Sarlat

3.33       Zobacz opinie (6)

W Sarlat-la-Caneda czas jakby się zatrzymał. Średniowiecze wdarło się we współczesność, opanowało brukowane, kręte uliczki i zasnęło otulone aurą sielskości. Codzienność XXI spokojnie toczy się na tle średniowiecznych zabudowań. Historia miasta jest tam wiecznie żywa i przypomina o sobie na każdym kroku. Szczególnie wtedy, gdy nad Sarlat zapada zmrok, a uliczne latarnie oświetlają bladym światłem architekturę wieków średnich.

Sarlat

Sarlat, Francja - © Zielonamapa

Sarlat-la-Caneda leży na terenie historycznej krainy Perigord. Obecnie zajmuje ona północną część Akwitanii i departament Dordogne. Słynie z bogactwa naturalnego: zielonych lasów, błękitnej rzeki Dordogne i rozkwitających kolorami ogrodów.

Dla kogo?

Lubisz zwiedzać?. Urokliwe uliczki Sarlat zachęcą cię do tego, by nimi błądzić bez przewodnika i mapy w dłoni, odkrywając przy tym tajemnice dawnego miasta. Jeśli pociągają cię uroki natury, potraktuj to miasto jako bazę wypadową do poznawania niezwykłego dziedzictwa naturalnego regionu Perigord. Znajdziesz tam wiele możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Zdjęcia

  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepsze warunki atmosferyczne panują w Sarlat od kwietnia do października. Lata bywają upalne. Słupek rtęci sięga prawie 30 st. Celsjusza. Dla tych, którzy nie planują szaleństwa w wodach rzeki Dordogne, najprzyjemniejszymi miesiącami na pobyt będą kwiecień, wrzesień i październik.

Sarlat
Sarlat, Francja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Do Sarlat najłatwiej dojechać samochodem. Odległość z centrum Polski wynosi ok. 2000 km. Możesz też dolecieć do Paryża, Bordeaux lub Bergerac i stamtąd udać się pociągiem do Sarlat.

Sarlat dzieli się na dwie części przecięte ulicą Republiki (Rue de la Republique), nazywaną potocznie la traverseJego zachodnia nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nie ma w niej zabytków i turystów. Wschodnia pełna jest historycznych miejsc jest klejnotem miasta. Aby odkryć czar tego miejsca wystarczy dzień Opisane zabytki najlepiej zwiedzać w podanej kolejności, idąc z południa, od strony dworca. Leżą w niedużej odległości od siebie. Warto skusić się na dłuższy pobyt w Sarlat, bo choć samo miasto nie zapewnia aż tak wielu atrakcji, to jest świetną bazą wypadową do poznawania przyrodniczych atrakcji regionu.

Katedra St-Sacerdos

Świątynia przeszła wiele przebudów, aby z niedużego kościoła opackiego wzniesionego w XII w. stać się budowlą sakralną zasługującą na miano katedry. Pierwsze prace budowlane odbyły się w XVI w., kolejne na początku XVIII stulecia. Nic zatem dziwnego, że świątynia stanowi mieszankę różnych stylów, z dominacją gotyku. Jej najstarszym elementem są zachodnia fasada i romańska, XII-wieczna dzwonnica. Wewnątrz warto zwrócić na imponujących rozmiarów organy  z XVIII w.

Sarlat
Katedra St-Sacerdos, Sarlat, Francja - © Zielonamapa

Ogrody Jardin des Enfeus

Za katedrą znajduje się ogród Jardin des Enfeus. To teren dawnego cmentarza klasztornego, który w XIV w. został przekształcony w pierwszy, publiczny cmentarz w Sarlat. Skrywa grobowce, w których znajdowały się sarkofagi przedstawicieli arystokracji, pochowanych w nich między XIV a XVI w. Uwagę przykuwa szczególnie jeden, pięknie rzeźbiony nagrobek z XVI w. Zostało w nim złożone ciało młodej dziewczyny, zmarłej z powodu zarazy.

Wieża Umarłych

Za ogrodem znajduje się intrygująca wieża o dziwnym kształcie zbliżonym do rakiety, nazywana Wieżą Umarłych lub Wieżą św. Bernarda. Badacze twierdzą, że powstała w XII w., w celu uczczenia wizyty św. Bernarda w Sarlat. Jej właściwe przeznaczenie wciąż pozostaje jednak dla nich tajemnicą.

Cotygodniowy targ

Zwiedzanie katedry najlepiej zaplanować na sobotę. Tego dnia odbywa się bowiem na ulicach wokół świątyni cotygodniowy targ. Na straganach królują regionalne specjały: grzyby (przede wszystkim trufle) oraz wyroby z kaczek i gęsi, ze słynnym foie gras na czele. Nad tym wszystkim unosi się klimat francuskich targowisk. Mniejszy targ odbywa się w tym miejscu także w środę i w czwartek, w godzinach wieczornych.

Sarlat
Sarlat, Francja - © Zielonamapa

Dom Boétiego

Przerywając zakupowe szaleństwo, warto zwrócić uwagę na stojący naprzeciwko katedry Dom Boétiego (Maison de la Boétie), francuskiego pisarza zaprzyjaźnionego z wybitnym literatem Michelem de Montaignem. Ten budynek w stylu włoskiego renesansu mieści się przy Rue de la Boétie. Zachwyca piękną fasadą gustownie zdobioną pilastrami ze zdobieniami w kształcie rombów i medalionów.

Sarlat
Rue de la Boétie, Sarlat, Francja - © Zielonamapa

Kościół św. Marii

Niecałe 200 m na północ od Domu Boetiego znajduje się dawny kościół św. Marii (Eglise Ste-Marie) z XII w. Wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków zmieniał swój wygląd i zastosowania, stopniowo niszczejąc. Na początku XXI stulecia architekt Jean Nouvel przekształcił go w zadaszony rynek letni. Wiodą do niego masywne, metalowe drzwi wysokości 17 m, wkomponowane w kamienną ścianę kościoła. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce ze względu na windę, którą zamontowano w dzwonnicy.  Po dotarciu na szczyt, z góry rozciąga się malownicza panorama Sarlat.

Plac du Marché aux Oies

Od kościoła św. Marii już niedaleko do bodaj najbardziej urokliwej pod względem architektonicznym części miasta. To Place du Marché aux Oies. W średniowiecznym Sarlat rozbrzmiewał gęganiem gęsi i krzykami handlarzy, próbującymi sprzedać te ptaki za jak najlepszą cenę. Dzisiaj do tej tradycji nawiązuje organizowany podczas festiwalu Fest’oie targ. Na co dzień przypominają o niej rzeźby trzech naturalnej wielkości gęsi z brązu. Stoją w centrum placu, który otaczają budynki z wieżyczkami i narożnymi schodami.

Sarlat
Place du Marché aux Oies, Sarlat, Francja - © Zielonamapa

Dwór rodziny Gisson

Wśród urokliwej zabudowy Place du Marché aux Oies wyróżnia się Dom rodziny Gisson (Manoir de Gisson). To jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych budynków w mieście. Dzieli się na dwie części, które łączy heksagonalna wieża z XIII w. Zwiedzanie rozpoczyna się od piwnicy, gdzie znajduje się gabinet osobliwości z zadziwiającymi przedmiotami. Z kolei na piętrach mieszczą się prywatne apartamenty właścicieli dworu, rodziny Gisson.

Sarlat
Manoir de Gisson, Sarlat, Francja - © Zielonamapa

Jaskinia Lascaux

20 km od Sarlat znajduje się słynna jaskinia z Lascaux. Grota zasłynęła z malowideł naskalnych, pochodzących z okresu paleolitu. Na jej ścianach odnaleziono przedstawienia zwierząt: byków, jeleni, dzikich koni oraz sceny z życia codziennego, np. polowanie. Obiekt znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest na tyle cenny, że turyści nie mają do niego wstępu. By jednak zaspokoić ich ciekawość stworzono wierną kopię jaskini, z wykorzystaniem technologii druku 3D. Znajduje się ona niedaleko swojego oryginału.

Przyroda z jednej strony jawi się w okolicach Sarlat jako nieokiełznany żywioł, z drugiej jako sztuczny twór obłaskawiony przez człowieka.

Les Jardins du Manoir d’Eyrignac

Przykład tej drugiej formy można zobaczyć 12 km na północny-zachód od Sarlat. W miasteczku Eyrignac znajduje się nietypowy ogród, uważany za najpiękniejszy w regionie. To Les Jardins du Manoir d’Eyrignac, 10 ha okiełznanej ludzką ręką natury. Symetryczna, zielona przestrzeń urzeka różnorodną florą. Wśród roślin spotyka się przede wszystkim cisy, bukszpany, graby i cyprysy. Największe zainteresowanie wzbudzają jednak roślinne rzeźby. Są one efektem wytężonej pracy ogrodników, którzy czuwają nad idealną harmonią parku.

Park regionalny Les Causses du Quercy

Park regionalny Les Causses du Quercy jest jednym ze 127 geoparków UNESCO na świecie. Tworzą go formacje skał wapiennych, zapadliska, suche łąki, lasy dębowe. Tę scenerię uzupełniają liczne jaskinie i to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka, podziemne rzeki. Żeby je zobaczyć, przepłyń dnem głębokiej na 103 m jaskini Gouffre de Padirac. W parku warto zostać na noc. Rozpościera się bowiem nad nim najczystsze, gwiaździste niebo we Francji. Z łatwością dostrzeżesz gwiazdy, planety, drogę mleczną.

Tam, gdzie bogata natura, tam dużo możliwości do wypoczynku. Nie inaczej jest w okolicach Sarlat.

Droga rowerowa Voie Verte

Niezwykle malownicza trasa Voie Verte wiedzie z Sarlat do Cazoulès. 23-kilometrowa ścieżka odtwarza bieg dawnych torów kolejowych. Przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego lub rowerowego pozwala na niespieszne odkrywanie przyrodniczych uroków departamentu Dordogne.

Dolina rzeki Dordogne

Rzeka Dordogne jako jedyna we Francji została uznana przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Jej błękitne wody otoczone dziką naturą są doskonałym miejscem do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Usiane plażami wybrzeże zachęca do pływania, a nurt rzeki unosi zapalonych kajakarzy. Lubią ten teren także wędkarze oraz amatorzy pieszych wędrówek i przejażdżek rowerowych. W okolicach rzeki biegnie bowiem sporo, malowniczych tras.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon