Strasburg
Odkąd Strasburg stał się siedzibą ważnych instytucji europejskich, nieodmiennie kojarzy się z przeszklonym gmachem parlamentu, po którym kroczą eleganccy politycy w krawatach. A przecież to miasto nie tylko z polityką, ale i historią w tle. Jego zabytkowe centrum, Grande Ile, w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tak w Strasburgu miesza się nowoczesność z przeszłością, alzacka tożsamość z europejską wielokulturowością.
Strasbourg, Francja – © Robert GLOD
Dla kogo?
Jeśli śledzisz życie polityczne w Europie, znalezienie się w miejscu, gdzie toczą się żywiołowe obrady na szczycie, będzie dla ciebie nie lada gratką. Jednak parlament to tylko jedna z atrakcji. Poza nim ważnym elementem na planie Strasburga są zabytkowe perełki architektury. Podąż ich śladem, jeśli interesują cię zabytki. Na trasie być może miniesz zielone przestrzenie na relaks w cieniu drzew. Niech nie umkną twojej uwadze, gdy będziesz szukać możliwości wypoczynku na łonie natury.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Strasburg?
Najlepszym momentem na wyjazd do Strasburga są miesiące od kwietnia do września. Pamiętaj jednak, że w lipcu i sierpniu panują spore upały, które mogą uczynić zwiedzanie bardziej uciążliwym.
Jak dojechać?
Najwygodniejszym sposobem na dotarcie do Strasburga jest podróż samolotem. Alternatywą dla tego środka transportu może być pociąg lub autobus. W ok. 11 godzin dojedziesz tam również samochodem. To dobra opcja, gdy po drodze planujesz zwiedzanie innych miast.
Życie nocne w Strasburgu
Okolicy katedry i kampusu
Strasburg to miasto studenckie, więc nie ma bata, ale życie nocne w Strasburgu musi być ciekawe. Większość imprez, barów i dyskotek skupia się w obrębie katedry Notre Dame, ulic Rue des Juis oraz Rue des Freres. Jeśli szukasz imprez w Strasburgu w bardziej studenckim stylu, odwiedź okolice kampusu studenckiego. Jeśli jesteś miłośnikiem piwa, podbij do Academie de la Biere. Mnóstwo browarów z różnych stron świata.
Zwiedzanie Strasbourga
W Strasburgu przeszłość splata się ze współczesnością tak wyraźnie, że miasto można by podzielić na dwie części: nowoczesną dzielnicę europejską z Parlamentem oraz historyczną Grande Ile, skupiającą na swoim terenie najważniejsze zabytki stolicy Alzacji.
Parlament Europejski
Wizyta w eleganckim gmachu Parlamentu Europejskiego to jeden z punktów obowiązkowych podczas pobytu w Strasburgu. Obiekt jest dostępny do bezpłatnego zwiedzania. Dla turystów udostępniono salę obrad i parlamentarium im. Simone Veil. Dla grup odbywają się dodatkowo prelekcje na temat pracy tej instytucji, jej uprawnień i działań.
Parlament Europejski, Strasbourg, Francja – © Robert GLOD
Stare Miasto
Z otwartą i nowoczesną przestrzenią dzielnicy europejskiej kontrastują wąskie uliczki Starego Miasta (Grande Ile). To zabytkowe oblicze Strasburga, które zaprasza w podróż w głąb wieków, wprost do największych skarbów alzackiej architektury.
Strasbourg, Francja – © Robert GLOD
Katedra Notre Dame
Powstała w połowie XV w. świątynia Notre-Dame (Cathédrale Notre Dame de Strasbourg) oszałamia wysokością sięgającą 142 m. Smukła i majestatyczna przykuwa wzrok bogatymi zdobieniami w postaci dziesiątek rzeźbionych figur. Warto ją oglądać o różnych porach dnia, gdy czerwony piaskowiec, z którego jest zbudowana, zmienia swoją kolorystykę. Nie mniejsze doznania czekają na ciebie w środku. Poza nietypową grą świateł, uwagę zwracają renesansowy zegar astronomiczny, misternie zaprojektowana ambona i filar anielski, w nietypowy sposób przedstawiający scenę sądu ostatecznego.
Notre Dame, Strasbourg, Francja – © Tobias Nordhausen
Muzeum Dzieł Notre-Dame
Wizyta w katedrze to prawdziwa podróż w głąb średniowiecza, której dobrym zakończeniem jest wizyta w sąsiednim Muzeum Dzieł Notre-Dame (Musée de l’Œuvre Notre-Dame). Usytuowane w zabytkowych zabudowaniach z XIV i XVI w. może się poszczycić pokaźną i jedną z najważniejszych w Europie kolekcji romańskich, gotyckich i renesansowych rzeźb. Część z nich to oryginały pochodzące z katedry Notre-Dame. Poza tym na wystawę składają się średniowieczne malowidła i witraże (w tym najstarszy we Francji witraż Chrystus z Wissembourga z XI w.).
Pałac Rohan
Pałac Rohan (Palais Rohan) powstał między 1732 a 1742 rokiem i trwa w niezmienionym stanie aż do dzisiaj. Jego klasyczna fasada równoważy wystawność i bogactwo wnętrz, czyniąc go jednym z najwspanialszych dzieł architektury XVIII w. we Francji. Obecnie w budynku mieszczą się 3, ciekawe muzea: Muzeum Archeologiczne przedstawiające najwcześniejsze dzieje miasta, Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Muzeum Sztuk Pięknych z kolekcją dzieł malarstwa, powstałych od XIV do XIX w.
Pałac Rohan, Strasbourg, Francja – © jkransen
Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej
Z kolei prace późniejsze, namalowane po 1890 prezentuje ciekawe Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (Musee d’Art Moderne et Contemporain de Strasbourg). Ze swoimi 18 tysiącami dzieł, może się poszczycić jednym z największych zbiorów sztuki najnowszej we Francji. Składają się na niego obrazy, rzeźby, fotografie artystyczne i dzieła multimedialne. Wiele z nich wyszło spod ręki słynnych mistrzów: Gustawa Dore, Claude’a Moneta, Paula Gauguina czy Marca Chagalla.
Muzeum Sztuki Nowoczesniej, Strasbourg, Francja – © CTG/SF
Petite France
Nieopodal muzeum znajduje się Dzielnica Petite France – serce miasta. Całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, po latach odbudowy odzyskała dawny klimat wieków średnich i niezwykłą aurę Alzacji. Wypełniona domami szachulcowymi i poprzecinana kanałami uchodzi za najbardziej malowniczą część Strasburga. Jej urok daje się zauważyć zwłaszcza o poranku, gdy słońce opromienia ściany domów i odbija się od tafli wody.
La Petite France, Strasbourg, Francja – © romainvernoux
Pont Couverts
Obowiązkową pamiątką z pobytu w Petite France musi być zdjęcie wykonane na tle Pont Couverts (zadaszonych mostów) z charakterystycznymi, masywnymi wieżami z XIII w. Ich nazwa może mylić. Odnosi się bowiem jeszcze do czasów średniowiecza, kiedy mosty pokrywały dachy, mające na celu zwiększenie ochrony broniących ich mężczyzn. Dzisiaj są już jedynie pamiątką po burzliwych dziejach miasta i jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w Strasbourgu.
Plac Kleber
Na Placu Kleber historia miesza się z komercją. Ten największy plac w mieście stał się centrum handlu. Ulokowały się na nim sklepy ekskluzywnych marek. O przeszłości wciąż przypomina jednak pomnik Klebera, zasłużonego generała, który dał imię całemu placowi i którego szczątki spoczywają pod posągiem. Historyczny charakter tego miejsca dopełnia imponujący Pałac Aubette. To osiemnastowieczny budynek o klasycznej zabudowie, pełniący dawniej funkcję wojskową.
Natura w Strasburgu
Alzacja słynie z bogactwa naturalnego. Ze Strasburga niedaleko do porosłych winoroślą zielonych pól i majestatycznie wznoszących się ponad alzackimi miasteczkami Wogezów. W samym mieście też nie brakuje zielonych przestrzeni, doskonałych na popołudniowy odpoczynek i ruch na świeżym powietrzu.
Oranżeria
Oranżeria (Parc de l’Orangerie) leży w Dzielnicy Europejskiej i jest chętnie odwiedzana przez miejscowych. Powstała ponad 2 wieki temu, a jej nazwa nawiązuje do drzew pomarańczowych, jakie tam przetransportowano w czasie Rewolucji Francuskiej. Dzisiaj niewiele z dawnej oranżerii zostało, zaledwie 3, ukryte w szklarniach, drzewa. Park jest dobrym miejscem na relaksującą przechadzkę alejkami wśród posągów i fontann. Nie brakuje tam także przestrzeni do gry w kręgle lub popularne w Francji bule.
Strasbourg, Francja – © K-raw
Park Zamku Pourtalès
To urokliwy park (Parc du Château de Pourtalès) położony przy ścianie lasu Robertsau, w północno-wschodniej części Strasburga. Dzięki zachowanemu w świetnym stanie zamkowi Pourtalès z XVIII w. oraz przylegającej do niego infrastrukturze (szklarniom, farmie) można się tam poczuć jak w innej epoce. Park ukazuje efekt niebanalnego połączenia środowiska naturalnego z kulturą. Przy ścieżkach spacerowych znajdują się dzieła sztuki współczesnej. Poza tym jest tam miejsce do jazdy na rowerze czy urządzenia pikniku.
Park Cytadeli
Park (Parc de la Citadelle) powstał w 1964 r. na miejscu cytadeli, wokół pozostałych po niej zabudowań: fosy i barbakanu. Zacienione ścieżki i stawy dają wytchnienie w upalne dni i skłaniają do niespiesznych przechadzek. Przestrzeń jest szczególnie dobrze przystosowana do potrzeb rodzin z dziećmi. Sporo tam placów zabaw, opanowanych przez spragnione rozrywki maluchy.
Ogród Dwóch Brzegów
Ten niezwykły ogród (Le Jardin des Deux Rives) określa się jako symbol przyjaźni francusko-niemieckiej. Rozciągnięty na 150 hektarach przy brzegach Renu, łączy mostem Strasbourg z niemiecką miejscowością Kehl. W 2009 r. przywitał uczestników szczytu NATO. Na co dzień także gromadzi na swoim terenie spragnionych relaksu przedstawicieli wielu narodowości. Porośnięty wielobrawnymi kwiatami jest malowniczą przestrzenią do spotkań w gronie znajomych i rodziny oraz organizacji wydarzeń kulturalnych.
Gdzie spaliśmy?
Hotel Royal Lutétia
Elegancki hotel w doskonałej lokalizacji. Niedaleko stamtąd do Starego Miasta, Parlamentu Europejskiego i Oranżerii. W pobliżu znajdują się restauracje, piekarnie i przystanki komunikacji miejskiej. Obiekt oferuje duże, stylowo urządzone pokoje z łazienką i balkonem.
Hotel Roses
Elegancki hotel w dogodnym położeniu, niecałe pół kilometra od katedry i Pałacu Rohan. W pobliżu zaparkujesz na podziemnym parkingu. Do Twojej dyspozycji czysty i gustownie urządzony pokój z motywem różanym. Pyszne, alzackie śniadanie zjesz za dodatkową opłatą lub w cenie pobytu.
Citotel Hotel Pax
Niezapomniane 3 dni w sercu Strasburga. Gorąco polecam ze względu na lokalizację. Okolica zaciszna, blisko Petite France i innych zabytków. Pokój skromnie urządzony, jak dla mnie bez rewelacji, ale było za to czysto. Na krótki pobyt w sam raz. Jak na taką lokalizację hotel w dobrej cenie.
Hôtel Nid de Cigognes Strasbourg Centre Gare
Przyjemny hotel w centrum Strasburga. Dużym atutem obiektu jest położenie naprzeciwko dworca, w pobliżu atrakcji Starego Miasta. Hotel oferuje czyste pokoje z łazienką i wygodnymi łóżkami. Świetny stosunek jakości do ceny!
Adonis Hotel Strasbourg
Hotel w zabytkowym budynku, łączy barokowy wystrój z nowoczesnością. Jego atutem jest doskonała lokalizacja, w otoczeniu parków Strasburga, w niedużej odległości od Parlamentu Europejskiego i zabytkowego Starego Miasta. Blisko stamtąd do przystanku tramwajowego. Do dyspozycji gości są nieduże komfortowe pokoje z wygodnymi łóżkami i łazienką.
Okko Hotels Strasbourg Centre
To był mój drugi pobyt w Strasburgu na weekend:) Hotel jest dobrze skomunikowany z innymi rejonami miasta. Polecam go na połączenie zwiedzania z wypoczynkiem na łonie natury. Dużym atutem jest sauna oraz Club, czyli pomieszczenie jadalniano-wypoczynkowe. W pokoju było nowocześnie i czysto. Śniadanie pycha, wliczone w cenę.
Hostel Ciarus
Klasycznie urządzony hostel, położony niedaleko dworca kolejowego i katedry. W obiekcie pokoje dwu i wieloosobowe. Na miejscu możliwość zjedzenia posiłków w restauracji za dodatkową opłatą. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny.