Nimes

4.00       Zobacz opinie (8)

Ile francuskości w Nimes? Chciałoby się zapytać, podążając szlakiem rzymskich zabytków miasta. Ono samo jest zresztą definiowane przez swoje podobieństwo do stolicy Włoch. Bywa bowiem nazywane Francuskim Rzymem. Miasto nie odcina się od tego dziedzictwa kulturowego, które tak wyraźnie odbija się na jego współczesnym obrazie. Wręcz przeciwnie. Dzięki działaniom władz miejskich rzymskie pozostałości są jednymi z najlepiej zachowanych na świecie. Z ich inicjatywy powstało także Muzeum Romanizmu, które zachowuje antyczną spuściznę regionu.

Nimes

Nimes, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Nimes powinno ci się spodobać, jeśli pasjonujesz się historią i starożytną architekturą. Wizyta w tym mieście, pełnym ciekawych muzeów i galerii sztuki będzie także prawdziwą ucztą dla fanów malarstwa. Rozległy ogród miejski czy pobliskie lasy z pewnością przypadną ci do gustu, jeśli lubisz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. W okolicy warto odwiedzić Pont du Gard, Arles, Ardeche, Marsylia.

Zdjęcia

  • Nimes
  • Nimes
  • Nimes
  • Nimes
  • Nimes
  • Nimes
  • Nimes
  • Nimes
  • Nimes
  • Nimes
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszym momentem na wyjazd do Nimes jest okres od kwietnia do października. Jeśli stronisz od upałów, wybierz raczej miesiące graniczne. Lato w Nimes bywa bowiem upalne. Temperatura powietrza oscyluje w granicach 30. st. C.

Jak dojechać?

Do Nimes najwygodniej dojechać samochodem. Miasto znajduje się niedaleko autostrady A9.  W ten sposób można zwiedzić całą Prowansję. Inną możliwością jest przelot do Marsylii, Nicei lub Paryża i stamtąd przejazd autobusem lub pociągiem.

Pozostałości po starożytnych Rzymianach na stałe wryły się w miejski krajobraz. Dziedzictwo kulturowe tego okresu jest tak duże, że nie sposób go przeoczyć podczas pobytu w Nimes. Do jego najważniejszych przykładów należą: Arena, Maison Carree i Tour Magne. Chcąc zobaczyć je wszystkie, najlepiej kupić bilet łączony, obejmujący te trzy zabytki. Atrakcje antyczne (za wyjątkiem Pont du Gard) można zobaczyć w ciągu jednego spaceru. Chcąc jednak dodatkowo zwiedzić muzea i słynny akwedukt oraz nasycić się urokami natury, najlepiej przeznaczyć na pobyt w Nimes 2-3 dni.

Arena

Starożytna Arena z II w.n.e. została okrzyknięta najlepiej zachowanym rzymskim amfiteatrem na świecie. Imponuje przede wszystkim rozmiarem, który pozwolił na ugoszczenie w jej wnętrzu nawet 24 tysięcy widzów, bacznie śledzących potyczki gladiatorów i walki niewolników z dzikimi zwierzętami. Obecnie w tym miejscu odbywają się wydarzenia kulturalne i walki byków. Arena jest dostępna do samodzielnego zwiedzania. Wizytę zaplanuj z samego rana, żeby uniknąć tłumów turystów. Obejście całego zabytku zajmie ci ok. 2h.

Muzeum Romanizmu

Naprzeciwko Areny wyrosło w połowie 2018 r. Muzeum Romanizmu (Musee de la Romanite). Ta futurystyczna instytucja prezentuje 22 stulecia historii, począwszy od VII w. p.n.e. do końca średniowiecza. Wśród 5000 eksponatów można zobaczyć m.in. mozaiki i wyroby ceramiczne. Zbiory historyczne uzupełniają interaktywne wystawy, wykorzystujące najnowsze technologie. Muzeum pozwala lepiej poznać niezwykłe dzieje miasta, codzienność jego mieszkańców, ich wierzenia i obrzędy.

Ogród archeologiczny

Po zwiedzaniu Muzeum Romanizmu warto poświęcić czas na spacer po ogrodzie archeologicznym, który koresponduje ze stałą wystawą muzealną. Uprawiana w trzech strefach roślinność, pochodzi z trzech okresów w dziejach Nimes, na jakie została podzielona ekspozycja: przedrzymskiego, rzymskiego i postrzymskiego.

Wieża Magne

Wieża Magne (Tour Magne) jest jedynym świadectwem istnienia w Nimes fortyfikacji wzniesionych przez Oktawiana Augusta. Wkomponowana w mury obronne miasta, była wykorzystywana jako wieża obserwacyjna. Wieża wznosi się na Wzgórzu Cavalier. Po stracie najwyższej kondygnacji mierzy dzisiaj 32 m. Na jej szczyt prowadzi 140 schodów. Z góry rozciąga się przepiękny widok na miasto. Na miejscu są dostępne panele objaśniające historię Nimes za czasów rzymskich.

Maison Carrée

Aż trudno uwierzyć, że ta budowla została wzniesiona na początku naszej ery. Nie widać na niej śladów zniszczenia, co czyni z niej najlepiej zachowaną rzymską świątynię na świecie. Wybudowana w porządku korynckim na wzór rzymskich świątyń zachwyca symetrią i harmonią konstrukcji. Świątynia jest dostępna dla zwiedzających. W jej wnętrzu można podziwiać elementy architektoniczne budowli. Znajduje się tam także kolekcja figur rzymskich, wystawa zdjęć i sala kinowa, w której wyświetlany jest film o początkach Nimes.

Rzymski akwedukt

Rzymski akwedukt (Pont du Gard) jest jedną z najciekawszych rzymskich atrakcji we Francji. Na tyle wartościową, że została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się 27 km od Nimes. Więcej na jego temat przeczytasz w poświęconym mu artykule.

Katedra Notre Dame i Saint Castor

Katedra Notre Dame (Cathedrale Notre Dame et Saint Castor) powstała w XI w. Do dzisiaj zachował się po niej romański fryz z wyrzeźbionymi na nim scenami ze Starego Testamentu. Pozostała część świątyni nie przetrwała zniszczeń wojny religijnej w XVI w. Wielokrotnie przebudowywana zyskała obecny kształt dopiero w XIX w. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na barokową kaplicę Chapelle du Rosaire.

Carré d’Art – Muzeum Sztuki Współczesnej

400 dzieł sztuki współczesnej skrywa się w nowoczesnej przestrzeni muzeum Carré d’Art – Musée d’Art Contemporain. Na wystawie stałej można zobaczyć prace, które począwszy od 1960 r. wyszły spod pędzla artystów z różnych stron świata. Wystawa jest prezentowana na przemian z ekspozycjami pół-czasowymi. Muzeum Sztuki Współczesnej znajduje się naprzeciwko Maison Carree. Z jego okien świątynia ukazuje się w pełnej okazałości.

Muzeum Sztuk Pięknych

Wybitne dzieła sztuki prezentuje także Muzeum Sztuk Pięknych (Musee des Beaux Arts). Na wystawę składają się prace włoskich, francuskich i skandynawskich artystów powstałe między XIV a XIX w. Ciekawą częścią ekspozycji jest także kolekcja pejzaży Prowansji, namalowanych od XIX w. Poza tym warto zwrócić uwagę na prawdziwą perełkę muzeum: najpiękniejszą rzymską mozaikę znalezioną w Nimes, zatytułowaną Małżeństwo Admeta.

Nimes poza dziedzictwem historycznym, może poszczycić się dużym bogactwem naturalnym. W samym mieście i wokół niego rozciągają się tereny zielone, chętnie wybierane przez miejscowych i turystów na odpoczynek lub spacer wśród przyrody.

Ogrody de la Fontaine

Ogrody de la Fontaine jest pierwszym ogrodem publicznym w Europie. Założony w XVIII w. w stylu francuskim nawiązuje do antycznej przeszłości miasta. Na jego terenie znajduje się rzymska świątynia Diany. Z kolei obok ogrodów wznosi się Tour Magne. Ogrody de la Fontaine są ulubionym miejscem mieszkańców Nimes do spędzania wolnego czasu. To aż 15 ha zielonej przestrzeni porzecinanej kanałami z wodą i wypełnionej fontannami oraz rzeźbami w barokowym stylu.

Bois des Espeisses

Bois des Espeisses to ogromne, liczące 82 ha zielone płuca Nimes, rozciągające się 5 km na północny-zachód od centrum Nimes. Ponad połowa tego terenu została przystosowana dla zwiedzających. Powstały na niej place zabaw i miejsca do urządzenia pikniku. Przez obszar biegną trasy spacerowe o różnej długości od 700 m do prawie 5 km. Za najciekawszą uchodzi ścieżka o nazwie Le Devois, licząca 4300 m. Wzdłuż niej umieszczono informacje na temat historii lasu i występujących w nim dzikich roślin.

Domaine d’Escattes

Domaine d’Escattes stanowi dawny teren rolniczy, na którym uprawiano drzewa oliwne. Pozostały po nim kamienne domy i inne zabudowania. Otaczają je poletka z doświadczalnymi uprawami. Można je podziwiać z wyłożonej kamieniami ścieżki, popularnej na niedługi wędrówki. Przez Domaine d’Escattes biegną dwie ścieżki spacerowe, jedna o długości 2 km druga 3 km. Po drodze rozstawiono stoły, przy których warto się zatrzymać na krótki posiłek. Do Domaine d’Escattes dojeżdża się samochodem lub autobusem.

Park Narodowy Camargue

Około 30 km na południe znajduje się Park Narodowy Camargue, jeden z największych podmokłych rezerwatów przyrody w Europie. Więcej na jego temat przeczytasz w artykule o Camargue.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon