Nicea

3.78       Zobacz opinie (18)

Nicea leży w bodaj najpiękniejszym rejonie Francji, czyli nad Lazurowym Wybrzeżem. Uchodzi za nieformalną stolicę tego regionu. Liczne muzea i bogata oferta wydarzeń artystycznych, czynią z niej miasto kultury na najwyższym poziomie. Jeśli dodać do tego interesujące zabytki z różnych epok, łatwo można się przekonać, że Nicea należy do najbardziej interesujących miast we Francji. Nic dziwnego, że jest drugim, zaraz za Paryżem, najchętniej odwiedzanym ośrodkiem w kraju.

Nicea
Nicea, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Interesujesz się kulturą, sztuką i architekturą? Daj się porwać uliczkom Starego Miasta  i ciekawym muzeum Nicei. A jeśli lubisz naturę, poświęć czas na spacer w parkach i wzdłuż malowniczego pasa Lazurowego Wybrzeża. Nie licz tam jednak na kąpiel. Kamieniste plaże skutecznie cię do niej zniechęcą.

Lazurowe Wybrzeże

Na Lazurowym Wybrzeżu warto odwiedzić Monako, Nicea, Cannes, Saint Tropez, Porquerolles,

Zdjęcia

 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
 • Nicea
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Nicea przyciąga przyjemną pogodą przez cały rok. Jeśli nie zależy ci na kąpieli, udaj się tam w maju, wrześniu lub w październiku. W maju być może załapiesz się na filmową gorączkę podczas festiwalu w sąsiednim Cannes. W tych miesiącach jest taniej i zdecydowanie chłodniej, niż w szczycie lata. Wakacje są idealną porą dla spragnionych słońca i wypoczynku na plażach Lazurowego Wybrzeża.

Jak dojechać?

Nicea jest jednym z najciekawszych przystanków na Lazurowym Wybrzeżu i dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych miast. Szybko i wygodnie dolecisz do niej samolotem. Stamtąd autobusem lub pociągiem dostaniesz się np. do Cannes i Marsylii. Wygodniejszą opcją jest jednak wypożyczenie samochodu na miejscu albo dojazd autem bezpośrednio z Polski. W tym drugim przypadku trzeba pokonać ok. 1700 km.

Promenada Anglików

Lazurowy kolor Morza Śródziemnego najlepiej podziwiać z długiej na 7 kilometrów Promenady Anglików (Promenade des Anglais). To największa atrakcja Nicei, w której bije serce miasta. Pełna barów, kawiarni, restauracji, eleganckich hoteli i dyskotek tętni życiem przez całą dobę. Przy niej znajduje się m.in. jeden z najdroższych hoteli na świecie - hotel Negresco.

Nicea
Promenade des Anglais, Nicea, Francja - © Zielonamapa

Stare Miasto

Z Promenady Anglików w łatwy sposób można dotrzeć do nicejskiej Vieille Ville. Na planie miasta należy jej szukać na północ od Promenady, na wschód od Placu Massena, na zachód od Wzgórza Zamkowego i na południe od Placu Garibaldiego. Te miejsca, jak klamra zamykają najstarszą część Starej Niceiurzekającą wąskimi uliczkami, wysokimi kamienicami i zabytkami sztuki sakralnej. Aby je odkryć, zwiedzanie Starego Miasta najlepiej zacząć od któregoś z dwóch, wspomnianych placów.

Nicea
Vieille Ville, Nicea, Francja - © Zielonamapa

Kamienice Starego Miasta

Droga z Placu Garibaldiego prowadzi wprost w labirynt ciemnych alejek, przy których wyrastają kamienice z podcieniami. Ulokowali się w nich właściciele kawiarenek, restauracji, sklepów z pamiątkami i rękodziełem. Warto pojawić się w godzinach wieczornych na rue de la Préfecture. Zarówno miejscowi, jak i turyści chętnie się tam gromadzą, aby w gronie znajomych porozmawiać i napić się wina. W tym miejscu warto także zwrócić uwagę na kamienicę nr 23, gdzie zmarł słynny, włoski skrzypek Niccolo Paganini.

Nicea
Nicea, Francja - © Zielonamapa

Katedra św. Reparaty

Jednak urok kamieniczek Starego Miasta to nie wszystko. Architekturę tej części Nicei uzupełniają zabytki sakralne. Wśród nich bodaj najpiękniejszym jest katedra św. Reparaty (Cathedrale Saint Reparate de Nice), poświęcona patronce miasta. Łatwo ją rozpoznać po kolorowej kopule, wyłożonej ceramicznymi płytkami. Świątynia powstała w XVII w. w stylu barokowym, według projektu Jeana-André Guiberta. Niemal sto lat później, wybudowano obok niej dzwonnicę. Ten zabytkowy obiekt sakralny znajduje się w sercu Starego Miasta, przy placu Rossetti.

Nicea
Katedra św. Reparaty, Nicea, Francja - © Zielonamapa

Kościół św. Jakuba Większego

Stamtąd już niedaleko do innej barokowej świątyni -  kościoła św. Jakuba Większego (L’eglise Saint-Jacques-le-Majeur). Znawcy architektury bez trudu zauważą w konstrukcji tego budynku wpływy włoskie, co potwierdza występowanie podobnych budowli w Turynie i Rzymie. Siedemnastowieczna świątynia stanowi połączenie różnych stylów: korynckiego, manierystycznego i neoklasycystycznego.

Kaplica miłosierdzia

Prawdziwą perełką wśród zabytków sakralnych Nicei jest jednak XVIII-wieczna Kaplica Miłosierdzia (Chapelle de Misericordiae). Ta niewielka i niepozorna z zewnątrz świątynia, dzięki bogato zdobionemu wnętrzu uchodzi za jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych na świecie. Szukaj jej na ulicy Cours Saleya

Cours Saleya

Cours Saleya, otwarta, przestronna i kolorowa aleja,  zdecydowanie różni się od ciemnych uliczek Starego Miasta. Regularnie odbywają się na niej targi: Cours Saleya i kwiatowy, a raz w tygodniu także pchli targ. Warto tu przyjść, aby zachwycić się barwami różnych odmian kwiatów czy zaopatrzyć w regionalne produkty, których jakość doceniają najwięksi mistrzowie kuchni. A skoro już o kulinariach mowa, nie sposób pominąć słynnej wytwórni czekoladek Patisserie Henri Auer.

Nicea
Cours Saleya, Nicea, Francja - © Zielonamapa

Park Areny Cimiez

Dzielnica Cimiez leży na wzniesieniu, ok. 30 minut drogi na północ od Starego Miasta. Jej najstarsze zabytki sięgają czasów rzymskich. Z tego okresu pochodzi kompleks Park Areny Cimiez (Parc des Arènes de Cimiez), na który składają się ruiny ogromnego niegdyś teatru antycznego, stanowisko archeologiczne z ruinami rzymskich łaźni oraz muzeum prezentujące znaleziska z okresu starożytności. Można w nim zobaczyć m.in. ówczesne przedmioty codziennego użytku i wytwory sztuki.

Klasztor franciszkanów w Cimiez

W Cimiez zachowały się także średniowieczne pamiątki. Pozostałością po tym okresie jest jedenastowieczny klasztor franciszkanów (Monastere de Cimiez). W jego ciemnym wnętrzu panuje iście mistyczna atmosfera. Wrażenie robią elementy wystroju zabytku: drewniany ołtarz, freski sufitowe oraz obrazu Ludovico Brea’i. Z kolei na zewnątrz warto zobaczyć dziedziniec, muzeum i ogród.

Wille Cimiez

Pora przeskoczyć kilka wieków i zatrzymać się w Belle Époque. To okres świetności dla całej Francji, który zupełnie odmienił także oblicze Cimiez. Pod koniec XIX w. dzielnica zaczęła nabierać ekskluzywnego charakteru. Powstały tam wytworne hotele i eleganckie wille, przyciągające głównie arystokrację. Do dzisiaj można je podziwiać, idąc ze Starego Miasta wybudowanym w tym czasie bulwarem Boulevard de Cimiez.

Wzgórze Zamkowe

Nad Starym Miastem góruje Wzgórze Zamkowe (Colline du Chateau) - kolebka dzisiejszej Nicei. Jego historia sięga starożytności, ale najwcześniejsze zabytki pochodzą ze średniowiecza. To ruiny romańskiej katedry i warowni. Dzisiaj Wzgórze Zamkowe pełni głównie funkcję parku z punktem widokowym na miasto. Na miejscu nie przegap dwóch cmentarzy: żydowskiego i katolickiego oraz Wieży Bellanda. To XIX-wieczna rekonstrukcja jednego z bastionów warowni. Obecnie mieści się w niej siedziba Muzeum Morskiego.  

Muzeum Marca Chagalla

Muzeum Chagalla (Musee Marc Chagall) istnieje od 1973 r.. Otworzył je sam artysta, co stanowi ewenement na skalę światową. Sale wystawowe wypełniają jego obrazy poświęcone tematyce religijnej. Poza tym warto zobaczyć film poświęcony Chagallowi. Projekcja odbywa się w pięknej sali koncertowej z witrażami autorstwa malarza.

Muzeum Henri Matisse’a

Muzeum Matisse'a (Musee Matisse) to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości tego malarza. Znajduje się tam jedna z największych kolekcji jego dzieł, od rysunków i wydruków przez ilustracje i wycinanki po znane obrazy. Ciekawym elementem wystawy są także materiały projektowe Kaplicy Różańcowej z Vence.

Muzeum Sztuki Naiwnej

To nietypowe muzeum (Musee d’Art Naif) gromadzi dzieła malarzy-amatorów pochodzących z różnych krajów (w tym z Polski). Nie studiowali sztuki, a tworzyli z pasji i pod wpływem natchnienia. Ich twórczość określa się mianem prymitywnej - wielu przypomina raczej nieporadne, dziecięce rysunki, niż dzieła sztuki. Warto to jednak ocenić samemu.

Muzeum Sztuki Współczesnej MAMAC

MAMAC (Musée d'art moderne et d'art contemporain) to jedno z najważniejszych muzeów w Nicei. Zlokalizowane w neoklasycznym budynku niedaleko Placu Garibaldiego prezentuje prace najwybitniejszych artystów, tworzących od lat 50. XX w. Na dwóch piętrach wystawowych można obejrzeć dzieła m.in. europejskich realistów czy twórców amerykańskiego pop-artu.

Nicea
Musée d'art moderne et d'art contemporain, Nicea, Francja - © Zielonamapa

Pałac Lascaris (Palais Lascaris)

Ten imponujący pałac powstał w XVII w. Nazwę zawdzięcza swoim pierwszym właścicielom, arystokratycznej rodzinie Lascaris. Obecnie pełni funkcję muzeum. Z zewnątrz niepozorny, w środku zachwyca bogatym wystrojem. To jeden z najświetniejszych przykładów świeckiej sztuki barokowej. Poza salami pałacowymi, można w nim obejrzeć drugą co do wielkości we Francji kolekcję instrumentów muzycznych powstałych między XVI a XX w. 

Plaże w Nicei są urokliwe, ale kamieniste. To sprawia, że spacer brzegiem morza nie jest możliwy bez specjalnego obuwia. Na plażowanie zdecydowanie bardziej odpowiednim miejscem są pobliskie kurorty, np. Villefranche-sur-Mer.

Nicea
Nicea, Francja - © Zielonamapa

Nicea najpewniej nie budziłaby tak dużego wrażenia, gdyby nie otaczająca ją zewsząd zieleń. Z historyczną zabudową harmonizują parki miejskie oraz porastające wzgórza parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Pobyt w Nicei to zatem świetna okazja, by choć przez chwilę pooddychać zielonymi płucami tego miasta.

Parc du Mont Boron

Parc du Mont Boron stanowi część zajmującego 57 ha lasu śródziemnomorskiego z wieloma gatunkami roślin, jak drzewa oliwne czy sosny Alesso. Położony 190 m n.p.m. oferuje wspaniały widok na Niceę i Villefranche-sur-Mer. Roślinność parku przecina 11 km ścieżek. Szczególnie warto podążyć tą, która prowadzi do XVI-wiecznego zamku Fort Alban. Poza tym Parc du Mont Boron to świetne miejsce na aktywny odpoczynek od zgiełku miasta. Jest tam miejsce do gry w bule i frisbee czy zorganizowania rodzinnego pikniku.

Parc Naturel Départemental de la Grande Corniche

To w zasadzie zespół parków krajobrazowych, obejmujących łącznie 660 ha powierzchni. Jest domem dla setek roślin i leśnych zwierząt. Warto wybrać się do Parku La Grande Corniche przy dobrej pogodzie, gdy Lazurowe Wybrzeże jawi się w pełnej okazałości. Do parku wiedzie położona na 500 m n.p.m. trasa La Grande Corniche (w dosłownym tłumaczeniu Wielki Gzyms). Nazwa ta nie wzięła się bez powodu –  doskonale oddaje charakter drogi, wąskiej i spadzistej.

Parc Naturel Départemental d’Estienne d’Orves

To niezwykły park w sercu Nicei. Położony na Wzgórzu św. Filipa skrywa wiele gatunków chronionych roślin i zwierząt. Poza drzewami oliwnymi, rosną tam m.in. szarańczyn, jesion i chmiel. Przyjemnie się spaceruje pośród ich zieleni, będąc wsłuchanym w śpiew ptaków. A jeśli odpoczynek, to na ławce, z której rozciąga się zachwycający widok na miasto i Morze Śródziemne.

Parc Vigier

Park Vigier jest stosunkowo młody – powstał niespełna 50 lat temu, i nieduży w porównaniu z innymi parkami – zajmuje zaledwie 1 ha powierzchni. Tym, co go wyróżnia jest jednak niezwykłe położenie nieopodal wschodniego brzegu Portu w Nicei. Założony w miejscu dawnej posiadłości wicehrabiego Achille Georgesa Vigiera przyciąga bogatą roślinnością: palmami i innymi egzotycznymi gatunkami roślin. Rozciąga się z niego piękny widok na Niceę.

Parc Phoenix

To w zasadzie centrum rozrywki z naturą w roli głównej. Jest tam jezioro z kaskadami, u którego brzegów wypoczywają flamingi, pelikany, krzyżówki. Jest ogród tropikalny w szklanej piramidzie nazywanej Zielonym Diamentem. Są wreszcie ogrody z ponad dwoma tysiącami gatunków roślin i zoo – gratka dla najmłodszych. Położenie parku niedaleko lotniska i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, przyciągają do niego tłumy turystów.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon