Pireneje

3.57       Zobacz opinie (7)

Dziewicze, nieco mistyczne i kameralne, mimo swojej wielkości Pireneje zachowują niepowtarzalny urok dzięki małej liczbie odwiedzających je turystów. Ci znacznie częściej wybierają łatwiej dostępne i lepiej zorganizowane turystycznie Alpy, które pod względem geologicznym przypominają zresztą Pireneje.

Pireneje

Pireneje, Francja - © Zielonamapa

Tam, tak jak i w Alpach, są przecież malownicze doliny, ostre szczyty górskie, głębokie wąwozy, strome wodospady, ukryte u stóp gór jeziora i urokliwe miasteczka. Te miejsca, dopiero nazwane po imieniu, Lourdes, Cirque de Gavarnie, Jaskinia Niaux, zyskują należną im odrębność i stają się wystarczająco dobrym powodem, by obrać Pireneje za kierunek podróży.

Dla kogo?

Cenisz sobie aktywny wypoczynek wśród cudów natury w mniej popularnych rejonach? Położone na uboczu turystycznego szlaku Pireneje zachwycą cię swoim urokiem i dadzą mnóstwo możliwości do uprawiania różnego rodzaju sportów: trekkingu, raftingu, narciarstwa. Ten region powinien cię także zainteresować, jeżeli chętnie odwiedzasz istotne pod względem religijnym miejsca.  Warto również odwiedzić Andorę.

Zdjęcia

  • Pireneje
  • Pireneje
  • Pireneje
  • Pireneje
  • Pireneje
  • Pireneje
  • Pireneje
  • Pireneje
  • Pireneje
  • Pireneje
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Termin wyjazdu w Pireneje dostosuj do celu podróży. Wolisz szusowanie po stokach czy piesze wycieczki? Latem zielone doliny, jeziora i przełęcze będą dobrym miejscem na trekking. Nie zabraknie też okazji do uprawiania innych sportów outdoorowych. W dolnych partiach gór pogoda powinna być całkiem przyjemna, powyżej 20 st. C. Zimą Pireneje sprawdzą się jako ciekawa alternatywa dla popularnych i obleganych ośrodków narciarskich.

Jak dojechać?

Wsiadasz w samochód i po 2,5 tys. km jesteś w Pirenejach. Trasa będzie długa i męcząca, ale na miejscu przyda ci się auto. Jeśli należysz do niecierpliwych, wsiądź w samolot do Lourdes lub Tuluzy i wypożycz samochód na miejscu.

Sanktuarium w Lourdes

Jeżeli Pireneje mają charakter mistyczny, to m.in. dzięki Lourdes. Miasteczko, w którym w XIX w. małej Bernadecie miała objawić się Maryja jest do dzisiaj duchowym centrum regionu. Przyjeżdżają tam prowadzeni wiarą pielgrzymi i wiedzeni ciekawością turyści. Wejdź do sanktuarium przez Bramę św. Piotra i skieruj się najpierw do Bazyliki du Rosaire ze złoconymi mozaikami, a następnie do Bazyliki Supérieure. U stóp tej ostatniej znajduje się cudowna Grota Massabielska, przed którą ustawiają się długie kolejki pielgrzymów, chcących zaczerpnąć uzdrawiającej wody.

Zamek w Pau

Jedną z najciekawszych atrakcji w niedużym miasteczku Pau jest renesansowy zamek ( (Chateau de Pau) otoczony malowniczymi ogrodami. Obecnie mieści się w nim muzeum prezentujące m.in. bogatą kolekcję gobelinów, arrasów, dzieł malarstwa i porcelany Sèvres.

Zamek Montsegur

Na stromym, skalnym wzniesieniu dzielnie bronią się przed całkowitym zniszczeniem ruiny XVII-wiecznego Zamku Montségur (Château de Montségur). Mistyki temu miejscu dodaje legenda, zgodnie z którą miano tam ukryć św. Graala. Wędrówka na górę zajmuje ok. 20 min. Jej trudy wynagradzają piękne widoki na okolicę. Warto odwiedzić także muzeum historyczne w pobliskim Montsegur.

Katedra św. Marii

Perełką miasteczka Oloron Sainte-Marie jest zabytkowa, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Katedra św. Marii (Cathédrale Ste-Marie). Świątynia na zewnątrz uderza surowością, która kontrastuje z bogatym wystrojem jej wnętrza: pozłacanymi freskami i malowanymi kolumnami. To romańsko-gotyckie dzieło średniowiecznej architektury było ważnym przystankiem dla pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela.

Jaskinia Mas d’Azil

Nie byłoby w tej jaskini nic niezwykłego, gdyby nie niesamowite znalezisko. Grota przez długie stulecia ukrywała narzędzia pozostawione przez naszych dalekich przodków. Zwiedzanie jaskini pozwoli ci odkryć ich fascynującą codzienność. Na koniec zajrzyj jeszcze do Muzeum Prehistorii w miasteczku Mas d’Azil.

Grota Niaux

Grota Niaux (Grotte de Niaux) jest mniej znaną wersją popularnej Jaskini z Lascaux. Wycieczka z pochodniami przez chłód jaskini będzie jak podróż w głąb prehistorii. Być może podświadomie poczujesz nawet obecność dalekich przodków, gdy spojrzysz na namalowane przez nich obrazy: koni, bizonów, koziorożców, osnute cieniem rzucanym przez łuczywa. Ściany jaskini pokrywa 70 malowideł zgrupowanych w galerii nazywanej Czarną Komnatą (Salon Noir). Wiedzie do niej 800 m korytarz.

Cauterets

Cauterets to urokliwe miasteczko, otoczone górami. Bogate w źródła termalne stało się modnym w XIX w. uzdrowiskiem. O jego randze do dzisiaj świadczą ogromne hotele w stylu Belle Epoque. Cauterets jest świetną bazą do odkrywania przyrodniczych uroków okolicy. Dojdziesz stamtąd m.in. do Jeziora Gaube i wodospadu w Parku Narodowym Pirenejów.

Parc Animalier des Pyrénées

Pireneje były i są domem dla wielu dzikich zwierząt. Dla ich ochrony utworzono w 1999 r. Pirenejski Park Zwierząt, zamieszkały przez przedstawicieli 100 gatunków, w tym wilki, wydry, niedźwiedzie, bobry i sępy. Żyją one na sztucznie stworzonych, ale odpowiadających im naturalnemu środowisku wyspach. Dużą i niebotycznie drogą atrakcją parku jest nocleg przy siedlisku niedźwiedzi i wilków. Wizyta w parku pozwoli ci zobaczyć w jednym miejscu zwierzęta spotykane w różnych rejonach gór.

Pic du Midi

Stań na szczycie Pic du Midi de Bigorre i pamiętaj o tym, żeby spokojnie oddychać, bo na widok takiego krajobrazu może zabraknąć ci tchu. Z żadnego innego punktu Pireneje nie prezentują się tak majestatycznie. Obejrzysz je dokładnie z każdej strony, wchodząc na kolejne tarasy widokowe. Poza tym na szczycie znajduje się obserwatorium z XIX w. i opowiadające jego historię muzeum. Wybierz się na Pic du Midi rano lub wieczorem, żeby cieszyć się krajobrazem Pirenejów opromienionych wschodzącym i zachodzącym słońcem. Na górę możesz wjechać kolejką linową z ośrodka La Mongie.

Rzeka podziemna Labouiche

To, co w wiosce Labouiche najcenniejsze skrywa się głęboko pod jej powierzchnią. Mowa o najdłuższej, podziemnej rzece Europy (Rivière Souterraine de Labouiche). Aż do 1908 r. nikt nie miał o niej pojęcia. Szczęśliwie skarb ujrzał światło dzienne (choć nie dosłownie) i co więcej jest dostępny dla zwiedzających. Nie odpuść sobie 75-minutowego rejsu po rzece, który spektakularnie zakończy wodospad Cascade Salette.

Ptasie sanktuarium Le Donjon des Aigles

Atrakcja klasy światowej, jedna z największych na świecie kolekcji ptaków drapieżnych.  Wizyta w tym miejscu jest niepowtarzalną okazją, aby zobaczyć sępy, orły, sowy i papugi, jak przecinają niebo w popołudniowym pokazie swoich “lotniczych” możliwości. A to wszystko w niesamowitym otoczeniu Zamku Beaucens z XI w.

Cyrk Gavarnie

Perła nad przyrodniczymi perłami Pirenejów. Cyrk Gavarnie (Cirque de Gavarnie) to niesamowita, polodowcowa formacja. Wokół wysokie, pikujące w niebo górskie szczyty: Pic du Taillon, Astazou, Pic du Marboré. W oddali szum wody spływającej z najwyższego wodospadu w Europie. A ponad tym wszystkich przełęcz Breche de Roland, jak dziura po wyrwanym skałom zębie. Ten widok naprawdę robi wrażenie.

Jaskinie Lombrives

To największa w Europie sieć jaskiń wydrążonych w wapiennych skałach Pirenejów.

Do pokonania jest ponad 200 ozdobionych stalaktytami korytarzy i galerii. Przyjrzyj się dobrze wapiennym kolumnom. Co ci przypominają? Mamuta, czarodzieja, a może Maryję? Z każdym odkrytym zakamarkiem Lombrives coraz bardziej docenisz niesamowite możliwości natury. Wycieczka może trwać od godziny do kilku godzin.

Jeziora polodowcowe

Pireneje są największym w Europie skupiskiem polodowcowych zbiorników wodnych. Jest ich tam, bagatela, 2500. Jeśli chcesz zobaczyć choćby kilka z nich, nie pomiń jezior: Aumar, Gaube, Oredon.

Rezerwat przyrody Néouvielle

W samym sercu Pirenejów, w malowniczej dolinie Aure ukrywa się enklawa niezmąconej natury. Na granitowe górskie grzbiety wdrapują się sosny i rododendrony, na łąkach pasą się stada owiec i bydła, a to wszystko odbija się w przezroczystym lustrze jezior polodowcowych. Odkrywanie tego niezwykłego miejsca najlepiej zacząć z parkingu w Oredon.

Narty w Peyragudes

Nazwa Peyragudes powstała z połączenia nazw dwóch wiosek, które ciągną się u jego stóp: Peyresourde i Agudes. Otoczony trzytysięcznikami ośrodek narciarski ma do zaoferowania 60 km dobrze przygotowanych tras narciarskich o różnych stopniach trudności. Zacznij od bezpiecznej Vallee Blanche i nie przegap Traverse d’Isards z pięknym widokiem na Pic du Midi. Do malowniczego Peyragudes warto udać się z dziećmi, na które, poza możliwością nauki jazdy na nartach, czeka zimowe szaleństwo w snowparku.

Narty w Grand Tourmalet

Grand Tourmalet ze 100 km stoków jest największym ośrodkiem narciarskim w Pirenejach. Oferuje malownicze trasy o różnych poziomach trudności z widokiem na zachwycający Pic du Midi. Panują tam także odpowiednie warunki do freestylu. Z kolei dla najmłodszych narciarzy zorganizowano snowpark. Ośrodek Grand Tourmalet powstał z połączenia stacji narciarskich nowoczesnej La Mongie i Barèges.

Trekking

Pireneje są świetnym rejonem na trekking. Dość wspomnieć o Wysokogórskim Szlaku Pirenejów. Kilkaset kilometrów do pokonania, 5 tygodni w drodze i zmęczenie, które wynagradzają wspaniałe widoki – tego spodziewaj się, jeśli zdecydujesz się na ten wyczyn. Szlak ciągnie się na całym pasie masywu i obejmuje pomniejsze trasy (np. znaną GR10). Na mniej wysportowanych czekają zdecydowanie łatwiejsze ścieżki do charakterystycznych punktów przyrodniczych: Cyrku Gavarnie, Jeziora Gaube czy rezerwatu przyrody Néouvielle.

Rafting

Udaj się nad rzekę Aude i spróbuj zmierzyć z jej prądem, utrzymując się w pontonie. To świetne miejsce na rafting dla całej rodziny. Stopień trudności jest niski, ale mimo to dostarcza mnóstwo frajdy i adrenaliny.

Via Ferrata Vertige de l’Adour w Tourmalet

Ta via ferrata znajduje się na terenie Parku Narodowego Pirenejów. Trasa wyróżnia się małym poziomem trudności, dzięki czemu mogą ją pokonać nawet dzieci. Wystarczy tylko dobra sprawność fizyczna. Przed tobą przecież wspinaczka, huśtawki i małpi most. A i najważniejsze… świetna zabawa gwarantowana!

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon