Nantes

3.44       Zobacz opinie (9)

Zaskakująca, czasem kiczowata nowoczesność sąsiaduje w Nantes z miejscami zabytkowymi. Miasto nie wyprze się swojej historii. Historii sławy i świetności, jakie zapewnił mu zaszczytny tytuł stolicy Bretanii i przodującego portu Francji. Pomimo to mówi się dzisiaj o Nantes jako o mieście przyszłości. Jeszcze do niedawna na wskroś industrialny, na początku wieku zyskał nowe oblicze.

Nantes

Nantes, Francja - © Zielonamapa

Przestrzeń miejska zazieleniła się parkami i ogrodami. Przemysłowe tereny, zrewitalizowano i uczyniono z nich obszary przyjazne, będące centrami kultury kreatywnej. Do tego stopnia, że Nantes uchodzi dzisiaj za najprzyjemniejsze miasto we Francji i drugi, zaraz po Paryżu, ośrodek kulturalny.

Dla kogo?

Jeśli pasjonujesz się kulturą, odwiedź w Nantes muzea i galerie sztuki. Należysz do fanów prozy Julesa Verne’a? W takim razie nie przegap poświęconego mu muzeum. A możesz lubisz parki rozrywki? Tutaj spodziewaj się skoków poziomu adrenaliny. Jeżeli pociąga cię piękno natury, koniecznie odkryj w tym mieście ogromną przestrzenią terenów zielonych, zajmujących łącznie 1000 ha powierzchni.

Zdjęcia

 • Muzeum Augustianów
 • Nantes
 • Nantes
 • Nantes
 • Nantes
 • Nantes
 • Nantes
 • Nantes
 • Nantes
 • Nantes
 • Nantes
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na wyjazd będą miesiące od maja do października. Lato bywa w Nantes upalne. Jeśli źle znosisz wysokie temperatury, na pobyt w Nantes wybierz raczej kwiecień, maj, październik lub listopad.

Nantes
Nantes, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Najlepszym sposobem na dotarcie do Nantes jest podróż samolotem. Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem, z centrum Polski będziesz mieć do pokonania ok. 1800 km.

Muzea, ogrody, zadziwiający park maszyn – Nantes oferuje wiele atrakcji. By zdążyć zobaczyć te najciekawsze, najlepiej spędzić w mieście 2 dni.

Park maszyn Les Machines de l’Île de Nantes

Les Machines de l’Île de Nantes
Les Machines de l’Île de Nantes, Nantes, Francja - © Zielonamapa

Dwójka zapalonych inżynierów stworzyła na terenie dawnej stoczni konstrukcje ogromnej wielkości zwierząt i tak powstał niesamowity Park maszyn. Największą furorę robi w nim słoń, przewożący na swoim grzbiecie turystów. Przejażdżka jest punktem obowiązkowym, ale większą dawkę adrenaliny zapewni ci umiejscowiona nad rzeką karuzela Le Carrousel des Mondes Marins. Śmiałkowie zasiadają na grzbietach morskich stworzeń, żeby wraz z nimi zanurzyć się w wodnych głębinach.Na terenie parku znajduje się też warsztat, gdzie można podpatrzeć, jak powstają kolejne, zadziwiające zwierzęta.

Musée d’Arts de Nantes

Muzeum Sztuki (Musée d’Arts de Nantes) cieszy się tradycją sięgającą XIX w. Odrestaurowane obejmuje obecnie trzy budynki: historyczny Pałac Sztuk Pięknych (Palais des Beaux Arts), dawną kaplicę La Chapelle de l’Oratoire i łączącą je nowoczesną konstrukcję, nazwaną Cube. W muzeum są prezentowane dzieła sztuki powstałe między XIII a XXI wiekiem. Wystawa obejmuje 10 000 dzieł, w tym bogatą kolekcję obrazów włoskiego prymitywizmu i płócien powstałych w duchu różnych nurtów sztuki nowoczesnej.

Zamek Książąt Bretanii

Nantes
Château des Ducs de Bretagne, Nantes, Francja - © Zielonamapa

Zanim Loara wpadnie do Oceanu Atlantyckiego musi minąć jeszcze jedną, ostatnią już, wzniesioną u jej wybrzeży rezydencję, Zamek Książąt Bretanii (Château des Ducs de Bretagne) z XIII w. Dzisiaj w jego zabytkowych murach mieści się Muzeum Sztuki Dekoracyjnej (Musee d’Art Decoratif). Są tam także prezentowane multimedialne wystawy, przybliżające historię miasta. Poza wizytą w zamkowym wnętrzu, warto poświęcić czas na spacer po dziedzińcu i wzdłuż murów obronnych.

Katedra św. Piotra i Pawła

Nantes
Katedra św. Piotra i Pawła, Nantes, Francja - © Zielonamapa

Katedra w Nantes należy do najdłużej wznoszonych świątyń we Francji. Jej budowa trwała 400 lat i przyniosła imponujący efekt. Wysokie sklepienia kościoła przerastają nawet te w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Przed nimi dumnie prezentuje się strzelista, gotycka fasada z dwiema wieżami z białego kamienia. We wnętrzu świątyni znajduje się grób księcia Bretanii Franciszka II i jego drugiej żony. Interesującą częścią katedry są także krypty. W starszej mieści się katedralny skarbiec, w  młodszej wystawa na temat historii katedry.

Muzeum Verne’a

Muzeum Verne’a
Muzeum Verne’a, Nantes, Francja - © Zielonamapa

Miłośnicy twórczości Julesa Verne’a nie mogą przegapić tej atrakcji. Okazały XIX-wieczny budynek, w którym mieści się muzeum przykuwa uwagę już z daleka. Stoi dumnie na wzniesieniu, a u jego stóp płynie Loara. Verne często tam bywał. Wpatrując się w bieg rzeki, szukał inspiracji. Dzisiejsze muzeum przenosi do świata tego wybitnego pisarza. Prezentuje rękopisy książek, notatki, ilustracje, przedmioty i video przybliżające codzienną pracę twórczą autora.

Pomnik Zniesienia Niewolnictwa

W XVIII w. Nantes było największym we Francji ośrodkiem handlu niewolnikami. Nietypowy pomnik (Mémorial de l’Abolition de l’Esclavage) upamiętnia zniesienie tego procederu. Na 7000 m kw. zielonej przestrzeni ciągnącej się wzdłuż Loary umieszczono 2000 szklanych tabliczek z nazwami miejsc handlu niewolnikami i statków, które wypływały z Nantes z czarnoskórymi więźniami na pokładzie.

W Nantes znajduje się ponad 100 ogrodów i terenów zielonych. Łącznie zajmują 1000 ha, co oznacza, że na jednego mieszkańca przypada aż 37 m kw. zieleni. Ta liczba robi wrażenie nie tylko w spisach statystycznych. Urealnia się w przestrzeni miasta, czyniąc z ogrodów Nantes jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

Ogród botaniczny Jardin des Plantes

Jardin des Plantes Nantes
Jardin des Plantes, Nantes, Francja - © Zielonamapa

7 ha zielonej przestrzeni, wypełniają słodko pachnące magnolie, czerwone tulipany, potężne sekwoje i cedry. Pośród nich rozkwitają kolorami tęczy rabaty kwiatowe i tryskają wodą fontanny. Wreszcie wyłania się XIX-wieczna szklarnia z palmami i kaktusami. Roślinność, jak na park w stylu angielskim przystało, rozwija się swobodnie. Park Jardins des Plantes jest jednym z najpiękniejszych ogrodów botanicznych we Francji i najchętniej odwiedzanym parkiem w mieście. Co roku jego alejkami spacerują 2 mln mieszkańców Nantes i turystów.

Park de Procé

Parc de Procé był dawniej prywatnym ogrodem burżuazji. Dzisiaj dostępny dla wszystkich, zachwyca niesamowitą roślinnością. Można tam zobaczyć stare gatunki drzew, jak sekwoje czy cedry. Między nimi wolno przepływa rzeka Chézine. W zależności od pory roku park pokazuje swoje inne oblicze. Wiosną zabarwia się płatkami kamelii i azalii, latem rozkwita daliami i fuksjami. Na terenie parku znajduje się zamek, a przed nim egzotycznie wyglądający tulipanowiec.

Park de la Chantrerie

Wyróżniający się bogatą roślinnością Park de la Chantrerie jest jedną z najbardziej naturalnych przestrzeni zielonych w Nantes. Pięknie położony wzdłuż brzegów rzeki Erdre daje widok na jej mieniące się w słońcu wody, z drugiej na wiele gatunków drzew. Podczas spaceru można wypatrzeć m.in.: buki, jawory, świerki, cedry. Malowniczy krajobraz uzupełniają pastwiska dla zwierząt.

Rzeka Erdre

Nantes
Erdre, Nantes, Francja - © Zielonamapa

Rzeka Erdre jest ważną częścią dziedzictwa naturalnego Francji. Jej wdzierają się do Nantes od północy. Przebywają malowniczą drogę, wypełnioną zielenią natury i  skarbami architektury: zamkami, rezydencjami armatorów, XVIII-wiecznymi dworami. Można je podziwiać podczas rejsu łodzią lub spacerując brzegiem rzeki.

Kanał Nantes-Brest

Nantes
Kanał Nantes-Brest, Nantes, Francja - © Zielonamapa

Najlepszym miejscem na rower i na spacer jest kanał Nantes-Brest. Uchodzi za jedno z największych osiągnięć XIX-wiecznej technologii. Powstał, aby połączyć dwa porty morskie: Nantes i Brest. Dzisiaj to jedna z najpopularniejszych i najbardziej malowniczych tras rowerowych. Długa na 390 km biegnie przez urokliwe, bretońskie miasteczka i pozwala podziwiać niesamowite bogactwo przyrodnicze regionu.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon