Rennes

2.88       Zobacz opinie (8)

W Rennes królują żywiołowość, entuzjazm, energia. Nie mogłoby być inaczej, skoro spośród ponad 200 tys. mieszkańców aż 60 tys. stanowią studenci. To dzięki nim miasto może się pochwalić bujnym życiem nocnym. Żeby się o tym przekonać wystarczy przejść wieczorem ulicą Saint-Michel. Przeżywa istne oblężenie. Nocą w Rennes dominuje nowoczesność.

Rennes
Rennes, Francja - © Zielonamapa

Mrok zakrywa urok zabytków, które z dumą ukazują się w pełnej krasie dopiero w ciągu dnia. Wizytówką miasta jest średniowieczne Stare Miasto z największą we Francji liczbą domów szachulcowych. Zabytkowa zabudowa harmonizuje z zielenią miejskich parków. Łącznie zajmują ponad 800 ha, dając mnóstwo możliwości do mniej lub bardziej aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Dla kogo?

Rennes spodoba ci się, jeśli czujesz się młodo zarówno ciałem, jak i duchem. Ulice pełne barów i klubów nocnych przywiodą wspomnienia studenckich lat, uwodząc tym niejednego imprezowicza. Po nocnej zabawie lubisz oddać się zwiedzaniu? Miasto zauroczy cię kilkoma zabytkami o dużej wartości historycznej. A może wolisz podziwiać uroki natury i spędzać czas na świeżym powietrzu? Kolorowe ogrody i parki zachęcą cię do spacerów i przejażdżek rowerowych.

Zdjęcia

 • Hotel de Ville
 • Cathedrale St. Pierre
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
 • Rennes
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Rennes najwygodniej dolecieć samolotem. Z lotniska szybko dojedziesz autobusem liniii 57 do centrum miasta. Stolica Bretanii będzie też ciekawym przystankiem podczas objazdowej wycieczki samochodowej po regionie.

Kiedy jechać?

Wyjazd do Rennes zaplanuj między lipcem a wrześniem, kiedy pogoda jest najprzyjemniejsza. Raczej nie będziesz w tym czasie narzekać na upały.

Na zwiedzenie najważniejszych zabytków Rennes wystarczy jeden dzień. Wszystkie znajdują się w niedalekiej odległości od siebie, da się je zatem zobaczyć podczas dobrze zaplanowanego spaceru. Określając trasę wycieczki, możesz kierować się zaproponowaną w artykule kolejnością zabytków. Pomimo to warto zatrzymać się w Rennes na noc. Dzięki temu zdążysz pospacerować po parkach publicznych i zachłysnąć się atmosferą nocnego miasta.

Pałac Parlamentu Bretanii

Rennes
Palais du Parlement de Bretagne, Rennes, Francja - © Zielonamapa

Pałac Parlamentu Bretanii (Palais du Parlement de Bretagne) jest symbolem Rennes, nazywanym klejnotem XVII-wiecznej architektury. Po pożarze w 1994 r. przeszedł gruntowną i mozolną renowację, aby dekadę później ponownie otworzyć swoje progi. Pałac zachwyca bogatymi, złoconymi salami. Ważny element wystroju stanowią malowidła na sufitach i zabytkowe gobeliny. Pałac Parlamentu Bretanii należy do nielicznych budynków we Francji, gdzie siedziba sądu jest jednocześnie przestrzenią otwartą dla zwiedzających.

Katedra św. Piotra

Cathedrale St. Pierre
Cathedrale St. Pierre, Rennes, Francja - © Zielonamapa

Prawdziwą perełką Placu de Lices jest Katedra św. Piotra (Cathedrale St. Pierre). Świątynia powstawała między XVI a XIX w. Wyróżnia ją neoklasyczna fasada z dwiema wieżami i kolumnami w stylu doryckim, jońskim i korynckim. W tym samym stylu jest utrzymane nieco mroczne wnętrze kościoła. Wypełniają je kolumny, marmurowy ołtarz i misternie rzeźbiona w drewnie ambona. Niespiesznie przemierzając świątynię, warto zwrócić na złocone sklepienia łukowe, freski i obrazy. Skarbem katedry są monumentalne organy z XIX w.

Muzeum Bretanii

Muzeum Bretanii (Musee de Bretagne) jest jednym z najważniejszych we Francji. Obszernie przedstawia dziedzictwo regionu z perspektywy etnograficznej, archeologicznej i historycznej. Wśród 2300 eksponatów można zobaczyć prawdziwe perełki, jak merowińskie sarkofagi czy dzieła sztuki dekoracyjnej. Muzeum Bretanii znajduje się w nowoczesnych wnętrzach centrum kulturalnego Champs Libre, które mieści się niedaleko dworca kolejowego.

Centrum Nauki Espace des Sciences

W futurystycznym budynku Champs Libre mieści się także interaktywne centrum nauki Espace des Sciences. To miejsce jest popularne szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Warto uwzględnić je zatem w programie rodzinnej wycieczki do Rennes. Interaktywne wystawy i projekcje w planetarium łączą zabawę z nauką, dostarczając zarówno tym młodszym, jak i starszym miłośnikom nauki mnóstwo frajdy.

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Sztuk Pięknych (Musee des Beaux Arts) dla pasjonatów sztuki stanowi obowiązkowy punkt na planie Rennes. Wizyta w tym miejscu jest dobrą okazją, aby zobaczyć słynne obrazy, pod którymi podpisali się wielcy twórcy: Leonardo da Vinci, Picasso, Rembrandt, Rubens. Muzeum prezentuje szeroki przegląd sztuki od starożytności aż do czasów współczesnych.

Basen św. Jerzego

Palais Saint-Georges
Palais Saint-Georges, Rennes, Francja - © Zielonamapa

Ten punkt na liście wartych odwiedzenia zabytków może dziwić. Nie jest to jednak zwykły basen. Budynek powstał w stylu art deco, w latach 20. XX w., co czyni go najstarszym basenem w mieście. Od 2016 r. cieszy się także tytułem pomnika historii. Co ciekawe, jest nadal użytkowany. Zachował pierwotne szatnie i łazienki, dzięki czemu wciąż daje się w nim odczuć niesamowitą atmosferę minionej epoki.

Plac Ratuszowy

Hotel de Ville
Hotel de Ville, Rennes, Francja - © Zielonamapa

Kierując się z Pałacu Parlamentu Bretanii do Katedry św. Piotra, warto przejść przez Plac Ratuszowy (Place de la Mairie). Uchodzi on za najpiękniejszy plac w mieście, a jego wizytówką są dwa zabytki: Ratusz (Hotel de Ville) i Opera. Pierwszy powstał w XVIII w. Jego centralnym punktem jest wieża zegarowa łącząca dwa symetryczne budynki, tworzące razem wklęsłe półkole. W prawym skrzydle znajduje się Panteon – pomieszczenie wyłożone marmurowymi płytami z nazwiskami bohaterów, poległych w walce o Francję.

Opera

Musee de Bretagne
Opera, Rennes, Francja - © Zielonamapa

Naprzeciwko Ratusza, po drugiej stronie placu stoi okazały budynek Opery. Ma kształt półkola, korespondujący z zaokrągloną formą Hotelu de Ville. Opera jest jedną z najmniejszych we Francji. Na co dzień można ją oglądać tylko z zewnątrz (jeśli oczywiście nie wykupi się biletu na spektakl). Kilka razy do roku instytucja otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Operę warto oglądać po zmroku, gdy jest efektownie podświetlona.

Place de Lices

Place de Lices jest szczególnie licznie odwiedzany w sobotni poranek. W tym czasie XIX-wieczna hala targowa Martenot ożywa, wypełniając się straganami ze świeżą żywnością: rybami, warzywami, serami. Łącznie zbiera się tam aż 300 handlowców, co czyni targ drugim co do wielkości w całej Francji. W pozostałe dni tygodnia Place de Lices nie traci jednak na atrakcyjności. Znajdują się przy nim ciekawe zabytki: zwodzony most z dwiema wieżami (Portes Mordelaises), pozostałości średniowiecznej fortyfikacji i XV-wieczna wieża Jehan Duchesne.

Tam gdzie są studenci, tam musi być dobra zabawa. W Rennes jest kilka rejonów, które słyną z popularnych barów, klubów i dyskotek. Najlepiej udać się na ul. św. Michała (Rue Saint-Michel), nazywaną potocznie “ulicą pijaków”. Rzeczywiście, na tej pełnej barów, imprezowej alei trudno spotkać trzeźwych ludzi i samemu niełatwo przez nią przejść, nie dając się skusić na choćby mały łyk alkoholu.

Le Barantic

Na ul. Saint Michel miejscowi i turyści chętnie odwiedzają bar Le Barantic. Utrzymany w typowo bretońskim klimacie serwuje około 20 różnych odmian piwa. To dobry punkt na rozgrzewkę przed rozpoczęciem wieczornej zabawy.

Funky Munky

Wódka w 30 smakach, koktajle i różnego rodzaju piwa serwują każdego wieczoru barmani z Funky Munky. To sympatyczne miejsce, idealne na spotkanie ze znajomymi przy alkoholu. Szczególnie warto tam przyjść w 1. i 3. czwartek miesiąca, kiedy odbywają się slamy poetyckie po francusku i angielsku. Bar znajduje się niedaleko Parku Thabor.

Espace

Klub dla młodych i dla tych, którzy chcieliby się młodo poczuć. To popularne w Rennes miejsce, zwykle jest wypełnione po brzegi studentami, bawiącymi się w rytmie disco, rocka, elektro, techno. Klub znajduje się niedaleko centrum miasta.

Le Delicatessen

Klub nocny Le Delicatessen uchodzi za najlepszy w mieście. Znajduje się w nietypowym miejscu – w murach dawnego więzienia z XV w. Oferuje niesamowity wystrój powstały z zestawienia cegły i wyrafinowanej czerwono-fioletowej dekoracji. Gromadzi osoby w różnym wieku, które łączy miłość do zabawy oraz muzyki z gatunku R’n’b i electro. Klub mieści się na ulicy Rallier-du-Baty w centrum miasta.

Mapę Rennes wypełniają zielone punkty. Niewielkie na papierze, w rzeczywistości rozrastają się do 868 ha. Nic dziwnego, że Rennes uchodzi za jedno z najbardziej zielonych miast we Francji.

Park Thabor

Rennes
Park Thabor, Rennes, Francja - © Zielonamapa

Park Thabor jest prawdziwą duma miasta. Powstał w XVII w. przy benedyktyńskim klasztorze, który do dzisiaj pilnuje wejścia do ogrodu. Całość zajmuje 10 ha. Niespieszny spacer pozwala odkryć urok tego miejsca wypełnionego zielenią, wodospadami, rzeźbami i drzewami. Jego najpiękniejszy element stanowi ogród różany z 2000 różnych gatunków kwiatów. Park chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi, studenci, turyści. W sezonie letnim odbywają się tam festiwale, spektakle, koncerty.

Parc des Gayeulles

Park des Gayeulles zajmuje ponad 100 ha i jest największym parkiem w Rennes. Znajduje się w nim wiele miejsc do aktywnego wypoczynku: przestrzeń na piknik, ścieżki do spacerów, biegania, jazdy na rowerze, boiska, sprzęty do ćwiczeń, basen i lodowisko. Nie brakuje też placów zabaw dla dzieci. To wszystko w otoczeniu dzikiej natury i sielankowej atmosfery. Park jest mieszkaniem dla wielu gatunków zwierząt: zajęcy, jeleni, wiewiórek i ptaków. Zachowaj czujność podczas spaceru, może uda ci się spotkać któreś z nich.

Rzeka Vilaine

Rennes
Vilaine, Rennes, Francja - © Zielonamapa

Rzeka Vilaine przecina Rennes na dwie części. Jej brzeg i leniwie płynąca woda dają mnóstwo możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu. Wzdłuż nabrzeża biegnie ścieżka piesza i rowerowa. U zbiegu odnóg rzeki znajduje się urokliwy park Jardins de la Confluence z pontonami, kładkami dla pieszych i ławkami. Po rzece Vilaine można płynąć kajakiem, podziwiając z nietypowej perspektywy malowniczy krajobraz Rennes.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon