Saint Malo

3.50       Zobacz opinie (8)

Saint - Malo. Ta malownicza miejscowość o melodyjnie brzmiącej nazwie nie bez powodu należy do najatrakcyjniejszych portów nad Kanałem La Manche. Historyczne zabudowania, w dużej mierze odtworzone po zniszczeniach II wojny światowej, harmonijnie komponują się tam z lazurowymi plażami, tworząc malowniczy krajobraz jednego z najpopularniejszych miasteczek Bretanii.

Saint Malo

Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Saint - Malo upodobali sobie szczególnie Francuzi, choć nie brakuje tam turystów z innych krajów. Udaj się tam, jeśli lubisz wypoczynek na plaży zarówno w aktywnym, jak i nieco bardziej leniwym wydaniu. To także dobry kierunek dla poszukiwaczy przykładów ciekawej architektury i zabytków. Warto odwiedzić przy okazji wycieczki do Mont Saint Michel.

Zdjęcia

 • Môle Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
 • Saint Malo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Możliwość skorzystania z wodnych atrakcji sprawia, że najlepszym czasem na urlop są miesiące letnie. W lipcu i sierpniu powietrze osiąga przyjemną temperaturę ok. 22 st. C. Jeśli nastawiasz się raczej na zwiedzanie, rozważ wyjazd pod koniec sezonu, we wrześniu lub w październiku.

Jak dojechać?

Saint-Malo może być przystankiem przy okazji samochodowej wycieczki po Bretanii. Od Polski dzielą je prawie 2 tys. km. Wygodniejszą opcją jest lot do sąsiedniego Dinard lub Rennes. Z Rennes do Saint-Malo dojedziesz pociągiem. W ten sam sposób dotrzesz tam z Paryża.

Fort Narodowy

Saint Malo
Fort National, Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Wizyta w Saint-Malo będzie nie lada gratką dla pasjonatów fortyfikacji - w dobrym stanie zachowało się tam kilka zabudowań obronnych. Od XVII w. dostępu do miasta bronił Fort Narodowy (Fort National), noszący dumny tytuł “niezwyciężonego”. Dzisiaj służy już tylko jako miejsce do obserwacji miasteczka i Zatoki Saint-Malo. Spacer w tym miejscu daje niepowtarzalną okazję bezpośredniego kontaktu z historią. Tamtejsi przewodnicy z pasją ci o niej opowiedzą podczas zwiedzania.

Twierdza Aleth

Saint Malo
Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Duch przeszłości unosi się także nad murami twierdzy Aleth, położonej w dzielnicy Saint-Servan. Wybudowana w XVIII w. zyskała na znaczeniu w czasie II wojny światowej, kiedy to stała się bazą dla nazistów. Dzisiaj o tym okresie przypomina Pomnik 39-45.

Mury obronne

Saint Malo
Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Kmienne obwarowanie Saint-Malo, z francuskiego Les Remparts, stanowi nie lada atrakcję. Na jego górę prowadzą schody, zbudowane przy bramach, umożliwiających dostęp na teren miasta. Rozciąga się z nich z jednej strony widok na Stare Miasto, z drugiej na morze i elegancki kurort Dinard. Mury obronne liczą 1,6 km długości. Chcąc obejść je w całości, trzeba sobie zarezerwować godzinę, ale równie dobrze można zakończyć wędrówkę przy innej bramie, by stamtąd wyruszyć na odkrywanie miasteczka.

Stare Miasto

Saint Malo
Intra Muros, Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

To właśnie Intra Muros, czyli Stare Miasto, fascynuje turystów najbardziej. Wąskie brukowane uliczki z kamiennymi domami o dużej wartości historycznej, odkrywają dawny klimat Saint-Malo. Warto zatrzymać się w jednej z licznych kawiarenek, aby przy kawie, lodach lub lampce wina nasycić się atmosferą dawnego miasta portowego.

Zamek Saint-Malo

Saint Malo
Chateau de Saint-Malo, Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Interesującym zabytkiem pod względem konstrukcyjnym jest Zamek Saint-Malo (Chateau de Saint-Malo). Pochodzi z XV i XVIII w., a swoją formą przypomina powóz. Obecnie mieści się tam Muzeum Historii Miasta i Muzeum Etnograficzne, gdzie można poznać m.in. tradycję morską Saint-Malo. Poza tym w murach budynku znajduje się elegancki ratusz (Hôtel-de-Ville). Do zamku najłatwiej dotrzeć, wchodząc do miasta przez główną bramę Saint-Vincent.

Katedra św. Wincenta

Saint Malo
Cathédrale de Saint Vincent, Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Jednym z najciekawszych zabytków sakralnych w Saint-Malo jest Katedra św. Wincenta (Cathédrale de Saint Vincent) z XII w.  Świątynia ma dużą wartość historyczną. Znajdują się w niej groby dwóch francuskich korsarzy i podróżników Jacques Cartiera i René Duguay-Trouina. O doniosłych dokonaniach tego pierwszego przypomina zdobiąca katedrę mozaika. Ciekawym elementem wystroju jest także powojenny witraż i figurka Matki Boskiej, mająca podobno cudowną moc.

Miasto korsarzy

Saint Malo
Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

A skoro już o piratach mowa, nie sposób pominąć słynnego Domu Korsarza z XVIII w, należącego do bogatego armatora François-Auguste Magon de la Lande. Obecnie jest to jeden z ostatnich hoteli armatorskich, który przetrwał bombardowania w czasie II wojny światowej. Wędrując po Intra Muros, można się natknąć na pomnik innego morskiego rozbójnika, Surcoufa. Jak widać, nie bez powodu Saint-Malo bywało nazywane “miastem korsarzy”.

Posiadłość Cartiera

Chcąc dalej podążyć śladem morskich rozbójników, najlepiej udać się do dzielnicy Rothéneuf. Znajduje się tam Manoir de Limoëlou, dawna posiadłość Jacquesa Cartiera, w której słynny korsarz i wielki odkrywca spędzał czas między wyprawami i w której zmarł w 1557 r. podczas epidemii gorączki. Obecnie w budynku mieści się muzeum poświęcone tej postaci. Odsłania ono przed turystami wielkie dokonania bretońskiego podróżnika oraz codzienność XVI-wiecznego Saint-Malo.

Rzeźbione skały

Saint Malo
Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

O korsarskiej tradycji tego regionu przypomina także niezwykły twór, powstały z połączenia natury i kultury - zadziwiające, rzeźbione skały wykonane przez Abbé Fouré pod koniec XIX w. Przedstawiają one postaci piratów i rybaków w scenach z życia ich i ich rodzin. 

Jeśli szukacie miejsca na kąpiele słoneczne, Saint-Malo i jego okolice będą dobrym wyborem. Ten rejon może pochwalić się kilkunastoma malowniczymi plażami. Dość wspomnieć o otoczonej niewysokimi klifami plaży Minihic czy lubianej przez rodziny z dziećmi plaży Pont.

Plaża Sillon

Saint Malo
Sillon, Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Wizytówką Saint-Malo jest jednak przede wszystkim urokliwa plaża Sillon, uznana w lutym 2018 r. przez portal TripAdvisor za najpiękniejszą we Francji. Można tam nie tylko wypocząć na białych piaskach, ale i pospacerować trzykilometrową promenadą wzdłuż wybrzeża.

Plaża Bon Secours

Saint Malo
Bon Secours, Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Plaży Sillon niewiele ustępuje urokiem plaża Bon Secours, położona u podnóża murów obronnych. Atrakcją jest basen z morską wodą i trampoliną oraz malowniczy widok na Dinard, wysepki Grand i Petit oraz Cap Fréhel. Podczas odpływu można dojść stamtąd suchą stopą na Grand Bé.

Plaża Môle

Môle Saint Malo
Môle, Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Dla tych, co nie boją się tłumów i cenią sobie wypoczynek w towarzystwie miejscowych, odpowiednim miejscem na złapanie słonecznych promieni jest plaża Môle. Mieszkańcy Saint-Malo chętnie ją odwiedzają ze względu na jej położenie w sercu murów obronnych, w rejonie osłoniętym od wiatru.

Plaże Rothéneuf

Rothéneuf Saint Malo
Rothéneuf, Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Tym, którzy uciekają od popularnych miejsc na wypoczynek, polecamy dzielnicę Rothéneuf z urokliwymi, rzadko odwiedzanymi plażami. Warto wybrać się na plażę Nicet. Prowadzą do niej strome schody, ale malowniczy krajobraz tego miejsca rekompensuje wszelki wysiłek.

Plaża La Havre

Saint Malo
Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Błogi wypoczynek w urokliwej scenerii zapewnia też plaża La Havre, nazywana “szwajcarskim jeziorem”. Nie bez powodu - zaciszna lokalizacja i brak wiatru sprawiają, że morze jest tam wyjątkowo spokojne.

Parc de la Briantais

Saint-Malo jest miejscem, gdzie kultura harmonijnie splata się z dziełami przyrody. Szukając wytchnienia na łonie natury, najlepiej odwiedzić Parc de la Briantais. To mieszkanie wielu ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Podczas spaceru można natknąć się m.in. na królika, wiewiórkę, borsuka lub lisa oraz nacieszyć oko zachwycającymi widokami na Wieżę Solidor – dawne więzienie, miasto Dinard czy ujście rzeki Rance.

Ogród botaniczny w Cap Frehel

Saint Malo
Cap Frehel, Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Naturę w nieco bardziej dzikim wydaniu da się zaobserwować w ogrodzie botanicznym na półwyspie Cap Fréhel, oddalonym o 40 km od Saint-Malo. Rozległe wrzosowiska na tle wysokich klifów tworzą niezwykły krajobraz tego miejsca, będącego siedliskiem wielu gatunków morskich ptaków. Nic dziwnego, że rezerwat należy do najpopularniejszych miejsc w Bretanii, chętnie odwiedzanych każdego roku przez rzesze turystów.

Dogodne położenie Saint-Malo nad Kanałem La Manche daje wiele możliwości do uprawiania sportów wodnych. Pływanie, żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, spływy kajakowe to tylko niektóre z form aktywnego spędzenia wolnego czasu, jakim można się oddać w portowym mieście na północy Bretanii.

Nurkowanie

Saint Malo
Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Niesamowitą przygodą jest nurkowanie wśród wraków, które od XVII w. zalegają na dnie morskim. To niesamowita okazja, aby dotknąć historii “miasta korsarzy” oraz zachwycić się widokiem sztucznych raf. Warto także skorzystać z nietypowych aktywności prowadzonych przez Podwodny klub Szmaragdowego Wybrzeża. W jego ofercie znajdują się m.in. podwodne wędkarstwo, snorkelling czy podwodny hokej.

Wycieczki piesze i rowerowe

Saint Malo
Saint Malo, Francja - © Zielonamapa

Okolice portowego miasta zachęcają do tego, aby odkrywać je podczas pieszych wędrówek czy przejażdżek rowerowych (na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów). Ciekawym wyzwaniem będzie 32-kilometrowa wycieczka z Saint-Malo do miejscowości Matignon, prowadząca przez ekskluzywne nadmorskie kurorty, takie jak Dinard czy Saint-Briac. Krótsza, ale nie mniej ciekawa jest trasa z Saint-Malo do Cancale, podczas której mija się skalne rzeźby w Rothéneuf i wioskę St Coulomb.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon