemniczości temu niezwykłemu miejscu. Dotarcie na miejsce zajmuje ok. 2-3 godzin. Na miejscu znajduje się schronisko.

Dolina Lauzanier

Malownicza Dolina Lauzanier (Vallee du Lauzanier) tysiące lat temu została wyżłobiona przez potężne lodowce. Uchodzi za najpiękniejszą w całym parku Mercantour. Porastają ją zielone pastwiska, na których wypasają się tysiące owiec. Zanim znalazła się w granicach Parku Narodowego Mercantour, cieszyła się statusem rezerwatu przyrody, chronionym ze względu na bogactwo kwiatów. Wędrówkę po dolinie najlepiej zacząć w punkcie Pont Rouge, gdzie znajduje się parking. Trasa jest przyjemna i niewymagająca.

Jezioro Lauzanier

Z Doliną Lauzanier sąsiaduje jezioro o tej samej nazwie (Lac du Lauzanier). Znajduje się na wysokości 2284 m.n.p.m. W jego przejrzystej tafli odbijają się szczyty otaczających je górskich wzniesień. Widok zapiera dech w piersiach. Nad jeziorem czuwają niewielka kaplica i stada świstaków, które szczególnie upodobały sobie ten teren. Do Lac du Lauzanier dojdziesz ścieżką przez Dolinę Lauzanier z Pont Rouge do punktu Cabane des Eyssalps, a stamtąd wspinając się aż do samego brzegu jeziora.

Jezioro Allos

W Parku Narodowym Mercantour zobacz także Jezioro Allos (Lac d’Allos), największy w Europie naturalny zbiornik wodny położony na wysokości. Jest pięknie usytuowany w otoczeniu szarych, górskich szczytów, porosłych u stóp drzewami iglastymi. Brzeg jeziora wiosną zabarwia się kwiatami. Z oddali dobiega odgłos świstaka, nad głową świst przelatującego wysoko sępa gryfowego. Wytęż oczy i uszy. Znajdujesz się bowiem w sercu natury w jej najczystszej postaci.

Park Narodowy Mercantour wymaga od turystów wysiłku. Wysiłku, który wynagrodzi im pięknymi widokami i niezapomnianymi przeżyciami. Po wejściu na szlak szybko przestaniesz liczyć kilometry. Wspinaczka skałkowa przygotuje cię na kolejne wyzwania, a przeprawa przez doliny na długo pozostanie w Twoich wspomnieniach.

Trekking

Park Narodowy Mercantour przecina 1700 km ścieżek turystycznych. Przyjemna i niewymagająca trasa wiedzie przez Dolinę Lauzanier do jeziora Lauzanier. Z kolei na bardziej wytrwałych czeka szlak Grande Traversee du Mercantour. Liczy 200 km, a jego przejście zajmuje 16 dni. Biegnie przez malownicze, zróżnicowane tereny od doliny Var, przez doliny Tinee i Vesubie do Menton.

Canyoning

Piesza wędrówka wydaje ci się zbyt nudna? W takim razie canyoning może być propozycją ciebie. W Kanionie Maglia lub Bollene spróbujesz wspinaczki, zjedziesz z wodospadów i zejdziesz z klifu. Dawka mocnych wrażeń gwarantowana.

Wspinaczka skałkowa

Górzysty teren Parku Narodowego Mercantour stwarza doskonałe warunki do wspinaczki skałkowej. Dużym wyzwaniem są skałki w Valdeblore La Colmiane. Cieszą się w sezonie sporym powodzeniem, dlatego warto się tam udać na samym jego początku, kiedy nie ma jeszcze tak wielu turystów. Dobrym miejscem na zdobywanie skałek jest także La Brigue.

Via Ferrata

Szczególnych emocji na skałkach dostarcza przejście przez Via Ferrata, czyli szlak wspinaczkowy zabezpieczony w trudnych miejscach metalowymi linami, drabinkami i innymi umocnieniami tak, aby było możliwe jego przejście. W Parku Narodowych Mercantour jest kilka takich tras. Do najbardziej wymagających należą: Le Baus de la Frema – La Colmiane i La Ciappea – La Brigue. Jeśli zależy ci na atrakcyjnych widokach, wybierz szlak Les Heretiques – Tende.

Kolarstwo

Na terenie Parku Narodowego Mercantour biegnie najwyższa, przejezdna droga asfaltowa w Europie. To przełęcz Col de la Bonette. Otacza górę Cime de la Bonette i w najwyższym punkcie osiąga wysokość 2802 m.n.p.m. Wysoki podjazd stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych kolarzy. Co ciekawe, musieli się z nim zmierzyć również uczestnicy wyścigu Tour de France.

Narciarstwo

Od grudnia do kwietnia tereny wysokogórskie w Parku Narodowym Mercantour pokrywa śnieżna powłoka, która jak magnes przyciąga fanów narciarstwa. Na krótkie wycieczki narciarskie idealna jest wysoka na 1000 m Dolina Maisonette. Na dłuższe wyprawy warto wybrać trasę Baisse Margot i północną stronę Gelas. Te tereny są dosyć wymagające. W parku specjalne agencje organizują kilkudniowe wyprawy narciarskie z doświadczonymi przewodnikami.

Rakiety śnieżne

Nieco spokojniejsze poznawanie zimowego oblicza Mercantour umożliwiają wyprawy na rakietach śnieżnych. Wycieczka w cieniu najwyższego szczytu parku, Cime de Gale czy przejście do Jeziora Negre pozwoli podążyć szlakiem dzikich zwierząt i zachwycić się niesamowitą scenerią. W parku są organizowane kilkudniowe wyprawy narciarskie z doświadczonymi przewodnikami

Zobacz także

Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon