Reims

3.13       Zobacz opinie (8)

Porosłe winnicami Szampanii zbocza wzgórz wiodą turystów do Reims - miasta, które smakuje szampanem i pachnie historią. Gdzie szukać bowiem tego musującego trunku, jak nie w największych piwnicach z szampanem? Gdzie dotykać dziejów Francji, jak nie w miejscu, w którym byli koronowani francuscy królowie? Wizyta w tym miejscu to niezwykła podróż przez wieki z lampką szampana w ręku.

Reims
Reims, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

W Reims nie ma tylu zabytków, co w największych ośrodkach Francji, mimo to znajdziesz tam ciekawe miejsca, jeśli lubisz zwiedzać. Aż trzy zabytki Reims wraz ze wzgórzem Saint-Nicaise znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta informacja powinna cię także zainteresować, jeżeli szampan należy do twoich ulubionych alkoholi. Dużą atrakcją miasta są szampańskie domy i piwnice, w których dojrzewa ten szlachetny trunek.

Zdjęcia

 • Lascaux Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pogoda w Reims przez sporą część roku bywa kapryśna. Chcąc uniknąć chłodu i opadów deszczu, najlepiej udać się tam w kwietniu, sierpniu i październiku. W tych miesiącach jest dosyć sucho, a temperatura osiąga przyjemną temperaturę, idealną na niespieszne zwiedzanie miasta.

Jak dojechać?

Wizytę w Reims warto zaplanować przy okazji wyjazdu do Paryża. Jeżeli wybierasz się tam samochodem ze stolicy Francji, podróż zajmie ci ok. 1,5 h autostradą A4. Wygodnym i szybszym sposobem dotarcia do Reims jest przejazd pociągiem TGV. Podróż potrwa ok. 45 min.

Katedra Notre Dame

Reims
La cathédrale Notre-Dame de Reims, Reims, Francja - © Zielonamapa

Gotycka Katedra Notre-Dame (La cathédrale Notre-Dame de Reims) z XIII w. jest najważniejszym zabytkiem Reims, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warto przystanąć u jej wejścia i przyjrzeć się dwóm kolorowym rozetom, umieszczonym w portalu i tuż nad nim oraz bogatym, rzeźbionym zdobieniom - jest ich ponad 2300. Wśród nich wzrok przykuwają anioły, dzięki którym świątynia zyskała nawet przydomek Katedry Aniołów. Wewnątrz kościoła przyjrzyj się dobrze witrażom. Trzy z nich są dziełem francuskiego malarza Marca Chagalla.

Pałac Tau

Reims
Palais du Tau, Reims, Francja - © Zielonamapa

Pałac Tau (Palais du Tau) to kolejny zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przylega do katedry Notre Dame od strony południowo-wschodniej. W czasach średniowiecza był siedzibą biskupa Reims.  W jego murach kryją się wyjątkowe eksponaty: talizman Karola Wielkiego z IX w. i tzw.  "Święta Ampułka" (Sainte-Ampoule), zawierająca święty olej, jakim namaszczono nowych królów podczas ceremonii koronacji. W pałacu zobacz też salę Tau, w której odbywały się bankiety koronacyjne.

Bazylika św. Remigiusza

Reims
Basilique St. Remi, Reims, Francja - © Zielonamapa

Ten najstarszy kościół (Basilique St. Remi) w mieście dopełnia grupę zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powstał w I poł. XI w. i należał do opactwa Benedyktynów. Początkowo wybudowany w stylu romańskim, w kolejnych wiekach zyskał gotyckie elementy (m.in. chór). Cała budowla, mimo przebudów, zachowała jednak jednorodność stylu i konstrukcji. Wewnątrz szczególnie warto zobaczyć grobowiec św. Remigiusza. Uwagę zwracają także kolekcja witraży i okazałe organy, oddane do użytku w 2000 r.

Muzeum św. Remigiusza

W murach XVII i XVIII - wiecznych zabudowań opactwa Saint Remi znajduje się Muzeum św. Remigiusza (Musée Saint-Remi). Kompleksowo i ciekawie przedstawia ono historię Reims od prehistorii do renesansu. Podzielone na cztery sekcje wystawy prezentują dzieje opactwa, losy miasta za czasów gallo-romańskich, militarną przeszłość Reims oraz znaleziska archeologiczne odkryte na terenie miejscowości.

Bazylika św. Klotyldy

Reims
Basilique Saint-Clotilde, Reims, Francja - © Zielonamapa

Na tle gotyckich świątyń w Reims wyróżnia się Bazylika św. Klotyldy (Basilique Saint-Clotilde), wybudowana w 1898 r. w stylu neobizantyjskim. Powstała czternaście wieków po chrzcie króla Chlodwiga i upamiętnia to wydarzenie, mając za swoją patronkę żonę króla. Kościół jest miejscem szczególnym. W jego wnętrzu mieści się bowiem ponad 2000 relikwii francuskich świętych.   

Brama Marsa

Reims
Porte de Mars, Reims, Francja - © Zielonamapa

Choć w Reims dominują zabytki średniowiecza, jego historia sięga czasów starożytnych. Przypominają o tym potężne Wrota Marsowe (Porte de Mars) z pierwszej połowy III w. W antyku dumnie witały zmierzających do miasta. Dzisiaj stoją osamotnione, choć wciąż zachwycające monumentalnością, na tle nowszych zabudowań miasta. Gdy przyjrzeć się detalom umieszczonym na trzech, masywnych arkadach, można dostrzec wyryte w kamieniu legendarne i mitologiczne postacie: Romulusa i Remusa oraz Ledę z łabędziem.

Cryptoporticus

Cryptoporticus jest jednym z zaledwie pięciu tego typu rzymskich zabudowań odkrytych dotąd na świecie. Powstał w III w. pod rzymskim forum i należy do najstarszych zabytków w mieście. Składa się z częściowo znajdujących się pod ziemią galerii. Ich wnętrze służyło najprawdopodobniej do przechowywania zboża, a powierzchnia do spacerów. Dwie galerie są dostępne dla zwiedzających. Można w nich prześledzić przebieg prac wykopaliskowych na tym terenie i zobaczyć odnalezione w ich trakcie przedmioty.

Dom Szampański Ruinart

Reims
Reims, Francja - © Zielonamapa

Spośród nich szczególnie wyróżniają się piwnice domu Ruinart. Po pierwsze są najwyższe w Reims. Znajdują się w podziemiach najstarszego domu szampańskiego w Reims. Po drugie, zostały uznane, jako jedyne we Francji, za miejsce historyczne i wraz z pięcioma innymi piwnicami szampańskimi w Reims wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta w Domu Ruinart daje świetną okazję, aby przyjrzeć się procesowi produkcji szampana i rozsmakować się w musującym trunku.

Nie byłoby szampana w Reims, gdyby nie porastające okoliczne wzgórza winnice. To jednak niejedyne bogactwo naturalne tego regionu.

Park Naturalny Gór Reims

Reims
Parc naturel régional de la Montagne de Reims, Reims, Francja - © Zielonamapa

Ponad zielonymi polami winorośli ciągnie się Park Naturalny Gór Reims (Parc naturel régional de la Montagne de Reims). Oferuje aż 300 km ścieżek rowerowych i spacerowych ze wspaniałymi widokami na Szampanię. Rosną w nim dzikie orchidee i rzadkie Faux de Verzy, poskręcane buki. Tych ostatnich jest ledwie 1000, a i tak tworzą największe skupisko drzew tego gatunku na świecie. Ich forma wciąż pozostaje zagadką dla naukowców i budzi nieustanne zdziwienie turystów.

Park Leo Lagrange

W samym Reims także nie brakuje zielonych przestrzeni, gdzie można odpocząć lub oddać się aktywnościom fizycznym. Najlepszym ku temu miejscem jest największy w Reims park  Leo Lagrange. Skatepark przyciąga miłośników ewolucji na deskorolce, ścieżki przecinające miejską zieleń zachęcają do spacerów i joggingu, a staw skupia wokół siebie piknikowiczów.

Park de la Patte d’Oie

Jednak to Park de la Patte d’Oie zasłużył sobie na miano “niezwykłego ogrodu”. Założony w połowie XVIII w. jest nie tylko dziedzictwem przyrodniczym, ale i historycznym Reims. Warto przejść promenadą z biczami wodnymi i rzeźbami Pałacu Kongresowego. Ciekawym miejscem jest także odtworzona na podstawie obrazu Duranda skalista przestrzeń z sekwoją i strumieniem.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon