Sarlat

3.33       Zobacz opinie (6)

W Sarlat-la-Caneda czas jakby się zatrzymał. Średniowiecze wdarło się we współczesność, opanowało brukowane, kręte uliczki i zasnęło otulone aurą sielskości. Codzienność XXI spokojnie toczy się na tle średniowiecznych zabudowań. Historia miasta jest tam wiecznie żywa i przypomina o sobie na każdym kroku. Szczególnie wtedy, gdy nad Sarlat zapada zmrok, a uliczne latarnie oświetlają bladym światłem architekturę wieków średnich.

Sarlat

Sarlat, Francja - © Zielonamapa

Sarlat-la-Caneda leży na terenie historycznej krainy Perigord. Obecnie zajmuje ona północną część Akwitanii i departament Dordogne. Słynie z bogactwa naturalnego: zielonych lasów, błękitnej rzeki Dordogne i rozkwitających kolorami ogrodów.

Dla kogo?

Lubisz zwiedzać?. Urokliwe uliczki Sarlat zachęcą cię do tego, by nimi błądzić bez przewodnika i mapy w dłoni, odkrywając przy tym tajemnice dawnego miasta. Jeśli pociągają cię uroki natury, potraktuj to miasto jako bazę wypadową do poznawania niezwykłego dziedzictwa naturalnego regionu Perigord. Znajdziesz tam wiele możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Zdjęcia

  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
  • Sarlat
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepsze warunki atmosferyczne panują w Sarlat od kwietnia do października. Lata bywają upalne. Słupek rtęci sięga prawie 30 st. Celsjusza. Dla tych, którzy nie planują szaleństwa w wodach rzeki Dordogne, najprzyjemniejszymi miesiącami na pobyt będą kwiecień, wrzesień i październik.

Jak dojechać?

Do Sarlat najłatwiej dojechać samochodem. Odległość z centrum Polski wynosi ok. 2000 km. Możesz też dolecieć do Paryża,  Bordeaux lub Bergerac i stamtąd udać się pociągiem do Sarlat.

Stare Miasto w Sarlat

Sarlat dzieli się na dwie części przecięte ulicą Republiki (Rue de la Republique), nazywaną potocznie la traverse. Jego zachodnia nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nie ma w niej zabytków i turystów. Wschodnia pełna jest historycznych miejsc jest klejnotem miasta. Aby odkryć czar tego miejsca wystarczy dzień Opisane zabytki najlepiej zwiedzać w podanej kolejności, idąc z południa, od strony dworca. Leżą w niedużej odległości od siebie. Warto skusić się na dłuższy pobyt w Sarlat, bo choć samo miasto nie zapewnia aż tak wielu atrakcji, to jest świetną bazą wypadową do poznawania przyrodniczych atrakcji regionu.

Przyroda z jednej strony jawi się w okolicach Sarlat jako nieokiełznany żywioł, z drugiej jako sztuczny twór obłaskawiony przez człowieka.

Les Jardins du Manoir d’Eyrignac

Przykład tej drugiej formy można zobaczyć 12 km na północny-zachód od Sarlat. W miasteczku Eyrignac znajduje się nietypowy ogród, uważany za najpiękniejszy w regionie. To Les Jardins du Manoir d’Eyrignac, 10 ha okiełznanej ludzką ręką natury. Symetryczna, zielona przestrzeń urzeka różnorodną florą. Wśród roślin spotyka się przede wszystkim cisy, bukszpany, graby i cyprysy. Największe zainteresowanie wzbudzają jednak roślinne rzeźby. Są one efektem wytężonej pracy ogrodników, którzy czuwają nad idealną harmonią parku.

Park regionalny Les Causses du Quercy

Park regionalny Les Causses du Quercy jest jednym ze 127 geoparków UNESCO na świecie. Tworzą go formacje skał wapiennych, zapadliska, suche łąki, lasy dębowe. Tę scenerię uzupełniają liczne jaskinie i to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka, podziemne rzeki. Żeby je zobaczyć, przepłyń dnem głębokiej na 103 m jaskini Gouffre de Padirac. W parku warto zostać na noc. Rozpościera się bowiem nad nim najczystsze, gwiaździste niebo we Francji. Z łatwością dostrzeżesz gwiazdy, planety, drogę mleczną.

Tam, gdzie bogata natura, tam dużo możliwości do wypoczynku. Nie inaczej jest w okolicach Sarlat.

Droga rowerowa Voie Verte

Niezwykle malownicza trasa Voie Verte wiedzie z Sarlat do Cazoulès. 23-kilometrowa ścieżka odtwarza bieg dawnych torów kolejowych. Przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego lub rowerowego pozwala na niespieszne odkrywanie przyrodniczych uroków departamentu Dordogne.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon