Quimper

3.25       Zobacz opinie (8)

Okazuje się, że żeby znaleźć się na końcu świata, nie trzeba wcale jechać daleko, bo zaledwie do...Francji. A dokładnie do Quimper, najstarszego ośrodka w Bretanii, będącego kolebką jej historycznego i kulturalnego dziedzictwa. Należy on do prefektury departamentu Finistere, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza właśnie koniec ziemi. Choć wydaje się, że trafniejszym określeniem, byłby raczej koniec Francji. Rejon ten leży bowiem w najdalej na zachód wysuniętym punkcie Hexagonu.

Quimper

Quimper, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Docenisz wartość historyczną i kulturalną Quimper, jeśli interesują cię zabytki Ten ośrodek nie bez powodu znalazł się w zacnym gronie Miast Historii i Sztuki. Choć nie zabraknie dla ciebie atrakcji również wtedy, gdy zamarzysz o wypoczynku wśród natury. Quimper słynie z wyjątkowych ogrodów, które nie mają sobie równych w kraju.

Zdjęcia

  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Udaj się do Quimper między czerwcem a wrześniem. Temperatura powietrza oscyluje w tym czasie w okolicach 20 st., stwarzając przyjemne warunki do odkrywania uroków bretońskiego miasteczka.

Jak dojechać?

Jeśli niestraszne ci długie godziny spędzone za kółkiem, wybierz się do Quimper samochodem. Będziesz mieć do pokonania ponad 2200 km. Po drodze miniesz jednak ciekawe, warte postoju miasta jak Paryż czy Rennes. Do tych ośrodków dostaniesz się też samolotem, a stamtąd pociągiem do Quimper.

Quimper, choć należy do największych miast regionu, ma raczej małomiasteczkowy klimat, który odróżnia go od popularnych miast jak Nantes czy Rennes. Kilka godzin wystarczy na zwiedzenie najważniejszych symboli miasta: katedry i domów szachulcowych na starym mieście oraz spacer brzegiem rzeki Odet. Quimper może być jednak także niebanalnym kierunkiem na weekendowy wypad. W takim przypadku warto do planu wycieczki włączyć muzea i ogrody.

Muzeum Fajansu

Ciekawym uzupełnieniem wizyty w manufakturze Henriot-Quimper jest zwiedzanie Muzeum Fajansu (Musée de la Faïence de Quimper). Mieści się niedaleko, na terenie starych zakładów garncarskich. Prezentuje pół tysiąca fajansowych wyrobów. Wiele z nich jest unikalnych. Wiele też czeka na to, by dopiero ujrzeć światło dzienne, cała kolekcja liczy powiem przeszło 2 tysiące eksponatów. Ich zdobienia nawiązują do historii, religii, życia codziennego lub przedstawiają abstrakcyjne rysunki.

Quimper – miasto kwiatów i ogrodów. Te ostatnie dwukrotnie zostały wyróżnione główną nagrodą w konkursie promującym tereny zielone w miastach całej Francji.

Ogród Locmaria

Ogród Locmaria (Le jardin de Locmaria) znajduje się niedaleko klasztoru w Locmaria i nawiązuje do historycznego i religijnego charakteru tego miejsca. Został stworzony na wzór klasztornych ogrodów. Uprawia się w nim nawet średniowieczne rośliny. Dodatkowego uroku dodaje mu subtelna symbolika sakralna. Tryskająca z fontanny woda przywodzi na myśl rajskie rzeki, a dębowa pergola przypomina niebiańskie sklepienie. Cóż…trudno odmówić temu miejscu mistycznego klimatu.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon