Quimper

3.25       Zobacz opinie (8)

Okazuje się, że żeby znaleźć się na końcu świata, nie trzeba wcale jechać daleko, bo zaledwie do...Francji. A dokładnie do Quimper, najstarszego ośrodka w Bretanii, będącego kolebką jej historycznego i kulturalnego dziedzictwa.

Quimper
Quimper, Francja - © Zielonamapa

Należy on do prefektury departamentu Finistere, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza właśnie koniec ziemi. Choć wydaje się, że trafniejszym określeniem, byłby raczej koniec Francji. Rejon ten leży bowiem w najdalej na zachód wysuniętym punkcie Hexagonu.

Dla kogo?

Docenisz wartość historyczną i kulturalną Quimper, jeśli interesują cię zabytki Ten ośrodek nie bez powodu znalazł się w zacnym gronie Miast Historii i Sztuki. Choć nie zabraknie dla ciebie atrakcji również wtedy, gdy zamarzysz o wypoczynku wśród natury. Quimper słynie z wyjątkowych ogrodów, które nie mają sobie równych w kraju.

Zdjęcia

  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
  • Quimper
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Udaj się do Quimper między czerwcem a wrześniem. Temperatura powietrza oscyluje w tym czasie w okolicach 20 st., stwarzając przyjemne warunki do odkrywania uroków bretońskiego miasteczka.

Quimper
Quimper, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Jeśli niestraszne ci długie godziny spędzone za kółkiem, wybierz się do Quimper samochodem. Będziesz mieć do pokonania ponad 2200 km. Po drodze miniesz jednak ciekawe, warte postoju miasta jak Paryż czy Rennes. Do tych ośrodków dostaniesz się też samolotem, a stamtąd pociągiem do Quimper.

Quimper, choć należy do największych miast regionu, ma raczej małomiasteczkowy klimat, który odróżnia go od popularnych miast jak Nantes czy Rennes. Kilka godzin wystarczy na zwiedzenie najważniejszych symboli miasta: katedry i domów szachulcowych na starym mieście oraz spacer brzegiem rzeki Odet. Quimper może być jednak także niebanalnym kierunkiem na weekendowy wypad. W takim przypadku warto do planu wycieczki włączyć muzea i ogrody.

Katedra św. Corentina

Quimper
Cathedrale Saint-Corentin, Quimper, Francja - © Zielonamapa

Katedra św. Corentina (Cathedrale Saint-Corentin) jest największą i jedną z najstarszych świątyń w Bretanii. Zachwyca charakterystyczną dla stylu gotyckiego strzelistością i majestatyczną smukłością u fasady oraz misternym wykonaniem elementów architektonicznych. Katedra, choć XIII-wieczna, zachowuje elementy czasów późniejszych, m.in.: polichromię i witraże z XV w. oraz XIX-wieczną kaplicę poświęconą bretońskim świętym. Zwróć także uwagę średniowieczne grobowce i posąg legendarnego króla Gradlona.

Pałac Biskupi

Do katedry przylega Pałac Biskupi (Palais Episcopale). Zgodnie z legendą król Gradlon przekazał tę rezydencję pierwszemu biskupowi, Corentinowi. Po tym budynku nie ma jednak śladu, a to co możemy oglądać dzisiaj to XVI-wieczna konstrukcja. Do najstarszych elementów pałacu należą: wieża Rohan z 1507 r. oraz imponujące, misternie zdobione schody Rohan. Prowadzą na pierwsze piętro, do najbardziej reprezentatywnej części pałacu. Warto zwrócić uwagę na elegancki wystrój wnętrz byłych apartamentów biskupich.

Muzeum Breton

Obecnie budynek jest siedzibą Muzeum Breton (Musée departemental Breton), które prezentuje artystyczną i etnograficzną spuściznę regionu od czasów prehistorycznych. Wśród eksponatów znajdują się artefakty z okresu gallo-romańskiego, przykłady romańskich i gotyckich rzeźb, witraże oraz przedmioty użytkowe (meble stroje). Ciekawym elementem wystawy jest także kolekcja fajansu.

Muzeum Sztuk Pięknych

160 m dalej znajduje się inne ciekawe muzeum - Muzeum Sztuk Pięknych (Musée de Beaux Arts). To jedna z najważniejszych tego typu instytucji w Bretanii. Mieści się na Placu Katedralnym, w murach klasycznego pałacu zaprojektowanego przez Józefa Bigota. Prezentuje wybitne dzieła malarzy nordyckich, włoskich, francuskich, a także bogatą kolekcję rodzimych artystów bretońskich.

Stare Miasto

Quimper
Quimper, Francja - © Zielonamapa

Stare Miasto tworzy sieć brukowanych uliczek, przy których wyrosły domy szachulcowe. W mieście pozostały 73 takie budynki. Charakterystyczne dla całej Bretanii, najlepiej oddają koloryt tego regionu. Niektóre z nich stoją przy Rue Kereon, handlowej ulicy, gdzie dawniej swoją siedzibę miała gildia szewców. Alejka do dzisiaj nie zatraciła swojego komercyjnego charakteru, choć teraz znajdują się tam głównie sklepy i restauracje.

Plac Masła

Zaledwie 260 m dzieli Rue Kereon od najpiękniejszego zakątka w Quimper. To Plac Masła (Place au Beurre) Jego nazwa przestaje dziwić, gdy weźmie się pod uwagę historyczny aspekt tego miejsca, przy którym dawniej sprzedawano masło. Obyście nie przyszli tam najedzeni.  Plac słynie bowiem z najlepszych w mieście naleśnikarni.

Kościół Notre-Dame z Locmarii

Quimper
Quimper, Francja - © Zielonamapa

Kościół Notre-Dame z Locmarii wraz z przylegającym do niego klasztorem jest sercem dzielnicy Locmaria, od której wzięła swój początek historia Quimper. To najstarszy obiekt sakralny w mieście i jeden z najstarszych w Bretanii sięgający początków XI w. Wielokrotnie przebudowywany, nie zatracił swojego romańskiego charakteru. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na: nagrobki, XV-wieczny posąg Matki Bożej z Locmaria oraz wyjątkową, wykonaną przez garncarzy Drogę Krzyżową.

Fabryka fajansu Henriot-Quimper

W dzielnicy Locmaria narodziła się także tradycja wytwarzania fajansu. Sięga XVII w., to jest momentu powstania fabryki fajansu Henriot-Quimper (Faïencier Henriot-Quimper). Zakład działa nieprzerwanie aż do dzisiaj. Wyrabia się w nim ręcznie malowane produkty ceramiczne, od przedmiotów użytkowych, jak naczynia, po czysto dekoracyjne. Fabryka jest otwarta dla zwiedzających. Podczas półgodzinnej wycieczki przyjrzysz się procesowi produkcji fajansu oraz poznasz historię tego rodzaju ceramiki.

Muzeum Fajansu

Ciekawym uzupełnieniem wizyty w manufakturze Henriot-Quimper jest zwiedzanie Muzeum Fajansu (Musée de la Faïence de Quimper). Mieści się niedaleko, na terenie starych zakładów garncarskich. Prezentuje pół tysiąca fajansowych wyrobów. Wiele z nich jest unikalnych. Wiele też czeka na to, by dopiero ujrzeć światło dzienne, cała kolekcja liczy powiem przeszło 2 tysiące eksponatów. Ich zdobienia nawiązują do historii, religii, życia codziennego lub przedstawiają abstrakcyjne rysunki.

Quimper - miasto kwiatów i ogrodów. Te ostatnie dwukrotnie zostały wyróżnione główną nagrodą w konkursie promującym tereny zielone w miastach całej Francji.  

Ogród Locmaria

Ogród Locmaria (Le jardin de Locmaria) znajduje się niedaleko klasztoru w Locmaria i nawiązuje do historycznego i religijnego charakteru tego miejsca. Został stworzony na wzór klasztornych ogrodów. Uprawia się w nim nawet średniowieczne rośliny. Dodatkowego uroku dodaje mu subtelna symbolika sakralna. Tryskająca z fontanny woda przywodzi na myśl rajskie rzeki, a dębowa pergola przypomina niebiańskie sklepienie. Cóż...trudno odmówić temu miejscu mistycznego klimatu.

Ogród Teatru Max Jacob

Quimper
Quimper, Francja - © Zielonamapa

Ogród Teatru Max Jacob (Le jardin du Théâtre Max Jacob) to jeden z najstarszych ogrodów w mieście. Mieści się przy Teatrze Maxa Jacoba. Stylem nawiązuje do ogrodów angielskiego romantyzmu. Można w nim znaleźć rzadkie i różnorodne gatunki roślin oraz stare okazy drzewa. Jego najbardziej malowniczym elementem jest ogród różany. Prowadzą do niego porośnięte ziołami i trawą piękne aleje.

Le jardin de la Retraite

Ten ogród kultywuje tradycję zapoczątkowaną przez XVI-wiecznych żeglarzy, którzy przywozili ze swoich dalekich wypraw rozmaite rośliny. Wewnątrz ogrodu, za grubymi murami, skrywa się zupełnie inny świat. Są tam: gaj palmowy, rośliny tropikalne i polne, a nawet cząstka meksykańskiej pustyni. Spacer po tym wyjątkowym parku jest jak podróż przez kontynenty.

Dolina Stangala

Dolina Stangala (Les gorges du Stangala) znajduje się kilka kilometrów od Quimper. Zalesione zbocza wąwozów schodzą wprost do rzeki Odet, tworząc niesamowitą scenerię. Swoje najpiękniejsze oblicze odsłania, oglądana z naturalnego punktu widokowego Point Griffonès. Roztacza się stamtąd widok na dolinę i wijącą się rzekę Odet. Do Doliny Stangala najlepiej dojechać samochodem i zaparkować na parkingu Griffonès. Na terenie wąwozu są wyznaczone trasy rowerowe i piesze. Przejście zajmuje około 2 godzin.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon