Saint Tropez

3.00       Zobacz opinie (10)

Saint-Tropez- niebotycznie drogie, snobistyczne, luksusowe. Aż trudno uwierzyć, że ta niegdyś niepozorna wioska rybacka na Lazurowym Wybrzeżu, przez dziesięciolecia dojrzała do rangi najpopularniejszego kurortu na południu Francji. Od lat ściąga na siebie zainteresowanie ludzi sztuki, aktorów, reżyserów, biznesmenów. Gwiazdy wielkiego ekranu mają tam swoje rezydencje, a producenci kręcą swoje filmy. Śmietanka towarzyska w najlepszym wydaniu, którą do Saint-Tropez przyciągają ekskluzywne kluby i bajeczne plaże. Po zakończeniu sezonu letniego napuszone oblicze kurortu nieco przygasa. Z cienia wyłania się codzienność jego mieszkańców, a wraz z nią zabytki przywołujące historię tego miejsca.

Saint Tropez
Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Marzą ci się wakacje w luksusowej otoczce? W Saint-Tropez poczujesz się jak gwiazda, która podbije nocne oblicze miasta. Modne, kluby, klimatyczne bary, najlepsze dyskoteki na plaży - to wszystko będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. To urokliwe miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu nie zawiedzie cię także, jeśli planujesz plażowanie i aktywność nad wodą. A gdy nabierzesz ochoty na odkrycie zabytkowej strony miasta, znajdziesz tam kilka interesujących śladów historii. Nie do pominięcia dla wytrawnych zwiedzaczy.

Lazurowe Wybrzeże

Na Lazurowym Wybrzeżu warto odwiedzić Monako, Nicea, Cannes, Saint Tropez, Porquerolles, Hyeres.

Zdjęcia

 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • La Ponche
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
 • Saint Tropez
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W Saint-Tropez pogoda dopisuje przez cały rok. Szczególnie latem, gdy słupek termometru szybuje powyżej 30 st. C. Świetna pora na plażowanie i uprawianie sportów wodnych. Z kolei poza sezonem, w kwietniu, październiku i listopadzie, jest najprzyjemniej na zwiedzanie i odkrywanie codziennego oblicza Saint-Tropez. Jesień to także dobry moment na kitesurfing i windsurfing – rosnący w siłę mistral sprzyja zmaganiom z falami.

Saint Tropez
Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Saint-Tropez najlepiej potraktować jako przystanek podczas objazdowej wycieczki po Lazurowym Wybrzeżu. Z Nicei dojedziesz tam samochodem w 1,5 h. Alternatywnie możesz skorzystać z promu, który wypływa z nicejskiego portu.

Wysokie ceny sprawią, że raczej nie zabawisz długo w Saint-Tropez. Dwa dni wystarczą na zwiedzenie zabytków, plażowanie i wyjście do klubu.

Muzeum Annonciade

W tej dawnej kaplicy kult boski zastąpił kult sztuki. O jej dawnej funkcji przypomina już tylko architektura: łukowe sklepienia, wnęka na kształt prezbiterium. Nagie, białe ściany zamiast artefaktami religijnymi pokryły się obrazami w nurcie impresjonizmu i fowizmu. Ta metamorfoza nie odbyła się bez celu – ma przypominać o wysokim znaczeniu Saint-Tropez dla rozwoju XX-wiecznych ruchów awangardy artystycznej. Kolekcja obejmuje dzieła takich artystów jak: Matisse, Serat, Bonnard, Gauguin.

Stary Port

Saint Tropez
Vieux Port, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Nieduże łodzie rybackie wydają się tak ubogie w porównaniu z cumującymi obok nowczesnymi, drogimi jachtami. A jednak nie byłoby bez nich Starego Portu (Vieux Port) z jego specyficzną, pełną życia atmosferą, której żywiołowości dodają ulokowane u stóp pastelowych kamienic, kawiarenki. Przyjdź tam na poranną kawkę. Dzięki temu zdążysz zrobić zakupy na pachnącym kwiatami pobliskim targu, na Placu Ziołowym (Place aux Herbes) i w Hali Rybnej (Halle aux Poissons). Na koniec rzuć jeszcze ostatni raz okiem na Stary Port z promenady Mole Jean-Reveille.

Dzielnica La Ponche

La Ponche
La Ponche, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

W tym miejscu narodziło się Saint-Tropez. La Ponche była sercem dawnej wioski rybackiej. Dzisiaj uchodzi za najbardziej malowniczą część miasta. W sieć wąskich, brukowanych uliczek z kawiarniami i ekskluzywnymi sklepami wprowadzi cię ulica Rue de la Citadelle. Daj się im ponieść, odwiedzając po drodze miejski ratusz, kościół Saint-Tropez i kościół Wniebowzięcia z barokową dzwonnicą.

Cytadela Saint-Tropez

Saint Tropez
Citadelle de St-Tropez, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Wysoko ponad Saint-Tropez, wciąż w pełnej gotowości do obrony, góruje XVII-wieczna Cytadela (Citadelle de St-Tropez). Wyróżnia się sześciokątną formą, którą najlepiej zaobserwujesz, stojąc pośrodku dziedzińca. W zabytkowych wnętrzach twierdzy zwiedzisz Muzeum Historii Morskiej, które przechowuje pamięć o długiej, morskiej tradycji Saint-Tropez. Wystawa przybliży ci codzienność mieszkańców wioski rybackiej i podróże rybaków w dalekie rejony świata.

Plac Lices

Place de Lices
Place de Lices, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Trudno oprzeć się wrażeniu, że to na Placu Lices (Place de Lices) toczy się prawdziwe życie Saint-Tropez. Starsi mieszkańcy przychodzą tam pograć w bule, posiedzieć w kawiarence Cafe des Arts i dwa razy w tygodniu zrobić zakupy na rozkładającym się tam, pachnącym Prowansją targu. Warto pojawić się na placu poza sezonem, gdy codzienność odzyskuje swój spokojny rytm.

W Saint-Tropez jest kilka ciekawych plaż. Często wybieraną dla nich alternatywą są jednak plaże w niedalekim Saint-Maxime i Ramatuelle. Mniej zatłoczone w sezonie, bardziej przyjazne rodzinom i oferujące lepsze warunki do uprawiania sportów cieszą się sporą popularnością wśród turystów.

Plage de Salins

Saint Tropez
Salins, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Plaża Salins jest najbardziej oddalona od Saint-Tropez i pewnie dzięki temu nawet w szczycie sezonu można tam znaleźć wolne miejsce na rozłożenie koca. Pokryta białym piaskiem plaża ciągnie się na długości 500 m. Otoczona naturą wydaje się nieco dziewicza, choć nie brakuje jej turystycznej infrastruktury: parkingu, pryszniców, toalety, restauracji. W przypadku dużego wiatru lepiej odpuścić sobie wypoczynek w tym miejscu – morze najprawdopodobniej będzie wzburzone.

Plage de la Moutte

Saint Tropez
Plage de la Moutte, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Najbardziej dzika w Saint-Tropez plaża dobrze chroni swojej prywatności. Jej odnalezienie może kosztować trochę wysiłku. Podążaj Chemin Treilles de la Moutte, aż dojdziesz do prywatnej rezydencji. Do pokonania będziesz mieć jeszcze tylko kilka barierek i zaraz będziesz na miejscu. Nie zniechęcaj się, plaża la Moutte jest tego warta. Ten, nieduży, pokryty piaskiem dziewiczy teren zapewni ci spokojny, niezmącony wypoczynek. Nie zdziw się, jeśli spotkasz na niej nudystów. Plażowanie topless jest tam co prawda zabronione, ale w Saint-Tropez któż by się tym przejmował.

Plage de Tahiti

To, co zakazane na plaży Moutte, na Tahiti jest całkowicie dozwolone. To jedna z najmodniejszych plaż dla naturystów, na której chętnie wypoczywają gwiazdy show-biznesu. Jeśli marzy ci się wypoczynek w pełnym luksusie, nie przegap tego miejsca. Oczaruje cię obecność prestiżowego towarzystwa, śledzonego przez natrętnych paparazzi.

Plage des Canoubiers

Saint Tropez
Plage des Canoubiers, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Ulubiona plaża mieszkańców Saint-Tropez. Ukryta w cieniu sosen, daje przyjemne wytchnienie w upalne dni. Dostęp do plaży jest łatwy. Możesz dojść tam pieszo, choć z centrum miasta będziesz mieć do pokonania 4 km w jedną stronę. Samochód też jest dobrą opcją, bo na miejscu znajduje się duży, bezpłatny parking.

Plage de Pampelonne

Saint Tropez
Plage de Pampelonne, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

W Saint-Tropez nie brakuje malowniczych plaż, ale tytuł najpiękniejszej należy się położonej w sąsiednim Ramatuelle plaży de la Pampelonne. Przyciąga 5 kilometrami miękkiego, jasnego piasku, świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych i dobrą infrastrukturą. Jest podzielona na 5 stref. Przy każdej z nich znajduje się płatny parking. Poza tym na całej długości rozlokowano prysznice, toalety, wypożyczalnie materacy i rowerów wodnych. Nie przegap tego modnego i popularnego miejsca niedaleko Saint-Tropez.

Czym byłoby Saint-Tropez bez bogatego życia nocnego? To przecież m.in. dla jego luksusowych klubów zjeżdżają nad Lazurowe Wybrzeże gwiazdy z całego świata. Pamiętaj Saint-Tropez nigdy nie zasypia. I ty nie pozwól sobie na sen. Przed tobą całonocne szaleństwo w towarzystwie znanych osobistości z show-biznesowego światka.

Le Petit Bar

Klimatyczny bar niemal przy samym porcie. Świetne miejsce na rozgrzewkę przed całonocną zabawą. Napijesz się tam oryginalnie przyrządzonego koktajlu i wyruszysz na podbój nocnego Saint-Tropez.

Les Caves du Roy

Ekskluzywny klub nocny z 50-letnią tradycją. W jego luksusowych wnętrzach i świetle laserów poczujesz się jak prawdziwa gwiazda.

Gaio

W przytulnych wnętrzach w stylu art deco zjesz wykwintną kolację przy dźwiękach muzyki na żywo, a następnie dasz się porwać muzyce serwowanej przez didżejów i wyruszysz na parkiet. Gaio zapewni ci to wszystko, czego oczekujesz od udanego wieczoru: wyśmienitą kuchnię, najlepsze drinki i muzyczną ucztę na najwyższym poziomie.

Stefano Forever

To miejsce jak ze snu, z którego nie chcesz się obudzić. Stylowe, królewskie wręcz wnętrza stają się przestrzenią do zabawy i spektakli kabaretowych. Stefano Forever jest legendarnym klubem, zlokalizowanym na złotych piaskach plaży Pampelonne.

Club 55

Przy słynnej plaży w Ramatuelle znajduje się jeszcze jeden bar z tradycją, Club 55. W pięknej, nadmorskiej scenerii, przy dźwiękach muzyki, zasiądziesz do stołu z innymi gośćmi. Obowiązują luźne stroje i przyjazna, rodzinna atmosfera. Nietypowe, klimatyczne miejsce, które warto odwiedzić.

Pobyt w Saint-Tropez jest świetną okazją, aby spróbować swoich sił w zarówno popularnych, jak i mniej znanych sportach wodnych. Podwodne odkrywanie wraków czy  unoszenie się nad wodą z plecakiem odrzutowym to tylko niektóre najbardziej ekstremalne doświadczenia, jakie czekają na ciebie w tym kurorcie. Najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych panują na plaży Pampelonne.

Nurkowanie

Saint Tropez
Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Jeśli szukasz okazji do nurkowania na Riwierze Francuskiej, Saint-Tropez jest najlepszym miejscem. Zanurz się w głąb Morza Śródziemnego i odkryj jego niesamowite tajemnice. Natkniesz się tam na wraki statków, niezwykłe formacje skalne i morskie stworzenia. Pozwól, by zrobiły na tobie wrażenie pozostałości po podwodnym okręcie The Rubis, kamień La Roche Rousso niedaleko plaży Pampelonne lub pokryta koralami Skała Homarów. W okolicy znajduje się aż 60 miejsc nurkowych – wybór nie będzie łatwy.

Seabobing

Saint Tropez
Seabobing, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Co powiesz na seabobing? Jego nazwa wzięła swoją nazwę od ręcznie sterowanego, podwodnego skutera, seabob, dzięki któremu z dużą prędkością można zanurzać się w morskiej toni. Niezapomniane emocje gwarantowane!

Flyboard

Saint Tropez
Flyboard, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Flyboard to czyste szaleństwo.Zakładasz na plecy plecak odrzutowy, który wybija cię kilka metrów ponad taflę wody. To sport z gatunku ekstremalnych. Zawodowcy potrafią unosić się nawet 18 m w górę i z dużą prędkością zanurzać pod wodę, wykonując przy tym spektakularne akrobacje. Jeśli brakuje ci odwagi, udaj się chociaż na plażę Pampelonne, żeby przyjrzeć się śmiałkom uprawiającym ten sport. Efekt jest spektakularny!

Windsurfing & kitesurfing

Mistral ścierający się z wiatrem Tramontana tworzy w zatoce Saint-Tropez doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Najpopularniejszym miejscem jest plaża Pampelonne. Tam nie masz jednak co marzyć o uprawianiu tego sportu latem. Aby zachować bezpieczeństwo, zakazuje się go w szczycie sezonu. Cierpliwość jednak się opłaci. Październik odwdzięczy znacznie lepszymi warunkami niż w czasie wakacji

Trekking

Saint Tropez
Sentier du Littoral, Saint Tropez, Francja - © Zielonamapa

Przybrzeżna ścieżka (Sentier du Littoral) jest świetną okazją na poznanie zróżnicowanej przyrodniczo i geologiczne Zatoki Saint-Tropez. Wiedzie przez piaszczyste wybrzeże i zalesione wzgórza. Fragment trasy można pokonać, idąc na plażę Sallins. Przejście całego szlaku zajmuje ok. pół dnia.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon