Reims

3.13       Zobacz opinie (8)

Porosłe winnicami Szampanii zbocza wzgórz wiodą turystów do Reims - miasta, które smakuje szampanem i pachnie historią. Gdzie szukać bowiem tego musującego trunku, jak nie w największych piwnicach z szampanem? Gdzie dotykać dziejów Francji, jak nie w miejscu, w którym byli koronowani francuscy królowie? Wizyta w tym miejscu to niezwykła podróż przez wieki z lampką szampana w ręku.

Reims

Reims, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

W Reims nie ma tylu zabytków, co w największych ośrodkach Francji, mimo to znajdziesz tam ciekawe miejsca, jeśli lubisz zwiedzać. Aż trzy zabytki Reims wraz ze wzgórzem Saint-Nicaise znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta informacja powinna cię także zainteresować, jeżeli szampan należy do twoich ulubionych alkoholi. Dużą atrakcją miasta są szampańskie domy i piwnice, w których dojrzewa ten szlachetny trunek.

Zdjęcia

 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
 • Reims
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pogoda w Reims przez sporą część roku bywa kapryśna. Chcąc uniknąć chłodu i opadów deszczu, najlepiej udać się tam w kwietniu, sierpniu i październiku. W tych miesiącach jest dosyć sucho, a temperatura osiąga przyjemną temperaturę, idealną na niespieszne zwiedzanie miasta.

Jak dojechać?

Wizytę w Reims warto zaplanować przy okazji wyjazdu do Paryża. Jeżeli wybierasz się tam samochodem ze stolicy Francji, podróż zajmie ci ok. 1,5 h autostradą A4. Wygodnym i szybszym sposobem dotarcia do Reims jest przejazd pociągiem TGV. Podróż potrwa ok. 45 min.

Katedra Notre Dame

Gotycka Katedra Notre-Dame (La cathédrale Notre-Dame de Reims) z XIII w. jest najważniejszym zabytkiem Reims, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warto przystanąć u jej wejścia i przyjrzeć się dwóm kolorowym rozetom, umieszczonym w portalu i tuż nad nim oraz bogatym, rzeźbionym zdobieniom – jest ich ponad 2300. Wśród nich wzrok przykuwają anioły, dzięki którym świątynia zyskała nawet przydomek Katedry Aniołów. Wewnątrz kościoła przyjrzyj się dobrze witrażom. Trzy z nich są dziełem francuskiego malarza Marca Chagalla.

Nie byłoby szampana w Reims, gdyby nie porastające okoliczne wzgórza winnice. To jednak niejedyne bogactwo naturalne tego regionu.

Park Naturalny Gór Reims

Ponad zielonymi polami winorośli ciągnie się Park Naturalny Gór Reims (Parc naturel régional de la Montagne de Reims). Oferuje aż 300 km ścieżek rowerowych i spacerowych ze wspaniałymi widokami na Szampanię. Rosną w nim dzikie orchidee i rzadkie Faux de Verzy, poskręcane buki. Tych ostatnich jest ledwie 1000, a i tak tworzą największe skupisko drzew tego gatunku na świecie. Ich forma wciąż pozostaje zagadką dla naukowców i budzi nieustanne zdziwienie turystów.

Park Leo Lagrange

W samym Reims także nie brakuje zielonych przestrzeni, gdzie można odpocząć lub oddać się aktywnościom fizycznym. Najlepszym ku temu miejscem jest największy w Reims park  Leo Lagrange. Skatepark przyciąga miłośników ewolucji na deskorolce, ścieżki przecinające miejską zieleń zachęcają do spacerów i joggingu, a staw skupia wokół siebie piknikowiczów.

Park de la Patte d’Oie

Jednak to Park de la Patte d’Oie zasłużył sobie na miano “niezwykłego ogrodu”. Założony w połowie XVIII w. jest nie tylko dziedzictwem przyrodniczym, ale i historycznym Reims. Warto przejść promenadą z biczami wodnymi i rzeźbami Pałacu Kongresowego. Ciekawym miejscem jest także odtworzona na podstawie obrazu Duranda skalista przestrzeń z sekwoją i strumieniem.

Zobacz także

Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon