Mont Saint Michel
Granitowe wzgórze otoczone grubym murem. Na jego szczycie imponujący klasztor z próbującymi sięgnąć nieba smukłymi iglicami. Na zboczach średniowieczne zabudowania. Wokół połacie szaro-błękitnego piasku mieszającego się z wodą i zlewającego z linią horyzontu. Mont Saint-Michel. Miejsce jak z bajki. Magiczne, tajemnicze, mistyczne. Każdego roku rozpala wyobraźnię 3 milionów turystów, którzy tłumnie odwiedzają tę niedużą wyspę na kanale La Manche w północno-zachodniej Normandii.

Mont Saint Michel, Francja - © Zielonamapa
Dla kogo?
Mt Saint-Michel powinni odwiedzić przede wszystkim miłośnicy zwiedzania, którzy podążają za miejscami typowo turystycznymi. To druga, zaraz po Paryżu, największa atrakcja Hexagonu. Jest pełna urokliwych zakątków i ciekawych zabytków. Nic dziwnego, że należy do najczęściej fotografowanych obiektów we Francji, czym tylko przyciąga coraz to większe rzesze pasjonatów fotografii.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić opactwo?
Mont Saint-Michel przeżywa szczególne oblężenie w pierwszej połowie sierpnia. Nieco spokojniej robi się poza sezonem, w maju i październiku. Planując wizytę w tym miejscu, trzeba się przede wszystkim kierować terminami pływów. W czasie przypływu woda zalewa groblę, a wyspa całkowicie traci połączenie z lądem. Chcąc zobaczyć to spektakularne zjawisko, najlepiej zjawić się w Mont Saint-Michel na dzień lub dwa dni przed oczekiwanym przypływem i zatrzymać się na noc w miasteczku. Jeśli jednak nie planujecie noclegu w Mont Saint-Michel, który do najtańszych nie należy, dokładnie sprawdźcie terminarz pływów, żeby nie utknąć na wyspie.
Zwiedzanie Mont Saint-Michel
Opactwo Saint-Michel
Średniowieczny zespół klasztorny dumnie wznosi się na szczycie wzgórza, 80 m n.p.m. Został wzniesiony w X w. przez benedyktynów, którzy do dzisiaj pełnią w nim posługę. Budynek jest arcydziełem sztuki średniowiecznej, powstałym z mistrzowskiego połączenia elementów stylu romańskiego i gotyckiego. Bezpośrednio do klasztoru prowadzą tzw. Wielkie Schody. Turystom udostępniono łącznie 20 pomieszczeń. Na wycieczkę trzeba poświęcić ok. 1-1,5 h.
Kościół opacki
Wspinaczka po Wielkich Schodach kończy się na tarasie widokowym przy kościele opackim. Rozciąga się z niego zachwycający widok na zatokę, miasteczko i pobliskie wysepki. To jedyny punkt, z którego jest widoczna dzwonnica świątyni z pozłacanym posągiem św. Michała. Sam kościół powstał w XI w. Jego wnętrze uderza surowością i smukłością. Stanowi pomieszczanie stylu romańskiego (nawy, transepty) z gotyckim (kaplice i chór). Ciekawym elementem są krypty z X w.
Klasztor La Merveille
La merveille po francusku oznacza cud. Trudno wyobrazić sobie trafniejszą nazwę dla tego klejnotu średniowiecznej architektury. To północna część klasztoru, którą tworzą dwa budynki o trzech kondygnacjach, wsparte na zboczu góry i połączone ze sobą siecią schodów. La Merveille obejmuje m.in. refektarz, salę do pracy, ambulatoria i Salę Gości z dwoma, ogromnymi kominkami. Niemałe wrażenie robi przejście poprzecinanymi kolumnami krużgankami oraz wizyta w podziemnej kaplicy Matki Bożej.
La Grande Rue
Nie sposób nie przejść ulicą La Grande Rue, będąc w Mont Saint-Michel. To bowiem główna i jedyna aleja na wyspie, która wiedzie do Wielkich Schodów, prowadzących do klasztoru. Wzdłuż niej ciągną się rzędy średniowiecznych kamienice. Ulokowały się w nich głównie sklepy z pamiątkami, restauracje, muzea, hotele. W sezonie La Grande Rue bywa najbardziej zatłoczonym miejscem na wyspie.
Muzeum Archeoscope
Przy La Grande Rue znajduje się m.in. interaktywne muzeum Archeoscope. Za pomocą najnowszej technologii i multimediów w ciekawy sposób prezentuje przebieg budowy klasztoru i jego historię. Zwiedzanie muzeum trwa ok. 20 minut.
La mere Poulard
Jeżeli przechadzając się La Grande Rue usłyszycie dziwną melodię, wiedzcie, że zbliżacie się do restauracji La mere Poulard. Tradycyjny rytm wystukują “omleciarze”, uderzając ubijaczką o miedzianą miskę. Restauracja cieszy długą tradycją, sięgającą XIX w. Powstała, aby nakarmić głodnych pielgrzymów, przybywających licznie do klasztoru Saint-Michel. Podawano im łatwe w przygotowaniu omlety. Dzisiaj tą specjalnością La mere Poulard raczą się turyści. Jeśli chcesz posmakować tradycyjnych omletów, koniecznie zarezerwuj wcześniej stolik.
Rue des Cocus
Rue des Cocus jest turystyczną ciekawostką, o której, paradoksalnie, niewielu turystów słyszało. To najwęższa uliczka w Mont Saint-Michel, która prowadzi schodami w górę do miejsca, skąd rozciąga się zachwycający widok na zatokę i miasteczko. Rue de Cocus szukaj na przeciwko hotelu Białego Krzyża przy Grand Rue.
Ruchome piaski
Obwarowane miasteczko Mont Saint-Michel otaczają szare, muliste piaski. W czasie pływu są zalewane przez morską wodę i wstęp na nie jest zabroniony. W pozostałym okresie można tam spacerować. Trzeba jednak zachować ostrożność. Piaski są ruchome i łatwo się w nie zapaść. Po piaskach najlepiej chodzić ubranym w krótkie spodenki, boso lub w kaloszach w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Spacer z przewodnikiem trwa ok 1,5 -2 h w zależności od trasy.
Zapora na rzece Couesnon
W 2012 r. w ramach projektu Projet Mont-Saint-Michel na rzece Couesnon powstała zapora. Jej zadaniem miało być odmulenie zatoki i przywrócenie Mont Saint-Michel wyspiarskiego charakteru. Tama poza tym, że pełni funkcje praktyczne, jest prawdziwym dziełem architektury. Znajduje się na niej platforma widokowa, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całe Mont Saint-Michel. Przystanek w tym miejscu jest także okazją, aby przyjrzeć się z bliska mozolnej pracy samej zapory.
Zobacz także





