Tuluza

3.22       Zobacz opinie (9)

W Tuluzie i na Tuluzę patrzy się przez różowe okulary. Dosłownie. Miasto oczarowuje bowiem ceglaną, średniowieczną zabudową. Jest ona na tyle charakterystyczna, że ten francuski ośrodek zyskał nawet sławę “Różowego Miasta”. Róż to także optymizm, który każdego dnia każe wybuchać miastu nową energią, radością i chęcią życia. Tuluza bez wątpienia lubi się bawić. A kawiarnie, bary i sceny muzyczne tańczące w rytmie jazzu, rocka czy techno tylko dodają mu różowego zabarwienia.

Tuluza
Tuluza, Francja - © Zielonamapa

Dla kogo?

W Tuluzie powinno ci się spodobać, jeżeli interesujesz się architekturą i sztuką. Zobaczysz tam zabytkowe świątynie, galerie sztuki, nowoczesne muzea. A może pasjonujesz się lotnictwem? Koniecznie odwiedź muzeum poświęcone samolotom oraz fabrykę Airbusa. Z kolei gratką dla fanów kosmonautyki będzie nowoczesne Muzeum Kosmosu. Tuluza to także bogata przyroda. Urokliwe parki i malownicze wybrzeże Garonny zapewnią ci odpoczynek, gdy będziesz szukać możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu. A po zmroku wciągnie cię w wir zabawy intensywne życie nocne.

Zdjęcia

  • Tuluza
  • Tuluza
  • Tuluza
  • Tuluza
  • Tuluza
  • Tuluza
  • Tuluza
  • Tuluza
  • Tuluza
  • Tuluza
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wyjazd do Tuluzy najlepiej zaplanować między majem a październikiem. W tym czasie jest sucho, a temperatury osiągają wartość od 20 do 28 st. C.

Jak dojechać?

Do Tuluzy najszybciej i najwygodniej dostaniesz się samolotem. Lotnisko znajduje się na obrzeżach miasta i jest dobrze skomunikowane z jego centrum liniami autobusowymi i tramwajowymi.

Wizyta w świątyniach, muzeach, galeriach sztuki, rejs Kanałem du Midi, a wieczorem zabawa w klubie – w Różowym Mieście na nudę nie można narzekać, a jego atrakcje z powodzeniem wypełnią 2-3 dni. Na samą wizytę w Muzeum Kosmosu lub Aeroscopii i fabryce Airbusa z powodzeniem można poświęcić jeden dzień. Pozostałe zabytki znajdują się w centrum miasta i bez problemu da się do nich dotrzeć spacerem. Te z głównego szlaku postępują po sobie, warto je zatem zwiedzać w podanej kolejności. Jeżeli planujesz wizytę w muzeach i galeriach, rozważ zakup Toulouse Pass Tourisme.

Muzeum Kosmosu

Muzeum Kosmosu (Cite de l’Espace) jest prawdziwą gratką zarówno dla małych, jak i dużych miłośników astronomii i kosmonautyki. Szczególne wrażenie robią wierne modele radzieckiej stacji kosmicznej Mir oraz statku kosmicznego Sojuz. Dla dzieci przygotowano nawet centrum sterowania rakietą Ariane 5 oraz specjalną strefę La Base des Enfants. Poza tym warto zobaczyć projekcję w planetarium, a w kinie filmy o kosmosie, nakręcone na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Muzeum Kosmosu jest położone na obrzeżach miasta. Na miejsce kursuje autobus.

Muzeum Augustianów

Muzeum Sztuk Pięknych w dawnym klasztorze? To naprawdę robi wrażenie. Muzeum Augustianów należy do najstarszych tego typu instytucji we Francji. Prezentuje wybitne dzieła sztuki powstałe od średniowiecza do XX w. Ciche wnętrza klasztoru zachęcają do niespiesznego spaceru po kolejnych salach, w których łącznie zgromadzono 4000 rzeźb i obrazów. Wśród nich znajdują się prace takich artystów, jak: Delacroix, Monet, Courbet. Wycieczkę warto zakończyć w urokliwych ogrodach klasztornych z rzeźbami w kształcie gargulców.

Plac Kapitolu

Na Placu Kapitolu (La Place Capitole) bije serce miasta. W słoneczne dni mieszkańcy Tuluzy gromadzą się przy kawiarnianych stolikach na zewnątrz. W chłodniejsze wieczory chowają się w lokalach, żeby poplotkować w gronie znajomych. To najpopularniejsze miejsce spotkań miejscowych, chętnie odwiedzane także przez turystów.

Kapitol

Plac Kapitolu zawdzięcza swoją nazwę ratuszowi miejskiemu (Capitole), jaki się przy nim wznosi. To okazały XVIII-wieczny budynek w stylu neoklasycznym. Zachwyca długą na 128 m fasadą z różowej cegły, poprzecinaną białymi kolumnami. Wewnątrz warto zobaczyć Salle de Ilustres. Powstała w XIX w. oczarowuje dekoracjami w wykonaniu słynnych artystów. W murach Kapitolu znajduje się także jedna z najbardziej prestiżowych scen operowych Teatr Kapitol (Theatre du Capitole).  

Bazylika św. Saturnina

Ta ceglano-kamienna Bazylika św. Saturnina (Basilique St-Sernin) jest największą świątynią romańską w Europie. Nic dziwnego, że UNESCO uhonorowało ją miejscem na Liście Światowego Dziedzictwa. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na 21-metrową nawę, chóralny baldachim z pozłacanego drewna i marmuru oraz średniowieczne freski w transeptach Ciekawym miejscem jest także ambulatorium z grobowcem św. Saturnina, zmarłego męczeńską śmiercią pierwszego biskupa Tuluzy. Stamtąd prowadzi przejście do krypt z relikwiarzami innych męczenników.

Muzeum św. Rajmunda

Muzeum św. Rajmunda (Musée St-Raymond) odsłania antyczną historię Tuluzy. Dzisiaj to historia już zapomnianą, bo nie pozostało po niej zbyt wiele doniosłych i namacalnych śladów. Tak się przynajmniej wydaje na pierwszy rzut oka. Wystarczy jednak przekroczyć próg muzeum, by dowiedzieć się o bogactwie antycznego świata, który zachował się w ponad tysiącu eksponatów. Na wystawie można zobaczyć kamienne płaskorzeźby przedstawiające prace Herkulesa, fragmenty mozaik, a także sarkofagi i grobowe stele ze średniowiecznego cmentarza.

Klasztor Jakobinów

Klasztor Jakobinów (Couvent des Jacobins), uderzający monumentalnością architektoniczny gigant, jest jednym z najcenniejszych klejnotów gotyckiej sztuki średniowiecznej. Na zewnątrz surowy i masywny, wewnątrz zaskakuje lekkością i łagodnością sklepienia oraz jasnym wystrojem. Zwiedzanie najlepiej zacząć od kościoła, gdzie pod głównym ołtarzem są przechowywane relikwie św. Tomasza z Akwinu. Następnie, przechodząc do klasztoru, warto zwrócić szczególną uwagę na refektarz, kaplice Matki Boskiej i św. Antonina. Ta ostatnia zachwyca freskami z XIV w. przedstawiającymi apokaliptyczne sceny.

Okolice Placu Kapitolu

Tuluza nikomu nie pozwoli spędzić wieczoru w domu czy w hotelu. Nie dotyczy to tylko miłośników imprezowania, choć dla tych nocne atrakcje są najbogatsze. Miasto po prostu trzeba zobaczyć po zachodzie słońca, gdy brzeg Garonny i Canal du Midi oraz ściany zabytków rozświetlają wieczorny mrok zachwycającym blaskiem. Ci, którzy nie przepadają za imprezami mogą udać się na lampkę wina do którejś z kawiarni przy Placu Kapitolu. Wieczorami panuje tam spokój. Nie wszędzie jednak tak jest.

Plac św. Piotra

Tuluza stanowi drugi, zaraz po Paryżu, największy ośrodek uniwersytecki we Francji. Przekonuje o tym liczba studentów, którzy licznie okupują wieczorami ulice i kluby. Szczególną popularnością cieszą się bary przy Placu św. Piotra. Latem z miejscem tym konkuruje leżący nad rzeką Plac de la Daurade, którego część zamienia się w plażę. Mieszkańcy Tuluzy, studenci, turyści chętnie tam przesiadują, popijając alkohol. W Tuluzie nie brakuje też miejsc, gdzie można potańczyć i posłuchać dobrej muzyki. Najlepszy rok rozbrzmiewa w australijskim pubie Snapper Rock. Z latynoskich klimatów słynie bar El Dorado. Z kolei za lokale z najlepszą muzyką klubową uchodzą Zoom Club i Trader Bar.

Tuluza wydaje się miejscem uprzywilejowanym pod względem przyrodniczym. Na mapie Francji rzucają się w oczy zielone plamy, jakie otaczają to miasto. W ten sposób oznaczono rezerwaty przyrody. Od najbliższych dzieli ośrodek średnio 100 km. W podobnej odległości od Tuluzy znajduje się wybrzeże Morza Śródziemnego. Samo miasto, pięknie położone nad Garonną także może się pochwalić terenami o wartości przyrodniczej. Jest tak od XVIII w., kiedy w Tuluzie zaczęły powstawać pierwsze ogrody.

Ogród Botaniczny

Jeśli odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu to tylko w Ogrodzie Botanicznym (Jardin des Plantes). Na 7 ha zielonej przestrzeni rozlokowano urokliwe kaskady i fontanny otoczone kolorowymi rabatami kwiatowymi. Park przecina strumień, który upodobały sobie kaczki, gęsi i łabędzie. Ogród jest chętnie odwiedzany przez spacerowiczów, biegaczy i rodziny z dziećmi. Nie brakuje tam atrakcji dla najmłodszych, od placów zabaw przez karuzele po jazdę małym pociągiem.

Ogród Królewski

Ogród Królewski (Jardin Royal) jest o czterdzieści lat starszy od swojego poprzednika. Został założony w 1754 r. jako pierwszy ogród publiczny w Tuluzie. To niezwykle urokliwe i zaciszne miejsce w samym sercu miasta. Jest bogaty w różne gatunki drzew, m.in. miłorząb, tulipanowiec, cedr. Warto pospacerować nad stawem, usiąść na kunsztownie wykutej ławce i przyjrzeć się rzeźbom (szczególnie tym poświęconym Małemu Księciu i jego twórcy).

Ogród Japoński

Ten nieduży ogród został wyróżniony tytułem “niezwykłego ogrodu Francji”. Jest doskonałym miejscem na niespieszny spacer, piknik w cieniu roślin, lekturę czy chwilę kontemplacji. Niesamowite otoczenie wprawia w spokojny nastrój. Ogród stanowi także źródło informacji na temat japońskiej kultury. Okazuje się, że jest on wzorowany na ogrodach tworzonych w Kioto. Najlepiej odwiedzić go na początku maja, gdy zaczynają kwitnąć wiśnie.Do Ogrodu Japońskiego można dojechać metrem.  

Canal du Midi

To jedno z największych przedsięwzięć budowlanych XVII w. zostało docenione trzy stulecia później miejscem na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kanał będący częścią wodnego połączenia Morza Śródziemnego z Oceanem Atlantyckim, powstał z myślą o transporcie zboża. Z czasem jego znaczenie zmalało. Dzisiaj cieszy się popularnością wśród turystów. Po jego wodach odbywają się rejsy wycieczkowe. Atrakcją są hotele i restauracje na wodzie. Kanał cieszy się urokliwym otoczeniem. W pobliżu biegną ścieżki piesze i rowerowe.

Les Abattoirs

Ta galeria sztuki nowoczesnej powstała z potrzeby zagospodarowania dawnej ubojni. W ceglanych, odnowionych murach przemysłowego budynku znajduje się 4000 dzieł sztuki, składających się na ekspozycję stałą i wystawy czasowe. Prezentowane obrazy wyszły spod ręki najbardziej znanych artystów współczesnych. Dość wymienić kilka nazwisk: Fontana, Chaissac, Hartung.Galeria stanowi przestrzeń żywej kultury. Odbywają się w niej koncerty, spektakle, projekcje.

Muzeum Fiołków

To niesamowite, pachnące fiołkami muzeum (Maison de la Violette) jest zorganizowane na barce, przycumowanej do zachodniego brzegu Canal du Midi. Wystawa stała przybliża historię i tradycję uprawiania fiołków w Tuluzie oraz genezę powstania muzeum. Przyjemną częścią zwiedzania jest degustacja słodyczy, likierów i herbat o zapachu fiołków. Na miejscu działa sklep, w którym można się zaopatrzyć w fiołkowe smakowitości.

Muzeum Lotnictwa

Muzeum lotnictwa (Aeroscopia. Musee aeronatique) powstało w miejscu, gdzie wyprodukowano pierwszy samolot Airbus A380. W oczywisty sposób, poprzez swoje umiejscowienie, nawiązuje do lotniczej i wciąż żywej tradycji Tuluzy. Można w nim oglądać legendarne modele samolotów. Prawdziwą gratką nie tylko dla miłośników lotnictwa będzie wejście na pokład Concorde’a i zabawa w konstruktora samolotu dzięki wirtualnym narzędziom.

Fabryka Airbusa

Proces produkcji Airbusów można podejrzeć w fabryce, dokąd o określonych godzinach kursuje autobus z muzeum. Zwiedzający dowiadują się m.in. z jakich miejsc docierają części do samolotów, jak długo trwa ich produkcja. Oglądają też film z pierwszego lotu Airbusa A380.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon